Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Triple Frontier

Δεν μ'αρεσε καθολου. Ελλειψη στιβαρης ιστοριας, ελλειψη αξιολογου αντιπαλου (ειναι αστειο το ποσο ελλειπη ηταν η παρουσια του), ελλειψη αξιομνημονευτων set pieces που τετοιου ειδους εργα τα θελουν πιο πολυ απο οτιδηποτε αλλο και πανω απ'ολα ηθικη του κωλου σερβιρισμενη για να να σε πιασει συγκρυο.

But what about the well known cast? Ε μονο ο Oscar Isaac διακρινεται, Τσαρλι Χαναμ η γνωστη μετριοτητα και ο Μπεν Αφλεκ μου εδωσε την εντυπωση ακομη μια φορα οτι καλυτερα να ειναι πισω απο την καμερα παρα μπροστα απο αυτην. Καλυτερη σκηνη εκει 

Spoiler

που την τρωει στον κροταφο.

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.imdb.com/title/tt6491178/

Dragged Across Concrete.

 

Πραγματικά πολύ καλή! Δυνατό κάστ με πολύ καλές σκηνές δράσης. Είναι κοντά 2.5 ώρες και περάσανε τσακ μπαμ. Μορφή ο Mel Gibson!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το The Mule ....και μόνο που την σκηνοθέτησε και πρωταγωνίστησε ένας 89χρόνος βγάζοντας ένα αποτέλεσμα πολύ σοβαρό που δεν σε κάνει να βαρεθείς, αξίζει πολλά!

8/10 από μένα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Everybody knows    5/10
 
 
Δύο ισπανοί ηθοποιοί, ο Χαβιέ Μπαρδέμ και η Πενέλοπε Κρουζ, προσπαθούν να παίξουν τους κολοσσούς Νίκο Ξανθόπουλο και Μάρθα Βούρτση σε ένα χλιαρό οικογενειακό θρίλερ. Σκηνοθετεί Πέρσης τις, ονόματι Φαρχαντί, που αφού έκανε δύο ψιλό-επιτυχίες, με τα A Separation (2012) και The Salesman (2016), νόμισε ότι μεγάλοπιάστηκε αρκετά για να αρχίσει να σκηνοθετεί και αλλοδαπούς ηθοποιούς όπως ο δικός μας ο Λάνθιμος. Αλλά τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους...
Δυστυχώς η Πηνελόπη δεν το έχει με τον οδυρμό κι ο Χαβιέ ομοιάζει με κλαμένη μελιτζάνα στις δραματικές σκηνές, όταν δε θυμίζει χοντρό ξάδερφο του θαυμάσιου πρωταγωνιστή του Biutiful. Οι υπόλοιποι του μπουλουκιου είναι κάκιστοι, με μεγαλυτερη απογοήτευση τον γηρασμένο Νταρίν, που θα καταντήσει Πέτρος Φιλιππίδης όπως το πάει. Γενικά το καστ μου θύμησε εκείνο το γηρασμένο Ολυμπιακό του Κόκκαλη, που έμπαινε σε κάτι γήπεδα-αλάνες και νόμιζε ότι θα πάρει το ματς με τις φανέλες. Και μετά έφτανε το σκατό στην κάλτσα...
Το σενάριο είναι πολύ απλοϊκό και μαντεύσιμο για θρίλερ και ειλικρινά αν τους ανατολίτες, κ. Φαρχαντί, τους σκανδαλίζουν οι αλλαξοκωλιές, εδώ σε εμάς στη Δύση είναι περσινά ξινά σταφύλια. 
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδα το free solo στην nova

https://www.imdb.com/title/tt7775622/

Eιναι ταινια ? Οχι , αλλα αυτα ουτε στις ταινιες δεν γινονται.:fear: Θεοπαλαβος εντελως :P

Ξαναειδα μετα απο αιωνες και αυτο το γαματο χιουμοριστικον γουεστερν , με τον Κερκ Νταγκλας και Χενρυ Φοντα 

https://www.imdb.com/title/tt0066448/

Τις παλιες καλες εποχες που οι ηρωες  ηταν οι μπαντιντος και ο κακος ο Σεριφης :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Us (2019)

Εντάξει, ο Jordan Peele φάνηκε ξεκάθαρα ότι το έχει από την πρώτη του ταινία, το Get Out. Μας δικαίωσε όλους και έκανε άλλη μια εξαιρετική δουλειά, με ακόμη περισσότερα επίπεδα. Την είδα χθες το βράδυ και δεν μπορώ να σταματήσω να τη σκέφτομαι, να στοχάζομαι, να συνδέω σκέψεις και καταστάσεις, να δίνω ερμηνείες... Όσο περισσότερο τη σκέφτομαι, τόσο περισσότερο μου άρεσε.

Διανύουμε πραγματικά χρυσή εποχή ταινιών τρόμου. Παίρνουμε κάθε χρόνο διαμαντάκια.

Φανταστική η Λουπίτα. Θέλω να ξαναδώ την ταινία, αν όχι για τους προφανείς λόγους, για να απολαύσω την ερμηνεία της. Ειδική αναφορά και στο Soundtrack, ήταν κάτι πραγματικά ιδιαίτερο.

Α, ναι, και κάτι ακόμη: με εντυπωσίασε πολύ ο τρόπος που η ταινία ακροβατούσε ανάμεσα σε τρόμο και χιούμορ, χωρίς να ξεπεράσει ποτέ το όριο, να οδηγήσει κάποιους στο κοινό να βλέπουν τα πάντα και να γελάνε, που είναι εύκολο να συμβεί σε ταινίες τρόμου, ιδιαίτερα αν προσθέσεις χιουμοριστικά στοιχεία. Όσο και αν έπεφτε γέλιο σε διάφορες φάσεις, όταν επέστρεφε η ταινία στα τρομαχτικά σημεία, δημιουργούνταν αμέσως κλίμα ανησυχίας στην αίθουσα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Us, καλη αρχικη ιδεα, καταπληκτικο καστινγκ, σαουντρακ και σκηνοθεσια χανονται σε ενα χαοτικο σεναριο που κατι θελει να πει αλλα δεν.

Πολλα plot holes, υπεραναλυση της ιστοριας που καταληγει σε ενα χαζο φιναλε. Περιμενα πολλα περισσοτερα απ τον σκηνοθετη του Get out, 6/10 απο μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Get out

Μια μαλακία και μισή!!! Αντιλαμβάνομαι τους λόγους που έχει τόσο υψηλή βαθμολογία μιας και έχω αντίληψη του κόσμου που ζω και του πως κρίνει. Το US όσο και να μου αρέσει βάσει trailer αφού είναι του ίδιου σκηνοθέτη θα το αποφύγω. Γιατί φαντάζομαι και ότι οι κριτικές προέρχονται από το ίδιο κοινό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Manuel είπε

ανησυχίας στην αίθουσα

Α, μου εδωσες πασα να αναφερω κατι. Ευτυχως που το εργο ηταν αρκετα καλο για να αποτελεσει αντιβαρο για το ξενερωμα που εφαγα στην αιθουσα. 2 παρεες που δεν το βουλωσαν κατα την διαρκεια της ταινιας. Τους ακους την πρωτη φορα το αφηνεις να πεσει κατω. Ε long story short, 4 φορες επρεπε να τους πω να κανουν ησυχια και κρατησε για 30 δευτερολεπτα. 

Μιλαμε, εισαι απροσαρμοστος διοτι δεν καταλαβαινεις οτι εισαι καπου που δεν εισαι μονος σου, εισαι καραγκιοζης διοτι κανεις κανονικη κουβεντα με τον αλλο σε αιθουσα σινεμα και εισαι γαιδουρι διοτι ενω σου δειχνει ο αλλος οτι ενοχλεις και συνεχιζεις σαν να μην συμβαινει τιποτα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, speedy23 είπε

Α, μου εδωσες πασα να αναφερω κατι. Ευτυχως που το εργο ηταν αρκετα καλο για να αποτελεσει αντιβαρο για το ξενερωμα που εφαγα στην αιθουσα. 2 παρεες που δεν το βουλωσαν κατα την διαρκεια της ταινιας. Τους ακους την πρωτη φορα το αφηνεις να πεσει κατω. Ε long story short, 4 φορες επρεπε να τους πω να κανουν ησυχια και κρατησε για 30 δευτερολεπτα. 

Μιλαμε, εισαι απροσαρμοστος διοτι δεν καταλαβαινεις οτι εισαι καπου που δεν εισαι μονος σου, εισαι καραγκιοζης διοτι κανεις κανονικη κουβεντα με τον αλλο σε αιθουσα σινεμα και εισαι γαιδουρι διοτι ενω σου δειχνει ο αλλος οτι ενοχλεις και συνεχιζεις σαν να μην συμβαινει τιποτα.

Αν σε παρηγορεί, το καλό με αυτήν την ταινία, όπως και το Get Out, είναι πως είναι φτιαγμένη για να τη δεις παραπάνω από μια φορά, οπότε λογικά θα έχεις την ευκαιρία να την απολαύσεις ξανά σε καλύτερες συνθήκες.

Ας κάνω και ένα ακόμη σχόλιο που το σκέφτομαι από χθες: είναι πραγματικά τόσο ευχάριστο να βλέπεις σκηνοθέτες που σέβονται το κοινό τους και το εμπιστεύονται να ψάξει, να σκεφτεί και να καταλάβει πράγματα και δομούν τις ταινίες τους αναλόγως, κάτι που οδηγεί και σε ευχάριστη 2η και 3η ανάγνωση. Έχω βαρεθεί να βλέπω ταινίες που με αντιμετωπίζουν λες και έχω ADHD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/03/2019 at 00:09, tsofras said:

Είδα το mirage https://www.imdb.com/title/tt6908274/ εχθές αρκετά καλό , επιστημονικής φαντασίας περίπου 2 ωρίτσες ευχάριστα

Θα συμφωνησω κι εγω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mirage

στην αρχή νομίζεις πως βλέπεις την ευρωπαϊκή εκδοχή του πολύ καλού frequency με κουέϊντ. Αρκετά καλή σίγουρα, αν έχεις εμπειρία από ισπανικέ ταινίες, ξέρεις πως θα βρεθείς μέσα σε μία ανατροπή σίγουρα. Και έτσι συμβαίνει. Γνωρίζεις τη δομή της ταινίας και πως αυτή θα εξελιχθεί χωρίς να ξέρεις το περιεχόμενο της. Ξέρεις πως η ταινία θα τελειώσει με μία ανατροπή , ξέρεις που θα μπουν οι επιμέρους ανατροπές κατά τη διάρκεια της,  απλώς δεν είσαι σίγουρος τί θα περιλαμβάνουν. Πέρασε γρήγορα το δίωρο και εν τέλει μένεις σχετικά ικανοποιημένος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^

το ειδα κι εγω χθες, εμενα ενα κορεατικο μου θυμισε που ειχα δει πριν καποιους μηνες,

αλλα δεν μπορω να θυμηθω τιτλο

τεσπα, καλος ποιοτικος ισπανικος κινηματογραφος, συστηνεται 

 

edit: οκ, το βρηκα:
https://www.imdb.com/title/tt0442268/
(be with you ο αγγλικος τιτλος)

Επεξ/σία από naimore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...