Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τελειωσα πριν λιγο το Everest(2015) απογοητευση καθολου δραση ουτε καν  δραματικες στιγμες επιβιωσης εχεις την αισθηση οτι θα δεις κατι survival και δεν βλεπεις ριπορα απολυτως θα μπορουσε καλισστα η τανια να λεγεται Βιτσι καμ,ια σχεση με αυτο που περιμενεις οταν ακους Everest

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Captain Marvel (2019)

Το είδα εχθές, και παρά τις επιφυλάξεις που είχα, μπορώ να πω πως ήταν εν γένει, απολαυστική ταινία. Είχε τα θέματά της τα οποία θα τα αναφέρω (θα προσπαθήσω να αποφύγω τα σπόιλερ), αλλά σίγουρα δεν είναι η χειρότερη ταινία του MCU, μάλλον above average θα έλεγα. Πάντα προσπαθώ να εκτιμώ και βαθμολογώ μια ταινία για αυτό που είναι. Δεν έχουμε να κάνουμε λοιπόν με την Λίστα του Σίντλερ, αλλά με μια κλασσική σουπερηρωική ταινία. Ως τέτοια, έχω να πω τα εξής (θα κρύψω τα σπόιλερς):

  • Κατ αρχήν, η επιλογή της πρωταγωνίστριας, πολύ καλή. Η Brie Larson έπιασε μια χαρά τον δυναμικό χαρακτήρα της Carol Danvers. Το υπόλοιπο καστ ήταν "οκ". Ωραία χημεία μεταξύ Brie & Samuel. Kudos σε όποιον έκανε τον Samuel Jackson να φαίνεται τόσο νέος.
  • Απέδωσαν πολύ ωραία την ατμόσφαιρα των 90s, ειδικά στο μουσικό κομμάτι. 
  • Δεν ήταν "άλλο ένα origin story". Απ την αρχή, βλέπουμε την ηρωίδα με τις δυνάμεις της, δεν χρειάζεται να υποφέρουμε άλλο ένα 45λεπτο του "πως με τσίμπησε η ραδιενεργή αράχνη και έγινα σουπερ ήρωας" και το στερεοτυπικό πλέον μοντάζ "προπόνησης/εκμάθησης/εξάσκησης των νέων δυνάμεων". Τα flashbacks που έχει η ηρωίδα δεν κουράζουν.
  • Οι σκηνές δράσης εντυπωσιακές. Η απεικόνιση των δυνάμεων της Captain Marvel πολύ πετυχημένη.
  • Spoiler

    Για όσους ξέρουν από τα κόμικ: ΟΚ, οι Kree είναι γενικά, μεγάλα καθάρματα, αλλά να μου παρουσιάζουν τους Skrull ως τους καημένους και τα θύματα, ε όχι. Οκ καταλαβαίνω ότι έτσι δίνουν μια "ανατροπή" στην υπόθεση αλλά το βρήκα lame, καθώς Kree και Skrull είναι ο ένας χειρότερος απ τον άλλον. Να θυμίσω το event "Secret Invasion" στα κόμικ όπου οι Skrull δίνουν τα ρέστα τους.

     

  • Spoiler

    Ότι ο Γιον-Ρογκ (Τζούντ Λο) ήταν ο "κακός" της υπόθεσης, βρωμούσε από την αρχή. Ειδικά έχοντας στο μυαλό και τις επιλογές στην στρατηγική προώθησης της ταινίας που έκανε η Ντίσνεϊ, ήταν no-brainer.

     

Θα αποφύγω να γράψω για το σούσουρο γύρω από την ταινία, απλά θα πω το εξής. Νομίζω πως η προσέγγιση της προώθησης της ταινίας από την Ντίσνει ήταν πολύ λάθος και έκανε περισσότερο κακό παρά καλό. Έκανε μια επιλογή και δεν της βγήκε, εν αντιθέσει με το Black Panther όπου ενέδυσαν το θέμα με ένα γιορταστικό περιτύλιγμα (celebrate black culture & Africa). Το Captain Marvel όμως προκάλεσε έριδες.

7/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, ειδα το Half Nelson χθες. Εμ...λιγο πολυ την λατρεψα.

Θα χαρακτηριζα ως απολυτως επιδεξια την περιγραφη της μοναξιας, ευαλωτοτητας, και του περιοριστικου περιβαλλοντος (ασχετα απο την θεληση του καθενος) που βρισκονται οι δυο κεντρικοι χαρακτηρες. Παρ'αυτα υπαρχει μια νοτα αισιοδοξιας μεσα στην ολη ζοφερη κατασταση που μας δειχνει το εργο και αυτο επιτυγχανεται με την αλληλεπιδραση του δασκαλου και της μαθητριας.

Εκει βεβαια που παιρνει αριστα για μενα οτι ολη αυτη η παρουσιαση γινεται χωρις να ειναι επιτηδευμενη, χωρις να εχουμε το γνωστο συνδρομο του white guy saviour, δεν προσπαθει να προκαλεσει με το ζορι το συναισθημα του τηλεθεατη.

Τρομερος και ο Γκοσλινγκ και η Εpps. 

ΥΓ: Τα κομματια ιστοριας που αφηγουνται τα παιδια ειναι αποτομα δοσμενα αλλα καλο ειναι να υπαρχουν μπας και ανοιξει κανενας το ματι του.

Επεξ/σία από speedy23
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Για κάποιο λόγο τώρα που η ταινία βγήκε και σε ριπς κλπ έχει πέσει το θάψιμο της αρκούδας σε διάφορα μέρη που κοιτάζω εγώ. Δυστυχώς παρατηρώ πολλούς αρτηριοσκληρωτικά να εστιάζουν σε λεπτομέρειες (π.χ. τους φαίνεται απίστευτο πως ήρθε σε επαφή με ένα καρτέλ ο γεράκος μας, πως το καρτέλ θα έδινε σε έναν γεράκο αυτή την αρμοδιότητα, πως έκαναν πάρτι.. κλπ κλπ) και νομίζω πως εστιάζοντας στο δέντρο πολλοί απ'αυτούς χάνουν εντελώς το δάσος (το νόημα). Επίσης, μοιάζει να ενοχλεί πολλούς τυπικούς φιλελευθερους της εποχής, ιδιαιτέρως με την σκηνή που λέει τον άλλο νέγρο. Σε γενικές γραμμές είναι σχεδόν λες και η ταινία έχει φτιαχτεί για να προβληματίσει όλους αυτούς που περιγράφω, αλλά κάπως το καταφέρνουν και δεν το πιάνουν.

Όπως και να'χει... ναι, ταινιάρα.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα χθες το Godzilla του 2014. Πολυ μετριο το βρηκα, ειχε καποιες ωραιες στιγμες αλλα τπτ περισσοτερο. Αυτο το Μut το βρηκα τραγικο, δε μου αρεσε καθολου. Γενικοτερα για ταινια με πατατακια/κολα/κτλπ βλεπεται ευχαριστα, αλλα τπτ περισσοτερο. 

Θα εδινα 5,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

^Για κάποιο λόγο τώρα που η ταινία βγήκε και σε ριπς κλπ έχει πέσει το θάψιμο της αρκούδας σε διάφορα μέρη που κοιτάζω εγώ.

Απο που προκύπτει αυτό; Ακριβώς την ίδια βαθμολογία είχε στο imdb όταν την είχα δει στο σινεμά τον Ιανουάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

^Σε θείους εμφανίζονται οι ταινίες αργότερα απ'το imdb. :P

Ναι, δεν κατάλαβες το point μου. Αν όντως συνέβαινε αυτό που είπες τότε θα έπρεπε να είχε χαμηλότερη βαθμολογία τώρα που βγήκε στους θείους, σε σχέση με κοντά τρεις μήνες πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Έχει όντως, πέρα απ'το θάψιμο που είναι λεκτικό, χαμηλότερη βαθμολογία στους θείους που έχουν εσωτερικό βαθμολογικό σύστημα.

Εντάξει έτσι όμως δεν συγκρίνεις ίδια πράγματα. Δεν νομίζω τα ίδια άτομα που πάνε και βλέπουν τη ταινία στο κινηματογράφο και ψηφίζουν στο imdb, θα ψηφίσουν και στο πειρατικό site.

Με διαφορετικό δείγμα, λογικό είναι να υπάρχει και αυτή η διαφορά στις βαθμολογίες. Ασε που και ο αριθμός ψήφων είναι σίγουρα μικρότερος στο θείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσύ μπήκες σε λογική που εγώ δεν μπήκα καν, εγώ απλά παρατήρησα κάτι που είδα που μου φάνηκε ενδιαφέρον. Τα περί βαθμολογιών κλπ δικό σου θέμα είναι, και το 7.2 του imdb σχετικά χαμηλό είναι και λογικά περιέχει αρκετούς ανθρώπους που έχουν παρόμοια συλλογιστική με τους ανθρώπους που σχολίασα παραπάνω. Εγώ απλά δεν τους είχα παρατηρήσει.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2019 στις 5:17 ΜΜ, armin είπε

Πραγματικα απορώ ποιος πηγε να δει Captain Marvel και με τι προφαση... Εγω πιστευω πως η Ντισνευ φουσκωσε τα νουμερα για να αυξησει το hype για το Endgame. (Αυτο μαλιστα θα παω να το δω οπως και ολος ο κοσμος). Αλλα για το Captain Marvel απο που να πιαστει κανεις? Απο το μεγα εσφαλμενο καστινγκ της Μπρι Λαρσον που δε τοχει καθολου? Απο το υπερβολικα generic σεναριο?

The Book of Eli (2010)Ο εκλεκτός Poster

Δεν μπορω να πω οτι βαρεθηκα σε καποιο σημειο της ταινιας, καθως περιμενα να δω πως θα εξελιχθει η ιστορια του πολυαγαπημενου Ντενζελ. Τελικα αρκετα απογοητευτικο κλεισιμο και η αταλαντη παρουσια της Μιλα Κουνις, οσο θελκτικη και αν ηταν δε βοηθησε καθολου.. Ο Gary Oldman το παλεψε πολυ σκληρα οπως παντα, αλλα ο χαρακτηρας του ηταν αρκετα μονοδιαστατος και εν τελει βαρετος. 6/10

Προτεινω να δειτε απλα το The Road (2009).

Σαν ταινία μπορεί να μην ενθουσιάζει αλλά από νόημα σκίζει,όποιος κατάλαβε ,κατάλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα και ειδα την πρεμιερα του Us χθες.

Λοπον, ο Peele αποδεικνυει ξανα οτι ειναι μαστορας στο διπλο παιχνιδι που παιζει στις ταινιες του με το συνδυασμο του horror/thriller και των πολιτικων μηνυματων που περναει. Η ιστορια αναπτυσσεται και ολοκληρωνεται ωραια και γεματα οσον αφορα το πρωτο αλλα βεβαια εκει που ξανα ξεχωριζει ειναι στο δευτερο. 

Επιδεξια τοποθετημενα ειτε μεσω των σκηνων των ιδιων

Spoiler

που μας δειχνουν την μαχη των κλασεων, των εχοντων και των μη εχοντων και πιστευω οτι στο τελος με την ανατροπη που καταλαβαινεις ποιος ειναι ποιος, θελει να δειξει οτι οταν οι δευτεροι παιρνουν την ευκαιρια, μπορουν να προοδευσουν. Ασχετα με το ποιο τροπο επιτευχθηκε στο εργο..lol

ειτε και με τη σκηνοθεσια αυτων οπου μαεστρικα ο Peele αναδυκνει τη διφορουμενη φυση τους.

Nyong'o εξαιρετικη και μακραν η καλυτερη παρουσια στο εργο. Ακολουθει η παντα καλη Ελιζαμπεθ Μος. Εξαιρετικο το score του εργου διοτι πως μπορει να μην ειναι οταν κυριαρχει το I GOT 5 ON IT;

Επεξ/σία από speedy23
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...