Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Never Grow Old

Δυστυχως το μονο που αξιζε ηταν η σκηνοθεσια και το cinematography τα οποια ηταν εως και εξαιρετικα. Κατα τ'αλλα μια χιλιοειπωμενη ιστορια, γεματη κλισε και προβλεψιμη του θανατα. Αρχικα βλεπεις το καστ και λες χμ... μπορει ο Hirsch και ο Cusack να δωσουν κατι αλλα ο πρωτος αχρωμος και μη αισθητη η παρουσια του και ο δευτερος να αναλαμβανει τον ρολο του κακου χωρις να πειθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/2/2019 στις 2:03 ΠΜ, cthulhucarbide είπε

Climax του Gaspar Noe

Είχα δει τυχαία απόσπασμα την αρχική σκηνή του χορού και με είχε ψήσει τρελά με το φίλινγκ που έβγαζε, και την είδα χωρίς να έχω ιδέα για τι πράμα μιλάει.

Και η ταινία δεν απογοήτευσε. Παρότι βασίζεται σε αληθινό γεγονός δεν ήταν ένα ανούσιο ντοκυμαντέρ, αλλά μπήκε στην μέση ένας καλός σκηνοθέτης και απογείωσε την ταινία δίνοντάς της ατμόσφαιρα, συναισθήματα και παράνοια. Ο κινηματογράφος όπως θα έπρεπε να είναι.

Η ταινια ειναι σαν οαση, αναμεσα σε αμερικανικες π@π@ριες, το μονο που θα ηθελα ηταν ενα δυνατοτερο φιναλε. Οπως το εγραψες, ο κινηματογραφος οπως θα επρεπε να ειναι

8.5/10

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Greta - η Χηρα 

Το στορυ με έψηνε να τη δω, κλασσικο ψυχολογικό θρίλερ περίμενα. Το τρέιλερ δεν άφηνε πολλα στη φαντασία όποτε ηταν ξεκάθαρο περι τίνος πρόκειται. Οι ερμηνείες ηταν καλές , κυρίως της Greta. Το σενάριο λιγο κάπου έμπαζε

πως γινεται να εξαφανίζεται η κόρη σου και να μη καλείς αστυνομία?? Οκ έχεις το προηγουμενο οτι δεν πολυ ενδιαφέρθηκαν. Αλλα πλέον μιλάμε για εξαφάνιση και μηνύματα ψεύτικα απο το κινητό της... Ε ρε φίλε οι υποψίες πάνε στην τυπισσα κατευθείαν. Δείξε μας έστω οτι την έψαξαν και δε βρήκαν κατι, μη το παραλείπεις

αλλα είχε και ενα σημείο που ξεγέλασε τον θεατη κι ενα τέλος που λίγοι το περίμεναν. Οπότε κάπου ισορρόπησε και δεν καταληγεις να κράξεις τον σεναριογράφο 😛

7/10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Triple Frontier (2019) – στο Netflix από την προηγούμενη εβδομάδα.

Από την περιγραφή στο Netflix: «Η πίστη δοκιμάζεται όταν πέντε βετεράνοι ενώνουν ξανά τις δυνάμεις τους για να κλέψουν την περιουσία ενός βαρόνου ναρκωτικών, προκαλώντας μια σειρά δυσάρεστων εξελίξεων.»

Κρίνοντας από το trailer, περίμενα να δω μια κλασσική ταινία δράσης, με ατσαλάκωτους, στερεοτυπικούς ήρωες και ρηχό στόρυ.

Ωστόσο η ταινία ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για διάφορους λόγους.

  • Ένα πολύ ατμοσφαιρικό heist thriller με καλές δόσεις δράματος.
  • Το καστ ταιριαστό (Ben Affleck, Oscar Isaac, Pedro Pascal, Charlie Hunnam και Garrett Hedlund), ωραία διάδραση μεταξύ των ηρώων, με τον καθένα τους να είναι επαρκώς fleshed out, με σύγκρουση ηθικής, αρχών και ενός αισθήματος αδικίας που όλοι τους μοιράζονται.
  • Καλογυρισμένες σκηνές δράσεις, και πολύ ωραίο soundtrack να δένει στην συνολική ατμόσφαιρα.

8/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Favourite

 

Oι  μεγαλοι  δημιουργοι  ξεχωριζουν γιατι  την ικανοτητα  που εχουν να εξελισονται  ,να μεταβαλλουν και να "λειαινουν " τις χαρακτηριστικες πτυχες τους  εργου  τους .Σε αυτη την κατηγορια ανηκει ο Λανθιμος παρουσιαζοντας την πιο ωριμη ταινια   στην μεχρι τωρα  καριερα του  .Ισως να επαιξε ρολο και η αλλαγη σεναριογραφου  για πρωτη φορα η'  ακολουθησε την φυσικη ροη του πηγαιου ταλεντου του.

Η χρηση ευρυγωνιων πλανων ,η καταλυτικη επιδραση της μουσικης ,η χρηση του  background  ως δομικο στοιχειο για την αναπτυξη ολων εκεινων των επιμερους στοιχειων που συνθετουν την ιστορια ειναι και εδω παροντα με εμφατικο τροπο οπως σε καθε εργο του ,αλλα τα παει ενα βημα παραπερα  αυτη την φορα .Η  σφιχτη σχεδον αυταρχικη σκηνοθετικη νορμα που υπαγορευει στους ηθοποιους τους εδω ειναι απουσα .

Για πρωτη φορα  αφηνει  ερμηνευτικα περιθωρια και επικεντρωνεται στο τεχνικο και καλλιτεχνικο κομματι με στιβαρο  και σαφη τροπο  δειγμα  αυτοπεποιθησης και αντιληψης  της ικανοτητας του .Και αυτη την ευκαιρια την αρπαζει η εμπειρη Collman   και μας παραδιδει μια συγκλονιστικη ερμηνεια που της  χαριζει δικαιωματικα  το Oscar A' γυναικειου  ρολου .

Η  κοινωνικη ανεξελιξη , η  σχεδον ενστικτωδης επιθυμια  για επιτυχια και αναγνωριση   ,τα κωμικοτραγικα  και σατιρικα εμβολιμα στοιχεια   που εκτιλυσονται σε ενα συγκεκριμενο ιστορικο πλαισιο ,το υψηλοτατο επιπεδο παραγωγης   τα πολυ καλα κοστουμια , η  αρτια  αποδοση ολου του cast  και μια τελικη σκηνη σημειο κινηματογραφικης ανθολογιας  και αναφορας   ολοκληρωνει με αριστουργηματικο τροπο το πονημα του .

Ειναι πολυ δυσκολο για μια χωρα   μικρη  και ανυπαρκτη κινηματογραφικα  ,να προκαλεσει το παγκοσμιο  κινηματογραφικο ενδιαφερον με εναν εκπροσωπο της .Και αυτο το κατορθωσε ο Λανθιμος ο μεγαλυτερος Ελληνας σκηνοθετης μετα τον Αγγελοπουλο του οποιου το στρατευμενο εν πολλοις σινεμα του  στερησε την  καθολικη αναγνωριση που του αρμοζε .

 

9,1/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Capten Marvel

Αν κάποιος θα ήθελε να υποθέσει πώς θα έμοιαζε μια ταινία η οποία θα μπορούσε να αντιπροσωπεύσει τον κινηματογράφο ως μορφή τέχνης η οποία εκφράζει το απόλυτο τίποτα, πώς η κινηματογραφική κουλτούρα θα εκφραζόταν ενδεχομένως σε ένα δυστοπικό μέλλον κενών ανθρώπων, ποιο θα ήταν ένα δυστυχές σενάριο καθολικής πορείας ή/ και κατάληξης του κινηματογράφου, δεν έχει παρά να δει την εν λόγω ταινία.

Άραγε τα παραπάνω είναι υποθετικά σενάρια ή η πραγματικότητα; Αν θεωρήσουμε τα παραπάνω ως υπερβολές, μήπως ωστόσο θα μπορούσαμε να διακρίνουμε κάποια σημάδια, η σημαντικότητα των οποίων να είναι τέτοια ώστε να υποθέτουμε έστω ότι αρχίζει σιγά σιγά να χαράζεται μια τέτοια πορεία;

Το πρόβλημα με την εν λόγω ταινία (και άλλες φυσικά που εντάσσονται στην ίδια "κινηματογραφική σχολή") δεν είναι ότι είναι απλώς κακή. Υπάρχουν κακές ταινίες οι οποίες είναι τέτοιες επειδή ενδεχομένως να μην κατάφεραν να αποτυπώσουν στον επιθυμητό βαθμό αυτό που θα ήθελε να εξωτερικεύσει ο δημιουργός τους. Το πρόβλημα με την εν λόγω ταινία καθώς και με τις λοιπές του είδους είναι ότι διαμόρφωσαν την αντίληψη ότι το τίποτα ως έκφραση είναι ο κανόνας και το μέσο ως τέχνη είναι η εξαίρεση, η οποία κιόλας είναι κατακριτέα.

Το Capten Marvel, μια ταινία η οποία αποτυγχάνει οικτρά ακόμη και στην αποτύπωση της μη ουσίας (διότι η ουσία του είδους είναι η μη ουσία),  αυτή τη στιγμή σπάει τα ταμεία, βάζει ένα ακόμα καρφί στο φέρετρο του κινηματογράφου

Αλήθεια, πόση θλίψη προκαλεί όταν ταινίες, σκοπός των οποίων είναι τα αποτελέσουν μορφή καλλιτεχνικής έκφρασης να θεωρούνται από το ευρύ κοινό πλέον ως "ελιτίστικες" οι οποίες είναι αρεστές μόνο από δήθεν κουλτουριάρηδες;

Μία ταινία που δεν δίνει τίποτα, που δεν ψυχαγωγεί, που δεν έχει κάτι πει, που θέλει μόνο λεφτά.

1/10 μόνο για τους ανθρώπους που δούλεψαν σε αυτή για το μεροκάματο 

       

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, εγώ δεν έχω δει την εν λόγω ταινία (παρεμπιπτόντως, είσαι καταπέλτης εναντίον της αλλά δεν κατάφερες να γράψεις ούτε μια φορά το όνομα της σωστά!) αλλά αν καταλαβαίνω σωστά από τα γραφόμενα σου, δεν είναι το είδος της ταινίας που θα σου άρεσε. Γιατί λοιπόν την είδες εξαρχής;

Εκφράσεις όπως "Μία ταινία που δεν δίνει τίποτα", "που δεν έχει κάτι πει", "που θέλει μόνο λεφτά" νομίζω είναι προφανείς σε ταινίες με θέμα κόμικς και υπερήρωες!

Τώρα για το αν "ψυχαγωγεί" ή όχι, εγώ δεν την έχω δει για να κρίνω αλλά οι εισπράξεις της στο box office μάλλον άλλα δείχνουν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανείς θα ήταν αν δεν υπήρχαν άλλες 20-30 ταινίες τα τελευταία 30+ χρόνια, βασισμένες σε κομικ, που έχουν δώσει πράματα, έχουν πεί κάτι και δεν έγιναν μόνο και μόνο για τα λεφτά...

επίσης το box office δεν αποτελεί κριτήριο ποιοτικής ψυχαγωγίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, snake_plissken2112 είπε

προφανείς θα ήταν αν δεν υπήρχαν άλλες 20-30 ταινίες τα τελευταία 30+ χρόνια, βασισμένες σε κομικ, που έχουν δώσει πράματα, έχουν πεί κάτι και δεν έγιναν μόνο και μόνο για τα λεφτά...

Έλα ρε παιδιά τώρα, τι να πουν και τι να δώσουν οι κομιξοταινίες; Κοροιδευόμαστε τώρα; Για εμάς είναι απλή ψυχαγωγία και για τους συντελεστές είναι απλά και μόνο χρήματα.

3 λεπτά πριν, snake_plissken2112 είπε

επίσης το box office δεν αποτελεί κριτήριο ποιοτικής ψυχαγωγίας

Όχι, αποτελεί όμως κριτήριο ψυχαγωγίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφορικά με τον τίτλο της ταινίας, από ό,τι φαίνεται δεν ξέρω καλά αγγλικά. Αν αυτό είναι κριτήριο τότε μη λάβεις σοβαρά την άποψή μου, η οποία είναι αυτό ακριβώς και τίποτα παραπάνω.

Αναφορικά με το τι είναι προφανές και τι όχι, προσωπικά διαφωνώ. Ποιος είπε ότι τα κόμικς είναι άνευ σημασία και ουσίας δημιουργίες; Αν αυτό θεωρείς τότε λυπάμαι πολύ που τα αντιμετωπίζεις τόσο επιφανειακά. Το ζήτημα είναι πού αποσκοπεί κάποιος όταν κάνει μια ταινία. Δεν είναι θέσφατο ότι ταινίες με τέτοιο περιεχόμενο είναι ανούσιες, αυτό τον προσδιορισμό τον δίνει κάποιος αν αυτό το σκοπό θέλει να εξυπηρετήσει. 

Δεν μου κάνει εντύπωση που παρόλο που δεν την έχεις δει, παίρνεις θέση λαμβάνοντας κιόλας ως κριτήριο την απόδοσή της στα box office. Θα μπορούσα να υποθέσω ότι πολλοί που πλήρωσαν να τη δουν θα αναγκάστηκαν να το κάνουν όπως για παράδειγμα εγώ. Η έννοια της λέξης ψυχαγωγία φαίνεται ότι και αυτή έχει χάσει το νόημά της όπως καταλαβαίνω. Λαμβάνοντας υπόψη επομένως το αντικειμενικό νόημά της, που είναι δηλαδή "η συμμετοχή του ανθρώπου στα ανώτερα έργα του ανθρώπινου πολιτισμού, που τον μορφώνει πνευματικά και αισθητικά και τον εξευγενίζει",  θα περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον να διαβάσω την τεκμηρίωσή σου ως προς πού εντοπίζεις τα παραπάνω, όταν φυσικά τη δεις με τη σειρά σου...

Επεξ/σία από Friksoulas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Friksoulas είπε

Αναφορικά με τον τίτλο της ταινίας, από ό,τι φαίνεται δεν ξέρω καλά αγγλικά. Αν αυτό είναι κριτήριο τότε μη λάβεις σοβαρά την άποψή μου, η οποία είναι αυτό ακριβώς και τίποτα παραπάνω.

 Αναφορικά με το τι είναι προφανές και τι όχι, προσωπικά διαφωνώ. Ποιος είπε ότι τα κόμικς είναι άνευ σημασία και ουσίας δημιουργίες; Αν αυτό θεωρείς τότε λυπάμαι πολύ που τα αντιμετωπίζεις τόσο επιφανειακά. Το ζήτημα είναι πού αποσκοπεί κάποιος όταν κάνει μια ταινία. Δεν είναι θέσφατο ότι ταινίες με τέτοιο περιεχόμενο είναι ανούσιες, αυτό τον προσδιορισμό τον δίνει κάποιος αν αυτό το σκοπό θέλει να εξυπηρετήσει. 

 Δεν μου κάνει εντύπωση που παρόλο που δεν την έχεις δει, παίρνεις θέση λαμβάνοντας κιόλας ως κριτήριο την απόδοσή της στα box office. Θα μπορούσα να υποθέσω ότι πολλοί που πλήρωσαν να τη δουν θα αναγκάστηκαν να το κάνουν όπως για παράδειγμα εγώ. Η έννοια της λέξης ψυχαγωγία φαίνεται ότι και αυτή έχει χάσει το νόημά της όπως καταλαβαίνω. Λαμβάνοντας υπόψη επομένως το αντικειμενικό νόημά της, που είναι δηλαδή "η συμμετοχή του ανθρώπου στα ανώτερα έργα του ανθρώπινου πολιτισμού, που τον μορφώνει πνευματικά και αισθητικά και τον εξευγενίζει",  θα περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον να διαβάσω την τεκμηρίωσή σου ως προς πού εντοπίζεις τα παραπάνω, όταν φυσικά τη δεις με τη σειρά σου...

Ρε άνθρωπε θα με τρελάνετε εσείς μου φαίνεται...

Έχει κάνει η Marvel 20-25 ταινίες μέχρι τώρα. Δηλαδή με λίγα λόγια μου λες ότι όλες οι προηγούμενες πληρούσαν τον ορισμό "η συμμετοχή του ανθρώπου στα ανώτερα έργα του ανθρώπινου πολιτισμού, που τον μορφώνει πνευματικά και αισθητικά και τον εξευγενίζει" και αυτή εδώ χαλάει τη σούπα; ΑΛΗΘΕΙΑ τώρα;; 

Κάτσε να βάλω να τα ξαναδώ μήπως και έχασα κάπου τη συμμετοχή μου στα ανώτερα έργα του ανθρώπινου πολιτισμού...ή μήπως ήμουν αφηρημένος και δε μορφώθηκα πνευματικά και αισθητικά ή δεν με εξευγένισαν αυτά τα μνημεία της ανθρώπινης κουλτούρας. Κοροιδευόμαστε μου φαίνεται...

Να μου πεις συνολικά για τις ταινίες της Marvel να το καταλάβω, αλλά να εξανίστασαι για αυτή και να γράφεις τέτοια πράγματα, μου φαίνεται αστείο.

Τέλος από εμένα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sargus είπε

Έλα ρε παιδιά τώρα, τι να πουν και τι να δώσουν οι κομιξοταινίες; Κοροιδευόμαστε τώρα; Για εμάς είναι απλή ψυχαγωγία και για τους συντελεστές είναι απλά και μόνο χρήματα.

 

Aυτά στο Dick Tracey, το Ghost World, το Road to Perdition, το  Batman Begins, το Unbreakable, τα Spiderman 1-2, Dark Knight,  V for Vendetta,  The Crow κτλ κτλ κτλ... ψυχαγωγικές, με στουντιακές βλέψεις για ταμεία αλλά και με καλλιτεχνικές βλέψεις για τους δημιουργούς τους... δεν είναι όλα MCU και DCEU κτλ

 

επίσης τί φάση, βαθιές ανάσες μανμου

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά έχεις δίκιο! Είχα στο μυαλό μου τις ταινίες του Marvel cinematic universe και δεν το ξεκαθάρισα.

Αυτά που αναφέρεις (και άλλα φυσικά, κόμικ και ταινίες) έχουν και κάποιο βαθύτερο (ή και απλούστερο δεν είναι κακό) νόημα από πίσω να σου αφήσουν.

 

3 λεπτά πριν, snake_plissken2112 είπε

επίσης τί φάση, βαθιές ανάσες μανμου

Ε όχι δα! Ανάποδα τα λες μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, sargus είπε

Ρε άνθρωπε θα με τρελάνετε εσείς μου φαίνεται...

Έχει κάνει η Marvel 20-25 ταινίες μέχρι τώρα. Δηλαδή με λίγα λόγια μου λες ότι όλες οι προηγούμενες πληρούσαν τον ορισμό "η συμμετοχή του ανθρώπου στα ανώτερα έργα του ανθρώπινου πολιτισμού, που τον μορφώνει πνευματικά και αισθητικά και τον εξευγενίζει" και αυτή εδώ χαλάει τη σούπα; ΑΛΗΘΕΙΑ τώρα;; 

Κάτσε να βάλω να τα ξαναδώ μήπως και έχασα κάπου τη συμμετοχή μου στα ανώτερα έργα του ανθρώπινου πολιτισμού...ή μήπως ήμουν αφηρημένος και δε μορφώθηκα πνευματικά και αισθητικά ή δεν με εξευγένισαν αυτά τα μνημεία της ανθρώπινης κουλτούρας. Κοροιδευόμαστε μου φαίνεται...

Να μου πεις συνολικά για τις ταινίες της Marvel να το καταλάβω, αλλά να εξανίστασαι για αυτή και να γράφεις τέτοια πράγματα, μου φαίνεται αστείο.

Τέλος από εμένα!

Φίλε μου, εσύ ανέφερες ότι τις βλέπεις για να ψυχαγωγηθείς. Εγώ απάντησα ότι "όχι δεν τις βλέπεις για αυτό το λόγο" διότι μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτή η λέξη. Αν εσένα σου αρέσουν πάω πάσο. Αν δεν ήταν κατανοητό αυτό που έγραψα τότε ίσως φταίω εγώ. Αλλά δεν έριξα όλο το ανάθεμα στην εν λόγω ταινία. Έγραψα ότι αυτή η κακή ταινία είναι ένα ακόμη καρφί στο φέρετρο του κινηματογράφου και λόγω της μεγάλης της αποδοχής που ερμηνεύεται έτσι λόγω box office.   

Επεξ/σία από Friksoulas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...