Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Creed 2....Μετρια ταινια ,προσφερει καποιες ωραιες στιγμες αλλα μεχρι εκει..

Βασικα αν δεν ηταν ο ΡΟΚΙ θα ηταν κατω του μετριου σιγουρα σαν ταινια..

Δειτε την αφοβα ....Σταλονε μιλαμε για καλλιτεχνη  !!!

 

6/10 απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 7/3/2019 στις 3:07 ΠΜ, Arkin είπε

Equilibrium

Equilibrium-movie-poster.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0238380/?ref_=nv_sr_1

Μεσα στις 10 καλυτερες ταινιες μου. Το concept μοναδικο και παντα θα ειναι επικαιρο μιας και μιλαμε για τον ανθρωπο και τα συναισθηματα του και πως θα ηταν ενας κοσμος χωρις αυτα. Σηκωνει πολυ συζητηση το ολο σεναριο. Ο Bale εξαιρετικος οπως παντα και θα δουμε μερικες απο τις καλυτερες σεκανς σε ταινια. 8.5/10

ένα πολύ υποτιμημένο επιστημονικής φαντασίας διαμάντι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎12‎/‎3‎/‎2019 στις 10:22 ΜΜ, JTRGamer είπε

Replicas (2018)

https://www.imdb.com/title/tt4154916/

 

Υπόθεση:
Ο νευροχειρούργος Γουίλιαμ Φόστερ βρίσκεται στα πρόθυρα της επιτυχής μεταμόσχευσης ανθρώπινης συνείδησης σε κομπιούτερ, όταν η οικογένεια του σκοτώνεται με τραγικό τρόπο σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Απεγνωσμένος να τους αναστήσει, ο Γουίλιαμ ζητά τη βοήθεια του συναδέλφου του, Εντ Γουίτλ, ώστε να τον βοηθήσει να κλωνοποιήσει τα σώματα τους σε ρεπλίκες.

Aυτη η υποθεση μου θυμιζει το "Transcendence"(2014) με τον Johnny Depp , που ειδα τις προαλλες στη τηλεοραση.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Talk Radio (1988)

https://www.imdb.com/title/tt0096219/

spacer.png

 

Αμφιλεγόμενος ραδιοφωνικός παρουσιαστής,αποκτά μεγάλη ακροαματικότητα και παλεύει με το τίμημα.

Η καλύτερη στιγμή είναι πριν το τέλος ένας μονόλογος του,καθώς και το φινάλε με τους μονολόγους των ακροατών-πλέμπας.

 

Τα παρακάτω διαγράφησαν πριν κλείσουν μισάωρο.

Αquaman,creed 2,Dont.Worry.He.Wont.Get.Far.On.Foot.2018,Gun.City.2018,the vanishing 2018.

 

 

Επεξ/σία από momotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mortal engine

 

Eντυπωσιακα εφε  και ηχος ,ενδιαφερον και πρωτοτυπος κοσμος  και εκει εξαντλουνται  ολα τα θετικα .Το υπολοιπο  ειναι  "οτι να'ναι"

 

6,1/10 γιατι τα εχωσε η παραγωγη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Favourite - 4/10

Βαρετή και άσχημη ταινία που ασχολείται με το αραχνιασμένο λιλί μιας ασήμαντης αγγλίδας βασίλισσας. Δουλειά δεν είχε ο διάολος…
Κακοί φωτισμοί, κουραστικές ευρυγώνιες λήψεις με βινιετάρισμα που έβγαζε μάτια σε πολλα σημεία κι άχαρες ερμηνείες από ηθοποιούς που έχουν δώσει καλύτερα δείγματα.
Η φθηνή πορνοαισθητική κλειδαρότρυπας και το τσαπατσούλικο σενάριο έκαναν το Ζάκουλα να μοιάζει Άννα Καρένινα του Τολστόι και τα στρικς του Σνάπτσατ - Κιούμπρικ στα καλύτερά του….
Γκάματος μέκρι τάνατος!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Instant Family

INSTANT-FAMILY.jpg

Μια υπεροχη ταινια. Τα συναισθηματα απλετα σε ολη τη διαρκεια της που αλλαζουν αναλογα την περισταση. Καταπιανετε με το θεμα της υιοθεσιας και το ξεδιπλωνει οσο καλυτερα γινεται. Ολοι οι ηθοποιοι ακομα και οι μικροι παιζουν εξαιρετικα και χαριζουν γελιο και δακρυ. Πολυ τιμια και σιγουρα αξιζει να την δειτε. 8/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imdb.com/title/tt5083738/ 

The favourite

Μια από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς . Σκοτεινό έξυπνο ιδιοφυές σενάριο που κάνει τον θεατή να απορροφηθεί και κολλήσει με την εξέλιξη της ταινίας . Σκηνοθεσία πολύ καλή με  πλάνα που βγάζουν την ατμόσφαιρα της εποχής . Για τις ερμηνείες των τριών πρωταγωνιστριων δεν υπάρχουν λόγια , έχουν δέσει εκπληκτικα μεταξύ τους , το αποτέλεσμα ειναι μια ταινία που σου μένει και θα την θυμάσαι για πάντα .

9/10

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Cro-Magnon είπε

The Favourite - 4/10

Βαρετή και άσχημη ταινία που ασχολείται με το αραχνιασμένο λιλί μιας ασήμαντης αγγλίδας βασίλισσας. Δουλειά δεν είχε ο διάολος…
Κακοί φωτισμοί, κουραστικές ευρυγώνιες λήψεις με βινιετάρισμα που έβγαζε μάτια σε πολλα σημεία κι άχαρες ερμηνείες από ηθοποιούς που έχουν δώσει καλύτερα δείγματα.
Η φθηνή πορνοαισθητική κλειδαρότρυπας και το τσαπατσούλικο σενάριο έκαναν το Ζάκουλα να μοιάζει Άννα Καρένινα του Τολστόι και τα στρικς του Σνάπτσατ - Κιούμπρικ στα καλύτερά του….
Γκάματος μέκρι τάνατος!

 

9 λεπτά πριν, Marat72 είπε

https://www.imdb.com/title/tt5083738/ 

The favourite

Μια από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς . Σκοτεινό έξυπνο ιδιοφυές σενάριο που κάνει τον θεατή να απορροφηθεί και κολλήσει με την εξέλιξη της ταινίας . Σκηνοθεσία πολύ καλή με  πλάνα που βγάζουν την ατμόσφαιρα της εποχής . Για τις ερμηνείες των τριών πρωταγωνιστριων δεν υπάρχουν λόγια , έχουν δέσει εκπληκτικα μεταξύ τους , το αποτέλεσμα ειναι μια ταινία που σου μένει και θα την θυμάσαι για πάντα .

9/10

Να την δω ή να μη την δω;

Ιδού η απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, μαστερ είπε

Να την δω ή να μη την δω;

Ιδού η απορία.

Να τη δεις και θα περάσεις ευχάριστα.

Βρε cro magon με τι ασχολείσαι , γιατί τόση εμπάθεια , η ταινία τα σπάει , είναι σε άλλο ,level , σκηνοθεσία , ερμηνείες , και στορυ δένουν ιδανικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, μαστερ είπε

Να την δω ή να μη την δω;

Ιδού η απορία.

Δεν είναι δύσκολη ταινία πάντως, αρχίζει και σχετικά ανάλαφρα με διάσπαρτο αγγλικό χιουμορακι κλπ. Γενικά είναι καλοφτιαγμένη με ταλαντούχους συντελεστές, εμένα στο περιεχόμενο (ή για να ακριβολογώ την απουσία αυτού) ήταν που μου τα χάλασε. Είναι λίγο πιο ανάλαφρη απ'το Ρομα θα έλεγα, που απ'οτι είδα έγραφες λίγο παλιότερα πως δεν κατάφερες να ολοκληρώσεις. Όχι πως το Ρομα είναι καννα βαρύ έργο. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, μαστερ είπε

Να την δω ή να μη την δω;

Ιδού η απορία.

Εγώ δεν είχα σκοπό να τη δω, αλλά είδα που την έθαψε ο Cro-Magnon και σκέφτηκα ότι μπορεί και να μου αρέσει τελικά. Τώρα είμαι σε δύσκολη θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Serpico (1973)

Al Pacino στα καλυτερα του ως αστυνομικος που μαχεται για την ακεραιότητα, την δικαιοσυνη, την ειλικρίνεια. Για οσους δεν την εχουν δει, προκειται για ταινια βασισμενη στην αληθινη ιστορια του αστυνομικού Frank Serpico και το τι τράβηξε ενω προσπαθουσε απλα να ειναι σωστος σε εναν κόσμο διαφθορας.

9/10

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Favourite...2

Συνήθως δε γράφω σίκουελ κριτικών, αλλά οι σύντροφοι στο forum έθεσαν κάποια ερωτήματα και θα προσπαθήσω να απαντήσω.
Βρήκα το Λάνθιμο να αντιγράφει τον Κιούμπρικ και να δημιουργει ένα κακέκτυπο του Μπάρυ Λίντον. Οπουδήποτε ο Kubrick πρωτοτύπησε στο Μπάρυ Λίντον, ειδικά με την κάμερα, το φωτισμό και τις λήψεις, ακόμη κι αυτό το ιδιότυπο το βρετανικό μαύρο χιούμορ της ταινίας, ο Λάνθιμος απέτυχε θυμίζοντας ξαναζεσταμένο φαγητό. Πολλή δηθενιά...
Ακούστηκαν πολλά για τις ερμηνείες των τριών κυριών που πρωταγωνίστησαν, αλλά εμένα προσωπικά μου θύμησαν το παραμύθι του Άντερσεν με τα καινούργια ρούχα του Αυτοκράτορα, που τελικά βγήκε για σεργιάνι ξεβράκωτος. Ειδικά η αδυναμία μου, η Βάις (με τρελαίνουν οι γκόμενες με γερμανικά ονόματα…) χαντακώθηκε, ενώ ακόμη κι αυτή η Έμμα Στόουν, με το χυδαίο αγγλοσαξωνικό όνομα, την ομορφιά ξεπλυμένης σφουγγαρίστρας και τα μάτια ξωτικού με δυσκοιλιότητα, θα μπορούσε σίγουρα καλύτερα. Η Ολίβια είναι απλά Κατινούλα στα ξεσπάσματά της και λυπηρή όταν προσπαθεί να αντιγράψει τη Μέθοδο - δεν έχεις δει ποτέ το Ντε Νίρο, κυρά μου;
Eχοντας θαυμάσει τον Αστακό κι αν μπορώ να εγγράψω τις Άλπεις ως μια πρωτόλεια λαμακία που δικαιούται ο καθένας να κάνει πάνω στη λαγκάβ του, βρίσκω δυστυχώς το Λάνθιμο να ξεφουσκώνει τρελλά με το Ελάφι και την Ευνοούμενη και να μη δικαιώνει τις προσδοκίες μου. Eλπίζω να τα πάει σύντομα καλύτερα.
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...