Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Manhattan (1979)Manhattan Poster

 

Μια απο τις πιο γοητευτικες ταινιες που εχω δει. Οι ταινιες του Γουντι Αλλεν γενικοτερα δεν ειναι γνωστες για την κινηματογραφικη ομορφια τους, αλλα για το σεναριο. Η συγκεκριμενη ταινια αποτελει εξαιρεση καθως πολλες απο τις ασπρομαυρες σκηνες της ταινιας δειχνουν μια Νεα Υορκη στα πιο ομορφα της. Δεν μπορω να βρω αρνητικο, η ωρα περναει πολυ ευχαριστα, ολοι οι χαρακτηρες ειναι περιπλοκοι και το τελος ειναι απλα μοναδικο.

9,5/10

Perfect Blue (1997)Pâfekuto burû Poster

Ποτε δεν ημουν τεραστιος φαν του Satoshi Kon καθως οι ταινιες του μπλεκουν πολυ τη πραγματικοτητα με το ονειρο, και εμενα αυτο με ενοχλουσε ανεκαθεν σε καθε ταινια ανεξαρτητως δημιουργου. Η συγκεκριμενη ταινια εχει κατ'εμε την πιο καλαισθητη εναλλαγη αναμεσα σε αληθεια και φαντασια απο την εποχη της Λαμψης. 

7/10

True Romance (1993)Ιλιγγιώδης έρωτας Poster

Θεωρουσα μεχρι προτινος τον Ταραντινο ως εναν μοναδικο σεναριογραφο, αλλα αρκετα ψιλομεσαιο σκηνοθετη. Στην ταινια αυτη η απουσια του ως σκηνοθετη ειναι αισθητη. Το σεναριο και οι διαλογοι ειναι κλασσικος Ταραντινο στα μεγαλεια του, αλλα δυστυχως κατι λειπει και αυτο πιστευω οτι ειναι πληρως σκηνοθετικο λαθος. Το καστινγκ των δυο συμπρωταγωνιστων δεν ειναι το ιδανικο και δε νιωθω αυτη τη φλογερη χημεια μεταξυ τους, στη οποια ολο το εργο βασιζεται. 

7/10

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mortal Engines

mortalengines.jpg

Τρομερα εφε καταπληκτικος ηχος σε home cinema πολυ καλο production value τιμια η υποκριτικη της πρωταγωνιστριας και καπου εδω τελειωνουν τα καλα. Σεναριο ηθοποιια απο το 99% του cast και τα κλισε ποτε δεν ξεπερασαν την μετριοτητα. Ειχε 2-3 καλες στιγμες για να δημιουργησουν καποια συγκινηση αλλα μεχρι εκει. Κλισε κακος κλισε υποθεση(αυτη που ειναι τελος παντων) και κλισε σκηνοθεσια. 6.5/10 και αυτο κυριως για αυτα που εγραψα στην αρχη. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hereditary (2018)

https://www.imdb.com/title/tt7784604/

 

Τι ταινιάρα! Ερμηνείες , σενάριο, σκηνοθεσία, τα πάντα. Από τα καλύτερα horror που έχω δεί. Έπρεπε  να πάει στα όσκαρ. (Εδώ πήγε το σάπιο Black Panther).

 

 

Green Book (2018)

https://www.imdb.com/title/tt6966692/

 

Πολύ καλύ ταινία, ερμηνείες εξαιρετικές (ειδικά του Viggo). Οκ είχε κάτι κλισέ, αλλά αναμενόμενο.

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Replicas (2018)

https://www.imdb.com/title/tt4154916/

MV5BZGQxYTZlYzQtNjk3NS00MjVhLTkxZTYtMDk2

 

Υπόθεση:
Ο νευροχειρούργος Γουίλιαμ Φόστερ βρίσκεται στα πρόθυρα της επιτυχής μεταμόσχευσης ανθρώπινης συνείδησης σε κομπιούτερ, όταν η οικογένεια του σκοτώνεται με τραγικό τρόπο σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Απεγνωσμένος να τους αναστήσει, ο Γουίλιαμ ζητά τη βοήθεια του συναδέλφου του, Εντ Γουίτλ, ώστε να τον βοηθήσει να κλωνοποιήσει τα σώματα τους σε ρεπλίκες. Και τότε έρχεται αντιμέτωπος με ένα τεράστιο δίλημμα, αφού αποδεικνύεται ότι μπορεί να φέρει στη «ζωή» μονάχα τους τρεις από τους τέσσερις χαμένους ανθρώπους του. [cine.gr]

 

Σχόλιο δικό μου: Μην σας ξεγελάει η χαμηλή βαθμολογία του imdb(5.4/10), η ταινία είναι διαμαντάκι! Η βαθμολογία μου 8/10

 

 

Επεξ/σία από JTRGamer
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt7401588/

Μόλις τελείωσα το instant family.

Ωραία ταινία που ασχολείται με ένα αρκετά ευαίσθητο θέμα (δε λέω κάτι για το θέμα, κάποιος μπορεί να το δει σαν εμένα χωρίς να δει το trailer πρώτα, οπότε ας το μάθει απευθείας όταν την δει).

Έχει τα κλισέ της, που σε τέτοιες ταινίες κολλάνε μια χαρά και δε ξενερώνεις. Έχει ωραίο χιούμορ, είναι συγκινητικό σε αρκετές στιγμές και δίνει καλά το νόημα, αν και κατα την προσωπική μου άποψη, θα μπορούσε εύκολα με το θέμα που ασχολείται να βγάζει στον θεατή ακόμα περισσότερο συναίσθημα.

Νομίζω η βαθμολογία της στο imdb είναι οκ ή άντε να είναι λίγο πιο υψηλά από ότι θα έπρεπε, μάλλον θα έβαζα πιο εύκολα έναν βαθμό πιο κοντά στο 7.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Creed 2

O γιος του Apollo Creed, προπονημένος από τον Rocky Balboa, δέρνει τον γιο του Ivan Drago!..

Όσοι δεν αναγνωρίζετε τα ονόματα, διαβάστε άλλες κριτικές, για άλλες ταινίες. Όσοι τα αναγνωρίζετε, σίγουρα θα θεωρείτε το όλο κόνσεπτ γελοίο. Ευτυχώς δεν είναι, τουλάχιστον τόσο όσο ακούγεται. Σιχαινόμουν τον Σταλόνε τα χρόνια της ακμής του, ήμουν Σβαρτζενεγκερικός. Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος δούλεψε, έγραψε, σκηνοθέτησε και, τελικά, γέρασε πιο γλυκά από τον μεγάλο αντίπαλό του. Η τέχνη του είναι απλοϊκή, ακατέργαστη, αλλά είναι ένα είδος τέχνης-έστω και όχι πρώτης γραμμής. Δεν είναι και πολύ καλός σε όλα αυτά που κάνει, αλλά  με διάφορα έξυπνα τρυκ συνεχίζει είτε να μας διασκεδάζει (Expendables) είτε να μας χαρίζει μια γλυκιά νοσταλγία (Rocky franchise), χωρίς να μας ζητάει τίποτα.

Για εμένα όλη η ταινία είναι το κομμάτι που αφορά τον Drago, αξίζει να την δει κάποιος που έχει δει την σειρά ταινιών έστω και μόνο για αυτόν. Διαβάστε και για την ζωή του Lundgren, με IQ ίσο με του Einstein.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Get Out

Τι θα μπορούσε να πάει στραβά στην παρθενική γνωριμία των γονιών της κοπέλας σου; Τα πάντα! 

Η ταινία θα λέγαμε ότι προσπαθεί να αποτελέσει μια ψυχρή οπτική του σκηνοθέτη της αναφορικά με ένα φλέγον κοινωνικό πρόβλημα, που δυστυχώς όπως φαίνεται συνεχίζει να ταλανίζει τον παγκόσμιο "εξαγωγέα" Δημοκρατίας, πολύ περισσότερο σήμερα από ό,τι 30 χρόνια πριν. 

1η λοιπον σκηνοθετική απόπειρα του Peele ο οποίος φανερώνει ένα πηγαίο ταλέντο τόσο στο σκηνοθετικό κομμάτι όσο και στο συγγραφικό. Το σκηνοθετικό ύφος της ταινίας ακολουθεί μια νόρμα την οποία συνήθως παρατηρούμε σε ταινίες της A24 και χαρακτηρίζεται από μια μινιμαλ αισθητική, με εμφανή την έλλειψη οποιασδήποτε περιττής "πληροφορίας". Εντύπωση επίσης μου προκάλεσε η ερμηνεία του πρωταγωνιστή της ταινίας, η ερμηνεία του οποίου έπαιξε σημαντικό ρόλο στον τρόπο όπου εκφράζει και παρουσιάζει τις συναισθηματικές διακυμάνσεις που απαιτούνται ώστε ο θεατής να ταυτιστεί με αυτές στο καλύτερο δυνατό βαθμό.
  

8/10

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Green Book

 

Παρουσιαζοντας ενα  χιλιοειπωμενο θεμα για τον κινηματογραφο  και βασιζομενο σε αληθινη ιστορια -παρολο που το  υφος  της σχεσης που  ανεπτυξαν οι 2 πρωταγωνιστες  αμφισβητειται - αποφευγει το μελοδραματικο  και διδακτικο υφος που συνηθως εχουν παρομοιες ταινιες .

Με αιχμη το  εξυπνο χιουμορ κατι που ειναι αποριας αξιον  αναλογιζομενοι  οτι προκειται γιατι τον  σκηνοθετη του Dumb and the dumber   και τους σοφιστικε διαλογους  κατορθωνει να αποφυγει την  ρουτινα της θεματολογιας  και να παρουσιασει ενα εργο σημειο αναφορας για την φετινη χρονια και οχι μονο .

Υποδειγματικη  η υποκριτικη παρουσια του Μahershala για μια  ακομα φορα και πολυ καλη η αποδοση του Μortensen .

 

8,2/10

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Green Book

Παρουσιαζοντας ενα  χιλιοειπωμενο θεμα για τον κινηματογραφο  και βασιζομενο σε αληθινη ιστορια -παρολο που το  υφος  της σχεσης που  ανεπτυξαν οι 2 πρωταγωνιστες  αμφισβητειται - αποφευγει το μελοδραματικο  και διδακτικο υφος που συνηθως εχουν παρομοιες ταινιες .

Με αιχμη το  εξυπνο χιουμορ κατι που ειναι αποριας αξιον  αναλογιζομενοι  οτι προκειται γιατι τον  σκηνοθετη του Dumb and the dumber   και τους σοφιστικε διαλογους  κατορθωνει να αποφυγει την  ρουτινα της θεματολογιας  και να παρουσιασει ενα εργο σημειο αναφορας για την φετινη χρονια και οχι μονο .

Υποδειγματικη  η υποκριτικη παρουσια του Μahershala για μια  ακομα φορα και πολυ καλη η αποδοση του Μortensen .

8,2/10

Το , 2 το στηριζεις καπου?? Χαχα.. Αντε 8,αντε 8,5.. Αλλα 8,2?!Φοβερος!!  😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fahrenheit 451[1966]

51U3tLaOboL.jpg

Επαναστατικη ταινια απο την οποια εμπνευστηκε ξεκαθαρα το Equilibrium. Αν σκεφτουμε οτι φτιαχτηκε πριν 53 χρονια τοτε θα καταλαβουμε το μεγαλειο της. Εξαιρετικη σκηνοθεσια και οι ηθοποιοι μιας και παιζουν αρκετα με τις εκφρασεις προσωπου στεκονται παραπανω απο επαξια στο ρολο τους. Το τελος υπεροχο δεν θα μπορουσα να σκεφτω κατι καλυτερο. 8.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Green Book:

Γκέι

μαύρος + (ex?) racist λευκός vs Κακός Νότος. Ντάξει overall καλογυρισμένη αλλά έχω κουραστεί πια με τις ταινίες που πραγματεύονται τέτοια θέματα. Τα δε oscars έχουν πάψει να βραβεύουν θέαμα.... δεν μπορώ πως αλλιώς να δικαιολογήσω ότι αυτή η ταινία πήρε το πιο σημαντικό oscar της βραδιάς. 

Σκέφτομαι να γυρίσω μια ταινία με gay muslim immigrant μαύρο και να σαρώσω τα oscars. Why; Becouse f*ck hollywood logic, that's why!!!

6/10

 

Shot caller: Ο Jamie Lannister συναντά τον Frank Castle. Το είδα στο cote tv plus γιατί βαριόμουνα να  σηκωθώ από τον καναπέ και να συνδέσω το usb stick :lol: . Καλά έκανα και βαριόμουν καθότι ήταν ένα ανέλπιστα καλό και δυνατό φιλμ.  Το μόνο κακό ότι έχω μπροστά μου 31 ολόκληρες ημέρες μέχρι να ξαναδώ τον Jamie στην οθόνη....oh well!!! Τουλάχιστον τότε δεν θα χει horseshoe μουστάκι!!!

 

7,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...