Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Climax του Gaspar Noe

Είχα δει τυχαία απόσπασμα την αρχική σκηνή του χορού και με είχε ψήσει τρελά με το φίλινγκ που έβγαζε, και την είδα χωρίς να έχω ιδέα για τι πράμα μιλάει.

Και η ταινία δεν απογοήτευσε. Παρότι βασίζεται σε αληθινό γεγονός δεν ήταν ένα ανούσιο ντοκυμαντέρ, αλλά μπήκε στην μέση ένας καλός σκηνοθέτης και απογείωσε την ταινία δίνοντάς της ατμόσφαιρα, συναισθήματα και παράνοια. Ο κινηματογράφος όπως θα έπρεπε να είναι.

Δεν θα πω πολλά για το σενάριο γιατί είναι όσο πιο μινιμαλιστικό θα μπορούσε να είναι. Σε όποιον πάντως αρέσει να βλέπει ταινίες με λίγα λόγια και με έμφαση στην κινηματογράφηση τότε πρέπει να την δει.

Ένα ωραίο 8/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Friday the 13th Part III[1982]

585e3ba145983842fb89a685bcc80083.jpg

Η ταινια δεν εχει καμια σχεση με το story των πρωτων 2. Παταει εκει και μας δειχνει μια νεα παρεα και εναν νεο ψυχακια που σκοτωνει σεναριο μην ψαχνετε. Μετρησα 12 σκοτωμους απο την αρχη μεχρι το τελος ο καθενας ξεχωριστος. Τα πρωτα 70 λεπτα κυλανε σχετικα βαρετα αν και εχει την αγωνια του σε καθε σκοτωμο. Λες απο που θα του ερθει τωρα. Το τελευταιο 20λεπτο το γουσταρα πολυ ομως. Η γκομενα στο τελος αποδειχτηκε σκληρο καρυδι και μου αρεσε το ολο κυνηγητο. Τα τελευταια λεπτα καθαρη αντιγραφη απο το τελος του πρωτου. 6/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Arkin είπε

Friday the 13th Part III[1982]

Η ταινια δεν εχει καμια σχεση με το story των πρωτων 2. Παταει εκει και μας δειχνει μια νεα παρεα και εναν νεο ψυχακια που σκοτωνει σεναριο μην ψαχνετε. Μετρησα 12 σκοτωμους απο την αρχη μεχρι το τελος ο καθενας ξεχωριστος. Τα πρωτα 70 λεπτα κυλανε σχετικα βαρετα αν και εχει την αγωνια του σε καθε σκοτωμο. Λες απο που θα του ερθει τωρα. Το τελευταιο 20λεπτο το γουσταρα πολυ ομως. Η γκομενα στο τελος αποδειχτηκε σκληρο καρυδι και μου αρεσε το ολο κυνηγητο. Τα τελευταια λεπτα καθαρη αντιγραφη απο το τελος του πρωτου. 6/10

Εγώ πάντως και για την πρώτη ταινία, την ίδια περιγραφή θα έκανα. :) "Μας δείχνει μια νέα παρέα και έναν ψυχάκια που σκοτώνει, σενάριο μην ψάχνετε, βαρετά τα πρώτα 70 λεπτά και γούσταρα το τέλος".

Αν έχεις όρεξη για τέτοιες ταινίες, έχω περιέργεια να δω πως θα σου φαινόντουσαν τα Sleepaway Camp (1983) και April Fool's Day (1986). Μη σε πάρω στο λαιμό μου, είναι τελείως 80-ίλα, με ότι συνέπειες καλές και κακές έχει αυτό, αλλά αφού βλέπεις που βλέπεις τέτοια αυτόν τον καιρό, ίσως αξίζει να ρίξεις στο μείγμα και αυτές τις δύο περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Manuel είπε

Εγώ πάντως και για την πρώτη ταινία, την ίδια περιγραφή θα έκανα. :) "Μας δείχνει μια νέα παρέα και έναν ψυχάκια που σκοτώνει, σενάριο μην ψάχνετε, βαρετά τα πρώτα 70 λεπτά και γούσταρα το τέλος".

Αν έχεις όρεξη για τέτοιες ταινίες, έχω περιέργεια να δω πως θα σου φαινόντουσαν τα Sleepaway Camp (1983) και April Fool's Day (1986). Μη σε πάρω στο λαιμό μου, είναι τελείως 80-ίλα, με ότι συνέπειες καλές και κακές έχει αυτό, αλλά αφού βλέπεις που βλέπεις τέτοια αυτόν τον καιρό, ίσως αξίζει να ρίξεις στο μείγμα και αυτές τις δύο περιπτώσεις.

Ευχαριστω για τις προτασεις θα τις τσεκαρω. Για την ωρα εχω σκοπο να δω ολες του saga friday the 13th να σταματησω στο freddy vs jason και να πιασω στο καπακι το saga του nightmare on elm street και να κλεισω με το freddy vs jason που τα ενωνει. Μετα απο αυτο θα δω τα remake και των 2 που βγηκαν το 2009/2010. Απο οτι βλεπω ειναι 11 ταινιες του friday the 13th και 8 του nightmare on elm street συν το freddy vs jason. 20 ταινιες συνολικα και απο τα 2 saga μαζι με τα remake. Ελπιζω να βρω υποτιτλους για ολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Border (2018)

https://www.imdb.com/title/tt5501104/

WFRyOi6.jpg

 

Λεπτή η γραμμή του σπόιλερ,καθότι την είδα χωρίς να ξέρω την υπόθεση αρκούμενος στην φώτο μόνο.

Ας πούμε οτι προκειται για έναν αντισυμβατικό έρωτα σε μία συμβιβασμένη ζωή που στο φινάλε συγκρούονται και τα ζητήματα ηθικής των ηρώών.

Ακουλουθεί σποιλεριά για εμβάθυνση πλοκής.

Spoiler

Τρολ γυναικα με ανδρικό μόριο,μεγαλώνει ως άνθρωπας μέχρι τη στιγμη που ενα αλλο τρολ αρρεν με αιδιο,τη ζευγαρωνει και της δειχνει του περι τινος προκειται.Η υπέρβαση του σκηνοθέτα γίνεται δείχνοντας σχετικό sex scene με τις ανάλογες πολεμικές ιαχές ενός ενδιαφέροντα trollοργασμού.

Πέραν τουτου,βοήθησε να ξεπεράσω κατιτις προηγούμενες μπούρδες που είδα τις τις τελευταίες μέρες μαζεμένες.

(A star is born,bohemian rhapsody,at eternitys gate,the favourite,first man,Roma).

Καλά να πάθω.

Επεξ/σία από momotis
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Annihilation

https://www.imdb.com/title/tt2798920/

Καλά πως μου ξέφυγε αυτό το διαμάντι; Πραγματικά σοβαρή lovecraftian like παραγωγή. Η ταινία είναι πραγματικά από αυτές που σου σηκώνουν τις τρίχες. Μυστήριο και ατμόσφαιρα πραγματικά εξαιρετικά. Το μόνο που θα ήθελα ίσως καλύτερα είναι το σημείο που αρχίζουν να πέφτουν στην τρέλα. Εκεί θα ήθελα περισσότερη ανάπτυξη για τον πως αρχίζει και διαμορφώνεται η σχέση μεταξύ τους. Γενικά όμως έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με αυτό που είδα. Τρομερός ήχος και σου προκαλεί έξτρα φρίκη με αυτά που βλέπεις γιατί μπερδεύει την ομορφιά με το grotesque και είναι παράξενα αυτά που βλέπεις. 

Εγώ σίγουρα βάζω 9/10 και την προτείνω κατά κύριο λόγο σε lovecraft fans αλλά μπορεί να την γουστάρει ο οποιοσδήποτε. Καλύτερα δείτε την μόνοι σας ή με το ταίρι σας όμως μπορείτε να την δείτε και με παρέα αν δεν υπάρχει γελωτοποιός να σχολιάζει τα πάντα. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2019 στις 8:11 ΜΜ, Manuel είπε

Εγώ πάντως και για την πρώτη ταινία, την ίδια περιγραφή θα έκανα. :) "Μας δείχνει μια νέα παρέα και έναν ψυχάκια που σκοτώνει, σενάριο μην ψάχνετε, βαρετά τα πρώτα 70 λεπτά και γούσταρα το τέλος".

Αν έχεις όρεξη για τέτοιες ταινίες, έχω περιέργεια να δω πως θα σου φαινόντουσαν τα Sleepaway Camp (1983) και April Fool's Day (1986). Μη σε πάρω στο λαιμό μου, είναι τελείως 80-ίλα, με ότι συνέπειες καλές και κακές έχει αυτό, αλλά αφού βλέπεις που βλέπεις τέτοια αυτόν τον καιρό, ίσως αξίζει να ρίξεις στο μείγμα και αυτές τις δύο περιπτώσεις.

Μου ειχαν ξεφυγει αυτες οι δυο ταινιες.Καλες και οι δυο παντως.Βεβαια το sleepaway camp αρκετα προβλεψιμη.Περα απο αυτο ομως αρκετα πρωτοτυπες για την εποχη τους.

Στις 27/2/2019 στις 8:47 ΜΜ, Arkin είπε

Ευχαριστω για τις προτασεις θα τις τσεκαρω. Για την ωρα εχω σκοπο να δω ολες του saga friday the 13th να σταματησω στο freddy vs jason και να πιασω στο καπακι το saga του nightmare on elm street και να κλεισω με το freddy vs jason που τα ενωνει. Μετα απο αυτο θα δω τα remake και των 2 που βγηκαν το 2009/2010. Απο οτι βλεπω ειναι 11 ταινιες του friday the 13th και 8 του nightmare on elm street συν το freddy vs jason. 20 ταινιες συνολικα και απο τα 2 saga μαζι με τα remake. Ελπιζω να βρω υποτιτλους για ολα. 

Για μενα οι ταινιες του franchise  friday the 13th βλεπονται πιο ανετα σημερα απο τις αντιστοιχες του freedy.Εκατσα και εγω να τις ξαναθυμηθω πριν 2 χρονια αλλα δυστηχως οι περισσοτερες δεν βλεπονται σημερα.Και δεν το εννοω απο αποψη εφε.

Παντως θυμαμαι οταν ειχε βγει ο freddy και τα ειχα δει,πιτσιρικας καθως τις ειχα δει στην εποχη τους,ειχα χεστει πανω μου.Βεβαια αλλες εποχες τοτε.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A STAR IS BORN

αν και ενας παπαρας εκανε σποιλερ στα κομεντς οταν εβλεπα τα οσκαρ τις προαλλες,παρολα αυτα δεν με πτοησε,και εκατσα και το ειδα
Οτι και να πεις για τις ερμηνειες και για τη χημεια μεταξυ αυτων των 2 ειναι λιγο.ο μπραντλει απογειωνεται σε αυτο το ρολο,και  η  lady gaga, αποδυκνειει πως οι ημερες του paparazzi, ειναι πλεον παρελθον.πανεμορφο σαουντρακ,και αν και το κονσεπτ του χουμε ξαναδει,ηταν αρκετα συγκινητικο και ρομαντικο.Μια σκηνη μαλιστα σκεφτομουν,δε μπορει απο καπου την εμπνευστηκαν ,τοσα συμβαινουν σε  live shows.      .γελουσα επι μιση ωρα.
η γκαγκα σιγουρα αξιζε το χρυσο αγαλματιδιο δεν πιστυεω πως υπηρχε αλλο κοματι τοσο δυνατο να κοντραριστει μαζι της,και σου βγαζε αυτη το κατι στο χαρακτηρα της για να την ερωτευοσουν και συ σαν θεατης.
Σιγουρα καλυτερο παντως απ το λαλα λαντ που για μενα προσωπικα δεν αξιζε για οσκαρ καλυτερης ταινιας.ενταξει γουστα ειναι αυτα

Επεξ/σία από star12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Favourite

I'm torn...

Από τη μία ωραία και άβολη (in a good way) απεικόνιση της εποχής και της παρακμής, παρουσιασμένη με γκροτέσκο τρόπο, καλές ως επί το πλείστον ερμηνείες, αξιομνημόνευτοι χαρακτήρες, πολύ καλά κοστούμια (αστείο που έχασε από το Black Panther) και κάποιες ωραίες σκηνές με ωραίο cinematography.

Από την άλλη η συχνή χρήση ανοιχτών γωνιών στη λήψη, χαμηλών λήψεων, η (για τα δικά μου γούστα) κακή εως εκνευριστική ερμηνεία της Weisz, ο ήχος που σε φάσεις σε έβγαζε από το κλίμα και το τέλος το οποίο μου άφησε κάτι ανεκπλήρωτο (υποθέτω συνειδητή επιλογή).

 

Η ταινία όμως σου μένει νομίζω οπότε ίσως εκπληρώνει το σκοπό της.

 

Επεξ/σία από Wayward
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apostle

https://www.imdb.com/title/tt6217306/

Άλλο ένα διαμάντι που μου ξέφυγε! Ρε τι γίνεται τα τελευταία χρόνια; Μπράβο! Αν σας άρεσε το Dagon και το Wicker man τότε το apostle είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεστε καθώς τα παντρεύει και τα δύο και δημιουργεί κάτι εντελώς δικό του. Πρωτότυπη ιστορία και είναι γυρισμένη με την ίδια λογική με τις παραπάνω ταινίες. Αυτό σημαίνει ότι οι ηθοποιοί είναι μεταξύ overacting και cheese factor χωρίς όμως να σου δίνουν την εντύπωση για κανένα από τα δύο. Η φωτογραφία και σκηνοθεσία είναι σε καλά επίπεδα ενώ με το editing θα μπορούσε να είναι σε σημεία καλύτερο. Γενικά όμως αυτό που θέλει να δεις θα το δεις χωρίς ιδιαίτερα παράπονα. Η ίδια η ιστορία ξεκινάει πολύ νορμάλ και κλισέ και όσο πάει αρχίζει ανεβάζει στροφές και μέχρι το τελευταίο τέταρτο της ταινίας που πλέον βαράει όλες τις βαλβίδες, όλους τους κυλίνδρους, τούρμπο και νίτρο μαζί με ένα τέλος ακριβώς όπως πρέπει. 

Από εμένα 8/10, την διασκέδασα πολύ και την προτείνω τόσο με παρέα όσο και μόνοι σας. Έχετε υπόψη μόνο ότι έχει gore και αίμα σε σημεία γι αυτούς με αδύναμο στομάχι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα και γω το Searching επιτελους. Ωραια ιδεα και καλα εκτελεσμενη, περα απο την αγωνια την ιδια και το ξετυλιγμα της πλοκης, ειχε και τις αναφορες στην online συμπεριφορα του ανθρωπου μεχρι το τελος οπου

να πω την αμαρτια μου με χαλασε λιγο διοτι ικανοποιησε την ορεξη πολλων για twist αλλα κυριως για happy ending. Σορυ αλλα αυτη ηταν η αναγνωση μου για το συγκεκριμενο μερος οσο μακαβριο και αν ακουγεται

Ειδα επισης και το Isle of Dogs. Μ'αρεσε αρκετα αν και οταν εχεις σκυλι δεν θες και πολυ για τετοια :) Οχι ομως οτι η ταινια του Wes Anderson δεν ειναι αντικειμενικα καλη. Ειναι ωραια ιστορια, με καλη αναπτυξη χαρακτηρων, οπτικα ομορφο, σκληρο (μ'αυτα που δεν λεει και και δειχνει κυριως) και συγκινητικο σε καποια μερη, χωρις να του λειπει το χιουμορ, καθε αλλο, και τελος καυστικο και συμβολικο για πολιτικες καταστασεις των καιρων μας και παλαιοτερων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντέχετε να βγείτε από το comfort zone της χολιγουντιανής αποχαύνωσης και να δείτε την καλύτερη ταινία της χρονιάς;; Ώρα για reality check.

https://www.youtube.com/watch?v=ULUo0048xZE

 

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...