Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eddie the Eagle

Eddie-the-Eagle-poster-goldposter-com-5.

Βιογραφια ενος εξαιρετου Βρετανου σκιερ αλματος που δεν το εβαλε κατω και καταφερε να κανει το ονειρο του πραγματικοτητα. Η ταινια θα σας προσφερει απλοχερα παρα πολλα συναισθηματα. Χαρας λυπης αγωνιας. Το τελος υπεροχο και θα κλεισετε την ταινια με μια τεραστια ευχαριστηση για τα 100 λεπτα που διαρκει. Jackman και Egerton εξαιρετικοι στο ρολο τους. Δειτε την απλα. 8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LIFE - Netflix

https://www.imdb.com/title/tt5442430/?ref_=fn_al_tt_1

Θριλεράκι σε διαστημικό σταθμό,  καλούτσικες ερμηνείες , αναληθοφανές σενάριο,  προσπάθεια δημιουργίας κλειστοφοβικής ατμόσφαιρας χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία,  προβλέψιμο φινάλε, ούτε κατά διάνοια βέβαια πλησιάζει το Allien .  (5,8/10) 

Εντύπωση μου έκανε ο μικρός σε διάρκεια ρόλος του Ryan Raynolds. 

 

I, Tonia

https://www.imdb.com/title/tt5580036/?ref_=nv_sr_1

'Άρχισα να την βλέπω με μικρές προσδοκίες, αλλά γρήγορα μου κέντρισε το ενδιαφέρον.  Βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα,  πιστεύω ότι έδωσε στον θεατή την ατμόσφαιρα που έπρεπε.  Καλές ερμηνείες , σενάριο χωρίς να πλατειάζει και μια αξιαγάπητη πρωταγωνίστρια.   (7,8/10) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2019 στις 1:44 ΜΜ, billdanos είπε

Έκατσα επιτέλους και είδα το Bohemian Rhapsody! 

Την είχα παρεξηγημένη, δεν με απογοήτευσε και εντυπωσιάστηκα από την ερμηνεία του Malek σε σημείο που ίσως και να του έδινα το όσκαρ. Από κει και πέρα ιστορικά και χρονικά έχει διάφορα προβλήματα μιας και από ότι κατάλαβα δεν προσπάθησαν να φτιάξουν μια βιογραφία ή να περιγράψουν ακριβώς όλη την ιστορία του συγκροτήματος. Γι'αυτό και δεν είναι σωστές οι ημερομηνίες κυκλοφορίας κάποιων κομματιών ή η χρονική στιγμή που ο Mercury μαθαίνει πως είναι άρρωστος κλπ κλπ. Επίσης είναι φανερό πως από ένα σημείο και μετά άλλαξε ο σκηνοθέτης μιας και το τελικό μοντάζ έγινε από άλλον και ψιλοφαίνεται...

Συνολικά ένα 7.5 (άντε 8 αν είμαι σε κέφια) το δίνω άνετα! 

PS: Στο φινάλε με το Live Aid έκαναν απίστευτη δουλειά, ειδικά αν δείτε και το original! :)

Πάντως, οι Brian May & Roger Taylor ενεπλάκησαν πολύ ενεργά με την ταινία και το σενάριό της. 

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε πάρα πολύ. Ναι, δεν θα εκπλαγώ αν το Οσκαρ το πάρει ο Μάλεκ, ήταν πολύ καλός ως Φρέντι.

Βέβαια, μπορεί κανείς να θεωρήσει πως είμαι θετικά προσκείμενος με την ταινία, καθότι μεγάλωσα ακούγοντας Queen (και άλλα παρόμοια του είδους συγκροτήματα), και η ταινία ήταν ένα κάπως ωραιοποιημένο tribute στο συγκρότημα.

Η επιλογή των ηθοποιών πολύ καλή, με εξαίρεση του ηθοποιού που κάσταραν για Roger Taylor που μου φάνηκε κάπως off.

άνετα 8/10 :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα.

1) Green Book  https://www.imdb.com/title/tt6966692/

Δύο καταπληκτικές ερμηνείες από δύο ηθοποιούς ( Viggo Mortensen και Mahershala Ali ) και η σχέση  που αναπτύσσεται μεταξύ τους είναι ο λόγος να δείτε το Green Book. Καταπληκτική σκηνοθεσία για τα γούστα μου και μία ταινία σωστά δουλεμένη που εντυπωσιάζει με την απλότητα  της. 

Καταρχάς είναι εμφανή η χημεία μεταξύ των δύο ηθοποιών. Δύο χαρακτήρες από δύο τελείως διαφορετικούς κόσμους που σε βάζουν ακριβώς στο κλίμα της εποχής. Επίσης δίνεται μεγάλη βάση στη διαφορά των κοινωνιών σε διαφορετικές περιοχές της Αμερικής την περίοδο εκείνη ( και τώρα έχουμε παρόμοια φαινόμενα ανάλογα με την πολιτεία που βρίσκεται κάποιος στην Αμερική ).

Τέλος θεωρώ ο Viggo Mortensen είναι αυτός που η ερμηνεία του εκτοξεύει την ταινία και σίγουρα θα είναι στις υποψηφιότητες για όσκαρ ανδρικού ρόλου.  

Από εμένα 8/10 

Υ.Γ Είχα αρκετό καιρό να δω ταινία που να μου αρέσει τόσο. 

 

2) Ευνοούμενη https://www.imdb.com/title/tt5083738/

Μία αναπάντεχα ευχάριστη έκπληξη από το Λάνθιμο (δεν μου άρεσαν οι προηγούμενες βέβαια αυτό είναι και θέμα γούστου.) 

Πολύ καλή σκηνοθεσία και κουστούμια. Δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας η Ολίβια Κόλμαν που παίζει τη βασίλισσα. 

Σίγουρα αξίζει να τη δείτε.  Από εμένα 7/10

Επεξ/σία από Masma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imdb.com/title/tt5909930/

Ghoul

 

Mini σειρά horror 3 επεισοδίων από Ινδία (της Netflix αν δεν κάνω λάθος). Πολύ καλό και σε κρατάει μέχρι το τέλος. Εξεπλάγην.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Thing from Another World

MV5-BMTQw-Nj-Qz-YTkt-N2-Rl-My00-YTQ4-LWE

https://www.imdb.com/title/tt0044121/?ref_=nv_sr_3

Να πω αρχικα οτι δεν εχω δει το The Thing του 1982. Η συγκεκριμενη ταινια ειναι μια απο αυτες που ξεκινησε το sci-fi horror και μαζι εφερε πολλα ερωτηματα και σκεψεις. Τρομερη ατμοσφαιρα ωραιοι διαλογοι και σκεψεις ειδικα αυτες του επιστημονα με το Νομπελ. Βγηκε remastered εκδοση πριν μια βδομαδα οποτε οσοι δεν την ξερετε δειτε την η εικονα ειναι παρα πολυ καλη. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Whitney

 

H ζωη της διασημης τραγουδιστριας με την πολυ καλη φωνη εν ειδει ντοκυμαντερ .Η διαδρομη ειναι κλισε στην κορυφωση της, οπως συμβαινει συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις  .Κοριτσι απο γκετο ,αποτομα πολλα λεφτα ,δοξα ,παγκοσμια επιτυχια και αναγνωριση και τελος το πεσιμο με τα μουτρα στα drugs  και η παρακμη .

Το οποιο ειναι  δικαιωμα της καθως δικης ειναι η ζωη και οτι θελει την κανει,οχι ομως οταν εχει φερει ενα παιδι στον κοσμο και του καταστρεφει την ζωη κυριολεκτικα και μεταφορικα .Τοτε δεν ειναι δικαιωμα της  να εχει αυτοκαταστροφικες τασεις .

Εχω καποιες επιφυλαξεις για την αντικειμενικοτητα του ντοκυμαντερ και  ενα ακομα αρνητικο σημειο η μεγαλη του διαρκεια  που κουραζει σε αρκετα σημεια .

 

 

 

6,7/10  για  ειχε φωναρα .

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dunkirk. Απογοητευτικο. Η εκκενωση παρουσιαστηκε περιπου σαν εκδρομη. Τωρα θα δω το Darkest Ηour με παρομοιο θεμα ελπιζοντας αυτό να ειναι καλυτερο.

 

2nqqfsw.jpg

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Polar (2019)

Αναπάντεχα καλή ταινία με πολύ σκοτωμό… και να φανταστείτε ότι ξεκίνησα με την σιγουριά ότι θα την σταματήσω από την βαρεμάρα στο μισάωρο…

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Wayward είπε

Δεν έχει καμία σχέση το Darkest Hour, απλά τα γεγονότα αναφέρονται σε εκείνες τις ημέρες.

Moυ ειπαν ότι αναφέρεται στην εκκενωση της Δουνκερκης, λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, rus είπε

Moυ ειπαν ότι αναφέρεται στην εκκενωση της Δουνκερκης, λαθος?

Αναφέρεται και σε αυτό αλλά δεν είναι εκεί το κεντρικό στόρι σε καμία περίπτωση. Χρονικά αναφέρεται στο Μάιο του ΄40 και τις αποφάσεις που έπρεπε να πάρει ο Churchill σχετικά με τον πόλεμο. Προφανώς υπάρχει κομμάτι το οποίο μιλάει για το πως χειρίστηκαν την εκκένωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imdb.com/title/tt7946422/

Prospect (2018)

 

Sci-Fi κυρίως. Δεν ακολουθεί τις συνηθισμένες ταινίες του είδους. Συμπαθητική μπορώ να πώ, όχι κάτι wow! Βλέπεται ευχάριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Thing[1982]

Ο Carpenter στα καλυτερα του. Mετα τα Halloween και The Fog σκηνοθετει και το The Thing. Ανετα μια απο τις καλυτερες horror ταινιες της δεκαετιας του 80. Τρομερη ατμοσφαιρα στα παγωμενα μερη της Ανταρκτικης πολυ καλο soundtrack να σου σηκωνετε η τριχα και ενας ξενος οργανισμος πιο creepy απο ποτε πραγματικα ειναι αρκετα παραξενα αυτα που βλεπουμε. Αν αναλογιστουμε οτι η ταινια ειναι του 1982 καταλαβαινουμε ποσο καλα εφε εχει. Ο Russell παρα πολυ καλος οπως και ολοι οι ηθοποιοι. Περα απο το main τρομακτικο κομματι και το μυστηριο υπαρχει και ψυχολογικος τρομος μεταξυ των χαρακτηρων μιας και ολοι μπορει να ειναι μολυσμενοι. Βαλτε ακουστικα κλειστε τα φωτα και δειτε το. 8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...