Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Man Who Knew Infinity

Βιογραφια στη ζωη του Ραμανούτζαν ενος ινδου πανεξυπνου ανθρωπου ο οποιος χωρις να εχει διδαχθει τιποτα βοηθησε παρα πολυ στη θεωρια των αριθμων και στις απειροστικες σειρες. Αυτοδιδακτος καταφερε να παει στην Αγγλια με τη βοηθεια ενος αλλου μαθηματικου του 1900 που αν και Ινδος πιστεψε σε αυτον και καταφερε να γινει μεγαλο μελος στο αγγλικο πανεπιστημιο του Κεμπριτζ και της βασιλικης φρουρας της Αγγλιας. Πραγματικα τετοιοι ανθρωποι βγαινουν μια φορα στα 100 χρονια. Δεν θα σας πω το τελος αλλα θα σας προτεινω να την δειτε για να μαθετε καποια πραγματα για εναν τοσο σημαντικο μαθηματικο. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Widows

 

Bλεπεται ευχαριστα παρα τις σεναριακες ακροβασιες ,με αξιοπρεπεις ερμηνειες  και επιπεδο παραγωγης .Υπαρχει κλιμακωση και ανατροπη στην ιστορια   που κρατα αμειωτο το ενδιαφερον .

 

6,8/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα σε έναν φίλο χθες "Έλα μωράκι μου σπίτι μου να γιορτάσουμε τον ζομπερωτα μας"... και μετά έψαξα να βρω καμιά καλή άλλα άγνωστη ταινία με ζόμπι (γιατί έχει δει ΠΟΛΛΕΣ ) να δούμε. Δεν το περίμενα αλλά τα κατάφερα, για Ζομποταινία απ'τις καλύτερες της τελευταίας δεκαετίας: I am a hero. Παρόμοιας ποιότητας και αισθητικής με το αρκετά πιο γνωστό Train to Bushan.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Favourite (2019)Η ευνοούμενη Poster

Ειμαι φαν του Λανθιμου παρ'ολο που δεν εχω δει ολες του τις ταινιες αλλα ο Κυνοδοντας πιστευω οτι ειναι μια απο τις πιο προχωρημενες και επαναστατικες ταινιες της εποχης, και ο Αστακος ειναι απλα μια περιφημη ταινια κατ'εμε. Η ''Ευνοουμενη''  ειναι ενα μεγαλο βημα μπροστα για το Λανθιμο, καθως επιτελους αποφασιζει να χρησιμοποιησει το ταλεντο των ηθοποιων, και οχι να τους υποχρεωνει να παιζουν σαν 6χρονα σε παιδικη παρασταση (οσο διασκεδαστικο/μοναδικο και αν ειναι αυτο). Οι ερμηνειες ειναι απλα απιστευτες και σε πολλα σημεια κωμικες οπως και οι διαλογοι αν και καποιες φορες λιγο αναμενομενοι. Το τελος πολυ ευφυες, με εξυπνη τροπη των γεγονοτων και η τελευταια σκηνη αν και κρατησε παραπανω αποσο θα ηθελα, ηταν πολυ ομορφη.

8/10

Intolerable Cruelty (2003)Αβάσταχτη γοητεία Poster

Εξαιρετικα διασκεδαστικη ταινια, οπως ολες οι κωμωδιες των Κοεν, αν και της λειπει λιγη απο την ευφυια που χαρακτηριζει τις δημιουργιες του διδυμου. Το ζευγος Clooney/Zeta-Jones ειναι η επιτομη του σικατου ρομαντισμου οσο και αν παλευουν οι Κοεν να  μας το στερησουν, μεχρι και το τελευταιο δευτερολεπτο του εργου. 

7,5/10

 

 

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Είπα σε έναν φίλο χθες "Έλα μωράκι μου σπίτι μου να γιορτάσουμε τον ζομπερωτα μας"... και μετά έψαξα να βρω καμιά καλή άλλα άγνωστη ταινία με ζόμπι (γιατί έχει δει ΠΟΛΛΕΣ ) να δούμε. Δεν το περίμενα αλλά τα κατάφερα, για Ζομποταινία απ'τις καλύτερες της τελευταίας δεκαετίας: I am a hero. Παρόμοιας ποιότητας και αισθητικής με το αρκετά πιο γνωστό Train to Bushan.

Thx για την προταση. 

Ειδα Alita στον σιναμε, η ταινια μου αρεσε παρα πολυ, απο την αρχη μεχρι κ το τελος δε βαρεθηκα καθολου. Δε ξερω τι βαθμολογια θα εδινα, σιγουρα 8+. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ghost World

51X8O2JsE2L.jpg

Αν περιμενετε μια mainstream ταινια μεινετε μακρια. Η ταινια εχει τον δικο της χαρακτηρα με 2 εξαιρετικους ηθοποιους[Birch-Buscemi] στον ρολο της παραξενης αντισυμβατικης/nerd αντιστοιχα και μια Johansson στα 17 της. Γενικα μου αφησε αναμεικτα συναισθηματα και δεν καταφερα να κατανοησω πληρως τα νοηματα που θελει να περασει. Overall μια αξιολογη προσπαθεια. Επισης αν περιμενετε να καταλαβετε τις γυναικες απλα δεν προκεται. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bohemian Rhapsody - 4/10

Η ταινία είναι ένας λόξυγγας ασύνδετων σκηνών που αποτυγχάνουν να δώσουν μια λογική ροή στην υπόθεση - "ὥσπερ λίθοι τε καὶ πλίνθοι καὶ ξύλα καὶ κέραμος ἀτάκτως μὲν ἐρριμμένα οὐδὲν χρήσιμά ἐστιν”. Η σκιαγράφηση της προσωπικότητας του χαρισματικού Φρέντυ θυμίζει ελβετικό τυρί από τις μεγάλες τρύπες που άφησαν σεναριογράφος και σκηνοθέτης... Εκεί που ο Φαρούκ ξεφορτώνει βαλίτσες για τους Σαχίμπ στο Χήθροου, ξαφνικά γίνεται ο γκέι σούπερ σταρ Φρέντυ των Queen κι εμεις μένουμε με την εντύπωση ότι το ταλέντο του φύτρωσε  απότομα στην εφηβεία μαζί με τα στραβά δόντια. Ή πάνω που ...πετάλωνε τη Μαίρη σα φαντάρος στην άδεια ορκομωσίας, του κάπνισε μετά έτσι, να αρχίσει να παίζει τη μακριά γαϊδούρα!
 
Στα στραβά δόντια εξαντλείται και η οποια ερμηνευτική ικανότητα του Ράμι Mαλέκ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί σύντροφοι σκίζανε τα ιμάτιά τους για έναν ηθοποιό που παίζει τον Παρσί Φρέντυ με αστεία αμερικανο-αραβική προφορά! Σαν να έβλεπα το ανάλογο του ανεπανάληπτου Πίτερ Σέλλερς - Χρούντι Μπάκσι (“Num- num, Birdie, num-num!") στο Πάρτι! Νομίζω ότι ο Γιάννης Φλωρινιώτης θα στεκόταν πολύ καλύτερα στο ρόλο.
Σε αυτούς που τους αρέσουν οι ταινίες-βιογραφίες μουσικών ταλέντων θα προτείνω το Walk the line και να αφήσουν τη Μποέμικη Κλαψωδία για κανένα καλοκαιράκι, μεταμεσονύχτια προβολή στο Σταρ, λόγω αϋπνίας από βαρυστομαχιά με καρπούζι...
Επεξ/σία από Cro-Magnon
  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

At Eternity's gate

Η ζωή του Vincent Van Gogh.

Αν κάποιος πρέπει να δει μία βιογραφική ταινία στη ζωή του, αυτή είναι.  Και ακουστά να μην έχει κανείς τον ζωγράφο, η ταινία αρκεί για να πάρει κανείς μία πάρα πολύ καλή ιδέα. Σκηνοθεσία, φωτογραφία, σκηνογραφία, μουσική, όλα παραπέμπουν στον ζωγράφο και μας βυθίζουν στον ψυχισμό του,  από όσα μπορούμε να ξέρουμε τέλος πάντων. Ο Willem Dafoe είναι ο Van Gogh, τελεία και παύλα.. 

Δεν έχω να πω και πολλά. 

Υ.Γ. Επειδή τώρα μπήκα στο IMDB και είδα τί γράφεται για την ταινία, ας προϊδεάσω όσους ψήνονται. Η κάμερα κουνιέται πολύ, έχει Αγγελοπουλικά πλάνα και λίγους διαλόγους. Αν κάποιος θέλει να δει μία ανάλαφρη feelgood βιογραφία, ας πάει να δει τον Φρέντυ τον Μέρκιουρι-μια χαρά και αυτό, αλλά άλλο είδος. Και αν θέλει να πει ότι έμαθε για τον Βαν Γκογκ, ας διαβάσει την Wikipedia και ας δει και την έκθεση που αυτή την εποχή νομίζω είναι στη Θεσσαλονίκη. Όποιος θέλει να ζήσει τον Van Gogh και να δει τον κόσμο μέσα από τα μάτια του όσο είναι αυτό δυνατόν, ας δει την ταινία.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ferris Bueller's Day Off

Ferris-Bueller-s-Day-Off-John-Hughes-Mov

https://www.imdb.com/title/tt0091042/?ref_=nv_sr_1

Πρωτη φορα που τη βλεπω και θα την χαρακτηρισω κλασικη. Ο Broderick εξαιρετικος στα νιατα του κορυφαιο soundtrack και η πλοκη της ταινιας πολυ εξυπνη και ευρηματικη. Επισης προς το τελος θα δουμε Sheen στις αρχες της καριερας του. Αν δεν την εχετε δει τρεχατε θα γελασετε με την καρδια σας. 8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ferris Bueller's Day Off

Ferris-Bueller-s-Day-Off-John-Hughes-Mov

https://www.imdb.com/title/tt0091042/?ref_=nv_sr_1

Πρωτη φορα που τη βλεπω και θα την χαρακτηρισω κλασικη. Ο Broderick εξαιρετικος στα νιατα του κορυφαιο soundtrack και η πλοκη της ταινιας πολυ εξυπνη και ευρηματικη. Επισης προς το τελος θα δουμε Sheen στις αρχες της καριερας του. Αν δεν την εχετε δει τρεχατε θα γελασετε με την καρδια σας. 8/10

Τσίμπα και ένα κομματάκι με φωνητικά samples από την ταινία 

https://www.youtube.com/watch?v=fA69L_7nRKU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bajo la rosa 

απ την ισπανων στα θριλερ σχολη.
Δυστηχως  ηταν λιγο προβλεψιμο για μενα γιατι αυτο το κονσεπτ το χω ξαναδει,αλλα απ την αρχη το εργο σε ειχε με ανοιχτο το στομα,και δεν ελειπαν 2 σοκαριστικες αν θες να τις χαρακτηρισεις ετσι σκηνες.το τελος αφησε αναμοιχτα συναισθηματα Οι ερμηνειες καλες,και χωρις να ναι μια τρομερη ταινια απο πλευρα μπατζετ,εβαζε και αυτη με τη σειρα της κατω αμερικανικα θριλερ τετιου ειδους.

ειδε κανεις το FAVOURITE  του γιωργου λαθιμου που εσκισε και στα μπαφτα; ειδα σκηνες καπιες που δειχναν στη τελετη,και μου εμεινε λιγο το  fish eye lens σε καπια πλανα,και ενα περιοδικο λεει οτι ο λαθιμος επαιζε πολυ με  wide angle shots.    .ελλαδα ποτε ερχεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Unsane

unsane-ver2.jpg

Ο γνωστος σε ολους Soderbergh μας προσφερει μια ταινια η οποια καταπιανετε ταυτοχρονα με 2 διαφορετικα θεματα. Το βασικο και πιο σκληρο ειναι το λεγομενο stalking και που μπορει να καταληξει ολη αυτη η εμμονη. Το θεμα σιγουρα δεν ειναι τοσο ευπεπτο και διακρινετε απο αρκετη σκληροτητα προς το τελος. Το δευτερο θεμα που ισως ειναι και μια μαστιγα με τις κλινικες αποκαταστασης και τις ασφαλιστικες μας το δινει στο πιατο χωρις να εχουμε κατι να πουμε. Overall τιμια προσπαθεια απλα μην περιμενετε το τρελο pace η ταινια ειναι αργη και περνει μπρος μετα την πρωτη ωρα και σιγουρα αξιζει μια θεαση με τα σπανια θεματα που καταπιανετε. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Girl in the Spider's Web

 

 

Hacker δερνει μυστικους  πρακτορες .

Αυτο δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο .Ο Βανταμ ελειπε να συμπληρωθει  η ταινια .Φυσικα δεν  εχει καμμια σχεση με την τριλογια και το Σουηδικο ,ουτε καν το Αμερικανικο με διαφορα  η χειροτερη .

 

6/10  για την Lamborghini 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το Creed II

Τα Rocky Ι και IV, είναι τα αγαπημένα μου από τη συγκεκριμένη σειρά ταινιών.
Το Creed ΙΙ, συνεχίζει την ιστορία του Rocky IV και την πηγαίνει ένα βήμα παρακάτω. 

 Ερμηνείες μέτριες έως κακές. Χωρίς συναίσθημα, χωρίς νεύρο, με έναν Stallone να χει μόνιμα 
αποτυπωμένο στο προσωπό του, ένα βαριεστημένο ύφος. 
Η σκηνοθέσια για μια τέτοιου είδους ταινία δεν ήταν κακή, ούτε και κάτι το τρομερό βέβαια.
Οι μάχες είναι καλογυρισμένες, αλλά βαρετές, προβλέψιμες, χωρίς εκπλήξεις.
Η μουσική επένδυση, για τα δικά μου γούστα, μου φάνηκε απογοητευτική. 

Σε γενικές γραμμές η ταινία με απογοήτευσε.

5,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το A Star Is Born ηταν πολυ καλο εως εξαιρετικο σχεδον σε ολες τις πτυχες του. Οι ερμηνειες των δυο κεντρικων χαρακτηρων συν του μεγαλου Σαμ Ελιοτ σου τραβανε την προσοχη, τα τραγουδια πολυ καλα και συνδεδεμενα με την ψυχοσυνθεση των πρωταγωνιστων και οχι απλα να υπαρχουν σαν γλαστρα και φυσικα το βαθος του Jackson Maine, της βασανισμενης αυτης φιγουρας, ξεχωριζει απο οτιδηποτε αλλο. Γεματο με καποιες σκηνες δυνατες και με καποιες αλλες που οσο να'ναι λιγο σε ισοπεδωνουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...