Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The Cabin in the Woods

 

Δεν μπορω να καταλαβω τον θορυβο που δημιουργησε καθως δεν ξεφευγει απο την πεπατημενη  της κατηγοριας που το 90 % ειναι σκουπιδια.ΟΚ αντιλαμβανομαι την παρελαση απο κλισε  και χαρακτηρες  της συγκεριμενης  θεματολογιας  και την διαθεση αυτοσαρκασμου  που εχει καθως δεν παιρνει στα σοβαρα τον εαυτο της αλλα μεχρι εκει .

 

6,1/10

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

The Cabin in the Woods

Δεν μπορω να καταλαβω τον θορυβο που δημιουργησε καθως δεν ξεφευγει απο την πεπατημενη  της κατηγοριας που το 90 % ειναι σκουπιδια.ΟΚ αντιλαμβανομαι την παρελαση απο κλισε  και χαρακτηρες  της συγκεριμενης  θεματολογιας  και την διαθεση αυτοσαρκασμου  που εχει καθως δεν παιρνει στα σοβαρα τον εαυτο της αλλα μεχρι εκει .

6,1/10

Προφανώς η κατηγορία στην οποία αναφέρεσαι είναι οι ταινίες τρόμου. Αυτή η ταινία δεν κατατάσσεται εκεί, κάτι που αποκαλύπτεται στα μισά της ταινίας. Εγώ το θεωρώ spoiler, καθώς το βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρουσα εμπειρία να βλέπει κανείς την ταινία πιστεύοντας ότι βλέπει μια συνηθισμένη μπουρδοταινία τρόμου (αυτό που λες σκουπίδι) και ξαφνικά η ταινία μεταμορφώνεται σε πανέξυπνη σάτιρα, εντελώς meta, με τους θεατές να έχουν ενεργό ρόλο στην ταινία (εμείς είμαστε οι θεοί) και γενικότερα το 2ο μισό της ταινίας να σχολιάζει με διάφορους απίθανους τρόπους το είδος. Άσε που αλλάζει εντελώς το μπάτζετ, εκεί που βλέπεις μια ταινία χαμηλού μπάτζετ 2-3 εκατομμυρίων ευρώ, που χρησιμοποιεί διάφορους σαχλούς τρόπους για να γυρίσει φτηνά την ταινία, ξαφνικά το μπάτζετ γίνεται 50 εκατομμύρια και σκάνε μύτη στην οθόνη απίθανα πράγματα, ενώ εσύ είσαι ακόμη σε άλλη φάση.

Το 1ο μισό είναι απλώς μια παρουσίαση του είδους, για να μπορέσουν να γίνουν τα ευφυέστατα σχόλια στο 2ο μισό. Δεν υποτίθεται ότι είναι κάτι παραπάνω. Αλλά από το σημείο που αρχίζουν τα σχόλια με τα διάφορα είδη, η ταινία είναι κάτι μοναδικό.

Από εκεί και έπειτα, μεγάλο μέρος του θορύβου έγινε και επειδή πολλοί δεν κατάλαβαν τι γίνεται στο 2ο μισό και νόμιζαν ότι "χάλασε" μια καλή ταινία τρόμου, ενώ ουσιαστικά η ταινία προσπαθούσε να πει ότι το 1ο μισό αντιπροσωπεύει τα κλισέ σκουπίδια (όπως λες και εσύ). Αλλά σε αυτούς που αρέσουν αυτές οι ταινίες, προφανώς ήταν και κάπως προσβλητικό.

Funny Games δεν είναι, αλλά δεν είναι και κάτι που βλέπουμε συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Manuel είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Προφανώς η κατηγορία στην οποία αναφέρεσαι είναι οι ταινίες τρόμου. Αυτή η ταινία δεν κατατάσσεται εκεί, κάτι που αποκαλύπτεται στα μισά της ταινίας. Εγώ το θεωρώ spoiler, καθώς το βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρουσα εμπειρία να βλέπει κανείς την ταινία πιστεύοντας ότι βλέπει μια συνηθισμένη μπουρδοταινία τρόμου (αυτό που λες σκουπίδι) και ξαφνικά η ταινία μεταμορφώνεται σε πανέξυπνη σάτιρα, εντελώς meta, με τους θεατές να έχουν ενεργό ρόλο στην ταινία (εμείς είμαστε οι θεοί) και γενικότερα το 2ο μισό της ταινίας να σχολιάζει με διάφορους απίθανους τρόπους το είδος. Άσε που αλλάζει εντελώς το μπάτζετ, εκεί που βλέπεις μια ταινία χαμηλού μπάτζετ 2-3 εκατομμυρίων ευρώ, που χρησιμοποιεί διάφορους σαχλούς τρόπους για να γυρίσει φτηνά την ταινία, ξαφνικά το μπάτζετ γίνεται 50 εκατομμύρια και σκάνε μύτη στην οθόνη απίθανα πράγματα, ενώ εσύ είσαι ακόμη σε άλλη φάση.

Το 1ο μισό είναι απλώς μια παρουσίαση του είδους, για να μπορέσουν να γίνουν τα ευφυέστατα σχόλια στο 2ο μισό. Δεν υποτίθεται ότι είναι κάτι παραπάνω. Αλλά από το σημείο που αρχίζουν τα σχόλια με τα διάφορα είδη, η ταινία είναι κάτι μοναδικό.

Από εκεί και έπειτα, μεγάλο μέρος του θορύβου έγινε και επειδή πολλοί δεν κατάλαβαν τι γίνεται στο 2ο μισό και νόμιζαν ότι "χάλασε" μια καλή ταινία τρόμου, ενώ ουσιαστικά η ταινία προσπαθούσε να πει ότι το 1ο μισό αντιπροσωπεύει τα κλισέ σκουπίδια (όπως λες και εσύ). Αλλά σε αυτούς που αρέσουν αυτές οι ταινίες, προφανώς ήταν και κάπως προσβλητικό.

Funny Games δεν είναι, αλλά δεν είναι και κάτι που βλέπουμε συχνά.

Ναι μπορω να το δεχτω αυτο , σιγουρα εχει ενα ενδιαφερον αυτη η οπτικη της ταινιας  αλλα οχι για μενα .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη το Cabin , θυμαστε την πολλα υποσχομενη υποθεση και την φαρσοκωμωδια  που τελικα εκτυλιχθηκε στις οθονες σας ? 😃

Ε για δεστε απο περιεργεια και το Mandy 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Fotis13 είπε

The Cabin in the Woods

Δεν μπορω να καταλαβω τον θορυβο που δημιουργησε καθως δεν ξεφευγει απο την πεπατημενη  της κατηγοριας που το 90 % ειναι σκουπιδια.ΟΚ αντιλαμβανομαι την παρελαση απο κλισε  και χαρακτηρες  της συγκεριμενης  θεματολογιας  και την διαθεση αυτοσαρκασμου  που εχει καθως δεν παιρνει στα σοβαρα τον εαυτο της αλλα μεχρι εκει .

6,1/10

Ιερόσυλος !

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

The Ritual https://www.imdb.com/title/tt5638642/

Δεν ξερω τι να πω πραγματικα για αυτην την ταινια. Μεχρι τη μεση της και προς το τελος μου φαινοταν υπεροχη, δασος, γκρουπακι φιλων που εγκλωβιζεται εκει, καμπινα στο δασος με μαγειες κλπ, οι χαρακτηρες αρτιοι με φοβερη μεταξυ τους χημεια. Η ταινια χτιζει, χτιζει, χτιζει σασπενς και εκει που περιμενεις κατι μοναδικο στο τελος, σου σκαει η υπερτατη βλακεια. 
Δυο αποριες.

Spoiler

 

Αυτη η βλακεια-ταρανδος, υποτιθεται πως δε σε σκοτωνε αν γονατιζες. Το ειπε μαλιστα η ξανθια κοπελιτσα. Η οποια κανα δυο σκηνες μετα σκοτωνεται οταν ηταν γονατιστη. Απο το φακην τερας. Γιατι?

Επισης καποια στιγμη δειχνει κατι σαν εκκλησια, εναν χωρο τελος παντων με νεκρους που σαν να ηταν και ζωντανοι. Ολα καλα, σε κανει να πιστευεις πως οι χωρικοι τιδιαλοηταναυτοι ειναι φαντασματα. Οκ I could work with that, αλλα φυσικα στο ανατρεπει και οι χωρικοι ηταν ζωντανοι. Και δε σου εξηγει τι ηταν αυτοι οι ζωντανοι νεκροι που πηραν φωτια. Γιατι.

Τελος, οσο δεν εδειχνε το τερας, ηταν πιο τρομακτικο απο ο,τι οταν το εδειξε. Και στο τελος, ουρλιαχτα του τυπου που την γλιτωσε και credits? Δλδ τοση ωρα για αυτο?

 

Τελος παντων της βαζω 6/10 επειδη ομολογουμενως περασε ευχαριστα η ωρα και το πρωτο κομματι ηταν πραγματι πολυ καλο, αλλα...


The Package https://www.imdb.com/title/tt7525778/

Δεν ξερω τι ειχα στο μυαλο μου και την επελεξα, ουτε ξερω γιατι απλα δεν την σταματησα στο πρωτο τεταρτο. Anyway μια βλακεια ολκης, ηλιθιο χιουμορ, ηλιθια random πραγματα να συμβαινουν και με μια ή δυο σκηνες που καπως τραβηχτηκαν τα χειλη προς τα πανω σε υποψια μειδιαματος.

2/10 Αποφυγετε την με καθε τροπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Fotis13 είπε

The Cabin in the Woods

Δεν μπορω να καταλαβω τον θορυβο που δημιουργησε καθως δεν ξεφευγει απο την πεπατημενη  της κατηγοριας

Υπάρχουν τρομερά fanboys/girls του Joss Whedon, ο περισσότερος θόρυβος λόγο αυτού έγινε. Όχι πως η ταινία είναι άσχημη, αλλά ούτε απ'τις καλύτερες είναι. Απ'τις σχετικά πρόσφατες ταινίες του είδους αυτή που μου άρεσε περισσότερο ήταν το "Ghostland". Το μεγάλο αρνητικό της είναι πως η βία είναι έτσι δοσμένη που αφήνει μια άσχημη γεύση ορισμένες στιγμές λες και ο σκηνοθέτης μισεί τις γυναίκες απλά, πράγμα που μπορεί και να ισχύει ποιος ξέρει.

Ένα άλλο πρόσφατο που είδα, αυτό με Ζόμπι, είναι..."Το βράδυ που έφαγε τον κόσμο". Ενώ δεν έχει πολύ δράση (πράγμα που απ'οτι έχω δει ξενέρωσε πολλούς) εμένα μου φάνηκε συμπαθητικό ταινιάκι για το σε γενικές γραμμές σάπιο αυτό είδος ταινιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, margaritagr είπε

Ιερόσυλος !

Θα ερθω απο εκει και θα εχουμε αλλααααα...

 

A private war

 

Aληθινη ιστορια που βασιζεται στην ζωη  μιας πασιγνωστης πολεμικης ανταποκριτριας  δοσμενη μεσα απο τον φακο του Heineman.H Pike μας χαριζει αλλη μια πολυ καλη ερμηνεια της ,απιστευτο σωμα επισης  δειγμα εντατικης δουλειας  στο γυμναστηριο και διατροφης .Εντυπωσιακα  τα πλανα  απο drone στα ερειπια του Συριακου πολεμου  .

 

7/10

 

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2019 στις 7:08 ΜΜ, stormrain είπε

Closer https://www.imdb.com/title/tt5316540/

Η ταινια ειχε potential, αλλα ηταν αδιαφορη. Πολλα κλισε  (badass γυναικα vip guard με συναισθματικο φορτιο χωρις λογο, κακομαθημενο πλουσιοπαιδο, μητρια με προβλημα σχεσης με το πλουσιοπαιδο κοκ), πολλα κενα (γινονται πραγματα στην ταινια χωρις προφανη λογο) και ασυνεχειες οταν ο χαρακτηρας του ηρωα αντιδρα τελειως κοντρα στον ρολο του χωρις να το εχει χτισει ολο αυτο. Επισης οι διαλογοι ηταν αισχροι σε μερικα σημεια.
ΑΛΛΑ ειχε μερικα υπεροχα τοπια του Μαροκου με φοβερη μουσικη. Γενικα στο κομματι αυτο η ταινια ηταν πολυ καλη, σε ταξιδευε πραγματικα στην Καζαμπλανκα και ενιωθες την αγωνια των φυγαδων σε μια τετοια χωρα.

5/10 

Close και όχι CloseR.

Είδα 5/10 για την ταινιάρα με τον τζούντι τον λο και τον κλιβ οουέν την τζούλια και την ναταλι και μπήκα να κράξω αλλά την γλίτωσες :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, chill είπε

Close και όχι CloseR.

Είδα 5/10 για την ταινιάρα με τον τζούντι τον λο και τον κλιβ οουέν την τζούλια και την ναταλι και μπήκα να κράξω αλλά την γλίτωσες 😛

Φιξντ :lol: 

Αυτη που λες δεν την εχω δει, αλλα τη βαζω στη λιστα. Η αλλη και το 5/10 το πηρε για την εικονα και τη μανταμ kickass :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stormrain είπε

Φιξντ :lol: 

Αυτη που λες δεν την εχω δει, αλλα τη βαζω στη λιστα. Η αλλη και το 5/10 το πηρε για την εικονα και τη μανταμ kickass :lol:

 

Για μένα το closer είναι στις top ταινίες μου. Την βλέπω σταθερά δηλαδή κάθε χρονιά. Και όχι απαραίτητα επειδή η Natalie είναι striper και φοράει ροζ περούκα σε ένα lap dance = instant erection. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kong: Skull Island https://www.imdb.com/title/tt3731562/?ref_=nv_sr_1

Το ψιλόχαζεύω τωρα στο star . Εχω κάψει ηδη μερικές χιλιάδες εγκεφαλικά κύτταρα και μεχρι να τελειώσει μπορεί να εχω πέσει σε αφασία χωρίς επιστροφή . Απίστευτη μ@λ@κια 3/10 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cold Pursuit (2019)

Καλή ταινία για το είδος της. Είχε τις κλασσικές σεναριακές ευκολίες που έχουν πολλές τέτοιες ταινίες, αλλά όχι σε τεράστιο βαθμό. Μου άρεσε επίσης το dark humor που είχε σε κάποια μέρη. Γενικά μπορώ να πω ότι αξίζει για σινεμά λόγω και των ωραίων σκηνών.

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...