Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Glikos είπε

Καλά αυτό με το Black Panther βγάζει μάτι.

Αυτό! Το έχουνε παρακάνει με το δήθεν υποστηρίζουμε μαύρους και ώρες ώρες τους σπρώχνουν γελοιωδώς! Βέβαια, κάνανε και αυτοί οι γελοίοι ολόκληρη βαβούρα για τα περσινά οσκαρ ότι δεν είχαν προτεινόμενους (ή νικητές δε θυμάμαι) διαχωρίζοντας μόνοι τους οι βλαμμένοι τους εαυτούς τους σε μια ξεχωριστή ομάδα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσαμε να πούμε πολλά στραβά για τα όσκαρ και ακόμα περισσότερα για το Χόλιγουντ γενικότερα. π.χ. (εύκολο παράδειγμα που λέει πολλά) το Χόλιγουντ λεγόταν παλιότερα χαϊδευτικά από διάφορους ανθρώπους της βιομηχανίας κινηματογράφου της Αμερικής μικρό state department. Αν περιοριστούμε στα όσκαρ τότε ας μην το ζορίσουμε πάρα πολύ: Όσκαρ Καλύτερης ταινίας 2009: The Hurt Locker, Όσκαρ Καλύτερης ταινίας 2012: Argo.

Όπως και να'χει...

Fyre Fraud. Διασκεδαστικούλι ντοκιμαντέρ. Το πρόβλημα είναι πως είναι δύσκολο να νιώσει κανείς άσχημα για τα θύματα (τους πυροβολημένους και ενδεχομένως σχετικά ευκατάστατους οικονομικά καταναλωτές), και πως τα πραγματικά θύματα (οι εργαζόμενοι που πιθανώς δεν θα είχαν να φάνε αφού δεν τους πλήρωσαν, εργαζόντουσαν άπειρες ώρες κλπ κλπ) είχαν ελάχιστο χώρο στην ταινία.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φτανει με τα offtopic απο 2-3 συγκεκριμενους, πραγματικα ΦΤΑΝΕΙ

Polar στο Netflix 6/10 αξιζει για χαλαρη προβολη και Mads, οχι κατι ιδιαιτερo

Επεξ/σία από najinblue3
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είδα το Πολαρ εχθές.

Τίμιο αρκετά, αν θες να δεις κάτι με πιστολιδι και γενικότερα φάση John Wick.

Ωραίος ο Μικελσεν

Ιστορία οκ, πολυ απλή τίποτα το ιδιαίτερο, μόνο για να δεις κάνα πιστόλι αξίζει και μέχρι εκεί. Δεν είναι κακη, δεν είναι και κάτι, βλέπεται ευχάριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρός και λιγνός

Ξεπερνώντας το γεγονός ότι είναι συμπαραγωγή με bbc, αυτή η ταινία είναι ο ορισμός του νοσταλγικού γέλιου. Ένα γέλιο , στην πιο αφελή του , στην πιο αγαθή και τρυφερή του μορφή, μία πηγαία έμπνευση που αναγεννιέται και αναδιπλώνεται για να σε εκπλήξει και πάλι. Γέλιο που πηγάζει από εικόνα, από αντιδράσεις με τα λόγια να έχουν πλέον δεύτερο ρόλο. Ως θεατής βρίσκεσαι μέσα στην όλη ιστορία , η οποία επικεντρώνεται κατά 4/5 στη δύση της σταδιοδρομίας των δύο κωμικών και σε περιοδεία στο βροχερό νησάκι. Θυμάσαι, βαριανασαίνεις και ξαναγιεννιέσαι μέσα από τις στάχτες του παλιού καλού χιούμορ, ναι αυτού που με τα χρόνια άφησε στη θέση του , το καταναλωτικό χιούμορ της στιγμής , της γρήγορης κατανάλωσης και της στείρας χώνεψης. Αφηγηματικώς αφηνει να εννοηθεί πως οι εμπνεύσεις τους προερχόντουσαν από «γκάφες» στην καθημερινή ζωή τους, αλλά και το αντίστροφο , όπως το ότι είχαν πλέον τόσο συνηθίσει τον κωμικό τους εαυτό , που αυτό αναπόφευκτα είχε γίνει βίωμα κάνοντας ακόμη και την καθημερινότητα τους μία διαρκή πλάκα. Εντάσεις, καυγάδες, δάκρυα, όλα αυτά σε μία υπέροχη συνταγή , που παράγει ένα υπέροχο και θαυμάσιο πνευματικό έδεσμα που χορταίνει την καρδιά σου. Η ιστορία δεν έχει κορυφώσεις, δεν έχει ναδίρ, είναι επίπεδη , όπως ακριβώς θα φανταζόσουν πως θα κυλούσε μία τέτοια ταινία. Οι δύο πρωταγωνιστές ξεδιπλώνουν το ταλέντο τους αλλά και τις ατελειωτες ώρες που πρέπει να αφιέρωσαν προκειμένου να κάνουν όλες τις κινήσεις , εκφράσεις των αληθινών Όλιβερ και Στάνλεϋ, με μία κοφτερή ακρίβεια που σε παρασύρει νμίζοντας πως και οι δύο είναι ακόμη κοντά μας , να μας ζεσταίνουν με τις γκάφες τους. Ευχαριστούμε για όλα Ολιβερ Χάρντυ και Στάνλεϋ Λόρελ. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ahlat Agaci

 

O Ceylan    θεωρειται ο καλυτερος  σκηνοθετης της χωρα του ,  μετα το πολυ καλο  Zamanlar Anadolu'daBir (Καποτε στην Ανατολια ) μας παραδιδει ενα εξαιρετο δειγμα τουρκικου κινηματογραφου .

Εικονες σπανιας ομορφιας ,εικαστικες παραστασεις  και φιλοσοφικοι διαλογοι  πλημμυριζουν την οθονη και σε βυθιζουν σε μια 3ωρη υποδειγματικη κινηματογραφικη εμπειρια.Η  Συγχρονη Τουρκια ,η υπαιθρος της ,τα κοινωνικα αδιεξοδα ,  ,το ζητημα της θρησκειας  και τα παραδοξα της , οι εντονες αντιθεσεις μεταξυ αστικων κεντρων και επαρχιας πραγματευονται   απο την δυνατη πενα του Ceylan  που υπογραφει μεταξυ αλλων και το σεναριο μεσα απο ενα πεσιμιστικο πρισμα αλλα βαθυτατα ρεαλιστικο .

Η τοξικη  οικογενειακη σχεση εξαιτιας του πατερα, οι  φρουδες φιλοδοξιες του γιου και το νεανικο θρασος που καμπτεται και τσακιζεται απο την πραγματικοτητα οπως συμβαινει παντα στην ζωη και η τελικη σκηνη της ταινιας που θα επρεπε να διδασκεται στις σχολες σκηνοθεσιας  και κινηματογραφου ως σημειο αναφορας πως μια υψηλης  λογοτεχνικης αξιας αναπαρασταση ,μπορει να περασει απο την καμερα και να κορυφωθει .

Αριστουργημα.

 

8,7/10

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt3256226/?ref_=fn_al_tt_1

πρωτη φορα βλεπω ταινια να εχει μονο 2 ηθοποιους σε ολη την διαρκεια  😂

φοβερη παραγωγη!!😂

Επεξ/σία από postfire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Todos lo saben

Η ταινία προσπαθεί να δημιουργήσει κλίμα μυστηρίου αλλα δεν τα καταφέρνει πολύ καλά, τουλάχιστον όχι στον βαθμό που περίμενα εγώ.

Ισως ο σκηνοθέτης ηθέλε να επικεντρωθεί, περισσότερο, στο δράμα των χαρακτήρων. Όπως και να 'χει, με κούρασε..

 

A Dark Song

Κατάφερε να μου μεταδώσει τη βαριά σκοτεινή ατμόσφαιρα που δημιουργεί. Δεν το βρήκα τρομακτικό.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Roma

Οπτικά θαυμάσιο, στημένο άψογα (ίσως παραστημένο σε φάσεις για τα γούστα μου) και πραγματικά καταφέρνει να σε βάλει μέσα στον κόσμο του, είναι πιστευτά όλα αυτά που βλέπεις και νιώθεις το πιθανώς έτσι ήταν το Μεξικό τότε (όχι πως έχω άποψη). Πολύ όμορφα πλάνα αν και προς το τέλος με κούρασε η έλλειψη κοντινών σε πρόσωπα πλην της πρωταγωνίστριας.

Είχε επίσης κάποιες σκηνές πολύ χαρακτηριστικές που μένουν στη μνήμη.

Προφανώς το στήσιμο τη κάμερας ήταν επιλογή αλλά στο τελός σχεδόν δε θυμόσουν φάτσες εκτός της Cleo...

Από εκεί και πέρα και αφού αφήσουμε το καταπληκτικό visual κομμάτι, και το πως επιδερμικά καταλαβαίνεις τη σχέση του indigenous πληθυσμού με την ευρωπαικής προέλευσης μεσοαστική τάξη, η ταινία δεν έχει να πει και πολλά δυστυχώς. Προσωπικά δε δέθηκα με κανένα χαρακτήρα και ελάχιστα με ένοιαζε τι θα τους συμβεί στο τέλος. Σχεδόν κανένας χαρακτήρας δεν αναπτύσεται ικανοποιητικά (ίσως μέχρι ενός σημείου η Cleo) και η προσέγγιση τους μου φάνηκε ψυχρή.

Λίγο ακόμα χάλασαν την εικόνα κανα δυο artsy fartsy σκηνές όπως

η πραγματικά αστεία σκηνή με τη "φωτιά" στο δάσος όπου απλά έπαιζαν με τα κουβαδάκια (πολυ κακοστημένο) και έσκασε και ο μεθυσμένος ξάδερφος και άρχισε το τραγούδι

.

Γενικά απλά οκ ταινία για τα δικά μου γούστα πάντα η οποία θα μου μείνει για το καταπληκτικό cinematography και όχι για πολλά άλλα. Σε αυτό δε βοηθάει και το πως πρόσφατα είδα και το Shoplifters που πραγματεύεται επίσης την καθημερινότητα μιας "οικογένειας" αλλά το συγκεκριμένο το κάνει με πολύ καλύτερο τρόπο.

 

Green Book

Το έχουμε ξαναδεί το σενάριο, όμως πιάνει με ωραίο τρόπο και χωρίς να σε πρήζει το θέμα του ρατσισμού.

Ο Viggo με τον Mahershala κάνουν ωραίο παράδοξο "ζευγάρι" και έχουν καλή χημεία.

Ο Viggo παίζει έναν Ιταλό λίγο καρικατούρα αλλά οκ έχει την πλάκα του σε φάσεις. Ο Ali μου άρεσε αρκετά και του ταίριαζε το λίγο snob ύφος που έχει ειδικά στις αρχές της ταινίας.

Γενικώς πέρασα εύχαριστο δίωρο και μου έμειναν πράγματα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει την τόσο υψηλή βαθμολογία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Velvet buzzsaw

 Ειδα το τρειλερ κ ανυπομονουσα.. Ρε Netflix πως καταφερνεις να κανεις τοσο αδιαφορες κ μετριες ταινιες?? Εχω δει καμια 20αρια ταινίες παραγωγης netflix κ μονο το Veronica ελεγε.. 

Ειχε προοπτική για κτ καλυτερο, σχεδον 2 ωρες ταινια..  5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Close https://www.imdb.com/title/tt5316540/

Η ταινια ειχε potential, αλλα ηταν αδιαφορη. Πολλα κλισε (badass γυναικα vip guard με συναισθματικο φορτιο χωρις λογο, κακομαθημενο πλουσιοπαιδο, μητρια με προβλημα σχεσης με το πλουσιοπαιδο κοκ), πολλα κενα (γινονται πραγματα στην ταινια χωρις προφανη λογο) και ασυνεχειες οταν ο χαρακτηρας του ηρωα αντιδρα τελειως κοντρα στον ρολο του χωρις να το εχει χτισει ολο αυτο. Επισης οι διαλογοι ηταν αισχροι σε μερικα σημεια.
ΑΛΛΑ ειχε μερικα υπεροχα τοπια του Μαροκου με φοβερη μουσικη. Γενικα στο κομματι αυτο η ταινια ηταν πολυ καλη, σε ταξιδευε πραγματικα στην Καζαμπλανκα και ενιωθες την αγωνια των φυγαδων σε μια τετοια χωρα.

5/10

 

DIvines https://www.imdb.com/title/tt4730986/

Mια εξαιρετικη ταινια. Εκει που νομιζεις πως προκειται για αλλη μια ταινια που θα δειξει τον αγωνα μιας πιτσιρικας να βγει απο το γκετο και να ξεφυγει απο τη φτωχια, ερχεται η παραγωγη και σε χτυπαει με ενα τουβλο στα δοντια. Πολυ δυνατη, οι ηθοποιοι δινουν ρεσιταλ κατα τη γνωμη μου, η σκηνοθεσια ειναι υπεροχη, ειδικα στα σημεια των αντιστιξεων αναμεσα στη βια και τον χορο ειναι πραγματικα εκπληκτικη.

8/10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2019 στις 12:39 ΜΜ, postfire είπε

https://www.imdb.com/title/tt3256226/?ref_=fn_al_tt_1

πρωτη φορα βλεπω ταινια να εχει μονο 2 ηθοποιους σε ολη την διαρκεια  😂

φοβερη παραγωγη!!😂

Για δες και με έναν:

https://www.imdb.com/title/tt2692904/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το widows

Ηταν οντως οσο καλο περιμενα απο τη βαθμολογια.

Ενδιαφερον σεναριο, και σχετικα πρωτοτυπο.

Και επιτελους μια ταινα που δεν προσπαθει με το ζορι να βαλει γυναικες στο ρολο αντρων.

Το εκανε οπως επρεπε. 7/10 απο εμενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...