Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις γύρισα από προβολή του "The Mule" του Κλίντ Ίστουγντ. Πολύ δυνατή ταινία, ανάμεσα στις λίγες καλύτερες ταινίες της χρονιάς.

Εντύπωση μου έκαναν βέβαια κάτι άτομα κοντά μου που σκασμό δεν βγάλανε, και προς το τέλος ακούστηκαν πράγματα όπως "Δεν έχει τελικά καθόλου δράση αυτή η ταινία;;", "Αχ, <τάδε> μας έκαψες", "Κλείσε ένα εσκεϊπ ρουμ δεν είναι πράματα αυτά" (δεν έχω πάει ποτέ αλλά αν είναι κάτι που γουστάρουν πολύ τέτοια άτομα να μου λείπει), "να μου το θυμηθείτε αυτή είναι η τελευταία ταινία του Κλιντ Ιστγουντ" (να φας την γλώσσα σου ζώο που θα είναι αυτή η τελευταία του ταινία).  Επίσης, οι ίδιοι κορόιδευαν σε μια απ'τις πιο συγκινητικές σκηνές της ταινίας. :/

  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sanjuro είπε

Μόλις γύρισα από προβολή του "The Mule" του Κλίντ Ίστουγντ. Πολύ δυνατή ταινία, ανάμεσα στις λίγες καλύτερες ταινίες της χρονιάς.

Εντύπωση μου έκαναν βέβαια κάτι άτομα κοντά μου που σκασμό δεν βγάλανε, και προς το τέλος ακούστηκαν πράγματα όπως "Δεν έχει τελικά καθόλου δράση αυτή η ταινία;;", "Αχ, <τάδε> μας έκαψες", "Κλείσε ένα εσκεϊπ ρουμ δεν είναι πράματα αυτά" (δεν έχω πάει ποτέ αλλά αν είναι κάτι που γουστάρουν πολύ τέτοια άτομα να μου λείπει), "να μου το θυμηθείτε αυτή είναι η τελευταία ταινία του Κλιντ Ιστγουντ" (να φας την γλώσσα σου ζώο που θα είναι αυτή η τελευταία του ταινία).  Επίσης, οι ίδιοι κορόιδευαν σε μια απ'τις πιο συγκινητικές σκηνές της ταινίας. :/

Ε, ετσι είναι στον κιν/φο. Οσοι ομως το βλεπουμε σπιτι με την ανεση μας δεν εχουμε τετοια θεματακια :)

3 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

..... "να μου το θυμηθείτε αυτή είναι η τελευταία ταινία του Κλιντ Ιστγουντ"

Επειδή  θα αποσυρθεί απογοητευμενος από το καζο ή επειδή θα αποβιωσει? Γιατι ειναι και 89 ετων το παλικαρι:unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

First Man

 

 

Aπο τον δημιουργο του εξαιρετικου Whiplash και του πολυ καλου La La Land    ,του νεοτερου στην ιστορια που εχει βραβευτει με Oscar  .

Μας παρουσιαζει μια ελεγεια στα ανθρωπινα επιτευγματα , ισως το σημαντικοτερο κατορθωμα  μεχρι σημερα τον διαστημικο περιπατο στην Σεληνη   κανοντας τα πρωτα βηματα    ο Neil Armostrong   φερνοντας   ετσι  τις ΗΠΑ    την πρωτη χωρα που το καταφερε  και   αφηνοντας αναυδο ολον τον τοτε αναπτυγμενο κοσμο  και οσους ειχαν προσβαση σε τηλεοπτικο δεκτη καθως μεταδιδονταν πλανα  . .Δειγμα τεχνολογικης υπεροχης και πρωτοκαθεδριας  σε μια εποχη που ο Ψυχρος Πολεμος ηταν στο ζενιθ του .

Το ενδιαφερον στην σκηνοθετικη οπτικη του Chazelle  ειναι οτι απογυμνωνει  το  κοσμοιστορικο γεγονος  απο την  περιρρεουσα ατμοσφαιρα  της εποχης  ,   ριχνοντας τα φωτα στον Αrmostrong παρουσιαζοντας πτυχες του χαρακτηρα του ,της προσωπικης τραγωδιας του και την σχεση  με την οικογενεια του .Το νευρωδες μονταζ, η πομπωδης κατα διαστηματα μουσικη επενδυση  και ο ικανος χειρισμος της καμερας  εντεινουν  την αγωνια και τονιζουν  την τεραστια προσπαθεια που απαιτηθηκε σε πορους και ανθρωπινο δυναμικο ωστε να  καταφερουν κατι  τοσο δυσκολο για τα δεδομενα της εποχης  αλλα  ακομα και σημερα .

Απο μικρος ηθελα να γινω αστροναυτης  οπως και  πολλα αλλα παιδακια  αυτης της ηλικιας .Παντα με γοητευε   το διαστημα ,το αγνωστο ,η εξερευνηση ,το ρισκο  και επειδη κατι τετοιο δεν συνεβει, το αμεσως κοντινοτερο σε αυτη την εμπειρια που μπορει  να βιωσει καποιος  ειναι οι καταδυσεις σε αποκοσμα περιβαλλοντα  που προσομειωνουν την αισθηση της  μηδενικης βαρυτητας.

 Το τελευταιο μισαωρο της διαδικασιας προσεληνωσης και του πρωτου διαστημικου περιπατου  στο Φεγγαρι με ενθουσιασε .Χωρις να  ηρωποιει  αλλα βαζοντας σε πρωτο πλανο την ανθρωπινη υποσταση  μπροστα στην απεραντοσυνη του διαστηματος και την πρωτογνωρη χαρα  για κατι τοσο σημαντικο  για την προοδο του  ανθρωπινου ειδους .

 .Ποσο  ικανοι και τυχεροι ειναι αυτοι οι ελαχιστοι ανθρωποι που  εχουν ζησει μια  τετοια μοναδικη εμπειρια  που αποτελει οροσημο  για την ανθρωποτητα  -σε οποιοδηποτε τομεα και αν εχουν επιτυχει κατι αντιστοιχο - και ποσο μικρες φανταζουν οι ζωες ολων εμας μπροστα σε αυτα τα μεγεθη .

 

 

8,3/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

first man

Βαρεθηκα  απο το πορτραιτο του Νηλ,  βαρεθηκα απο την επιτηδευμενα γηινη προσεγγιση ενος αμερικανου ηρωα , με τις απαραιτητες μελο στιγμες των διαφορων απωλειων και τον ηρωα να ατενιζει απο μακρια την γη  , η   καλλιτεχνικη αποκορυφωση του σκηνοθετη προφανως.

Το δερμα που κατοικω

Μπαρουφες απο τις λιγες ,που απλα ικανοποιησε την ολιγολεπτη διαστροφικη περιεργεια μου .Εξαλλου τοσο κρατησε και η ταινια στο γρηγορο , μερικα λεπτα .Σιγουρα θα κρυβει καποιο.. πολυ βαθυ στοχασμο για την ανθρωπινη υπαρξη , τις σεξουαλικες σχεσεις , την εξουσια , την υποταγη , απο οπου αντλει τις γνωστες σουρεαλιστικες παπαριες του ο Αλμοδοβαρ .Αν ειχα παρει πρεφα οτι ειναι του συγκεκριμενου μαλλον δεν θα την ξεκιναγα καν.

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, HALF EVIL said:

Να τα κατοστησει βρε και ας εινσι Ρεπουμπλικανος. 

Μα είναι registered Libertarian ο άνθρωπος! [Libertarian ≠ Republican, και το καταλαβαίνεις όταν πετάξεις σ'έναν Libertarian και σ'έναν Republican θέματα όπως same-sex marriage και drug legalization. Ο Republican φρικάρει και τα απορρίπτει, ο Libertarian δεν ενοχλείται και υποστηρίζει τις ατομικές ελευθερίες.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, *nenya* είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Μα είναι registered Libertarian ο άνθρωπος! [Libertarian ≠ Republican, και το καταλαβαίνεις όταν πετάξεις σ'έναν Libertarian και σ'έναν Republican θέματα όπως same-sex marriage και drug legalization. Ο Republican φρικάρει και τα απορρίπτει, ο Libertarian δεν ενοχλείται και υποστηρίζει τις ατομικές ελευθερίες.]

Ακομα καλυτερα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Serenity (2019)

Μιλάμε για μεγάλη φόλα. Δεν αξίζει ούτε αυτά που κάθομαι και γράφω. Καιρό είχα να δω τέτοιο πασάλειμμα σε πλοκή και αδιάφορη τελείως σκηνοθεσία. Προσπαθώ να σκεφτώ κάτι θετικό για τη ταινία και δεν μπορώ να βρω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, totalius είπε

Με 5,3 που βλεπω στο IMDb τι περίμενες ? Την ειχα τσεκάρει κ εγω λογω Matthew αλλα προσπέρασα λογω βαθμολογίας 

Μη το λες.. Εχω δει ταινιες κατω απ το 5,που εγω τους εβαλα 6-7 κ εχω δει κ ταινιες με 6-7 κ τους εβαλα 4 κ 5 με ζορια.. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το juliet naked ειδα, https://www.imdb.com/title/tt5607096/

μου αρεσε αρκετα, αλλα ειμαι nick hornby fanboy οποτε ειμαι biased....

ειδα και το polar https://www.imdb.com/title/tt5607096/ κυριως για το mads και τη λαγκερθα, αλλα ειναι κακο...

αντιθετα το girl in the spider's web μου αρεσε (το ειδα με low expectations), δεν ειναι στο επιπεδο των προηγουμενων αλλα βλεπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Bad Times at the El Royale"

Είναι αρκετά απογοητευτικό που αυτή η ταινία δεν οδηγεί ουσιαστικά πουθενά και δεν έχει κανένα νόημα. Στην αρχή και στο μέσο της έμοιαζε να έχει χαράξει άλλη πορεία. Αξίζει να την δει κανείς αλλά όχι με μεγάλες προσδοκίες.

 

"Den skyldige / The Guilty"

Τρομερός ο πρωταγωνιστής, σε μια ταινία που κάποιος εύκολα θα μπορούσε να παρεξηγήσει και να πει πως δεν γίνεται τίποτα... σε μια ταινία που είναι σαν να ακούς ραδιόφωνο. Μπορεί αυτό να είναι μέρος της μαγείας της βέβαια, σε αναγκάζει να βάλεις την φαντασία σου σε λειτουργία για να συμπληρώσεις τα κενά.

Τα περίμενα τα περισσότερα απ'αυτά που έγιναν όμως δεν νομίζω πως αυτό ήταν το θέμα της ταινίας, δηλαδή η ταινία δεν ήταν απλά φτιαγμένη για το διασκεδαστικό σασπενς του αστυνομικού κομματιού κλπ κλπ. 

 

Νομίζω πως ο δημιουργός ήθελε να κάνει ένα σχόλιο πως δεν είναι όλα άσπρα/μαυρά (ένοχος/αθώος κλπ) αλλά συχνά υπάρχουν γκρίζες περιοχές. Επίσης οι άνθρωποι κάνουμε λάθη, και αυτό δεν είναι απαραίτητα κατακριτέο γιατί είναι στην φύση μας.

Απ'τις καλύτερες ταινίες που έχω δει τον τελευταίο καιρό.

 

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, totalius είπε

Με 5,3 που βλεπω στο IMDb τι περίμενες ? Την ειχα τσεκάρει κ εγω λογω Matthew αλλα προσπέρασα λογω βαθμολογίας 

Δεν είχε βγει βαθμολογία πουθενά όταν πήγα να τη δω. Σκέψου στην Ελλάδα έκανε πρεμιέρα στις 24 και στις ΗΠΑ στις 25.

Ούτε στο Rotten Τomatoes δεν είχε βαθμολόγια, ούτε metacritic.

Άλλωστε και τώρα η βαθμολογία είναι από πολύ λίγα άτομα για να βγάλεις συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...