Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είδα το Venom 3D. Τι να πω. Ο Tom Hardy έκανε τα αδύνατα δυνατά για την ταινία. Το θέμα βέβαια ήταν δύσκολο. Ο κακός ήταν χάλια, η γυναίκα δεν έλεγε και πολλά, η μάχη θύμιζε τα transformers του Bay. ΠΑρ'ολα αυτά βλεπόταν. Θα έλεγα ένα 5/10.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zendaya είπε

Για ποιο λογο? 19 ειμαι, δεν εχω δει και πολλες ταινιες στη ζωη μου... :)

Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου, ολοι απο καπου πρεπει να αρχισουμε, δε γινεται να ξερουμε για arthouse σινεμα απο τα 19 μας ελεος... Για Ταραντινο επειδη σχεδον ολες του οι ταινιες ειναι κλασσικες απο οπου και να αρχισεις μια χαρα θα εισαι, αρκει να μη ξεκινησεις απο το Hateful Eight που πιστευω απαιτει απο το θεατη μια προχωρημενη εξοικειωση με το στυλ του σκηνοθετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Zendaya είπε

Καλησπερα! Δεος με την εννοια του θαυμασμου, οχι του φοβου. :)

 

δεν ξέρω αυτήν την έννοια για αυτήν τη λέξη. Κάτι ανάλογο με το σαγήνι αντιστοίχως. 

Στα της ταινίας που ανέφερες , δύσκολα μπόρεσα να συμπορευτώ σε οποιαδήποτε σκηνή. Μέχρι και η μουσική της επένδυση μου φάνηκε εντελώς αποκρουστική. Γενικώς οι ταινίες του ταραντίνο , δυστυχώς ή ευτυχώς δε με ενθουσιάζουν, όσο και αριστουργήματα να τις χαρακτηρίζουν κατά καιρούς. Πάντως έξυπνο το ασπρόμαυρο στις μάχες αλλιώς η ταινία θα ήταν εντελώς σπλάτερ. Γνώμη μου πάντοτε και σε καμία περίπτωση ,γενίκευση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και εγώ το a star is born.

Πραγματικά δε μου άρεσε καθόλου. Σα να μην είχε συνοχή το έργο, οι σκηνές που διαδέχονταν η μία την άλλη κτλ. Δηλαδή σε κάθε φάση του έργου έπιανα τον εαυτό μου να αναρωτιέται "τώρα σε τι φάση είμαστε;" "τα πάνε καλά ή έχει αρχίσει κατρακύλα;" "αυτός την παλεύει ή έγινε χειρότερα ή έγινε καλύτερα;"

Τι να πω; Δε με έβαζε μέσα η ταινία (έβλεπα τη Lady Gaga και τον Bradley Cooper και όχι τους χαρακτήρες). Αλλά το κυρίως πρόβλημα ήταν ότι δε μου έδειχνε τις διάφορες εναλλαγές που συνέβαιναν π.χ.

Spoiler

Τα έφτιαξαν και δέθηκαν-αγαπήθηκαν πολύ γρήγορα χωρίς να καταλάβουμε πως, μετά αυτός κατρακύλησε περισσότερο στο πιώμα (ίσως επειδή αυτή πήρε άλλο τραγουδιστικό δρόμο από εκείνον που περίμενε εκείνος;) χωρίς να καταλάβουμε γιατί, επίσης σε πολλές σκηνές του έργου αναρωτιόμουν "τώρα αυτός είναι σε καλή φάση ή στα χάλια του;" γιατί η ταινία δε με βοηθούσε να ξέρω τη συναισθηματική κατάσταση του πρωταγωνιστή ή γενικότερα πως πήγαινε η σχέση τους. Επίσης ήταν λίγο από το πουθενά η αυτοκτονία του αφού είχε καθαρίσει από τις εξαρτήσεις και η κοπέλα του έδειχνε ότι τον αγαπούσε πολύ και ήταν τα πάντα για αυτήν.

Μεγάλη απογοήτευση η ταινία!

Καλά, την υποψηφιότητα της Λαίδης για όσκαρ μόνο ως αστείο μπορώ να την εκλάβω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gdriver είπε

Στα της ταινίας που ανέφερες , δύσκολα μπόρεσα να συμπορευτώ σε οποιαδήποτε σκηνή. Μέχρι και η μουσική της επένδυση μου φάνηκε εντελώς αποκρουστική. Γενικώς οι ταινίες του ταραντίνο , δυστυχώς ή ευτυχώς δε με ενθουσιάζουν, όσο και αριστουργήματα να τις χαρακτηρίζουν κατά καιρούς. Πάντως έξυπνο το ασπρόμαυρο στις μάχες αλλιώς η ταινία θα ήταν εντελώς σπλάτερ. Γνώμη μου πάντοτε και σε καμία περίπτωση ,γενίκευση.

Επιτέλους βρήκα άνθρωπο που να μην γουστάρει τόσο τον Ταραντίνο, κάτι είναι και αυτό. Εγώ θα έλεγα πως είναι άνετα απ'τους πιο υπερεκτιμημένους σκηνοθέτες όλων των εποχών. Άρχισε από κάποιες, απ'οτι θυμάμαι γιατί έχει περάσει καμια 20ετία από τότε που τις είδα, πραγματικά καλές ταινίες και τελικά προχώρησε σε ασύνδετα και κακοφτιαγμένα αλλά διασκεδαστικά κολάζ από επιρροές με ορισμένες σκόρπιες αναλαμπές εδώ και εκεί και συμπαθητικά soundtrack.

 

Με την ευκαιρία να γράψω πως είδα το ντοκιμαντέρ "Three identical strangers" ...πολύ ενδιαφέρον το θέμα του αλλά θα μπορούσε σίγουρα να ήταν καλύτερο. Θα πρότεινα να το δει κάποιος χωρίς να διαβάσει τίποτα γι'αυτό, νομίζω πως είναι απ'αυτές τις ταινίες που μπορεί να γίνουν spoil απ'το παραμικρό. Μην δείτε καν το trailer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Glikos είπε

Black Panther oscar nom για καλύτερη ταινία. Let that sink in. Jesus.

Πρώτα απ'ολα υπερεκτιμάς χοντρά τα Όσκαρ. Όπως και να'χει έχω μια φίλη τυπική φιλελεύθερη που όταν της είπα πως η ταινία ήταν απλά διασκεδαστική και τίποτα απολύτως παραπάνω γύρισε εκνευρισμένη και είπε πως ενθουσιάστηκε απ'τον λόγο που έβγαλε ο τύπος στα Ηνωμένα Έθνη και δεν καταλαβαίνει πως θα μπορούσε κάποιος άνθρωπος να μην νιώσει το ίδιο. Αυτός είναι ο λόγος που πάει για όσκαρ καλύτερης ταινίας.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Πρώτα απ'ολα υπερεκτιμάς χοντρά τα Όσκαρ. Όπως και να'χει έχω μια φίλη τυπική φιλελεύθερη που όταν της είπα πως η ταινία ήταν απλά διασκεδαστική και τίποτα απολύτως παραπάνω γύρισε εκνευρισμένη και είπε πως ενθουσιάστηκε απ'τον λόγο που έβγαλε ο τύπος στα Ηνωμένα Έθνη και δεν καταλαβαίνει πως θα μπορούσε κάποιος άνθρωπος να μην νιώσει το ίδιο. Αυτός είναι ο λόγος που πάει για όσκαρ καλύτερης ταινίας.

😲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sanjuro είπε

Πρώτα απ'ολα υπερεκτιμάς χοντρά τα Όσκαρ. Όπως και να'χει έχω μια φίλη τυπική φιλελεύθερη που όταν της είπα πως η ταινία ήταν απλά διασκεδαστική και τίποτα απολύτως παραπάνω γύρισε εκνευρισμένη και είπε πως ενθουσιάστηκε απ'τον λόγο που έβγαλε ο τύπος στα Ηνωμένα Έθνη και δεν καταλαβαίνει πως θα μπορούσε κάποιος άνθρωπος να μην νιώσει το ίδιο. Αυτός είναι ο λόγος που πάει για όσκαρ καλύτερης ταινίας η ταινία.

Το ξέρω ότι παίζουν πολιτικά παιχνίδια. Προσωπικά τα όσκαρ τα θεωρώ γελοία. Αλλά κάτι μέτριες ταινίες ή/και σκουπίδια να παίρνουν βραβεία κλπ το θεωρώ cringe. Το θέατρο του παραλόγου εκεί στο αμέρικα. Βέβαια είναι και περιπτώσεις όπου τα βραβεία δόθηκαν εκεί που άξιζε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Glikos είπε

Black Panther oscar nom για καλύτερη ταινία. Let that sink in. Jesus.

σοβαρά τώρα;;;

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

Πρώτα απ'ολα υπερεκτιμάς χοντρά τα Όσκαρ. Όπως και να'χει έχω μια φίλη τυπική φιλελεύθερη που όταν της είπα πως η ταινία ήταν απλά διασκεδαστική και τίποτα απολύτως παραπάνω γύρισε εκνευρισμένη και είπε πως ενθουσιάστηκε απ'τον λόγο που έβγαλε ο τύπος στα Ηνωμένα Έθνη και δεν καταλαβαίνει πως θα μπορούσε κάποιος άνθρωπος να μην νιώσει το ίδιο. Αυτός είναι ο λόγος που πάει για όσκαρ καλύτερης ταινίας.

ούτε καν που πίστευα πως πάει για όσκαρ αυτό το πράγμα. Νόμιζα πως τρολάρατε τόσην ώρα.

Επεξ/σία από gdriver
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να σκεφτεί κανείς ότι ταινιάρες όπως  για παράδειγμα :  Se7en (1995),  Logan (2017), Requiem for a Dream (2000),  ΔΕΝ ήταν καν nominated για καλύτερη ταινία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...