Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Zendaya είπε

Kill Bill 1 και πραγματικα ενθουσιαστηκα! Αναμενω να δω και το 2. :D

Γενικα μου αρεσε το σαουντρακ της ταινιας, οι χρωματισμοι, η χορογραφια των μαχων, οι χαρακτηρες και η υποθεση μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα. Το γεγονος οτι εβαλε manga anime ο σκηνοθετης στην ταινια για μενα ειναι ενα μεγαλο συν, το βρηκα πολυ πρωτοποριακο. Αυτη η ταινια ειχε μια δυναμικοτητα που με γοητευσε αρκετα. Επισης το τρικακι με το σπλατερ με εντυπωσιασε πολυ και γενικα ολη η αισθητικη της ταινιας με σαγηνευσε. Περιττο να πω πως η Ουμα Θερμαν ηταν τελεια στο ρολο της Νυφης!

9/10 απο μενα 

Και που να δεις το 2. Καλύτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hunter Killer

 

Θα επρεπε να  ανηκει στην κατηγορια της επιστημονικης φαντασιας , το πηγαν σε αλλο επιπεδο .Ντροπη για την θεματολογια που μας εχει δωσει  πολυ καλες ταινιες με κεντρικο θεμα ενα υποβρυχιο.

Οι λατρεις του Βανταμ   θα ενθουσιαστουν!

 

5,4/10

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Salyut-7 (2017) https://www.imdb.com/title/tt6537238/

Ρωσικη που παταει ανετα κατι Αμερικανικες "διαστημικες" των τελευταιων χρονων......και μια που κυκλοφορει τελευταια ,με τον τυπο που κανει (συνολικα) 3 μορφασμους σε ολη την ταινια.

Οι ανθρωποι τελικα ξερουν να γυριζουν ΠΟΛΥ καλες ταινιες.

Οσες εχω δει τα τελευταια χρονια δεν με απογοητευσαν.

Ακομα και το "12 ενορκοι" στην Ρωσικη εκδοση,ηταν απιστευτο.

 

Επεξ/σία από μαστερ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, ειδα και το Kill Bill 2. :D  Σεναριακα θεωρω οτι ηταν καλυτερο απο το 1, με την εννοια οτι εστιαζει πιο πολυ στους χαρακτηρες, στο στορι και εξηγει πως εγινε ο,τι εγινε κλπ... η μουσικη επενδυση μου αρεσε καθως και η μονομαχια με τη μονοφθαλμη, ομως η σκηνη που με καθηλωσε πραγματικα ηταν η απελευθερωση απο το φερετρο (σορι για το σποιλ αλλα υποθετω οτι οι περισσοτεροι εχουν δει την ταινια, ειναι σχετικα παλια και πολυ δημοφιλης απ'ο,τι εμαθα..), αυτη ηταν φοβερη σκηνη!!! Στο οπτικοηχητικο κομματι ομως (σκηνοθεσια, μουσικη επενδυση, sound effects) και γενικα απο αποψη αισθητικης νομιζω οτι υστερει συγκριτικα με το πρωτο μερος. Το πρωτο μου φανηκε πιο δυναμικο, πιο πρωτοτυπο και ενιωθα ενα δεος βλεποντας το, κατι που δεν συνεβη με το 2. Επισης, απο ενα σημειο και μετα προς το τελος του Vol 2, εκει που μιλουσαν με τις ωρες η Θερμαν και ο Καρανταιν αρχισα να ψιλοβαριεμαι. Παρ'ολα αυτα, σαν ''συνεχεια''/σικουελ της πρωτης ηταν αρκετα decent και θεωρω οτι ειναι απο τα καλυτερα σικουελ που εχω δει τα τελευταια χρονια, καθως τα περισσοτερα ηταν ακρως απογοητευτικα (βλ. Matrix). 

To Kill Bill Vol. 2 παιρνει απο μενα 8/10 

Μου φαινεται θα δω κι αλλες ταινιες του συγκεκριμενου σκηνοθετη...

Επεξ/σία από Zendaya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει καλά, τα Kill Bill είναι μια μεγάλη ταινία, που την έσπασαν στα 2 λόγω διάρκειας. Δεν είναι πραγματικά 2 ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Zendaya είπε

Kill Bill 1 και πραγματικα ενθουσιαστηκα! Αναμενω να δω και το 2. :D

Γενικα μου αρεσε το σαουντρακ της ταινιας, οι χρωματισμοι, η χορογραφια των μαχων, οι χαρακτηρες και η υποθεση μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα. Το γεγονος οτι εβαλε manga anime ο σκηνοθετης στην ταινια για μενα ειναι ενα μεγαλο συν, το βρηκα πολυ πρωτοποριακο. Αυτη η ταινια ειχε μια δυναμικοτητα που με γοητευσε αρκετα. Επισης το τρικακι με το σπλατερ με εντυπωσιασε πολυ και γενικα ολη η αισθητικη της ταινιας με σαγηνευσε. Περιττο να πω πως η Ουμα Θερμαν ηταν τελεια στο ρολο της Νυφης!

9/10 απο μενα 

Μία ταινία πολύ πολύ μπροστά από την εποχή της.

Να δεις και το δύο.Το ίδιο καλό να μην πω καλύτερο από το πρώτο.Και ναι η Ούμα Θέρμαν το απογείωσε. Για μένα οι 2 καλύτερες ταινίες της.

1 ώρα πριν, Manuel είπε

Αν έχω καταλάβει καλά, τα Kill Bill είναι μια μεγάλη ταινία, που την έσπασαν στα 2 λόγω διάρκειας. Δεν είναι πραγματικά 2 ταινίες.

Ναι μπορούμε να το πούμε κι έτσι γιατί αν δεν δεις και το δύο δεν έχεις ολοκληρωμένη γνώμη για το ωραίο συνολικά σενάριο.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zendaya είπε

 Το πρωτο μου φανηκε πιο δυναμικο, πιο πρωτοτυπο και ενιωθα ενα δεος βλεποντας το, κατι που δεν συνεβη με το 2.

τί ακριβώς σε φόβισε στο πρώτο μέρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2019 στις 10:09 ΠΜ, Fotis13 είπε

Bad Times at the El Royale

Aπολαυστικος Jeff Bridges ,ιδιαιτερη ταινια με πρωτοτυπο σεναριο, ακρως στυλιζαρισμενη  και την Dakota  Johnson   να κλεβει την παρασταση .

7/10

Κι εμενα μ αρεσε πολυ.

Οσο περναγε η ωρα γινοταν ακομα καλυτερο

θυμιζε λιγο ταραντινο η ολη ιστορια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μπριτζες ηταν καταπληκτικος. Με εκανε να βουρκωσω ο κερατας σε μια σκηνη . Και ναι η ταινια ειναι πολυ καλη. Μ'αρεσε που πηγα σινεμα και η παρεα αναρωτιοταν αν δουμε αυτο ή το venom. Μουαχαχαχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry to Bother You (2018)Sorry to Bother You Poster

Πολυ ιδιαιτερη ταινια, που για εμενα θα ηταν μεσα στις καλυτερες της χρονιας, αν δεν ειχε αυτο το υπερβολικα παραξενο και ακραιο τελευταιο 20λεπτο. Κατα τα αλλα απιστευτη σκηνοθεσια με πολλα κρυμμενα easter eggs και εξυπνες αναφορες σε αλλες ταινιες με θεματολογια το white supremacy και οτι επαγεται απο αυτο.

7,5/10

The Big Short (2015)Το μεγάλο σορτάρισμα Poster

Ταινια που περιγραφει τις δρασεις καποιων επενδυτων του χρηματιστηριου, την εποχη του κραχ του 2008. Αρκετα καλη και σιγουρα καλοφτιαγμενη, αλλα ειχα κυριως θεμα με το τονο, το υφος της. Προσπαθουσε να ειναι και Λυκος της Wall Street και 99 Homes ταυτοχρονα. Το καλο που ειχε η ταινια του Σκορσεζε ειναι οτι δε καθισε ποτε να απολογηθει για οτι εδειχνε, ηξερε οτι ηταν λαθος και ανηθικο αλλα δεν την ενοιαζε. Η ταινια αυτη θελει να πιασει λιγη απο τη λαμψη του Λυκου, αλλα δε θελει να χασει και την ανθρωπινη πλευρα της πραγμα που εμενα προσωπικα με μπερδεψε πολυ και με εβγαλε απο ολη την εμπειρια. Κατα τα αλλα ενδιαφερουσα ιστορια και πολυ ενημερωτικη σχετικα με το συμβαντα του 2008.

7,5/10

The Green Book (2018)Το πράσινο βιβλίο Poster

Oscar bait με τα ολα του... Αλλα τη προτεινω σε ολους να τη δουνε καθως ειναι μια εξαιρετικη ταινια. Βαρετη, απο ''καλιτεχνικη'' αποψη, την νιωθεις σα να βγηκε απο το ιδιο εργοστασιo που βγαινουν οι ταινιες του Spielberg, καθως ολα νιωθουν τοσο τελειοποιημενα και προσχεδιασμενα, σα καλολαδωμενη μηχανη. Αλλα οπως ειπα και πριν, τη προτεινω ανεπιφυλακτα καθως το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βγειτε απο την αιθουσα με ενα χαμογελο στο προσωπο. Δε θα πω εξαιρετικες ερμηνειες καθως πιστευω οτι πρωτον ο Μορτενσεν εχει αποδειξει οτι μπορει να παιξει πολυ πιο περιπλοκους χαρακτηρες απο εναν αστειο Ιταλοαμερικανο, και ο Αλι νομιζω πως ειναι απλα ο εαυτος του, αντεμε μια δυο παραπανω γνωσεις πιανου.

8/10

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Rear Window - Σιωπηλός Μάρτυρας στα Ελληνικά.

Συνήθως αποφεύγω να γράφω για παλιές ταινίες. Ο λόγος είναι ότι μια δημιουργία δεν είναι ποτέ ξεκομμένη από την εποχή της και τις αιτίες που την δημιούργησαν. Που συμβαίνει να είναι χιλιάδες χρόνια μακριά από το σήμερα και την αντίληψη του μέσου αγράμματου νεοΕλληνα που "κουράζεται" γρήγορα.

Έπεσα πάνω στο Σιωπηλό μάρτυρα χθες και κάθισα να δω ξανά σε μεταμεσονύκτια προβολή μια από τις καλύτερες ταινίες του Χίτσκοκ, με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Στιούαρτ καθηλωμένο σε μια πολυθρόνα, θεατής μπροστά από το θεατή, να παρακολουθεί τι διαδραματίζεται στα παράθυρα της εσωτερικής αυλής του σπιτιού του. (Μεταξύ άλλων και κάτι που μοιάζει με έγκλημα). Ένα reality show του 1954 πολύ πριν έρθουν τα αντίστοιχα της τηλεόρασης και μερικές πολύ ειρωνικές παρατηρήσεις του Χίτσκοκ πάνω στο θέμα "παρακολουθώ" και πως αυτό επιδρά στο "ζω".

Δίπλα από το Στιούαρτ έπαιζε η Γκρέις Κέλι που είναι  ο κυριότερος λόγος για όλο αυτό το κατεβατό.

Μετά από τόσα χρόνια εξοικείωσης με εκατοντάδες τόνους ινσταγκραμικής κακογουστιάς από σουφρωμένα υαλουρονικά χείλη, τουρλωμένους κώλους, παραφουσκωμένα βυζιά και ατελείωτη εξαθλίωση, βλέπεις ξαφνικά τη Γκρέις και σου πέφτει το σαγόνι.

Κυριολεκτικά σου πέφτει το σαγόνι. Ομορφιά χωρίς τελειότητα και κλάση πακεταρισμένη σε γήινο περίβλημα, έβγαζε από μέσα της μια λαμπρότητα που πραγματικά ήταν λες και ήρθε η Γκαλάντριελ και έδιωξε τη σκοτεινιά. Διόλου περίεργο που λίγο μετά έγινε αληθινή πριγκίπισσα και κρίμα που την είδαμε τόσο λίγο στον κινηματογράφο.

Για την ταινία τι να πει κανείς. Το πόσο επιδραστική ήταν το καταλαβαίνεις όταν σκέφτεσαι ότι την έχουμε δει σε καμιά δεκαριά παραλλαγές από το τεράστιο Blowup του ακόμα πιο τεράστιου Αντονιόνι, το διχασμένο κορμί του ντε Πάλμα, το πουλί με κρυστάλλινα φτερά του Αρζέντο μέχρι τη Συνομιλία του Κόπολα.

Κλάσικ.

Επεξ/σία από fasttam
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ναι μπορούμε να το πούμε κι έτσι γιατί αν δεν δεις και το δύο δεν έχεις ολοκληρωμένη γνώμη για το ωραίο συνολικά σενάριο.

Εγώ που δεν το ήξερα αυτό, είδα το Kill Bill Vol. 1 κοντά όταν πρωτοβγήκε και δε μου άρεσε, επειδή δεν είχε ολοκληρωμένη ιστορία και ένιωσα ότι δεν το πήγε πουθενά, οπότε δεν είχα δει το Vol. 2 για πολλά χρόνια. Αργότερα, μετά από πολλά χρόνια, κατάλαβα ότι είχα δει ουσιαστικά "μισή ταινία" και αφού έκανα μια επανάληψη το πρώτο, έβαλα και το δεύτερο και κατάλαβα.

Κάπως έτσι έσβησε η ύπαρξη της μοναδικής ταινίας του Ταραντίνο που (νόμιζα ότι) δε μου άρεσε. Πλέον είναι στη λίστα των σκηνοθετών που δεν έχουν γυρίσει ποτέ κάτι που δε μου άρεσε (ίσως ενδιαφέρον θέμα θα ήταν αυτό να ανοίξουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Zendaya είπε

Μου φαινεται θα δω κι αλλες ταινιες του συγκεκριμενου σκηνοθετη...

Sorry αλλα δεν μπορω να προσπερασω χωρις να γραψω ενα LOL!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gdriver είπε

τί ακριβώς σε φόβισε στο πρώτο μέρος;

Καλησπερα! Δεος με την εννοια του θαυμασμου, οχι του φοβου. :)

12 λεπτά πριν, crom251 είπε

Sorry αλλα δεν μπορω να προσπερασω χωρις να γραψω ενα LOL!

Για ποιο λογο? 19 ειμαι, δεν εχω δει και πολλες ταινιες στη ζωη μου... :)

2 ώρες πριν, Manuel είπε

Εγώ που δεν το ήξερα αυτό, είδα το Kill Bill Vol. 1 κοντά όταν πρωτοβγήκε και δε μου άρεσε, επειδή δεν είχε ολοκληρωμένη ιστορία και ένιωσα ότι δεν το πήγε πουθενά, οπότε δεν είχα δει το Vol. 2 για πολλά χρόνια. Αργότερα, μετά από πολλά χρόνια, κατάλαβα ότι είχα δει ουσιαστικά "μισή ταινία" και αφού έκανα μια επανάληψη το πρώτο, έβαλα και το δεύτερο και κατάλαβα.

Κάπως έτσι έσβησε η ύπαρξη της μοναδικής ταινίας του Ταραντίνο που (νόμιζα ότι) δε μου άρεσε. Πλέον είναι στη λίστα των σκηνοθετών που δεν έχουν γυρίσει ποτέ κάτι που δε μου άρεσε (ίσως ενδιαφέρον θέμα θα ήταν αυτό να ανοίξουμε)

Ναι, αν δεν εχεις δει και το 2 μπορει να σου φανει 'λιγο 'παραξενο''. Αλλα εμενα το 1 με ενθουσιασε λιγο πιο πολυ να σου πω την αληθεια. Το εχω γραψει κιολας. :)

papoys1, εχεις απολυτο δικιο, συμφωνω μαζι σου! Τι εχανα τοσο καιρο και δεν την ειχα δει αυτη την ταινια... μου την προτειναν να τη δω, αλλιως δεν ηξερα καν την υπαρξη της, λολ. :D

Επεξ/σία από Zendaya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Zendaya είπε

Για ποιο λογο? 19 ειμαι, δεν εχω δει και πολλες ταινιες στη ζωη μου... :)

Νταξει το φανταστηκα πως εισαι πιτσιρικας και δικαιολογείσαι , αλλα ακουστηκε καπως αστειο το ''θα δω κι αλλες ταινιες του συγκεκριμενου σκηνοθετη'' οταν μιλας για τον Ταραντινο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...