Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είχα δει την ασπρόμαυρη χωρίς να ξέρω για την έγχρωμη, και εκεί που φοβόμουνα πως θα δω ένα χαζό άξιον σαν ηπερηρωική ταινία, είδα μια ταινία με μπάλες και τρομερή αισθητική εικόνας και φωτογραφίας που σε κράταγε στην τσίτα μέχρι τέλους. Τώρα αν με το χρώμα θα ήταν ακόμα καλύτερα δεν ξέρω, αλλά αυτό που είδα ήταν τέλειο σαν αποτέλεσμα και ταίριαζε πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις και γω το  Den skyldige 2018  -  Ο ένοχος

Πολύ καλή ταινία που καταφέρνει να σε κρατήσει τσίτα ως το τέλος παρότι έχει ουσιαστικά μόνο έναν ηθοποιό και γίνονται όλα μέσα στο ίδιο δωμάτιο.

Ένα έξοχο παράδειγμα μινιμαλιστικού σινεμά που μακρυά από τις αμερικανικές επιρροές σοκάρει, κρατάει αγωνία και αφήνει άναυδο τον θεατή χρησιμοποιώντας όσο λιγότερα μέσα μπορεί, αλλά το κάνει πολύ καλά. Η αγωνία κρατάει από τα πρώτα δευτερόλεπτα μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Και σε ένα σημείο στην μέση που νόμιζα ότι έκανε κοιλιά... τελικά δεν είχε κάνει.

Αναπόφευκτα όσο το έβλεπα μου ήρθε στο μυαλό και το searching 2018 που είδα πριν κάτι μέρες, εξίσου καλό, καθώς λίγο πολύ έχουν το ίδιο στυλ, οπότε σε όποιον το ένα θα του πρότεινα να δει και το άλλο.

Όποιος θέλει να δει αστυνομικό θρίλερ με συνεχή αγωνία για το κάθε επόμενο λεπτό την συστήνω τέρμα.  Αν μετά από μέρες ξεφουσκώνει λίγο στο κεφάλι μου δεν ξέρω, δεν πιστεύω ότι θα μείνει και στην ιστορία αλλά προς το παρών 7,5 - 8 / 10

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imdb.com/title/tt5640450/

ARQ 

Μια low budget sci-fi με στοιχεία thriller ταινία που διαδραματίζεται σε 2,3 δωμάτια και με 6 μόλις ηθοποιούς.  

Την βρήκα αρκετά έξυπνη και μου κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι τέλους. 

Σίγουρα έχουν βγει καλύτερες ταινίες με θέμα το  time loop , όμως και αυτή βλέπεται ευχάριστα.  7/10 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Halloween[2018]

 


 

Μπορω να πω οτι μου αρεσε. Ειχε αυτο το κατι απο τα παλια και παιζουν και αρκετοι ηθοποιοι απο το πρωτο του 1978. Εχασα το μετρημα απο τους σκοτωμους και γενικα μετα το πρωτο μισαωρο περασε η ωρα νερακι. Δεν ελειπαν και τα κλισε και οι χαζοι διαλογοι βεβαια αλλα ευτυχως ειναι λιγοι. Αρκετα creepy μερικοι σκοτωμοι και στο τελος αφηνουν περιθωριο και για συνεχειες. Οσοι ειστε φαν του Halloween του 1978 απλα μην το χασετε. Οι υπολοιποι απλα δειτε το ως μια καλη splatter ταινια. 7.5/10
 
 
Old School
 
Αρκετα καμμενη με 3 πολυ καλους ηθοποιους και αφθονο γελιο. Μικρη διαρκεια οποτε δεν θα κουρασει κανεναν. Καποιες awkward στιγμες εδω και εκει. 6.5/10
 
 
First Man
 
Fan_FirstMan_FBbanner_blog_.jpg


https://www.imdb.com/title/tt1213641/?ref_=nv_sr_1


Καθολου ασχημη. Εξαιρετικο soundtrack κυριως τι στιγμη που γινεται η προσελήνωση αλλα καπως αργη στα σημεια με την οικογενεια του Νιλ. Αν ηταν 20 λεπτα μικροτερη θα ηταν πολυ καλυτερη. Γενικα μας δειχνει αρκετα την σχεση με την οικογενεια του αλλα μπορει και το αντισταθμιζει με τις στιγμες που βρισκεται στο διαστημα η στο Χιουστον. 7.5/10
Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WITCH IN THE WINDOW

ενα σκατο με το πατερα του πανε να μεινουνε σε ενα σπιτακι στη εξοχη ,και το σπιτακι ειναι στοιχειωμενο απο μια σκατογρια που ξεκανε τα σκατοπαιδα της και στοιχειωνει το σπιτακι,και ειναι μαγισσα και οπιος τη βλεπει παθαινει  ε μ κατι παθαινει τελοσπαντων  ΟΥΦ
Ενταξει καλο θριλερακι για να περασει η ωρα,με καπιες καλες σκηνες τρομου.Av  και ολη τη ταινια τη κρατουσε η γρια χμμμ χμμ  με αυτη τη φατσα που χε .προς το τελος ηταν αρκετα προβλεψιμο,αν και σε καπια σημεια δεν εδωσε ιδιεταιρα εξηγησεις.Οι ηθοπιοι αγνωστοι για αυτο μη περιμενετε τιποτα φοβερες ερμηνειες,αλλα η φωτογραφια καταπληκτικη,και το σπιτι αρκετα  creepy.
Θα αρεσει σε καπιους φαν του  insidious,  αλλα δυστηχως στο τελος δε καταφερνει να δωσει το κατι παραπανω,το υποσχομενο σεναριο της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A Star Is Born (2018) 

Ξεκίνησε κάπως απότομα και μου φάνηκε άτσαλη, της έδωσα τον χρόνο της όμως και ευτυχώς άλλαξε. Πολύ όμορφη η σκηνοθεσία του Cooper, η αίσθηση ότι παρακολουθείς ντοκιμαντέρ ώρες ώρες δίνει ένα ωραίο στοιχείο στην ιστορία και τη ζωντανεύει. Από την Gaga δεν περίμενα κάτι λιγότερο, απλώς εκπλήρωσε τις προσδοκίες μου, η γυναίκα αυτή τα περασμένα χρόνια έβγαλε τα κόμπλεξ της με πανέξυπνο τρόπο και ελπίζω στο μέλλον να εκμεταλλευτεί το ταλέντο της όπως της αναλογεί. 

Ίσως 8/10.

ΥΓ: Η αμήχανη στιγμή που τελειώνει και θυμάσαι την υπέρτατη ταινία "Το πιο λαμπρό αστέρι" και το κλάμα γίνεται σπαστικό γέλιο. 😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apocalypse Now (1979)

'I love the smell of napalm in the morning.'

Μια ταινια σταθμος, μια σκηνοθεσια σκετη ποιηση, συμβολισμοι, εκπληκτικη φωτογραφια, cast με διαμαντια. Οχι, δεν ειναι ο Brando ο πρωταγωνιστης αλλα ο εκπληκτικος Sheen που παιζει με μια απίστευτη ωριμοτητα. Ο Coppola μετα την επιτυχία του Godfather ρισκαρει και πειραματιζεται με καμποσα σουρεαλ στοιχεια. (Για οσους δεν γνωριζουν, το Apocalypse Now δεν ειναι πιστη αναπαρασταση του πολεμου του Βιετναμ. Ειναι μια ταινια εμπνευσμενη απ'το Heart of Darkness.)

Ps: στα + και ο νεαρος Fishburne :)

 

Βαθμολογια; Για μενα αυτονοητη: 10/10 και σε καθε θεαση αγαπω και κατι ακομα.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sorry to bother you 6/10

 

Συμπαθητικός μαυρούλης αλλοτριώνεται από το Σύστημα (το καπιταλιστικό ρε, όχι του Αλέφαντου) κι από φτωχομπινές που τεμπελιάζει στο γκαράζ του θείου του, γίνεται γιάπις. Κάτι πάει να πει η προσπάθεια αλλά ανύπαρκτες οι ερμηνείες κι αδύναμο το σενάριο, οπότε με πήρε ο ύπνος πάνω στη μία ώρα και το τέλειωσα την επόμενη μέρα.
Για να παραφράσω ένα γίγαντα ηγέτη του υπαρκτού σοσιαλισμού (Χρουστσώφ ή Μπρέζνιεφ…δε θυμάμαι τωρα…) που αποκοιμήθηκε όταν του πρόβαλαν, νομίζω το Οχτώμισι του Φελλίνι για να το λογοκρίνει: ταινία που σου χαρίζει τόσο βαθύ ύπνο, δεν αποτελεί απειλή για τον Καπιταλισμό! 
Κι όπως το Οχτώμισι δεν ήταν απειλή για το σοσιαλισμό και γλύτωσε τη λογοκρισία της ΕΣΣΔ, έτσι και το "Λυπάμαι που …σκυλοβαρεθήκατε" θα αφήσει κάτι θολές αναμνήσεις για επιβήτορες με πενηντάποντες και κοκακόλα κι όλα καλά. Στα θετικά, η κλεφτή ματιά στη trash Αμερική των σκουπιδογειτονιών.
Επεξ/σία από Cro-Magnon
  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Tatarak

Απο τις πιο ιδιαιτερες ταινιες που εχω δει.

Η ταινια εχει μια κανονικη ροη, η οποια διακοπτεται ανα διαστηματα απο τον δραματικο μονολογο της πρωταγωνιστριας (σε αλλο μερος, οχι σε στυλ να σπαει τον 4ο τοιχο) η οποια αφηγειται τη δικη της (οριακα σχετικη με την ταινια) προσωπικη ιστορια για τον αντρα της που εχασε απο καρκινο. Αυτο με ξενισε αρκετα γιατι ενιωθα να με αποσπα απο την κανονικη ταινια, η οποια μαλιστα δε μου φανηκε και ιδιαιτερα ρεαλιστικη (αν και δεν ξερω πως ηταν η ζωη στην Πολωνια στα 50s, θα ρωτησω την πολωνη φιλη που μου δανεισε την ταινια). Ο δε μονολογος θα ηταν γαματος σε ενα θεατρο, αλλα στην ταινια εβγαινε καπως περιεργο.

Της βαζω 6/10 το οποιο ειναι κοντινο με την βαθμολογια της ταινιας στο IMDB (κυριως γιατι οι ηθοποιοι επαιζαν εξαιρετικα και οπως και να το κανουμε ηταν πρωτοτυπη), αλλα απο την αλλη, η ταινια εχει παρει 2-3 βραβεια οποτε ισως εγω δεν καταλαβα κατι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bad Times at the El Royale

 

 

Aπολαυστικος Jeff Bridges ,ιδιαιτερη ταινια με πρωτοτυπο σεναριο, ακρως στυλιζαρισμενη  και την Dakota  Johnson   να κλεβει την παρασταση .

 

 

7/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kill Bill 1 και πραγματικα ενθουσιαστηκα! Αναμενω να δω και το 2. :D

 

Γενικα μου αρεσε το σαουντρακ της ταινιας, οι χρωματισμοι, η χορογραφια των μαχων, οι χαρακτηρες και η υποθεση μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα. Το γεγονος οτι εβαλε manga anime ο σκηνοθετης στην ταινια για μενα ειναι ενα μεγαλο συν, το βρηκα πολυ πρωτοποριακο. Αυτη η ταινια ειχε μια δυναμικοτητα που με γοητευσε αρκετα. Επισης το τρικακι με το σπλατερ με εντυπωσιασε πολυ και γενικα ολη η αισθητικη της ταινιας με σαγηνευσε. Περιττο να πω πως η Ουμα Θερμαν ηταν τελεια στο ρολο της Νυφης!

9/10 απο μενα 

Επεξ/σία από Zendaya
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...