Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Wayward είπε

Μου ήρθε και μήνυμα για το που το βρήκα και αν είχε ελληνικούς υπότιτλους :/

Σινεμά ρε παιδιά έλεος, πάμε και σινεμά :P

Στήστε τουλάχιστον μία καμερούλα να το ανεβάσετε ώστε μετά να το δει και κανένας άλλος με υπότιτλους που δεν βρίσκει.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eighth Grade (2018)Eighth Grade Poster

Πολυ ενδιαφερουσα ταινια που περιγραφει τη ζωη ενος 13χρονου κοριτσιου στη σημερον εποχη, μεσα απο τα ματια της ιδιας. Πολλα σημεια της ταινιας ειναι τοσο αληθοφανη που νιωθεις οτι βλεπεις καποιο ειδος ντοκιμαντερ, πραγμα αρκετα εντυπωσιακο καθως οι πιο πολλες ταινιες του ειδους πεφτουν στο λαθος να απεικονιζουν τις σκεψεις και τα συναισθηματα του εφηβου απο τη πλευρα ενος ενηλικου, το οποιο αφαιρει απο τη συνολικη εμπειρια.

8/10

Roma (2018)Ρόμα Poster

Απροσδοκητα απογοητευτικη ταινια, αλλα πιστευω πως αν την εβλεπα στη μεγαλη οθονη με καλα ηχεια θα ειχα μια τελειως διαφορετικη εμπειρια  Μεγαλο σφαλμα που επιτραπηκε στο netflix να την προβαλει στο σαιτ του, κατ'εμε. 

7,5/10

The Man Who Shot Liberty Valance (1962)Ο άνθρωπος που σκότωσε τον Λίμπερτι Βάλανς Poster

Κλασσικη ταινια με τα ολα της, ενα απο τα καλυτερα western που εχω δει. Κατα πολλους η πιο ''στοχαστικη'' ταινια του Τζον Φορντ, και τεινω να συμφωνησω εχοντας παρολαυτα δει μονο πεντεξι απο τις διασημοτερες ταινιες του ανθρωπου. Ποτε δεν ειχα τρελη συμπαθεια προς τον John Wayne αλλα μαζι με τον James Stewart κανουν απιστευτο διδυμο.

9/10

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Sanjuro είπε

^Η ταινία είναι χοντρά (και κατά την γνώμη μου κάπως άχαρα) λιμπεραλ μπεϊτ αλλά είναι ταυτόχρονα καλούλα.

Επίσης είδα το "The Ballad of buster scruggs" των αδερφών Κοέν, είναι μια απ'τις καλύτερες ταινίες της περσινής χρονιάς που έχω δει. Βέβαια ούτε καν ακουμπάει το νο.1 το "Sorry to Bother you" αλλά δεν πειράζει. Είδα και ένα λίγο παλιό (2008) horror που μου είχε κάποια στιγμή προτείνει ένας φίλος, το Pontypool. Πετυχημένο θα έλεγα, αξίζει να το δει κανείς αν δεν ενοχλείτε απ'την απουσία δράσης.

Σαφώς το θέμα της ταινίας (green book) προέκυψε από το κλίμα που επικρατεί στις ΗΠΑ το τελευταίο διάστημα, ωστόσο πιστεύω ότι αποδίδει αρκετά καλά την... άχαρη πραγματικότητα του αμερικανικού νότου. Προσωπικά, μου θύμησε μια προσωπική μου εμπειρία στη Νότια Αφρική το 1997, λίγα χρόνια ΜΕΤΑ το τέλος του Απαρτχάιντ όπου ξαφνικά είδα τον μαύρο σερβιτόρο-ιδιοκτήτη ενός μαγαζιού να σκύβει μπροστά στον λευκό θείο μου και περίμενε σκυμμένος και γονατισμένος με το χέρι προτεταμένο σαν ζητιάνος για να πάρει τα λεφτά του λογαριασμού επειδή η ''παράδοση'' το ήθελε να μην είναι ψηλότερα. Μιλάμε αν δεν το ζήσεις και το δεις σε ταινία, νομίζεις ότι εξυπηρετεί απλώς μια ατζέντα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Sethiros είπε

 Σαφώς το θέμα της ταινίας (green book) προέκυψε από το κλίμα που επικρατεί στις ΗΠΑ το τελευταίο διάστημα, ωστόσο πιστεύω ότι αποδίδει αρκετά καλά την... άχαρη πραγματικότητα του αμερικανικού νότου. Προσωπικά, μου θύμησε μια προσωπική μου εμπειρία στη Νότια Αφρική το 1997, λίγα χρόνια ΜΕΤΑ το τέλος του Απαρτχάιντ όπου ξαφνικά είδα τον μαύρο σερβιτόρο-ιδιοκτήτη ενός μαγαζιού να σκύβει μπροστά στον λευκό θείο μου και περίμενε σκυμμένος και γονατισμένος με το χέρι προτεταμένο σαν ζητιάνος για να πάρει τα λεφτά του λογαριασμού επειδή η ''παράδοση'' το ήθελε να μην είναι ψηλότερα. Μιλάμε αν δεν το ζήσεις και το δεις σε ταινία, νομίζεις ότι εξυπηρετεί απλώς μια ατζέντα. 

Το κλίμα που επικρατεί στις ΗΠΑ το τελευταίο διάστημα ελάχιστη σχέση έχει, τα ίδια πάνω κάτω μας έδειχναν και στην πριν Τραμπ εποχή.  

Δεν αμφιβάλλω πως τέτοια μπορεί να συνέβαιναν (ή και χειρότερα) απ'αυτά που είδαμε στην ταινία και απ'αυτά που έζησες. Το θέμα είναι πως αυτή είναι εδώ και πολλααααααααα χρόνια η ιδεολογία του Χόλιγουντ, και δεν λείπει σε καμία περίπτωση ...άλλα πράγματα (άλλοι προβληματισμοί κλπ) είναι που λείπουν. π.χ. Δεν είναι τυχαίο πως χρειάστηκε χρόνια να βρει χρηματοδότηση για το Sorry to bother you (το οποίο έχει και μπολικα αντιρατσιστικά κλπ στοιχεία αλλά σε άλλο πλαίσιο) ο Boots Riley.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Roma

 

O Cuaron ειναι ενας απο τους καλυτερους σκηνοθετες της γενιας του εδω  μας παραδιδει την πιο ωριμη ,την πιο συμπυκνωμενη ταινια του και το κανει με ενα τροπο βαθια ανθρωπινο ,ψυχραιμο και απολυτα ρεαλιστικο χωρις να καταφευγει σε υποδειξεις και  νουθεσιες  με απροκαλυπτο τροπο .

Ισως γιατι  η ιστορια αποτελει κομματι της ζωης του,καθως  μεγαλωσε σε ενα αστικο περιβαλλον  στο Μεξικο  με εντονες  κοινωνικες διαστρωματωσεις  και  περιλαμβανει εν πολλοις  αυτοβιογραφικα στοιχεια .Ομως  αυτα παραμενουν  και  εξελισσονται  στα πισω πλανα της καμερας, σε δευτερο ρολο  ,τρεχουν παραλληλα με την κεντρικη ιστορια ,οπως και οι   αναταραχες  που οδηγησαν στο μακελειο του Corpus Christi  το '71.

Το επικεντρο της ταινιας ειναι η Cleo  η  οικιακη βοηθος της οικογενειας  και νταντα των παιδιων,  που η ζωη της  κινειται στο ρυθμο  της ζωης των  εργοδοτων της υπομενοντας στωικα ολες εκεινες της αβαριες που επιφερει η εργασια της ,η κοινωνικη της θεση .Ειναι μελος της οικογενειας αλλα οχι ισοτιμο ,οχι με τους ιδιους ορους  κατι που κανει διακριτο ο Cuaron   με εξαιρετικο τροπο σε στιγμες  εντασης .Αποτελει στιγμη   κινηματογραφικης ανθολογιας  τα πλανα στο μαιευτηριο ,δειγμα   σκηνοθετικης μαεστριας  ο τροπος με τον οποιο   μεταδιδει την απογνωση  ,την τραγωδια  και το λεπτο νημα που ενωνει την ζωη με τον θανατο .

Ειναι πολυ δυσκολο για καποιον που περιγραφει ενα σημαντικο κομματι της ζωης  του  - ενδεχομενως  τραυματικο -  να αποφυγει τo διδακτικο  υφος   και τις επιπλαστες ευαισθησιες   αποτυπωνοντας το  με ενα τροπο που τον φερνει στο ρολο του θεατη ,του κομπαρσου ,στρεφοντας τα φωτα αλλου αλλα ταυτοχρονα  σκιαγραφωντας ολη  την εποχη και τις συνθηκες που επικρατουσαν στην χωρα του .

Ειναι ο Curaon που φερνει  στο κινηματογραφικο πανι   το ψυχογραφημα του σε ασπρομαυρο φοντο ,την παιδικη του ηλικια,μια ολοκληρη εποχη  και την " ξεπλενει"   οπως τα  μπουγαδονερα στην εναρκτηρια σεκανς .

 

 

8,3/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Πράσινο βιβλίο.

https://www.imdb.com/title/tt6966692/

Μετά από αρκετό καιρό είδα μία καινούργια ταινία η οποία μου κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Ξετυλίχτηκε πολύ ωραία από την αρχή μέχρι το όμορφο τέλος με όχι μεγάλες ακρότητες για τις φυλετικές διακρίσεις που μας έχουν συνηθίσει άλλες παρόμοιες ταινίες εποχής. Πολύ καλή και άψογη η συνεργασία των δύο πρωταγωνιστών ειδικά στις αντιθέσεις, χρώματος και στη συμπεριφορά λόγω του πνευματικού τους επιπέδου,ώστε στο τέλος να είναι κερδισμένοι και οι δύο , αλλά και  την Καρντελλίνι  να κλέβει αρκετά τα φώτα έστω  με τη μικρή και απλή συμμετοχή της.

Ταινία που δικαιολογεί απόλυτα την υψηλή βαθμολογία της και που δεν πρέπει να χάσει κανείς.☺️

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imdb.com/title/tt4881806/    Jurassic World : Fallen Kingdom

https://www.imdb.com/title/tt5726086/    Insidious : The Last Key

 

Jurassic : Αναμενόμενη δράση και εφέ. Οκ δεν περιμένεις κάτι άλλο από τέτοιες ταινίες. Σενάριο μέτριο αλλά δεν ποντάρει εκεί. Μου άρεσε το προηγούμενο περισσότερο αλλά και αυτό βλέπεται ευχάριστα, τύπου pop corn movie. Εννοείται δεν αγγίζει τα παλιά.

Insidious : Μπορώ να πω ότι δεν ξετρελάθηκα, αλλά ούτε και απαιτήσεις είχα από αυτήν την ταινία. Μέτριο, με κλασσικές σκηνές ΄τρόμου'. Δύσκολα να βγεί καλό horror σήμερα. Έτσι για το γαμώτο δείτε την αν έχετε δει τα προηγούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Mule

 

Ο Eastwood ειναι δυσκολο ν'απογοητευσει. Η ταινια αν και αργη φευγει νερακι και θα ηθελα ενα μισαωρο ακομα τουλάχιστον: για περισσοτερο focus στον χαρακτηρα που έπαιζε ο Eastwood και την εξελιξη του/αλλαγη στασης ζωης.

Προς AHS fans: παιζει και η νεαρα Farmiga.

 

7,5/10

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eίδα την ασπρόμαυρη έκδοση(black & chrome) του Mad Max: Fury Road

Nόμιζα ότι έβλεπα άλλη ταινία. Mου άρεσε περισσότερο από την αρχική εκτέλεση. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eoin είπε

Eίδα την ασπρόμαυρη έκδοση(black & chrome) του Mad Max: Fury Road

Nόμιζα ότι έβλεπα άλλη ταινία. Mου άρεσε περισσότερο από την αρχική εκτέλεση. 

Συμφωνω απολυτα, η ταινια απεκτησε αλλη ομορφια με την ελλειψη χρωματος, που κατα τη γνωμη μου ηταν πολυ εντονο και σε αποπροσανατολιζε σε πολλες σκηνες.

Wild Tales (2014)Ιστορίες για αγρίους Poster

Διασκεδαστικοτατη ταινια/ανθολογια μινι ιστοριων, σε παρομοια μορφη με το καινουργιο ballad of buster scruggs(αλλα αρκετα λιγοτερο προσεγμενη κατ'εμε). Οι πιο πολλες ιστοριες ηταν εξαιρετικα ενδιαφερουσες και οι ηθοποιοι ηταν ικανοποιητικοτατοι σε ολες. Η μονη ιστορια που δε με τρελανε ηταν η 5η με τη πλουσια οικογενεια. 

8/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manuel είπε

Υπάρχει στα σοβαρά ασπρόμαυρο Mad Max Fury Road;! Μου ακούγεται σαν να λέει κάποιος "είδα το Psycho στο Mute".

 

Δεν ξερεις ποσο λαθος εισαι! Ο μελλοντικος σου εαυτος θα σε αποκυρηξει για αυτη την βλασφημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...