Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Hill  

Δεν έχω να πω πολλά, εξαιρετική ταινία! Νομίζω πάνω σε αυτήν βασίστηκε το The Last Castle.

Dune 

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία και δεν ξέρω καταπόσο είναι πιστή σε αυτά. Δεν μπορω να πω ότι ξετρελάθηκα.

ΓΙα κάποιο λόγο ένοιωθα ότι η ιστορία έχει κενά και δεν ξεδιπλώνεται με ομαλό τρόπο.

Dagon

Μου άρεσε η υπόθεση και η σκοτεινή ατμόσφαιρα που έβγαζε σε μερικές σκηνές. Δυστύχως, συνολικά, η ταινία  με απογοήτευσε.

Birdbox

Συμπαθητικό χώρις να ξεχωρίζει απο άλλες αντίστοιχες ταινίες. 

2010: The Year We Make Contact

To 2001: Α Space Οdyssey δεν είναι απλά μια ταινία επιστημονικής φαντασίας, όπως ειναι το αρκετά μέτριο 2010 : the year we made contact. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

THE GHOST BEYOND

Μια οικογ παει να μεινει σε ενα σπιτι το οποιο ειναι στοιχειωμενο απο μια κακια δυναμη.
Ενα φανταστικο θριλερ το οποιο σε κρατα σε αγωνια,και ξεχωριζει.Οι ερμηνειες ειναι καταπληκτικες.και τα φαντασματα κανουν καλα τη δουλεια τους να σε τρομαζουν κατω απ το κρεβατι
πραματικα δε καταλαβαινω γιατι το IMDB  την εχει 3 και οι υπολοιποι της δινουν 3 4 ενας μονο της εδωσε 10.αν και λεγεται πως αυτος που τις εδωσε 10 ειναι ο σκηνοθετης της ταινιας.Αχ τι να πω.ωραιο παντως θριλερ

Πλακα κανω .Τι παπαρια ηταν αυτη;;;;;;;;;;;;;;;     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Old Man & the Gun

https://www.imdb.com/title/tt2837574/

Περιπέτεια-μελό-Δράμα-κωμωδία-ρομάντζο-Ένας αχταρμάς.Δεν τρελάθηκα απλά είναι μία ευχάριστη ταινία που σε κρατάει και τη βλέπεις ευχάριστα.

Από εκεί μέχρι να φτάσουμε στο σημείο σήμερα να λέμε λέμε τέτοιες ταινίες καλές φανταστείτε με τι σαβούρα μας ταίζει το χόλυγουντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, papoys1 είπε

The Old Man & the Gun

https://www.imdb.com/title/tt2837574/

Περιπέτεια-μελό-Δράμα-κωμωδία-ρομάντζο-Ένας αχταρμάς.Δεν τρελάθηκα απλά είναι μία ευχάριστη ταινία που σε κρατάει και τη βλέπεις ευχάριστα.

Από εκεί μέχρι να φτάσουμε στο σημείο σήμερα να λέμε λέμε τέτοιες ταινίες καλές φανταστείτε με τι σαβούρα μας ταίζει το χόλυγουντ.

o ρεντφορντ ειχε δηλωσει οτι αποσυρεται μετα απο αυτη τη ταινια και θα ελεγα πως ηταν ενα ευχαριστο και ταιριαστο αντιο...μονο ετσι μπορεις να την αξιολογησεις...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, xavier είπε

o ρεντφορντ ειχε δηλωσει οτι αποσυρεται μετα απο αυτη τη ταινια και θα ελεγα πως ηταν ενα ευχαριστο και ταιριαστο αντιο...μονο ετσι μπορεις να την αξιολογησεις...

Δεν το γνώριζα , καιρός ήταν αν και θα έλεγα πως σε μεγάλη ηλικία μας χάρισε ωραίες ταινίες.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το The Sisters Brothers χθες.

Καλη ταινια χωρις να πιασει τρομερα επιπεδα ποιοτητας ομως. Στη δομη του ηταν σωστο με την εισαγωγη των χαρακτηρων και την εξελιξη τους κατα την διαρκεια της ταινιας και οι σκηνες οπου κυριευει το συναισθημα ειναι οι πιο αξιοπροσεκτες καθως ερχονται και σε αντιθεση με τα κυρια στοιχεια του εργου (περιπετεια & εγκλημα). Απλα σου αφηνει μια αισθηση οτι κατι του ελειπε, ισως οτι το ηθελες 'ενα τσικ' πιο πλουσιο σε περιεχομενο οσον αφορα τους χαρακτηρες, το οποιο φανταζομαι θα το βρεις αν διαβασεις το βιβλιο στο οποιο στηριχτηκε.

Καλο καστ και ερμηνειες αλλα παλι δεν ειμαι ο πιο αντικειμενικος οσον αφορα τον Χοακιν Φοινιξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Detachment (2011)

https://www.imdb.com/title/tt1683526/

Αν και δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικός, λόγω αδυναμίας στον πρωταγωνιστή, πιστεύω όμως ότι είναι must see η ταινία.

Περνάει πολλά μηνύματα, δείτε τη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 star christmas

https://youtu.be/lcecXWPLSvQ

Ιταλικη κωμωδια του Netflix..

Γινεται ενα συμβουλιο κομματων( κτ τετοιο) στη Βουδαπεστη κ ξεσπανε κατι ερωτικα σκανδαλα κ γινεται ενας πανικος.. Βλεπεται ανετα αλλα μην περιμενετε κ πολλα.. 

5,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sand Castle (2017)

Στρατιωτική ταινία που εστιάζει περισσότερο στις σχέσεις μεταξύ των φαντάρων. Γνωστά ονόματα [ Χένρι Καβιλ με επικό μούσι, Logan Marshall-Green < τον πέρασα για τον Τομ Χάρντι λόγω της φοβερής ομοιότητας σαν κλώνος - γνωστός από Prometheus <2012>, Upgrade <2018> κλπ ]

 

Λίγο μεγαλη αλλά βλέπεται άνετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Old Man & the Gun 

Με τον Robert Redford στο κύκνειο άσμα του . 
Εντελώς επίπεδο το σενάριο και γενικά τίποτα το ιδιαίτερο .

Με όση συμπάθεια και να θες να την αξιολογήσεις  δεν μπορείς να της βάλεις πάνω από 5/10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Detachment (2011)

https://www.imdb.com/title/tt1683526/

Αν και δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικός, λόγω αδυναμίας στον πρωταγωνιστή, πιστεύω όμως ότι είναι must see η ταινία.

Περνάει πολλά μηνύματα, δείτε τη.

Μεγάλο φορτίο όταν σε ακολουθεί ένας πιανίστας.:) Βλέπω πολύ καλές κριτικές και το 7,7 δεν είναι λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/12/2018 στις 5:36 ΜΜ, Glikos είπε

Bird Box

Συμπαθητική ταινία με σασπένς και καλές ερμηνείες. Μου άρεσε το σενάριο. Μόνο horror δεν είναι και δεν ξέρω γιατί έγινε τόσο hype. Το τέλος κάπως ξενέρωτο, χωρίς να εξηγεί τι και πως. Η Sandra Bullock την κουβάλησε την ταινία και τα κατάφερε όσο μπορούσε. Το περίμενα καλύτερο αλλά πλέον από ταινίες τέτοιου είδους δύσκολα να με εξιτάρει κάποια. Είχε αρκετά λάθη / υπερβολές, αλλά αναμενόμενο. Not that bad overall.

 

Στις 31/12/2018 στις 9:46 ΜΜ, papoys1 είπε

Bird Box

Ειλικρινά αναπόλησα ταινίες από Ελληνικές βιντεοκασέτες της 10ετίας του 80. 

Άθλια τη βρήκα. Παιδικό σενάριο όλο λάθη ή υπερβολές. Καλίτερα το nerflix να αγοράσει δικαιώματα από κάποιες παλιές καλές ξένες ταινίες παρά να παίζει τέτοιες και να χάνει το κύρος του.

 

Στις 1/1/2019 στις 1:49 ΜΜ, Sanjuro είπε

Καλά δεν είναι και καννα υπερ-αριστούργημα για να του λες του άλλου πως δεν έχει γούστο επειδή δεν του αρέσει, ας μην τρελαθούμε τώρα. Μπορεί να σταθεί αυτή η ταινία δίπλα στα παλιά Alien;; Στο The thing του carpenter;; Στο 12 monkeys;; Στο Dark City;; Έστω στα πιο πρόσφατα Ex Machina, Looper, και 10 cloverfield lane;; Σε καμία περίπτωση.

 

Στις 2/1/2019 στις 12:14 ΠΜ, stormrain είπε

Μολις ειδα κι εγω το  Bird Box επειδη, hype και δεν το μετανιωσα. Οκ δεν ειναι υπερπαραγωγη ή κατι το σουπερ ντουπερ, αλλα βλεπεται πολυ ευχαριστα και σε κραταει σε αγωνια αρκετα.

Ειχε βεβαια αρκετα κενα, αλλα δεν χαλουσαν την ομοιογενεια της ταινιας νομιζω, αν και θα ηθελα λιιιιγο περισσοτερη επεξηγηση σε σημεια.

 

Στις 2/1/2019 στις 11:52 ΠΜ, Ntinaras είπε

Συμφωνω απολυτα.

Με κρατησε αρκετα, και με ειχε και στη τσιτα.

 

Στις 3/1/2019 στις 1:44 ΠΜ, BlueBlade είπε

Bird Box

 Γενικά ήταν εντάξει, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά πέρασαν ωραία οι 2 ώρες. Θα ήθελα και εγώ όμως περισσότερη επεξήγηση στο τι και πως. 

 

Στις 3/1/2019 στις 1:53 ΠΜ, sargus είπε
Στις 2/1/2019 στις 8:26 ΜΜ, armin είπε

Spoiler για το Bird Box :

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν μπορουσαν να κατσουν μαζι του μεσα στο δωματιο επειδη αν ξαφνικα αποφασιζε να αυτοκτονησει τοτε θα ηθελαν και αυτοι να αυτοκτονησουν μετα. Νομιζω πως η ταινια υπεδειξε οτι ισχυει αυτο επειδη η αδερφη της Μπουλοκ οταν ειδε τους αλλους ανθρωπους να πεθαινουν, ειναι που ηθελε να αυτοκτονησει.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν νομίζω διότι δεν είχαν/είχαμε δει να παθαίνει κάτι κάποιος που απλά βρισκόταν μαζί ή δίπλα με κάποιον που "έβλεπε" και αυτοκτονούσε. Επίσης, η αδερφή της Μπούλοκ "είδε" το πράγμα διότι αναφώνησε κάτι σε "what the fuck is this?"

Έτσι μοιάζουν τα «τρομακτικά πλάσματα» στο «Bird Box» που δεν είδατε ποτέ…

Σύμφωνα λοιπόν με την 54χρονη ηθοποιό, υπήρξε μία σκηνή της ταινίας στην οποία εμφανίζονταν τα πλάσματα αυτά. Σκηνή που κόπηκε ωστόσο στο μοντάζ. Ο λόγος;

«Ήταν ένας πράσινος άντρας με τρομακτικό πρόσωπο μωρού» δήλωσε η ηθοποιός στο Bloody Disgusting, προσθέτοντας: «Ήταν σαν φίδι και είχα μια έκφραση: "Δεν θέλω να το δω. Απλά βάλτε το στο δωμάτιο. Και γυρίστε τη σκηνή". Γυρίζω και είναι... Με έκανε να γελάσω. Ήταν απλώς ένα μακρόστενο μωρό».

Από την πλευρά της, η σκηνοθέτις του «Bird Box», Σούζαν Μπίερ, εξήγησε για την «κομμένη» σκηνή: «Ήταν τόσο εύκολο να γίνει αστείο. Το γυρίσαμε πράγματι και ξόδεψα πολύ χρόνο, αλλά κάθε φορά που το έβλεπα δεν μου προκαλούσε ένταση. Θα ήταν απλά αστείο»…

 

image.png.c1c1b1ef076df64935c6e27927d9dc35.png

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανε spoil ο από πάνω ή μου φαίνεται; Δεν το διαβάζω προσεκτικά από φόβο, αλλά στα γρήγορα, έτσι μου φάνηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Manuel είπε

Έκανε spoil ο από πάνω ή μου φαίνεται; Δεν το διαβάζω προσεκτικά από φόβο, αλλά στα γρήγορα, έτσι μου φάνηκε.

Ναι έχεις δίκιο... αποκάλυψα κάτι που κόπηκε στο μοντάζ και δεν είδε ποτέ κανένας...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το "'Έτερος Εγώ". Πολλά πολλά χρόνια είχαμε να δούμε μία καλή τόσο κανονική καλή Ελληνική ταινία. Άνετα συγκρίνεται με ξένες παραγωγές.

 

https://www.imdb.com/title/tt5221894/

 

Είχε όμως ένα σημαντικό λάθος.

Όπως έγινε η σύγκρουση το αποτέλεσμα δείχνει μία ταχύτητα των 70~100 km/h. Με ένα συνολικό βάρος ανθρώπων και μηχανής στα 400 kgr, το αυτοκίνητο δεν θα μπορούσε να κινηθεί και να φύγει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...