Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Μολις ειδα κι εγω το  Bird Box επειδη, hype και δεν το μετανιωσα. Οκ δεν ειναι υπερπαραγωγη ή κατι το σουπερ ντουπερ, αλλα βλεπεται πολυ ευχαριστα και σε κραταει σε αγωνια αρκετα.

Ειχε βεβαια αρκετα κενα, αλλα δεν χαλουσαν την ομοιογενεια της ταινιας νομιζω, αν και θα ηθελα λιιιιγο περισσοτερη επεξηγηση σε σημεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα απο χρονια ετυχε και είδα το Good Will Hunting.

Α ρε Robin Williams, αλλη μια υπεροχη ερμηνεια σου. Ποιοτικη ταινια που εμπνέει συζητησεις.

8,5/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stormrain είπε

Μολις ειδα κι εγω το  Bird Box επειδη, hype και δεν το μετανιωσα. Οκ δεν ειναι υπερπαραγωγη ή κατι το σουπερ ντουπερ, αλλα βλεπεται πολυ ευχαριστα και σε κραταει σε αγωνια αρκετα.

Ειχε βεβαια αρκετα κενα, αλλα δεν χαλουσαν την ομοιογενεια της ταινιας νομιζω, αν και θα ηθελα λιιιιγο περισσοτερη επεξηγηση σε σημεια.

Συμφωνω απολυτα.

Με κρατησε αρκετα, και με ειχε και στη τσιτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα χθες στο Netflix το roma του Cuaron. Εννοείται μου τράβηξε το ενδιαφέρον οι θεϊκές βαθμολογίες που έχει από κριτικούς αλλά και γενικότερα πολύ καλά σχόλια από το κοινό.

Τώρα εγώ απογοητεύτηκα ναι μεν ήταν μια καλή ταινία αλλά με υπερβολικά απλά γραμμένο σενάριο, πράγμα που δεν με τράβηξε να το δω με ενδιαφέρον μεχρι το τέλος. Οι ερμηνείες δεν ήταν τίποτα το τρομερό και η σκηνοθεσία του cuaron αρκετά καλή και πάνω κάτω αυτό μου μενει σε όλη την ταινία,αν και μου θύμησε "κουλτουριαρικες" ευρωπαϊκές ταινίες πράγμα κακό για μένα :P

Απ'οτι έχω διαβάσει κάποια απτά γεγονότα βασίζονται στα παιδικά χρόνια του σκηνοθέτη κάτι σαν αυτοβιογραφία δηλαδή,αλλά και πάλι δεν μου λέει κάτι αυτό.

Τελικά έκατσα και την είδα όλη την ταινία αλλά πιεστηκα όσο να'ναι μέχρι να τελειώσει. Γενικά έχω την εντύπωση ότι οι κριτικοί απλά σπρώχνουν κάποια άτομα παραπάνω απ'οτι πρέπει,αν δεν ήταν ο cuaron από πίσω δεν νομίζω να ασχολούταν κανείς με την ταινία.

Επεξ/σία από W0zzAp
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peppermint

https://www.imdb.com/title/tt6850820/

Δεν ξέρω γιατί αλλά πάντα μου άρεσε στο γυαλί η Jennifer Garner που  σε αυτή την ταινία  ήταν ο θηλυκός Τσάρλς Μπρόνσον (για τους παλιούς που τον θυμούνται) σε πολύ μεγαλύτερη δράση και καταπληκτική στο ρόλο της. Καλογυρισμένη  που σου χαρίζει ένα  ευχάριστο δίωρο.

Θεωρώ ότι είναι από τις ταινίες που της αξίζει και με το παραπάνω το 6,5 που της δίνει το imod.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Το αναφερω απλα για να το αναφερω, δεν χρειαζεται να πω κατι συγκεκριμενο για την ταινια και γενικοτερα για την τριλογια καθως ολοι γνωριζουμε πως προκειτε για ΕΠΟΣ.Εγω ετυχε και το ειδα ολοκληρο για πρωτη φορα σημερα, μιας και τοσα χρονια το εβλεπα μισο...ποτε εβλεπα την μεση και το τελος ποτε την αρχη γενικοτερα οπου το πετυχενα στην tv...ναι ξερω αργησα και παρα πολυ μαλιστα αλλα η διαρκεια την συγκεκριμενης ταινιας (3:30 ωρες μαζι με τα extended) την εκανα αυτοματως απλησιαστη για μενα καθως ποτε δεν εβρισκα τοσο χρονο να αφιερωσω μονομιας.Επισης ηθελα να αραξω με την ησυχια μου και να μην χασω ουτε την παραμικρη λεπτομερια.

Τι μουσικη ηταν αυτηηηηηη....απιστευτα πραγματα.Επισης πρωτη φορα βλεπω σε ταινια πως τα credits στο τελος διαρκουν κοντα στα 30 λεπτα.

Εννοειται το ιδιο ισχυει και για τα επομενα δυο μερη που και αυτα τα εχω δει σε κομματια και προσπαθω να τα χωρεσω στο προγραμμα μου οπως δηποτε.

 

 Se7en

Ταινιαρα....φοβεροι freeman και pitt.

Απο πισω επαιζαν μουσικαρες και η πλοκη τουλαχιστον εμενα με ειχε μονιμως στην τσιτα...κατα την διαρκεια της ταινιας και οσο προχωρουσε επιανα τον ευατο μου να κανει διαφορες υποθεσεις...εννοειτε πως δεν επεσα μεσα και περισσοτερο γιαυτο ηθελα να γραψω στο συγκεκριμενο νημα.

Οποιος λοιπον εχει δει την ταινια και την εχει φρεσκια στο μυαλο του ας μπει στον κοπο να απαντησει στο παρακατω σποιλερ (οποιος δεν την εχει δει και σκοπευει να το κανει μην το ανοιξει σε καμια περιπτωση).

Spoiler

Λοιπον, ειπα παραπανω για τις υποθεσεις που εκανα..πιστευα πως τα δυο τελευταια πτωματα θα ηταν οι freeman και pitt μιας και ζητησε συγκεκριμενα μονο αυτους τους δυο να πανε μαζι του ετσι ωστε να τους δειξει το "τελος".εν τελη αν καταλαβα καλα δυο τελευταια πτωματα μετραγε τον εαυτο του και την γυναικα του pitt σωστα?ρωταω γτ δεν μας εδειξε τι ακριβως ειχε μεσα στο δεμα, επισης ο freeman μολις ειδε το δεμα φωναζε ασε κατω το οπλο...για ποιον λογο?απλα για να μην τον σκοτωσει και να μην συμπληρωθει η 7αδα?

Τωρα σορρυ αν ρωταω βλακειες αλλα με αφησε κοκκαλο το τελος και καπως "ξενερωμενο" με την τελικη καταληξη.

 

Επεξ/σία από kjtzemis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Το αναφερω απλα για να το αναφερω, δεν χρειαζεται να πω κατι συγκεκριμενο για την ταινια και γενικοτερα για την τριλογια καθως ολοι γνωριζουμε πως προκειτε για ΕΠΟΣ.Εγω ετυχε και το ειδα ολοκληρο για πρωτη φορα σημερα, μιας και τοσα χρονια το εβλεπα μισο...ποτε εβλεπα την μεση και το τελος ποτε την αρχη γενικοτερα οπου το πετυχενα στην tv...ναι ξερω αργησα και παρα πολυ μαλιστα αλλα η διαρκεια την συγκεκριμενης ταινιας (3:30 ωρες μαζι με τα extended) την εκανα αυτοματως απλησιαστη για μενα καθως ποτε δεν εβρισκα τοσο χρονο να αφιερωσω μονομιας.Επισης ηθελα να αραξω με την ησυχια μου και να μην χασω ουτε την παραμικρη λεπτομερια.

Τι μουσικη ηταν αυτηηηηηη....απιστευτα πραγματα.Επισης πρωτη φορα βλεπω σε ταινια πως τα credits στο τελος διαρκουν κοντα στα 30 λεπτα.

Εννοειται το ιδιο ισχυει και για τα επομενα δυο μερη που και αυτα τα εχω δει σε κομματια και προσπαθω να τα χωρεσω στο προγραμμα μου οπως δηποτε.

 Se7en

Ταινιαρα....φοβεροι freeman και pitt.

Απο πισω επαιζαν μουσικαρες και η πλοκη τουλαχιστον εμενα με ειχε μονιμως στην τσιτα...κατα την διαρκεια της ταινιας και οσο προχωρουσε επιανα τον ευατο μου να κανει διαφορες υποθεσεις...εννοειτε πως δεν επεσα μεσα και περισσοτερο γιαυτο ηθελα να γραψω στο συγκεκριμενο νημα.

Οποιος λοιπον εχει δει την ταινια και την εχει φρεσκια στο μυαλο του ας μπει στον κοπο να απαντησει στο παρακατω σποιλερ (οποιος δεν την εχει δει και σκοπευει να το κανει μην το ανοιξει σε καμια περιπτωση).

  Απόκρυψη περιεχομένων

Λοιπον, ειπα παραπανω για τις υποθεσεις που εκανα..πιστευα πως τα δυο τελευταια πτωματα θα ηταν οι freeman και pitt μιας και ζητησε συγκεκριμενα μονο αυτους τους δυο να πανε μαζι του ετσι ωστε να τους δειξει το "τελος".εν τελη αν καταλαβα καλα δυο τελευταια πτωματα μετραγε τον εαυτο του και την γυναικα του pitt σωστα?ρωταω γτ δεν μας εδειξε τι ακριβως ειχε μεσα στο δεμα, επισης ο freeman μολις ειδε το δεμα φωναζε ασε κατω το οπλο...για ποιον λογο?απλα για να μην τον σκοτωσει και να μην συμπληρωθει η 7αδα?

Τωρα σορρυ αν ρωταω βλακειες αλλα με αφησε κοκκαλο το τελος και καπως "ξενερωμενο" με την τελικη καταληξη.

Spoiler

Στο πρωτο που λες εισαι σωστος. Στο δευτερο, ο φρημαν του φωναζει να πεταξει το οπλο και να μην το κανει επειδη πολυ απλα, ο μπραντ μετα παει φυλακη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Σεβεν 

Spoiler

τα δύο τελευταία θύματα είναι ο Σπεισι που υπέπεσε στο αμάρτημα του φθόνου , γιατί ζήλευε την την οικογενεια του Πιτ. Το τελευταίο θύμα είναι ο ίδιος ο Μιλς (Πιτ) παρότι δε σκοτώνεται, γιατί υπέπεσε στο θανάσιμο αμάρτημα της οργής.

 

Επεξ/σία από TO_PAIDI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, sargus είπε

Μπήκα να γράψω ακριβώς το ίδιο σχόλιο και με πρόλαβες. Είχε διάφορες ακυριές και σεναριακές ευκολίες αλλά ήταν πολύ ωραία φτιαγμένη με γρήγορο μοντάζ και με κρατούσε σε αγωνία όλη την ώρα ώστε να θέλω να δω τι θα γίνει μετά και να αδιαφορώ για τις μικροατέλειες. Την ευχαριστήθηκα. 

Αυτό που θα έκανα διαφορετικό είναι το εξής:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Στη φάση που ο ιδιοκτήτης του σπιτιού κάθεται δεμένος στην καρέκλα να δει αν βλέπει κάτι μέσω του κυκλώματος των καμερών, δεν κατάλαβα γιατί έφυγαν οι υπόλοιποι και δεν έκατσαν να παρατηρούν και να τον προσέχουν. Επίσης, αυτό που ,με έτρωγε από την αρχή της ταινίας ήταν να πιάσουν κάποιον που είχε "δει" και να τον κρατήσουν δεμένο-εγκλωβισμένο ώστε α. να μάθουν αν αυτό το πράγμα περνάει μετά από λίγο και β. να ερευνήσουν το θύμα, να ρωτήσουν μήπως πάρουν απαντήσεις, γενικά να το ψάξουν λίγο. Ο ιδιοκτήτης που ήταν οικιοθελώς δεμένος στην καρέκλα ήταν ιδανικός για αυτόν τον πειραματισμό. Οπότε αυτός είναι άλλος ένας λόγος που με χάλασε που έφυγαν όλοι και τον άφησαν μόνο. Για να μην πούμε για την 1 περίπτωση στο εκατομμύριο που μπορεί να καταφέρεις να πεθάνεις έτσι όπως πέθανε ή άλλα τέτοια μικροπράγματα...

Spoiler για το Bird Box :

Spoiler

Δεν μπορουσαν να κατσουν μαζι του μεσα στο δωματιο επειδη αν ξαφνικα αποφασιζε να αυτοκτονησει τοτε θα ηθελαν και αυτοι να αυτοκτονησουν μετα. Νομιζω πως η ταινια υπεδειξε οτι ισχυει αυτο επειδη η αδερφη της Μπουλοκ οταν ειδε τους αλλους ανθρωπους να πεθαινουν, ειναι που ηθελε να αυτοκτονησει.

Central Intelligence (2016)

Αρκετα απαισια ταινια. Δεν θα σας προτεινα να τη δειτε εκτος αν ειστε τεραστιοι φαν του Ροκ η του Κεβιν Χαρτ. Αλλα και παλι καθιστε δειτε Jumanji,που ειναι μαζι οι δυο ηθοποιοι, πολυ πιο διασκεδαστικο ειναι. 4/10

The Guilty (2018)Ο Ένοχος Poster

Περιμενα κατι καλυτερο. Δεν λεω πως δεν μου αρεσε η ταινια, ειχε oμορφους διαλογους και μια καλη ερμηνεια απο τον πρωταγωνιστη, αλλα υπηρχαν καποιες παραξενες σεναριακες αποφασεις (πες τα plot holes) που με εβγαλαν λιγο απο την εμπειρια. Επισης το τελος ηταν αρκετα αναμενομενο, αλλα σιγουρα ενδιαφερον. Ηταν γενικοτερα μια ταινια που σε κρατουσε κολλημενο μεχρι και την τελευταια σκηνη. 7,5/10

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bird Box

 Γενικά ήταν εντάξει, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά πέρασαν ωραία οι 2 ώρες. Θα ήθελα και εγώ όμως περισσότερη επεξήγηση στο τι και πως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, armin είπε

Spoiler για το Bird Box :

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν μπορουσαν να κατσουν μαζι του μεσα στο δωματιο επειδη αν ξαφνικα αποφασιζε να αυτοκτονησει τοτε θα ηθελαν και αυτοι να αυτοκτονησουν μετα. Νομιζω πως η ταινια υπεδειξε οτι ισχυει αυτο επειδη η αδερφη της Μπουλοκ οταν ειδε τους αλλους ανθρωπους να πεθαινουν, ειναι που ηθελε να αυτοκτονησει.

Spoiler

Δεν νομίζω διότι δεν είχαν/είχαμε δει να παθαίνει κάτι κάποιος που απλά βρισκόταν μαζί ή δίπλα με κάποιον που "έβλεπε" και αυτοκτονούσε. Επίσης, η αδερφή της Μπούλοκ "είδε" το πράγμα διότι αναφώνησε κάτι σε "what the fuck is this?"

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, W0zzAp είπε

Είδα χθες στο Netflix το roma του Cuaron. Εννοείται μου τράβηξε το ενδιαφέρον οι θεϊκές βαθμολογίες που έχει από κριτικούς αλλά και γενικότερα πολύ καλά σχόλια από το κοινό.

Τώρα εγώ απογοητεύτηκα ναι μεν ήταν μια καλή ταινία αλλά με υπερβολικά απλά γραμμένο σενάριο, πράγμα που δεν με τράβηξε να το δω με ενδιαφέρον μεχρι το τέλος. Οι ερμηνείες δεν ήταν τίποτα το τρομερό και η σκηνοθεσία του cuaron αρκετά καλή και πάνω κάτω αυτό μου μενει σε όλη την ταινία,αν και μου θύμησε "κουλτουριαρικες" ευρωπαϊκές ταινίες πράγμα κακό για μένα :P

 Απ'οτι έχω διαβάσει κάποια απτά γεγονότα βασίζονται στα παιδικά χρόνια του σκηνοθέτη κάτι σαν αυτοβιογραφία δηλαδή,αλλά και πάλι δεν μου λέει κάτι αυτό.

 Τελικά έκατσα και την είδα όλη την ταινία αλλά πιεστηκα όσο να'ναι μέχρι να τελειώσει. Γενικά έχω την εντύπωση ότι οι κριτικοί απλά σπρώχνουν κάποια άτομα παραπάνω απ'οτι πρέπει,αν δεν ήταν ο cuaron από πίσω δεν νομίζω να ασχολούταν κανείς με την ταινία.

Οι κριτικοί απ'οτι έχω καταλάβει έχουν ένα εσω-Κριτικό circle-jerk, και εκτιμούν περισσότερο από όσο πρέπει την φωτογραφία, το στυλιζάρισμα κλπ μιας ταινίας. Άσε που οι περισσότεροι είναι τυπικοί κεντρό-"αριστεροί" ή αλλιώς φιλελεύθεροι... πράγμα που σημαίνει πως μπορεί να είδαν την ταινία αυτή με άλλα μάτια από τα δικά μου ή τα δικά σου. Πάντως όσο και αν θα μπορούσε για διάφορους λόγους να ήταν αρκετά καλύτερη η συγκεκριμένη ταινία στο κομμάτι της φωτογραφίας απλά πετάει. Με δυσκολία βρίσκεις ταινία που να την φτάνει όσων αφορά αυτό το κομμάτι όχι μόνο φέτος αλλά τα τελευταία αρκετά χρόνια. Προσωπικά αυτό που με χάλασε περισσότερο, παρ'ολο που είναι πολύ πιθανό να ήταν συνειδητή επιλογή για να τονίσει ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό τους, ήταν οι σχεδόν μονοδιάστατοι χαρακτήρες. Αυτό που λέω εγώ σχεδόν μονοδιάστατοι χαρακτήρες είναι μάλλον το ίδιο με αυτό που λες εσύ απλά γραμμένο σενάριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

First Man (2018)

To 7.5 στο IMDb, είναι υπερβολικό… 6 και με πολύ ζόρι…

Από τις 2 ώρες και 21 λεπτά της ταινίας τα μόνα που άξιζαν ήταν το πολύ τα 40 λεπτά…

Στην υπόλοιπη 1 ώρα και 41 λεπτά το μόνο που δίνει στον θεατή είναι, ότι πίσω από κάθε πετυχημένο άντρα, ΔΕΝ κρύβεται πάντα μια δυναμική γυναίκα ή καλύτερα μια γυναίκα που δεν έχει μεγάλους στόχους…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, bromiaris είπε

First Man (2018)

To 7.5 στο IMDb, είναι υπερβολικό… 6 και με πολύ ζόρι…

Από τις 2 ώρες και 21 λεπτά της ταινίας τα μόνα που άξιζαν ήταν το πολύ τα 40 λεπτά…

Στην υπόλοιπη 1 ώρα και 41 λεπτά το μόνο που δίνει στον θεατή είναι, ότι πίσω από κάθε πετυχημένο άντρα, ΔΕΝ κρύβεται πάντα μια δυναμική γυναίκα ή καλύτερα μια γυναίκα που δεν έχει μεγάλους στόχους…

Έτσι όμως που είναι δομημένη η ταινία είναι σαν να μας λέει ότι ο Νιλ Άρμστρογκ βρέθηκε στη θέση που βρέθηκε όχι από ικανότητες αλλά από συγκυρίες. Εγώ τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shoplifters, η καλύτερη ταινία της σεζόν μαζί με το Florida Project (και μια από τις καλύτερες της τρέχουσας δεκαετίας),  ουμανιστικό αριστούργημα με κάθε σημασία της λέξης...

Roma, η αμέσως επόμενη εκ των αποπάνω καλύτερη ταινία της χρονιάς, νεορεαλισμός στα πιο υψηλά πρότυπα της Ιταλικής σχολής του Βισκόντι και σια, εξαιρετικό ψυχογράφημα χαρακτήρων και τεχνική αρτιότητα που σπάνια συναντά κανείς σήμερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...