Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπάνια γράφω κριτικές πλέον για ταινίες που είδα αλλά το Capernaum αξίζει τον κόπο.

Αν την έβλεπα πρίν γίνω γονιός ίσως να μην με επηρέαζε τόσο, αλλά σαν γονιός ένιωσα κάπως. Πολύ δυνατή ταινία που σε κάνεις να σκέφτεσαι πάρα πολλά πράγματα.

8.5/10

 

https://www.imdb.com/title/tt8267604/?ref_=ext_shr

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Capernaum είναι ταινία "βαριά" και για λίγους. Από την άλλη είναι ΑΡΙΣΤΟΎΡΓΗΜΑ. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Speak No Evil 2024

Πολυ δυνατο θριλερακι, remake του Δανεζικου ομωνυμου θριλερακιου που ειχε βγει το 2017 (νομιζω). Το πρωτο μερος ειναι σχεδον ολοιδιο με το οριτζιναλ, το οποιο δεν ειναι κακο σαν concept. Επειτα ομως διαφοροποιειται αρκετουτσικα, το οποιο επισης δεν ειναι κακο. 

Το οριτζιναλ ηταν πιο ατμοσφαιρικο και πιο σοκαριστικο για μενα σε σημεια. Απο την αλλη, ηταν γεματο ηλιθιες αποφασεις. Καταλαβαινα τι ηθελαν να περασουν, αλλα οι αποφασεις τους ηταν ηλιθιες. Σε αυτο αντιθετα, οι αποφασεις των ηρωων ηταν πιο "λογικες", αλλα ταυτοχρονα συνολικα η ταινια ηταν λιγοτερο ατμοσφαιρικη και πιο αμερικανοποιημενη. Πραγμα που λειτουργει.

Αν καποιος δεν εχει δει το παλιο (που του προτεινω να το κανει), θα το απολαυσει ακομα περισσοτερο νομιζω γιατι εχει περισσοτερο σασπενς ετσι (αν κι εγω που ηξερα τι γινοταν, παλι ημουν σε αναμμένα καρβουνα για το τι θα γινει). Αν καποιος εχει δει το παλιο, παλι αξιζει να το δει, διοτι ειναι αλλαγμενο αρκετα, ειδικα προς το τελος (το οποιο μου αρεσε απειρως περισσοτερο απο του δανεζικου).

8/10

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/10/2024 at 19:53, Gogotsa said:

Εντωμεταξυ τα τσιμανια δεν εχουν βγαλει ακομη ελληνικους υποτιτλους για κανενα απο τα 2 αυτα horrorakia. 

Θα περιμενω υπομονετικα, οσοι εχετε επαφες με αυτες τις ομαδες, στειλτε τους κανα μηνυμα......

Οι ομάδες έχουν τελειώσει. Λίγοι, αυτόνομοι, μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού έμειναν, μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Οι ομάδες έχουν τελειώσει. Λίγοι, αυτόνομοι, μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού έμειναν, μόνο.

.....μησε τα @@@

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, managermono είπε

the platform 2

πολυ κακο και βαρετο 3/10

Ελεγα να το δω το σ/κ αν προλαβαινα και ας διαβασα οτι ηταν φολα, επειδη μου αρεσε το πρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, managermono είπε

speak no evil το remake του 2024

ρε πανε καλα? δεν ντραπηκαν να χαλασουν ετσι μια πολυ καλη ταινια?

ξεφτιλα απλα

δεν έχω δει την πρωτότυπη αλλά η φετινή μου φάνηκε πολύ τίμια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, managermono είπε

ρε πανε καλα? δεν ντραπηκαν να χαλασουν ετσι μια πολυ καλη ταινια?

Δεν τη χάλασαν. Την έκαναν αμερικάνικη.

Σαφώς ο Ψυχολογικός τρόμος η ένταση και η αγωνία υπάρχει μόνον στην δανέζικη.

Οι σκανδιναβοί είναι μανούλα σ'αυτά.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πλακώσει τα animations αυτή την περίοδο. Όλα αξιόλογα. Απλά στο Shrek που είναι το παλαιότερο 3D, πλέον βγάζει μάτια το πόσο έχει προχωρήσει το animation από τότε.

Πριγκίπισσα Μονονόκε (1997) - IMDb

Η χαμένη Ατλαντίδα (2001) - IMDb

Σρεκ (2001) - IMDb

Αυτοκίνητα (2006) - IMDb

Βρέχει κεφτέδες (2009) - IMDb

Επίσης προτεινόμενες παλιές ταινίες (όχι animation) για να περάσει κάποιος την ώρα του, τα

Στα ίχνη του χαμένου θησαυρού (2004) - IMDb

Μια νύχτα στο μουσείο (2006) - IMDb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gogotsa είπε

Εγω δε μπορω να δω τωρα πια animation......

Πέρα από τα παραπάνω που πολλά είναι στην κατηγορία "παιδικά", υπάρχουν και ταινίες - συνήθως από Ιαπωνία - που αξίζει κάποιος να δει, ακόμα και αν έχει αφήσει πίσω του τα animations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Κι εμένα μια χαρά μου φάνηκε το Speak No Evil, που το είδα γιατί διάβασα πως άλλαζε από τη μέση και μετά (γενικά βαριέμαι τα ριμέικ και τις μεταφορές όταν είναι πιστά στο πρωτότυπο και δεν έχω να περιμένω καμία έκπληξη). 

Πάνω κάτω θα το έβαζα σε παρόμοιο επίπεδο με το επίσης συμπαθητικό (όχι πάντως κανένα αριστούργημα) πρωτότυπο. Και τα δύο είχαν φινάλε που με διαφορετικό τρόπο το καθένα, μου άρεσαν. Ίσως το δανέζικο να μου άρεσε λίγο παραπάνω, αλλά νομίζω πως είναι από τις περιπτώσεις που απλά θα προτιμήσεις αυτό που έτυχε να δεις πρώτο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...