Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Arkin είπε

Searching

Searching-Age-Rating-2018-Movie-Poster-I

Θα ελεγα οτι προκειται για ενα διαμαντι. Απο την αρχη μεχρι το τελος τα συναισθηματα η αγωνια η συγκινηση που σε κατακλυζουν ειναι απιστευτα. Εξαιρετικος και ο τροπος που εγινε η ταινια. Απλα δειτε την μην την χασει κανεις. 10/10

Εξαιρετικά βαρετή… Ειλικρινά δεν το περίμενα…

Δεν άντεξα ούτε στα πρώτα 25 λεπτά… και την έκλεισα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Εξαιρετικά βαρετή… Ειλικρινά δεν το περίμενα…

Δεν άντεξα ούτε στα πρώτα 25 λεπτά… και την έκλεισα…

Καθόλου βαρετή βαρετη είναι το predator το transformers. Η συγκεκριμένη σε κρατάει από το πρώτο λεπτό σε αγωνία και σίγουρα είναι μια από τις καλύτερες του 2018 αν όχι η καλύτερη. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καθόλου βαρετή βαρετη είναι το predator το transformers. Η συγκεκριμένη σε κρατάει από το πρώτο λεπτό σε αγωνία και σίγουρα είναι μια από τις καλύτερες του 2018 αν όχι η καλύτερη. 

Αυτή είναι η δική σου άποψη και την σέβομαι. Θα μου επιτρέψεις όμως να έχω την δική μου, γι αυτό θα την επαναλάβω…

"Εξαιρετικά βαρετή… Ειλικρινά δεν το περίμενα…

Δεν άντεξα ούτε στα πρώτα 25 λεπτά… και την έκλεισα…"

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bromiaris είπε

Αυτή είναι η δική σου άποψη. Θα μου επιτρέψεις να έχω την δική μου, γι αυτό θα την επαναλάβω…

"Εξαιρετικά βαρετή… Ειλικρινά δεν το περίμενα…

Δεν άντεξα ούτε στα πρώτα 25 λεπτά… και την έκλεισα…"

Το 99% του κόσμου έχει άλλη άποψη. Ξανά λέω αν δεν δεί κάποιος όλη την ταινία άποψη δεν μπορεί να έχει. Με ένα 20 λεπτο απλά δεν είδατε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Το 99% του κόσμου έχει άλλη άποψη.

Και καλά κάνει…

θα πρέπει να αλλάξω άποψη με το ζόρι για μια εξαιρετικά βαρετή ταινία…;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bromiaris είπε

Και καλά κάνει…

θα πρέπει να αλλάξω άποψη με το ζόρι για μια εξαιρετικά βαρετή ταινία…;;;

Δεν την όλη και μου λες. Το να δεις 20 λεπτα από μια εξαιρετική ταινία επειδή είναι αργή στην αρχή δεν μου λέει τίποτα ούτε μπορώ να πάρω σοβαρά τη γνώμη σου. Έχω γράψει εκατοντάδες reviews ξέρεις την κριτική μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2018 στις 9:25 ΠΜ, stormrain είπε

Film Stars Don't Die in Liverpool

Εξαιρετικη σκηνοθεσία για μια πολύ ωραια ταινια. Η Ανετ Μπενινγκ παρολο που δεν με πολυτρελαινει, ειναι κορυφαια στον ρολο της Gloria Grahame και ο συμπρωταγωνιστής της επισης. 

9/10

Ειχα ακουσει εκπληκτικα σχολια για την ταινια αυτη. Δυστυχως τη ξεχασα οπως και πολυς αλλος κοσμος περυσι, αλλα χιλια θενκς που μου τη θυμισες !

Cold War (2018)Ψυχρός Πόλεμος Poster

Καταπληκτικη ρομαντικη ταινια. Ειναι λιγο πιο ψυχρη και σκληρη αποσο θα ηθελα, αλλα νομιζω πως αυτος ηταν και ο σκοπος του σκηνοθετη αρα δε μπορω να τον αδικησω. Η ωρα περναει αρκετα γρηγορα, οι σκηνες νιωθουν ολες απαραιτητες για την ολοκληρωμενη εξιστοριση αυτης της σχεσης. Η χημεια του ζευγαριου ειναι εμφανης και εχουν φανταστικες ερμηνειες χωρια και μαζι. Το τελος μου φανηκε αρκετα προχειρο ομως και πολυ πιο δραματικο αποσο θα συνεβαινε στη πραγματικοτητα. Μεχρι τοτε η ταινια ηταν πληρως γειωμενη και αληθοφανης και το τελευταιο 15λεπτο μου χαλασε αυτη την εικονα. Εκτος απο αυτο ομως, ενα πανεμορφο εργο γυρισμενο σε ασπρομαυρο φιλμ που του δινει μια διαχρονικη αισθηση.

8,5/10  Ειναι ακομα στα σινεμα !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bromiaris είπε

Εξαιρετικά βαρετή… Ειλικρινά δεν το περίμενα…

Δεν άντεξα ούτε στα πρώτα 25 λεπτά… και την έκλεισα…

Με 25 λεπτά θέαση ταινίας δεν νοείται να γίνεται κριτική έχει ξανασυζητηθεί παλιότερα και το είχαμε κάνει rodeo το thread.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, jokerakias είπε

Με 25 λεπτά θέαση ταινίας δεν νοείται να γίνεται κριτική έχει ξανασυζητηθεί παλιότερα και το είχαμε κάνει rodeo το thread.

Ok…

Ας ανασκευάσω, γιατί δεν θα σας κολλήσει ύπνος απόψε από τα νεύρα…

Τα 25 πρώτα λεπτά τις ταινίας ήταν απίστευτα Βαρετά και ίσως όχι η υπόλοιπη ταινία (αν μπορέσετε να την δείτε μέχρι το τέλος και δεν την σταματήσετε, θα το μάθετε)!!!!!

Τόσο Βαρετά που δεν κατάφερα να αντέξω περισσότερο, γιατί λίγα ακόμη δευτερόλεπτα αν την έβλεπα θα βρισκόμουν στην αγκαλιά του Μορφέα (θεός των ονείρων)…

 

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Ok…

Ας ανασκευάσω, γιατί δεν θα σας κολλήσει ύπνος απόψε από τα νεύρα…

Τα 25 πρώτα λεπτά τις ταινίας ήταν απίστευτα Βαρετά και ίσως όχι η υπόλοιπη ταινία (αν μπορέσετε να την δείτε μέχρι το τέλος και δεν την σταματήσετε, θα το μάθετε)!!!!!

Τόσο Βαρετά που δεν κατάφερα να αντέξω περισσότερο, γιατί λίγα ακόμη δευτερόλεπτα αν την έβλεπα θα βρισκόμουν στην αγκαλιά του Μορφέα (θεός των ονείρων)…

Δες την όλη και συζητάμε μετά. Εγώ την είδα στις 3 το βράδυ με ακουστικά και με καθήλωσε και μέχρι το τέλος είχα τεράστια αγωνία και πολλά συναισθήματα που μου πρόσφερε. Μαζί με το the terror live που είχα προτείνει πιο παλιά και το contratiempo ταινίες του 10 για μενα πάντα.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δες την όλη και συζητάμε μετά. Εγώ την είδα στις 3 το βράδυ με ακουστικά και με καθήλωσε και μέχρι το τέλος είχα τεράστια αγωνία και πολλά συναισθήματα που μου πρόσφερε. Μαζί με το the terror live που είχα προτείνει πιο παλιά και το contratiempo ταινίες του 10 για μενα πάντα.

Για το contratiempo θα συμφωνήσω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις είδα δύο ταινίες:

Upgrade (2018)

ΟΚ ήταν. Καλούτσικη, προς σαχλαμαρίτσα. Κάποια καλά στοιχεία σε ατμόσφαιρα, εικόνα και μερικές καλούτσικες ιδέες σε δράση και gore (όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί) και ενδιαφέρον το γενικό περιβάλλον. Δε μου άρεσε ο πρωταγωνιστής, οι υπόλοιποι χαρακτήρες απλά υπάρχουν, δε μου άρεσε το κείμενο (με πολλές από τις ατάκες έκανα face palm και άλλες ήταν cringy) και δε με ενθουσίασε η πλοκή. Λίγο πολύ είχα καταλάβει που το πάει η ταινία. Δεν βοηθάει και ότι ΠΟΛΥ πρόσφατα έχω ασχοληθεί με το θέμα που καταπιάνεται η ταινία μέσω πολύ καλύτερων ταινιών/βιντεοπαιχνιδιών, οπότε στη σύγκριση έχασε πολύ.

Searching (2018)

Αυτή μάλιστα! Πάρα πολύ καλή, με εξέπληξε ευχάριστα! Δράμα, θρίλερ, μυστηρίου, με κράτησε από την αρχή (πάρα πολύ καλό το άνοιγμα της ταινίας, ενδιαφερόμουν για τους χαρακτήρες από τα πρώτα λεπτά), δε με κούρασε καθόλου, είχε εξαιρετικό πρωταγωνιστή και πολύ καλό ξεδίπλωμα στην πλοκή, η οποία μου φάνηκε αρκετά λογική ακόμη και τώρα που τη σκέφτομαι γνωρίζοντας το τέλος (συνήθως σε αυτές τις ταινίες, όταν φτάνεις στο τέλος, πολλές από τις σκηνές που έχεις δει νωρίτερα δεν είναι πια το ίδιο λογικές, όπως πχ στο Gone Girl). Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω δίκιο στο τελευταίο, πάντως η ταινία με έκανε να σταματήσω να το σκέφτομαι και αυτό είναι το σημαντικό, που πολλές ταινίες δεν το πετυχαίνουν με μένα (suspension of disbelief).

Κάπου μου θύμισε πράγματα που έχω ξαναδεί (δεν μπορώ να πω που, επειδή θα σποϊλεριάσω), αλλά δε με πείραξε. Είχε δική της ταυτότητα η ταινία.

Ίσως το όλο θέμα, που την ταινία την βλέπουμε συνεχώς μέσα από έναν υπολογιστή, να αποδυνάμωσε ελαφρώς το τέλος, και μιλάω εδώ κυρίως για το ρυθμό.

Από την άλλη, δάκρυσα, οπότε μάλλον δεν έχω δικαίωμα να το λέω αυτό 😛 

EDIT

Τι στο καλό; Όλοι το Searching βλέπαμε σήμερα;

Ξέχασα να γράψω ότι ο σκηνοθέτης είναι καινούργιος! Ντεμπούτο, 26-27χρονος! Ένας ακόμη για να περιμένουμε πράγματα στο μέλλον. Γέμισε ο τόπος ενδιαφέροντες σκηνοθέτες!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Για το contratiempo θα συμφωνήσω... 

Δες και το terror live μοναδικό και αυτό αλλά τελείωσε και το searching να έχεις ολοκληρωμένη άποψη. 

12 λεπτά πριν, Manuel είπε

Μόλις είδα δύο ταινίες:

Upgrade (2018)

ΟΚ ήταν. Καλούτσικη, προς σαχλαμαρίτσα. Κάποια καλά στοιχεία σε ατμόσφαιρα, εικόνα και μερικές καλούτσικες ιδέες σε δράση και gore (όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί) και ενδιαφέρον το γενικό περιβάλλον. Δε μου άρεσε ο πρωταγωνιστής, οι υπόλοιποι χαρακτήρες απλά υπάρχουν, δε μου άρεσε το κείμενο (με πολλές από τις ατάκες έκανα face palm και άλλες ήταν cringy) και δε με ενθουσίασε η πλοκή. Λίγο πολύ είχα καταλάβει που το πάει η ταινία. Δεν βοηθάει και ότι ΠΟΛΥ πρόσφατα έχω ασχοληθεί με το θέμα που καταπιάνεται η ταινία μέσω πολύ καλύτερων ταινιών/βιντεοπαιχνιδιών, οπότε στη σύγκριση έχασε πολύ.

Searching (2018)

Αυτή μάλιστα! Πάρα πολύ καλή, με εξέπληξε ευχάριστα! Δράμα, θρίλερ, μυστηρίου, με κράτησε από την αρχή (πάρα πολύ καλό το άνοιγμα της ταινίας, ενδιαφερόμουν για τους χαρακτήρες από τα πρώτα λεπτά), δε με κούρασε καθόλου, είχε εξαιρετικό πρωταγωνιστή και πολύ καλό ξεδίπλωμα στην πλοκή, η οποία μου φάνηκε αρκετά λογική ακόμη και τώρα που τη σκέφτομαι γνωρίζοντας το τέλος (συνήθως σε αυτές τις ταινίες, όταν φτάνεις στο τέλος, πολλές από τις σκηνές που έχεις δει νωρίτερα δεν είναι πια το ίδιο λογικές, όπως πχ στο Gone Girl). Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω δίκιο στο τελευταίο, πάντως η ταινία με έκανε να σταματήσω να το σκέφτομαι και αυτό είναι το σημαντικό, που πολλές ταινίες δεν το πετυχαίνουν με μένα (suspension of disbelief).

Κάπου μου θύμισε πράγματα που έχω ξαναδεί (δεν μπορώ να πω που, επειδή θα σποϊλεριάσω), αλλά δε με πείραξε. Είχε δική της ταυτότητα η ταινία.

Ίσως το όλο θέμα, που την ταινία την βλέπουμε συνεχώς μέσα από έναν υπολογιστή, να αποδυνάμωσε ελαφρώς το τέλος, και μιλάω εδώ κυρίως για το ρυθμό.

Από την άλλη, δάκρυσα, οπότε μάλλον δεν έχω δικαίωμα να το λέω αυτό 😛 

EDIT

Τι στο καλό; Όλοι το Searching βλέπαμε σήμερα;

Ξέχασα να γράψω ότι ο σκηνοθέτης είναι καινούργιος! Ντεμπούτο, 26-27χρονος! Ένας ακόμη για να περιμένουμε πράγματα στο μέλλον. Γέμισε ο τόπος ενδιαφέροντες σκηνοθέτες!

Η υλοποίηση του searching ήταν που ανέβασε την ταινία επίπεδο. Πως ξεδιπλωθηκε η όλη πλοκή ο πατέρας εξαιρετικός εννοείται και έδειξε και πως αντιδράει ο κόσμος και πόσο fake είναι. Τρύπες δεν βρήκα στο σενάριο η κάθε σκηνή έχει σημασία ειδικά μετά το τέλος αν σκεφτείς τι είδες όλα συνδεονται απίστευτα καλά. Θα την ξανά δω τις επόμενες μέρες σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2018 στις 10:35 ΜΜ, Manuel είπε

Μόλις είδα δύο ταινίες:

Upgrade (2018)

Δεν βοηθάει και ότι ΠΟΛΥ πρόσφατα έχω ασχοληθεί με το θέμα που καταπιάνεται η ταινία μέσω πολύ καλύτερων ταινιών/βιντεοπαιχνιδιών, οπότε στη σύγκριση έχασε πολύ.😛

 

Και μενα δεν με ενθουσιασε. Σαχλαμαριτσα οπως σωστα ειπες...

Ανεφερε, αν σου ειναι ευκολο, ποιες καλυτερες ταινιες εχεις δει με παρομοιο θεμα μηπως μας ξεφυγε τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, crom251 είπε

Και μενα δεν με ενθουσιασε. Σαχλαμαριτσα οπως σωστα ειπες...

Ανεφερε, αν σου ειναι ευκολο, ποιες καλυτερες ταινιες εχεις δει με παρομοιο θεμα μηπως μας ξεφυγε τιποτα..

Πρόσφατα έπαιξα (και ξετρελάθηκα με) όλη την τριλογία Mass Effect, που είναι ότι πιο κοντά σε ταινία έχω παίξει σε παιχνίδι και είχε διάφορα αντίστοιχα φιλοσοφικά ζητήματα, πολύ ωραία ανεπτυγμένα. Πολύ καλό γράψιμο. Ένα ακόμη ήταν το SOMA.

Από ταινίες, επίσης πρόσφατα, είδα τα δύο Ghost in the shell, αμφότερα πολύ ενδιαφέροντα, με το αυθεντικό να είναι κλασικό αριστούργημα (δεδομένης και της εποχής που βγήκε) και το remake να έχει εκπληκτική αισθητική και ενδιαφέροντα νέα στοιχεία. Γενικά ψαγμένο και αυτό. Δεν ήταν το ίδιο, είχε κάτι δικό του.

Ε, τώρα, η σύγκριση με την εν λόγω ταινία, όπου οι διάλογοι ήταν του επιπέδου "εγώ δε βλέπω στην τεχνητή νοημοσύνη το μέλλον, αλλά ανέργους", ε, είναι πιο μπουρδίτσες, πως να το κάνουμε...

Πες και εσύ τίποτα, αν έχεις υπόψιν σου.

ΥΓ. Και βέβαια υπάρχει το 2001: Οδύσσεια του διαστήματος, που όποια ταινία θέλει να ανοίξει παρόμοια συζήτηση, πρέπει να το ανταγωνιστεί, να πει κάτι πιο ενδιαφέρον ή εντελώς διαφορετικό.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...