Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/11/2018 στις 6:11 ΜΜ, Undertaker25 είπε

Predator (2018)

Ως άνθρωπος που μεγάλωσε βλέποντας τον Κυνηγό, δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτό το κινηματογραφικό σκουπίδι. Αν ήταν η πρώτη μου επαφή με τη σειρά των ταινιών, θα νόμιζα πως επρόκειτο για κωμική περιπέτεια στα χνάρια του MIB αλλά δυστυχώς οι ανεκδιήγητοι παραγωγοί της ταινίας την πλασάρουν ως κανονική περιπέτεια και reboot της σειράς. Άθλιοι διάλογοι, τραγική επιλογή ηθοποιών, γελοίοι χαρακτήρες, σενάριο που μοιάζει γραμμένο από 17χρονο και μια απόλυτη κακοποίηση ενός εκ των κορυφαίων και πιο εμβληματικών μορφών του χώρου της επιστημονικής φαντασίας, όπου οι χαρακτήρες δεν πήραν ποτέ στα σοβαρά τον θανάσιμο κίνδυνο που τους απειλούσε και συμπεριφέρονταν σαν κολλεγιόπαιδα υπό την επήρρεια μαριχουάνας. Νομίζω ότι η λέξη "αμερικανιά" μοιάζει λίγη να περιγράψει αυτό το πράγμα. Και σαν μην ήταν όλα αυτά αρκετά ένας Thomas Jane (που μπορεί να μην είναι Ντε Νίρο αλλά έχει μια αξιοπρεπή παρουσία στο Χόλυγουντ) σε ένα ρόλο-καρικατούρα, που σε κάνει να απορείς για την απελπισία του να βγει ξανά στο προσκήνιο. Όσο για τη κύρια μουσική υπόκρουση, ήταν ουσιαστικά τα ίδια κομμάτια των πρώτων ταινιών σε επανάληψη, σε μια απέλπιδα πρόσπάθεια του σκηνοθέτη να "σηκώσει" τις παιδικά γυρισμένες σκηνές.

Το όλο επίπεδο της ταινίας θεωρώ πως χαρακτηρίζεται απόλυτα από το τέλος της, που ξεπερνά τα όρια της γελοιότητας.

3/10

Πόσο σωστή τοποθέτηση;;;!!! Καλύτερη περιγραφή δεν υπάρχει. Δεν μπορείς να πουλάς ένα τέτοιο brandname σαν παραμυθάκι για παιδάκια. Μία απάτη κακόγουστη, ειδικά με το κυνηγό μεταμορφωμένο σε τραγοειδές και το τέλος με το superweapon style - iron man (predator). Νόμιζα ότι όλη η ταινία ήταν τρολάρισμα!

Επεξ/σία από dkotanid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα λοιπόν χτες τη Δαιμονισμένη Χάνα Γκρέις https://www.imdb.com/title/tt5734576/

Βλεποντας τη βαθμολογία περίμενα κατι καλύτερο. Όχι οτι ειναι κανα σκουπίδι, απλώς ειναι μια ταινια που εκτός απο μια σκοτεινή ατμόσφαιρα δεν έχει κατι αλλο αξιοσημείωτο. Η ωρα πέρασε ευχάριστα αλλα ειναι μια παραγωγή που αυριο θα την έχω ξεχάσει. Μια ταινία του σωρού με λίγα λόγια. 

Ξενερωσα και με την εμφάνιση της δαιμονισμένης. Προκαλεί λιγο γέλιο....

Παντως ως fan του είδους έπρεπε να το δω και δεν το μετάνιωσα.

5.5/10 

Σειρα αυριο το creed 2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Fantastic Beasts 2

Τι βλακεια ηταν αυτη θεε μου. Το μονο που του δινω ειναι πως ειχε ωραια εφε.

Αλλα κατα τ'άλλα ηταν λες κ προσπαθούσαν να χωσουν σε 2 ωρες οσα περισσοτερα μπορουσαν και απο ενα σημείο δεν καταλαβαινες καν την εναλλαγη στις σκηνες. Ταυτοχρονα ηταν βαρετο. Το πρωτο αντιθέτως ηταν παρα πολυ ωραιο.

5/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2018 στις 1:04 ΠΜ, Arkin είπε

Annihilation

Προσπαθησε να πει πολλα αλλα τελικα ειπε πολυ λιγα και αυτα τα εβγαλε με το τσιγκελι. Δυσκολη ταινια που ξεκιναει με πολυ μυστηριο μπλεκετε με συνδιασμο DNA και μιξη ειδων αλλα το χανει. Το τελευταιο 15λεπτο ειναι οπτικα οτι καλυτερο σε ταινια αλλα οτι συμβαινει δεν εξηγειτε ποτε. Ισως αφηνει τον θεατη να βγαλει το πορισμα της ταινιας. Γενικα σηκωνει συζητηση κυριως το τελος. Εκανε μια κοιλια στη μεση. 7/10

 

 

Ξαναδές το τέλος. Εξηγείται και πολύ καλά μάλιστα το τι συμβαίνει απλά πρέπει να προσέξεις πολύ τις λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anax111 είπε

Ξαναδές το τέλος. Εξηγείται και πολύ καλά μάλιστα το τι συμβαίνει απλά πρέπει να προσέξεις πολύ τις λεπτομέρειες.

Καταλαβα τι εγινε στο τελος

Spoiler

Η Λενα σκοτωθηκε και σωθηκε το πλασμα οπως εγινε και με τον ανδρα της. Απλα το πως εγινε δεν καταλαβα μιας και εδειχνε συνεχεια την Λενα και το πλασμα και δεν ειδα καπου να ανταλλαζουν μορφη και να γινετε η Λενα σαν το πλασμα. Ισως καπου να το εχασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mission: Impossible - Fallout

mission%2Bimpossible%2Bfallout.png

Αν και δεν εχω δει τις προηγουμενες 4 ταινιες και ειχα καποια κενα μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα. Πολυ δραση με τα twist και εναν αγεραστο tom cruise που δειχνει οτι αντεχει ακομα παρα πολυ καλα. Εξαιρετικος ηχος σε home cinema και οι σκηνες imax απιστευτες ειδικα στα χιονια. Πρεπει να δω καποια στιγμη και τις προηγουμενες ομως. Δεν ελειπαν καποια κλισε. 8/10

 

Hereditary

hereditary-poster-featured-image-750x321

Τρομερη ταινια. Μου θυμισε εντονα το μωρο της Ροζμαρι. Ξεκινησε ως μια απλα δραματικη ταινια και οσο προχωρουσε ξεδιπλωνοταν υπεροχα και ανεβαζε ρυθμους. Τρομακτικη δεν την λες παρα μονο στο τελευταιο τεταρτο αλλα απο το πρωτο λεπτο μεχρι το τελος η σκηνοθεσια η μουσικη και οι εξαιρετικοι ηθοποιοι σε καθηλωνουν στην οθονη. Μετα το τελος της ταινιας οσο θα την περιεργαζεστε τοσο καλυτερη θα γινετε στο μυαλο σας και θα καταλαβαινετε καποια πραγματα που γινοταν στο πρωτο μισο της ταινιας. Το τελος θελει γερο στομαχι παντως. 8.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Hateful Eight

Δεν έχω δει ακόμη ταινία του Ταραντίνο που να μη μου άρεσε ή να βαρέθηκα, έστω και για 5 λεπτά. Η συγκεκριμένη δεν ήταν εξαίρεση. Οι ηθοποιοί απόλαυση, οι εικόνες μοναδικές, είχε κάτι από το The Thing (που είναι από τις αδυναμίες μου), κάτι από Αγκάθα Κρίστι (άάάλλη αδυναμία και αυτή), κάτι από το πάντα ενδιαφέρον γράψιμο του Ταραντίνο και τα στιλιζαρισμένα του πλάνα...

Α, και προσθέστε σε αυτά τη μουσική του Μορικόνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Venom (2018) - IMDb

Με παρέσυρε η βαθμολογία και λέω καλή είναι κάθισα με αγωνία να τη δω  περιμένοντας και κάποιες σκληρές σκηνές.Με πήρε και ο ύπνος στον καναπέ κανέναν τέταρτο.

Μία πολύ κακή και πρόχειρη αντιγραφή Alien.Όποιος όμως έχει δει Alien αυτό το βλέπει σαν μία κακή κωμωδία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

The 15:17 To Paris

https://www.imdb.com/title/tt6802308/

Μιλαμε για μεγαλη μπουρδα. Προσπαθει να σου χτισει τον χαρακτηρα των ηρωων μεσω του παρελθοντος τους υποτιθεται, αλλα δεν το καταφερνει. Στο συμβαν της τρομοκρατικης ενεργειας στεκεται απειροελαχιστα και ετσι οπως εχει καταφερει να μας καει αδιαφορους τους ηρωες, κανεις δε δινει δεκαρα για το τι θα γινει. Ομολογουμενως η σκηνη της επιθεσης ειναι πολυ ρεαλιστικη χωρις περιττες φανφαρες. Επειδη προκειται για πραγματικη ιστορια το μονο που εχω να πω ειναι πως η τυχη τους δεν ειχε ορια.

Το κουφο ειναι πως ο Eastwood χρησιμοποιησε για ηθοποιους τους πραγματικους ανθρωπους της ιστοριας το οποιο ομως γυρισε μπουμεραγκ γιατι το υποκριτικο ταλεντο των τυπων δεν ηταν και πολυ φανερο.

4/10 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Creed 2

https://www.imdb.com/title/tt6343314/?ref_=tt_urv

Δεν εχω να πω και πολλα, ακολούθησε την κλασσική συνταγή rocky 3/4 αλλα για καποιο λογο λειτουργησε μια χαρα και το 2018. :P  Δεν ηταν σαν το πρωτο και ειχε καποια θεματα με το pacing, ηθελε σιγουρα περισσοτερο character development των Drago για να καταλαβουν και οσοι δεν εχουν προσφατα τα προηγουμενα τι συμβαινει. Γενικα εμενα προσωπικα που λατρευω το franchise μου αρεσε παρα πολυ. Αν θα μου μεινει ως guilty pleasure στο μελλον η θα ξεχαστει συντομα δεν το γνωριζω αλλα για αυτο που ειδα στο cinema του βαζω:

8/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Κι εμένα μου άρεσε. Βέβαια ήταν προφανές το τι θα γινόταν αλλά δεν νομίζω κάνεις να περίμενε plot twist σε αυτό το έργο. 

Από εμένα 7/10

 

Φανταζεσαι να έχανε γρηγορα ξανα στο τελος με ΚΟ?? :P 

Παντως τελικα ηθελα νικη Drago η εστω καποιο καλυτερο closure, τον λυπηθηκα πραγματικά ειδικα οταν εφυγε η σκυλα μανα του μολις ειδε οτι χανει..

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ADHD είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Φανταζεσαι να έχανε γρηγορα ξανα στο τελος με ΚΟ?? :P 

Παντως τελικα ηθελα νικη Drago η εστω καποιο καλυτερο closure, τον λυπηθηκα πραγματικά ειδικα οταν εφυγε η σκυλα μανα του μολις ειδε οτι χανει..

εγώ δεν τον λυπήθηκα στιγμή! Όταν στη ρεβάνς έπεσε κάτω πρώτη φορά ο Creed Ένας θεατής είπε δυνατά γαμησε τον τον πουστη και χειροκρότησαν οι υπόλοιποι αυθόρμητα

😛 . Θα περίμενα ίσως Ο Ροκυ με τον πατέρα Ντραγκο ν ανταλλάξουν καμία κουβέντα στο τέλος τύπου "συμφιλιωσης" αλλά μάλλον αυτό θα χάλαγε και τον μύθο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Manuel είπε

The Hateful Eight

Δεν έχω δει ακόμη ταινία του Ταραντίνο που να μη μου άρεσε ή να βαρέθηκα, έστω και για 5 λεπτά. Η συγκεκριμένη δεν ήταν εξαίρεση. Οι ηθοποιοί απόλαυση, οι εικόνες μοναδικές, είχε κάτι από το The Thing (που είναι από τις αδυναμίες μου), κάτι από Αγκάθα Κρίστι (άάάλλη αδυναμία και αυτή), κάτι από το πάντα ενδιαφέρον γράψιμο του Ταραντίνο και τα στιλιζαρισμένα του πλάνα...

Α, και προσθέστε σε αυτά τη μουσική του Μορικόνε.

Πολύ ωραία ταινία, θα τη ξανά δω τώρα που μου τη θύμησες. Γενικά δε με τρελαίνει ο Ταραντίνο, αυτή και το Django μου άρεσαν κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...