Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

σημερα ειδα

Changing Lanes (2002) - IMDb

Ενας δικηγόρος χάνει το πληρεξούσιο που χρειάζοταν για ένα δικαστήριο ,σε ένα ατυχημα που γίνεται με 2 αμαξια στο δρόμο.Ο δικηγόρος του λέει κάτσε μη φωνάξουμε την τροχαία θα σου δώσω μια επιταγή να ξεμπερδεύουμε γιατι βιάζομαι αλλα ο Doyle Gipson αρνείται γιατί θέλει να γίνουν όλα σωστα και τότε ο Gavin Banek του λεει φεύγοντας :"Better luck next time"

To karma όμως γυρίζει την ζωή του ανάποδα και η συνέχεια επι της οθόνης

9/10

Την είχα δει πολύ παλιά και ναι  μου άρεσε. Εξάλλου με Τζάκσον (άριστη ερμηνεία) και Άφλεκ και του 2002 που ακόμη έβγαιναν καλές ταινίες δεν θα μπορούσε να είναι άσχημη.

Τώρα για το αν παραδειγματιστούν κάποιοι δικηγόροι να αποφεύγουν το ψέμα και να αναζητούν την αλήθεια δεν το νομίζω.:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είδα Τον Δράκο (1956) του Νίκου Κούνδουρου

Ένας ήσυχος μικροαστός μπλέκει σε περιπέτειες με τον νόμο και τον υπόκοσμο όταν βλέπει στις εφημερίδες ότι ένας διαβόητος εγκληματίας του μοιάζει εμφανισιακά, και όλοι τον μπερδεύουν για αυτόν.

Ένα πραγματικό διαμάντι του ελληνικού σινεμά που έχει τεράστιες προεκτάσεις που κανείς δεν φαντάζεται πριν δει την ταινία, έχοντας διαβάσει μόνο την περιγραφή. Τα θέματα που αγγίζει αφορούν αφενός την μοναχικότητα ενός ασήμαντου ανθρώπου που για να ξεφύγει από την άχαρη ζωή του που τον κατατρώει προσπαθεί να υιοθετήσει άλλη ταυτότητα, μέχρι και κοινωνικοπολιτικά ζητήματα της εποχής που μέσα στην φτώχεια που μαστίζει τα χαμηλά κοινωνικά στρώματα οι άνθρωποι καταφεύγουν στο έγκλημα αλλά διαρκώς αναζητούν έναν εθνοσωτήρα πχ στον πρόσωπο των αμερικάνων να τους βγάλει μαγικά από την μιζέρια τους, ή μία φίρμα να ηγηθεί των δικών τους προσπαθειών να βγάλουν κάτι από την ζωή. Και θέτει και πολλά ακόμα ζητήματα που ξεχνάω να αναφέρω, ενώ αποτελεί και ψυχογράφημα της τότε εποχής.

Σκηνοθεσία Κούνδουρου με σενάριο Καμπανέλλη, παίζουν Ντίνος Ηλιόπουλος και Βέγγος (μεταξύ πολλών άλλων) ενώ η μουσική είναι του Χατζιδάκη. Παράλληλα είναι μάλλον το πρώτο ελληνικό φιλμ νουάρ παρότι ο σκηνοθέτης είπε ότι δεν είχε τέτοια πρόθεση.

Στα της ροής της ταινίας, τα συναισθήματα απελπισίας-ελπίδας, χαράς, φόβου και πάνω απόλα τραγικότητας μεταδίδονται στον θεατή με τον πιο έντονο τρόπο.

Ένα 8,6/10 από μένα, αλλά θέλει έξυπνους θεατές που θα την κοιτάξουν και σε δεύτερη ανάγνωση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα χθες το papillon(πεταλουδας) του 2017  με τον charlie hunmam και τον rami malek  και ηταν ταινιαρα.Ωραια μουσικη, σκηνικα,ηθοποιοι,σεναριο.Αξιζει μια ευκαιρια 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό Papillon του 1973 ειναι πολυ καλυτερο κυριως σε ερμηνείες απο Dustin Hofman και SteveMcqueen .

Χωρίς να σημαίνει οτι δεν ειναι καλο και το καινούριο . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt0105323/

Άρωμα γυναίκας.Καταπληκτική ταινία με μία υπέροχη ερμηνεία του Αλ Πατσίνο,τότε που  έπαιζε ταινίες και όχι αυτές τις αηδίες που τον βάζουν να παίζει τελευταία.

Γεμάτη  με καταπληκτική φωτογραφία δε σε αφήνει στιγμή να πάρεις τα μάτια σου από την οθόνη να μην χάσεις την επόμενη σκηνή.Και ένας ρόλος σταθμός.Έχεις την εντύπωση όσο εξελίσσεται η ταινία ότι ο Αλ Πατσίνο είναι πράγματι τυφλός.

Για όποιον δεν την έχει δει ας την αναζητήσει.

Δεν θα τη βαθμολογήσω γιατί θεωρώ ότι τέτοιες ταινίες δεν βαθμολογούνται.

17 ώρες πριν, totalius είπε

Το παλιό Papillon του 1973 ειναι πολυ καλυτερο κυριως σε ερμηνείες απο Dustin Hofman και SteveMcqueen .

Χωρίς να σημαίνει οτι δεν ειναι καλο και το καινούριο . 

Θυμάμαι το 1979 που είχε βγει η άλλη  "Απόδραση από το Αλκατράζ" μία άλλη καταπληκτική ταινία με τον Κλιντ Ίτσγουντ και ερίζαμε οι τότε κινηματογραφόφιλοι πια από τις δύο ήταν καλύτερη και ποια είχε την καλύτερη απόδραση. Βέβαια και οι δύο ήταν καταπληκτικές.

Την καινούργια δεν την έχω δει ακόμη.Κάποια από αυτές τις μέρες ελπίζω να βρω ευκαιρία να τη δω.Εξάλλου ο Τσάρλι Χάναμ είναι από τους αγαπημένους μου.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎30‎/‎10‎/‎2018 στις 4:55 ΠΜ, Arkin είπε

Shutter[2004]

shutter-british-poster.jpg

Μια απο τις πιο τρομακτικες ταινιες που εχω δει. Απο την αρχη μεχρι το τελος σε κραταει στην τσιτα εχει ενα πολυ καλο σεναριο και σιγουρα το καλυτερο τελος σε θριλερ. Ταϊλανδεζικο διαμαντακι. 8.5/10

Πςςςςςς πέρασαν κιόλας 14χρονια;

Το είχαν φέρει σε DVD δυο κοπελιτσες να το δουν στο laptop μου στο ξενοδοχείο στη Μπανγκόκ. Φυσικά χωρίς αγγλικούς υπότιτλους, αλλά διασκέδασα περισσότερο με τη πλάκα που πέθαιναν τρομάζοντας σε σημεία που εμείς οι Δυτικοί τα προσπερνάμε. Ωραία ταινία. (Και ακόμη πιο ωραίες εποχές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θυμάμαι το 1979 που είχε βγει η άλλη  "Απόδραση από το Αλκατράζ" μία άλλη καταπληκτική ταινία με τον Κλιντ Ίτσγουντ και ερίζαμε οι τότε κινηματογραφόφιλοι πια από τις δύο ήταν καλύτερη και ποια είχε την καλύτερη απόδραση. Βέβαια και οι δύο ήταν καταπληκτικές.

Eγω θυμαμαι πως όταν ειχα δει αυτή τη ταινια(το 1986) ειχα απογοητευτεί γιατι δεν ηταν τοσο εντονη και βιαιη οσο αυτή εδω με τον Τελυ Σαβαλας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το Papillon (2017) που είπατε παραπάνω, το είδα και εγώ, αν και δεν έχω δει το original, μου άρεσε. Είχε κάποιες δυνατές σκηνές που σε έβαζαν στο κλίμα.

 

https://www.imdb.com/title/tt5093026/

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2018 στις 5:25 ΠΜ, papoys1 είπε

https://www.imdb.com/title/tt0105323/

Άρωμα γυναίκας.Καταπληκτική ταινία με μία υπέροχη ερμηνεία του Αλ Πατσίνο,τότε που  έπαιζε ταινίες και όχι αυτές τις αηδίες που τον βάζουν να παίζει τελευταία.

Γεμάτη  με καταπληκτική φωτογραφία δε σε αφήνει στιγμή να πάρεις τα μάτια σου από την οθόνη να μην χάσεις την επόμενη σκηνή.Και ένας ρόλος σταθμός.Έχεις την εντύπωση όσο εξελίσσεται η ταινία ότι ο Αλ Πατσίνο είναι πράγματι τυφλός.

Για όποιον δεν την έχει δει ας την αναζητήσει.

Δεν θα τη βαθμολογήσω γιατί θεωρώ ότι τέτοιες ταινίες δεν βαθμολογούνται.

Θυμάμαι το 1979 που είχε βγει η άλλη  "Απόδραση από το Αλκατράζ" μία άλλη καταπληκτική ταινία με τον Κλιντ Ίτσγουντ και ερίζαμε οι τότε κινηματογραφόφιλοι πια από τις δύο ήταν καλύτερη και ποια είχε την καλύτερη απόδραση. Βέβαια και οι δύο ήταν καταπληκτικές.

Την καινούργια δεν την έχω δει ακόμη.Κάποια από αυτές τις μέρες ελπίζω να βρω ευκαιρία να τη δω.Εξάλλου ο Τσάρλι Χάναμ είναι από τους αγαπημένους μου.

Το απόδραση από το Αλκατράζ το έχει το νετφλιξ και είναι πράγματι πολύ καλό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Predator (2018)

Ως άνθρωπος που μεγάλωσε βλέποντας τον Κυνηγό, δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτό το κινηματογραφικό σκουπίδι. Αν ήταν η πρώτη μου επαφή με τη σειρά των ταινιών, θα νόμιζα πως επρόκειτο για κωμική περιπέτεια στα χνάρια του MIB αλλά δυστυχώς οι ανεκδιήγητοι παραγωγοί της ταινίας την πλασάρουν ως κανονική περιπέτεια και reboot της σειράς. Άθλιοι διάλογοι, τραγική επιλογή ηθοποιών, γελοίοι χαρακτήρες, σενάριο που μοιάζει γραμμένο από 17χρονο και μια απόλυτη κακοποίηση ενός εκ των κορυφαίων και πιο εμβληματικών μορφών του χώρου της επιστημονικής φαντασίας, όπου οι χαρακτήρες δεν πήραν ποτέ στα σοβαρά τον θανάσιμο κίνδυνο που τους απειλούσε και συμπεριφέρονταν σαν κολλεγιόπαιδα υπό την επήρρεια μαριχουάνας. Νομίζω ότι η λέξη "αμερικανιά" μοιάζει λίγη να περιγράψει αυτό το πράγμα. Και σαν μην ήταν όλα αυτά αρκετά ένας Thomas Jane (που μπορεί να μην είναι Ντε Νίρο αλλά έχει μια αξιοπρεπή παρουσία στο Χόλυγουντ) σε ένα ρόλο-καρικατούρα, που σε κάνει να απορείς για την απελπισία του να βγει ξανά στο προσκήνιο. Όσο για τη κύρια μουσική υπόκρουση, ήταν ουσιαστικά τα ίδια κομμάτια των πρώτων ταινιών σε επανάληψη, σε μια απέλπιδα πρόσπάθεια του σκηνοθέτη να "σηκώσει" τις παιδικά γυρισμένες σκηνές.

Το όλο επίπεδο της ταινίας θεωρώ πως χαρακτηρίζεται απόλυτα από το τέλος της, που ξεπερνά τα όρια της γελοιότητας.

3/10

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Arrival του Dennis Villneuve 8/10

H ταινια ειχε κενα διαστηματα, καποια πολυ αργα και ισως βαρετα, αλλα το τελος μου αρεσε παρα πολυ γι αυτο δινω το 8αρι. 

 

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2018 στις 4:19 ΜΜ, Glikos είπε

Σχετικά με το Papillon (2017) που είπατε παραπάνω, το είδα και εγώ, αν και δεν έχω δει το original, μου άρεσε. Είχε κάποιες δυνατές σκηνές που σε έβαζαν στο κλίμα.

https://www.imdb.com/title/tt5093026/

Συμφωνώ. Πολύ καλογυρισμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το love locks στο nova

https://www.imdb.com/title/tt6382412/

Γλυκο ταινιακι 

 

Στις 7/11/2018 στις 4:19 ΜΜ, Glikos είπε

Σχετικά με το Papillon (2017) που είπατε παραπάνω, το είδα και εγώ, αν και δεν έχω δει το original, μου άρεσε. Είχε κάποιες δυνατές σκηνές που σε έβαζαν στο κλίμα.

https://www.imdb.com/title/tt5093026/

Σαν το παλιο δεν εχει ☺️

Κοψε φατσες και ηθοποιια

maxresdefault.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο οι εραστές μένουν ζωντανοί (2013) 

Only Lovers Left Alive 

https://www.imdb.com/title/tt1714915/

Ατμοσφαιρική και όχι μια ακόμη βρυκολακοταινία.

Η ιστορία περιγράφει τη πραγματικότητα της ανθρωπότητας και όποιος κατάλαβε,κατάλαβε.

Απλά στη θέση των χαρακτήρων βάλτε άλλους υπαρκτούς ας πούμε ανθρώπους που όμως κάνουν το ίδιο πράγμα με διαφορετικό τρόπο. 

6/10

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...