Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα κι εγώ το Shutter[2004] που προτάθηκε χθες. Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα ούτε όμως ότι κλαίω και τη μιάμιση ώρα μου.

Έχει καλή ατμόσφαιρα αλλά το στόρι

 

πεθαίνει κάποιος και μετά στοιχειώνει τον φταίχτη μέχρι να αποδοθεί "δικαίωση" το έχουμε δει από την "6η αίσθηση" και το "Eye" μέχρι το "What lies beneath".  Για να μην πω για τα τεχνάσματα με τις φωτογραφίες και το φλας στο σκοτάδι που τα βλέπουμε σε κάθε θρίλερ από το Saw και μετά.  

Ένα 7 στα 10 από μένα με επιείκεια.

Επεξ/σία από katergaris79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, katergaris79 είπε

Είδα κι εγώ το Shutter[2004] που προτάθηκε χθες. Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα ούτε όμως ότι κλαίω και τη μιάμιση ώρα μου.

Έχει καλή ατμόσφαιρα αλλά το στόρι

  Απόκρυψη περιεχομένων

πεθαίνει κάποιος και μετά στοιχειώνει τον φταίχτη μέχρι να αποδοθεί "δικαίωση" το έχουμε δει από την "6η αίσθηση" και το "Eye" μέχρι το "What lies beneath".  Για να μην πω για τα τεχνάσματα με τις φωτογραφίες και το φλας στο σκοτάδι που τα βλέπουμε σε κάθε θρίλερ από το Saw και μετά.  

Ένα 7 στα 10 από μένα με επιείκεια.

Η όλη ατμόσφαιρα και το εξαιρετικό τέλος κάνουν την ταινία κλασικό θρίλερ για μένα. Σίγουρα πολύ ανώτερη από τα εμπορικά conjuring insidious. 

 

Το κορίτσι που χτυπάνε στην αρχή με το αμάξι είναι σίγουρα η Νατρε? Μόνο εδώ μου φάνηκε τρελή σύμπτωση μιας και μιλάμε για την πρώην του τουν που βρήκε να πέσει πάνω στο αμάξι που ήταν μέσα ο πρώην της. Η ταινία είναι πάρα πολύ τρομακτική όπως μόνο οι ταιβανεζοι Κινέζοι κορεάτες ξέρουν να κάνουν. Στο ίδιο επίπεδο παίζουν ju on η κατάρα το είχα δει 13 χρόνων και το ringu του 1998 που ακόμα δεν κατάφερα να το τελειώσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, katergaris79 είπε

Είδα κι εγώ το Shutter[2004] που προτάθηκε χθες. Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα ούτε όμως ότι κλαίω και τη μιάμιση ώρα μου.

Έχει καλή ατμόσφαιρα αλλά το στόρι

  Απόκρυψη περιεχομένων

πεθαίνει κάποιος και μετά στοιχειώνει τον φταίχτη μέχρι να αποδοθεί "δικαίωση" το έχουμε δει από την "6η αίσθηση" και το "Eye" μέχρι το "What lies beneath".  Για να μην πω για τα τεχνάσματα με τις φωτογραφίες και το φλας στο σκοτάδι που τα βλέπουμε σε κάθε θρίλερ από το Saw και μετά.  

Ένα 7 στα 10 από μένα με επιείκεια.

Το Shutter, όμως, βγήκε την ίδια χρονιά με το Saw. Αν το αντέγραψαν μετά άλλοι επανειλημμένα, ε, δεν φταίει σε τίποτα η αυθεντική ταινία, έτσι δεν είναι;

Για την υπόθεση (spoiler)

Spoiler

Ένα στοιχειό υπάρχει σε πολλές ταινίες, προφανώς, και πάντα αυτή είναι η δουλειά του. Να στοιχειώνει. Στη συγκεκριμένη, όμως, η αίσθηση που σου δίνει είναι ότι ο πρωταγωνιστής είναι ο "κακομοίρης" της υπόθεσης, και το στοιχειό είναι το "κακό" στοιχειό, όπως συμβαίνει συνήθως. Γενικά αυτόν στηρίζεις, γι' αυτόν ανησυχείς κτλ. Στο τέλος, όμως, σου το γυρίζει μπούμερανγκ και καταλαβαίνεις ότι αυτός είναι το κάθαρμα της υπόθεσης, και το στοιχείο που ψάχνει τη λύτρωση.

Στην 6η αίσθηση, η ίδια ανατροπή θα ήταν να προσπαθούνε τα φαντάσματα να πάρουν εκδίκηση από το αγοράκι, που στην πραγματικότητα είναι (πχ) δολοφόνος ή κάτι τέτοιο.

Επίσης, μου αρέσει πάρα πολύ η συμβολική σκηνή στο τέλος, όπου αυτή κάθεται πάνω στους ώμους του, σαν να σου λέει η ταινία ότι αυτό το βάρος θα το κουβαλάει πάντα. Λειτουργεί πέρα από το μεταφυσικό, όπου δηλαδή δεν υπάρχει πραγματικά στοιχειό, απλά κάποιον τον κυνηγάνε οι τύψεις και τις κουβαλάει συνεχώς μαζί του. Και όποτε βλέπει τον εαυτό του στις φωτογραφίες (σαν να λέμε, στον καθρέφτη), βρίσκεται πάντα εκεί.

Φυσικά και άλλες καλές ταινίες έχουν αντίστοιχους συμβολισμούς. Δεν θυμάμαι τόσο καλά το The Eye (αν και το είχα δει στο σινεμά, δε μου έμεινε τόσο), οπότε δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά και αν υπάρχει, αλλά σίγουρα από την 6η αίσθηση (που και αυτή είναι πολύ καλή ταινία) έχει μεγάλη απόσταση το σενάριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Manuel είπε

Το Shutter, όμως, βγήκε την ίδια χρονιά με το Saw. Αν το αντέγραψαν μετά άλλοι επανειλημμένα, ε, δεν φταίει σε τίποτα η αυθεντική ταινία, έτσι δεν είναι;

Για την υπόθεση (spoiler)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ένα στοιχειό υπάρχει σε πολλές ταινίες, προφανώς, και πάντα αυτή είναι η δουλειά του. Να στοιχειώνει. Στη συγκεκριμένη, όμως, η αίσθηση που σου δίνει είναι ότι ο πρωταγωνιστής είναι ο "κακομοίρης" της υπόθεσης, και το στοιχειό είναι το "κακό" στοιχειό, όπως συμβαίνει συνήθως. Γενικά αυτόν στηρίζεις, γι' αυτόν ανησυχείς κτλ. Στο τέλος, όμως, σου το γυρίζει μπούμερανγκ και καταλαβαίνεις ότι αυτός είναι το κάθαρμα της υπόθεσης, και το στοιχείο που ψάχνει τη λύτρωση.

Στην 6η αίσθηση, η ίδια ανατροπή θα ήταν να προσπαθούνε τα φαντάσματα να πάρουν εκδίκηση από το αγοράκι, που στην πραγματικότητα είναι (πχ) δολοφόνος ή κάτι τέτοιο.

Επίσης, μου αρέσει πάρα πολύ η συμβολική σκηνή στο τέλος, όπου αυτή κάθεται πάνω στους ώμους του, σαν να σου λέει η ταινία ότι αυτό το βάρος θα το κουβαλάει πάντα. Λειτουργεί πέρα από το μεταφυσικό, όπου δηλαδή δεν υπάρχει πραγματικά στοιχειό, απλά κάποιον τον κυνηγάνε οι τύψεις και τις κουβαλάει συνεχώς μαζί του. Και όποτε βλέπει τον εαυτό του στις φωτογραφίες (σαν να λέμε, στον καθρέφτη), βρίσκεται πάντα εκεί.

Φυσικά και άλλες καλές ταινίες έχουν αντίστοιχους συμβολισμούς. Δεν θυμάμαι τόσο καλά το The Eye (αν και το είχα δει στο σινεμά, δε μου έμεινε τόσο), οπότε δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά και αν υπάρχει, αλλά σίγουρα από την 6η αίσθηση (που και αυτή είναι πολύ καλή ταινία) έχει μεγάλη απόσταση το σενάριο.

Spoiler

Πολυ ωραιος ο συμβολισμος που εκανες στο τελος. Και σιγουρα το twist στο τελευταιο 10λεπτο ηταν εξαιρετικο. Εχει αρκετα clue σε ολη την ταινια μπορει δηλαδη να υποψιαστει κατι ο θεατης(πχ ο πονος στο σβερκο και για πιο λογο το πνευμα καταδιωκει και τους φιλους του πρωταγωνιστη). Η τελευταια σκηνη στο ψυχιατρειο ειναι το καλυτερο τελος που θα μπορουσε να εχει μια τετοια ταινια. Οι τυψεις δεν προκειται να φυγουν ποτε πανω απο τον πρωταγωνιστη και λυτρωση για το πνευμα για οτι εγινε στην πραγματικη ζωη. Στην αρχη στο τρακαρισμα το πτωμα της το πηρε λογικα η μανα της και το κρατησε στο σπιτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Summer of 84

unnamed-file.jpg

Αρκετα καλη ταινια. Εξαιρετικο soundtrack που θυμιζει δεκαετια 80 με ενα σεναριο που σιγουρα εχουμε ξαναδει αλλα κυλαει τοσο ωραια η ταινια παιζουν τοσο ωραια τα παιδια και το τελος αφηνει αναμεικτα συναισθηματα που δεν το λες καθολου κλισε. Σιγουρα απο τις καλες ταινιες του 2018 που θα προτεινα να δειτε χωρις να περιμενετε κατι εξαιρετικο ομως. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικοι ειστε σε λαθος φορουμ .

Το αν μας ψεκαζουν ,αν οι Αμερικανοι δεν πηγαν στο Φεγγαρι ,αν 4 ατομα κρατανε την τυχη ολου  του κοσμου στα χερια τους μεσα απο μυστικες λεσχες ,αν η γη ειναι επιπεδη και αν  για ολα φταινε οι κακοι ξενοι  και οι εξωγηινοι ,δεν νομιζω πως εχουν θεση σε ενα τεχνολογικο φορουμ που  πρεπει  κατα βαση να διεπεται απο   ορθολογισμο  και  μια  στοιχειωδη  κοινη λογικη .

Για ολους εσας τους "ψαγμενους" υπαρχουν καταλληλοτερα sites να ανταλλαξατε εκει τις  επιστημονικα τεκμηριωμενες  αποψεις σας  και να αποκαλυψετε την παγκοσμια συνωμοσια  που υφαινεται στο παρασκηνιο  της Νεας Ταξης Πραγματων .

Και επειδη ξερω πως σας αρεσει να ψαχνετε στο ιντερνετ σε αυτη την τεραστια-  μεταξυ αλλων- χωματερη οπου βρισκεις τα παντα και με οδηγο την προφανη κριτικη σας ικανοτητα  θα σας προτεινα το defencenet  εξαιρετικο site  ,κολοφωνας ορθολογισμου και τεκμηριωσης .

Εκει θα βρειτε μια ζεστη αγκαλια για τις αποψεις σας μακρια απο κατι παραξενους σαν εμας με αυτες τις περιεργες αποψεις !

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arkin  

Για την ατμόσφαιρα συμφωνούμε, το είπα κι εγώ. Για το σενάριο

ΟΚ, πες ότι ήταν το ίδιο κορίτσι που χτύπησαν ή ακόμα κι αν δεν ήταν, αλλάζει κάτι; Δεν το ανέπτυξαν καθόλου άσε που ήταν και ψιλοάκυρο γιατί στην τελική δεν οδηγούσε καν αυτός το αυτοκίνητο. Γιατί δεν έπαθε θα ίδια η οδηγός αλλά ήταν τελικά αυτή που τη "βοήθησε" στη λύση του μυστηρίου;

@Manuel

Ακολουθεί mega spoiler για το What lies beneath. 

Η συγκεκριμένη ταινία κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Το φάντασμα βοηθάει την Pfeiffer να ανακαλύψει ότι ο άντρας της (που μέχρι το τέλος είναι ο "καλός") είναι στην πραγματικότητα δολοφόνος.

Σε σχέση με το φινάλε του Shutter είναι όντως καλό και σκέφτηκα αυτό που λες. Μου έδωσε όμως και την αίσθηση ότι αυτός δεν κατάφερε να πεθάνει για να τυραννιέται για χρόνια με αυτό το "βάρος". Γιατί όμως δε συνέβη το ίδιο και με τους υπόλοιπους της παρέας; Στην τελική αυτός είχε τη μικρότερη συμμετοχή στο συμβάν τότε. 

Όσο για το Saw, βγήκε Ιανουάριο του 2004 και το άλλο Σεπτέμβριο του ίδιου χρόνου.

Για το παραπάνω, το Saw βγήκε Μάρτιο του 2004 αλλά για κάποιο λόγο δε μ' αφήνει να το επεξεργαστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, katergaris79 είπε

@Arkin  

Για την ατμόσφαιρα συμφωνούμε, το είπα κι εγώ. Για το σενάριο

  Απόκρυψη περιεχομένων

ΟΚ, πες ότι ήταν το ίδιο κορίτσι που χτύπησαν ή ακόμα κι αν δεν ήταν, αλλάζει κάτι; Δεν το ανέπτυξαν καθόλου άσε που ήταν και ψιλοάκυρο γιατί στην τελική δεν οδηγούσε καν αυτός το αυτοκίνητο. Γιατί δεν έπαθε θα ίδια η οδηγός αλλά ήταν τελικά αυτή που τη "βοήθησε" στη λύση του μυστηρίου;

@Manuel

Ακολουθεί mega spoiler για το What lies beneath. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Η συγκεκριμένη ταινία κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Το φάντασμα βοηθάει την Pfeiffer να ανακαλύψει ότι ο άντρας της (που μέχρι το τέλος είναι ο "καλός") είναι στην πραγματικότητα δολοφόνος.

Σε σχέση με το φινάλε του Shutter είναι όντως καλό και σκέφτηκα αυτό που λες. Μου έδωσε όμως και την αίσθηση ότι αυτός δεν κατάφερε να πεθάνει για να τυραννιέται για χρόνια με αυτό το "βάρος". Γιατί όμως δε συνέβη το ίδιο και με τους υπόλοιπους της παρέας; Στην τελική αυτός είχε τη μικρότερη συμμετοχή στο συμβάν τότε. 

Όσο για το Saw, βγήκε Ιανουάριο του 2004 και το άλλο Σεπτέμβριο του ίδιου χρόνου.

Για το παραπάνω, το Saw βγήκε Μάρτιο του 2004 αλλά για κάποιο λόγο δε μ' αφήνει να το επεξεργαστώ.

Η κοπελα ήθελε να αυτοκτονησει εξαιτίας των 4 αγοριών. Δεν έχει σημασία ποιος θα την σκότωνε απλά έτυχε να την πατήσει η κοπέλα του πρώην της. Αυτό που έπαθαν οι φίλοι του αγοριού της δεν είναι τίποτα αυτός θα το κουβαλάει μια ζωή. Ακόμα την σκέφτομαι την ταινία κάτι που λίγες ταινίες το έχουν καταφέρει. Ο συμβολισμός του Manuel εξαιρετικός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Η κοπελα ήθελε να αυτοκτονησει εξαιτίας των 4 αγοριών. Δεν έχει σημασία ποιος θα την σκότωνε απλά έτυχε να την πατήσει η κοπέλα του πρώην της. Αυτό που έπαθαν οι φίλοι του αγοριού της δεν είναι τίποτα αυτός θα το κουβαλάει μια ζωή. Ακόμα την σκέφτομαι την ταινία κάτι που λίγες ταινίες το έχουν καταφέρει. Ο συμβολισμός του Manuel εξαιρετικός.

 

Αυτό λέω κι εγώ. Αυτό που έπαθαν οι φίλοι του (που ήταν οι αυτουργοί) δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που έπαθε αυτός. Όσο για το πρώτο ΟΚ, προσωπικά αυτό το "απλά έτυχε" μου χτυπάει άσχημα.

Επεξ/σία από katergaris79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt0841925/

Μια εξαιρετικη ταινια απο εναν εκπληκτικο  σκηνοθετη με τρομερη φωτογραφια.

 

Επεξ/σία από blackhill66
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χθες το βραδυ ειδα με φιλο Το Kanika ινδικο horror film που αγγιζει τα ορια του cult.  Το πρωι ειδα το Αmar παρολου που δεν βλεπω αισθηματικα αυτο μου αρεσε αρκετα 2 νεα παιδια ηθοποιοι εδειξε αρκετα φρεσκο το τελος σου αφηνει μια γλυκια Μελαγχωλια οπως αρκετες ταινιες του ειδους η  Maria Pedraza αρκετα καλη σαν ηθοποιος

Επεξ/σία από lak10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Alpha

Ωραία ανάλαφρη ταινία με συμπαθητική ιστορία και ωραία εφέ.Ότι πρέπει για να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου.

The Meg

Κάκιστο σε όλους τους τομείς.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt2421662/

The Challenger (2013)

Μία ταινία παραγωγής του BBC που αναφέρεται στο διαστημικό πρόγραμμα της NASA προσπαθώντας να δώσει στοιχεία στο τι πήγε στραβά και σε απευθείας μετάδοση όλος ο πλανήτης είδε  τον μακάβριο θάνατο έξι αστροναυτών και μία δασκάλας που άφησε πίσω της δύο ανήλικα παιδιά.(δυστυχώς είχα παρακολουθήσει και εγώ αυτή την απευθείας μετάδοση η οποία έμεινε βαθιά χαραγμένη στο μυαλό μου).

Απλά ήθελα να δω πρώτα αυτή την ταινία πριν δω την νέα ταινία του χόλυγουντ "που τόσο μεγάλες ταινίες μας έχει δώσει"  First Man η οποία κατά πως δείχνουν τα πράγματα  θα πάει και για πολλά όσκαρ.

Δεν στέκομαι στην τελική αιτία που φαίνεται από την ταινία ότι ευθύνεται για το ατύχημα, αλλά στην (άψογη συνεργασία)  μεταξύ των υπευθύνων του προγράμματος που φαίνεται πως ήταν η κύρια αιτία για το μακάβριο θέαμα που πρόσφεραν στον πλανήτη σαν άλλοι Ρωμαίοι.Και η ταινία δεν είναι δημιουργία κάποιων συνωμοσιολόγων  αλλά του BBC.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα είδα

Changing Lanes (2002) - IMDb

 

p29091_v_v8_aa.jpg

Ένας δικηγόρος χάνει το πληρεξούσιο που χρειαζόταν για ένα δικαστήριο ,σε ένα ατύχημα που γίνεται με 2 αμάξια στο δρόμο.Ο δικηγόρος του λέει κάτσε μη φωνάξουμε την τροχαία θα σου δώσω μια επιταγή να ξεμπερδεύουμε γιατί βιάζομαι άλλα ο Doyle Gipson αρνείται γιατί θέλει να γίνουν όλα σωστά και τότε ο Gavin Banek του λέει φεύγοντας :"Better luck next time"

To karma όμως γυρίζει την ζωή του ανάποδα και η συνέχεια επί της οθόνης

 

9/10

Επεξ/σία από JTRGamer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...