Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Waiss είπε

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, σου προτείνω από τον ίδιο σκηνοθέτη το Valhalla Rising, Only God Forgives αλλά και την μίνι σειρά που έκανε σχετικά πρόσφατα, Too Old To Die Young. Πέρα από την άποψη (που είναι μία άλλη συζήτηση) που έχει ως σκηνοθέτης, θα δεις και πολλά κοινά στους ήρωες του αλλά και σε άλλους χαρακτήρες που χρησιμοποιεί.

Ευχαριστώ για της προτάσεις σου, φιλέ μου. Το μόνο που αναγνωρίζω από όλα αυτά είναι το Only God Forgives γιατί το έπιασια μια νύχτα στο Nova Cinema αλλά μου είναι πολύ θόλο οπότε θα το ξαναδώ. Μετα απο το The Northman θελω να δω περισσότερα κάλα έργα για βίκινγκς και με Μαντς Μίκελσεν στο κύριο ρολό, είδη το έβαλα στη λίστα μου.

Από ότι έχω δει, το στιλ του είναι πολύ ξεχωριστό και εμβληματικό και το πάω πολύ, σιγουρά θα κάνω προσπάθεια να δω ολή την φιλμογραφία του. Είναι πολύ σπάνιο να δεις ένα τόσο ενδιαφέρον σκηνοθέτη. Ευχαριστω!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/3/2023 στις 9:19 ΜΜ, ikaruga24 είπε

IMDb: : Wind River 

https://www.imdb.com/title/tt5362988/

 

Τρομερή. Απίστευτη φωτογραφία, αργή, μια μόνιμη εικόνα ασπριλας λόγο χιονιού ακόμα και το καλοκαίρι. Δίνει απίστευτη εντύπωση ρεαλισμού και έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ ρεαλιστικό σαν σκηνικό. Εξαιρετική ηθοποιία από όλους, ειδικά από τον Rener. Με λίγα λόγια λένε τόσα πολλά. Σοβαρές κουβέντες χωρίς φανφάρες. Δείχνει πόσο εύκολα μια κατάσταση μπορεί να φύγει εκτός ελέγχου με ολέθρια αποτελέσματα χωρίς λόγο. 

 

9/10 από εμένα, δεν είναι δράσης αλλά η ταινία σε κολλάει στην οθόνη σου. 

Και εγώ την είδα πρόσφατα. Συνολικά δεν μου είπε και πολλά, την βρήκα πολύ συνηθισμένη. Αλλά. Δύο σκηνές της τις είδα με κομμένη ανάσα.

Spoiler

Την συμπλοκή που, από μία απλή έρευνα εξελίχθηκε σε μακελειό και το flashback με τον φόνο.

Προφανώς αυτές οι σκηνές είναι η κορύφωση της ταινίας, αλλά και μόνο για αυτές αξίζει κάποιος να την δει.

To Drive είναι από τις σπάνιες ταινίες όπου όλοι ανεξαιρέτως οι συντελεστές της είχαν έμπνευση και έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ταινια που ειδα εκτος Ελλαδος και μου αρεσε αρκετα (αν και σε καποια σημεια η υποθεση τραβηγμενη απο τα μαλλια). Ο idris τα σπαει (χωρις να σκοτωνει 20 με μια σφαιρα οπως θα περιμενε καποιος)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMDb: : Guilty of Romance 

https://www.imdb.com/title/tt1743724/

 

Τι γαμηστερη ταινία ήταν τούτη; Πως μου είχε ξεφύγει τόσα χρόνια τώρα; Είναι από αυτές που ξέρεις ότι το όνομα Sion Sono από μόνο του κεντρίζει το ενδιαφέρον και δεν απογοητεύει. Από που να το πιάσω; Με μια λέξη είναι τρελή ταινία αλλά με ολόκληρη την καλή έννοια. Δεν είναι εύκολη καθώς έχει κάποιες σκληρές αιματηρές εικόνες και σκηνικά και μπόλικο ξεβρακωτο και σεξουαλικο περιεχόμενο. Είναι όμως απλά τρομερή από κάθε άποψη, πολλά βαθειά νοήματα, δυνατές ερμηνείες, απίστευτα λεπτομερή ιστορία και είσαι μόνιμα στην άκρη της οθόνης σου. 

 

9/10, ο μόνος λόγος που δεν δίνω 10 είναι επειδή ο Sono μας έχει δώσει Love Exposure και Ichi the killer που τα θεωρώ ξεκάθαρα 10αρια. Μην την χάσετε, προτιμήστε να την δείτε μόνοι σας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

IMDb: : Guilty of Romance 

https://www.imdb.com/title/tt1743724/

 

Τι γαμηστερη ταινία ήταν τούτη; Πως μου είχε ξεφύγει τόσα χρόνια τώρα; Είναι από αυτές που ξέρεις ότι το όνομα Sion Sono από μόνο του κεντρίζει το ενδιαφέρον και δεν απογοητεύει. Από που να το πιάσω; Με μια λέξη είναι τρελή ταινία αλλά με ολόκληρη την καλή έννοια. Δεν είναι εύκολη καθώς έχει κάποιες σκληρές αιματηρές εικόνες και σκηνικά και μπόλικο ξεβρακωτο και σεξουαλικο περιεχόμενο. Είναι όμως απλά τρομερή από κάθε άποψη, πολλά βαθειά νοήματα, δυνατές ερμηνείες, απίστευτα λεπτομερή ιστορία και είσαι μόνιμα στην άκρη της οθόνης σου. 

 

9/10, ο μόνος λόγος που δεν δίνω 10 είναι επειδή ο Sono μας έχει δώσει Love Exposure και Ichi the killer που τα θεωρώ ξεκάθαρα 10αρια. Μην την χάσετε, προτιμήστε να την δείτε μόνοι σας. 

To Ichi the Killer μας το έχει δώσει ο τεράστιος Takashi Miike...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

To Ichi the Killer μας το έχει δώσει ο τεράστιος Takashi Miike...

Έχεις απόλυτο δίκιο, μπέρδεψα το cold fish με το Ichi the killer, επίσης δεκάρι καθαρό για τα δεδομένα μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Operation Fortune Ruse De Guerre[2023]

maxresdefault.jpg

https://www.imdb.com/title/tt7985704

Ισως η πιο αδυναμη ταινια του Guy Ritchie μεχρι σημερα. Ανευρη ανοστη με τρελα κενα στην ιστορια και μια υποθεση αρκετα κλισε η οποια δεν υλοποιειται και σωστα. Ο Statham στον κλασικο του ρολο που παιζει εδω και πολλα χρονια και μια πανεμορφη Aubrey Plaza να ομορφαινει την ταινια. Ο Hugh Grant σε παρομοιο ρολο με το πολυ ανωτερο The Gentlemen εξαιρετικος οπως παντα και του παει ο ρολος αυτος πολυ. Δυστυχως η ταινια ειναι συναισθηματικα τοσο αδεια και τοσο μονοεπιπεδη που μου θυμισε εντονα τις 2 κλασικες νεες απατες του Netflix το Red Notice και το The Gray Man. Στο τελευταιο 20λεπτο καπως παει να το σωσει αλλα οταν εχεις φαει 90 λεπτα στη μαπα αρκετα κακης ταινιας η εντυπωση δεν γυρναει. Μεινετε μακρια και αν θελετε Ritchie ξανα βαλτε τα κλασικα Snatch Lock Stock/Snatch/RocknRolla/The Gentlemen/Sherlock Holmes η ακομα και τα κατωτερα The Man from U.N.C.L.E./Wrath of Man ειναι πολυ ανωτερα απο το Operation Fortune. 5.5/10

 

Roald Dahl's Matilda the Musical[2022]

maxresdefault-1.jpg

https://www.imdb.com/title/tt3447590

Ισως ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που βλεπω μιουζικαλ μιας και δεν τα μπορω καθολου. Εδω ομως εχουμε μια συναρπαστικη ταινια με τον Matthew Warchus να δινει στον κοσμο ενα αριστουργημα. Κλασικο αγγλικο χιουμορ το καταλαβαινεις απο το πρωτο λεπτο με υποδειγματικη φωτογραφια και χρωματα και μια μικρη Alisha Weir στο ρολο της Matilda που χαιρεσαι να την βλεπεις ειναι τρομερη. Στον κακο ρολο αυτο της Agatha Trunchbull η τεραστια Emma Thompson που σου βγαζει αυτο το μισος που πρεπει για το ρολο. Ισορροπια μεταξυ σκοτεινων σκηνων χιουμορ αλλα και συναισθηματων οργης αγαπης φτιαχνουν κατι υπεροχο. Την παλια ταινια Matilda του 1996 δεν την εχω δει ολοκληρη απλα την εχω πετυχει στην τηλεοραση αλλα θα τη δω αμεσα για μια συγκριση με την νεα. Αν θελετε λοιπον να δειτε μια ταινια με πραγματικα νοηματα χιουμορ να γελασετε με την καρδια σας χαρακτηρες που ζουν τους ρολους τους μην την χασετε. Ακομα και οσοι δεν ειστε των μιουζικαλ δειτε την σιγουρα θα παρετε πολλα απο την ταινια. 8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

65  . 2023

https://www.imdb.com/title/tt12261776/

Μετριότητα. Ότι περιμένεις να δεις, καμιά πρωτοτυπία στο σενάριο, πολύ καλά τα εφέ εφέ και η σκηνοθεσία, 0  τρομακτικές σκηνές, καλός ο Ντράιβερ, κακή η μικρή Ariana Greenblatt, το γνωστό μελό πατέρα κόρης, τετριμμένες και χωρίς έμπνευση οι "λύσεις" της ταινίας. Προτείνετε στους φίλους της Ε.Φ. που ξέρουν τι θα δουν από πριν. Βέβαια με την ξεραΐλα έμπνευσης που έχει πέσει στο Χόλυγουντ στην Ε.Φ. το βλέπεις και λες και ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Babylon

Τα roaring 20's, η μετάβαση από τον βωβό στον ομιλούντα κινηματογράφο και η δημιουργία του σημερινού Hollywood μέσα από τα μάτια τεσσάρων γραναζιών της βιομηχανίας του θεάματος.

Έχουμε καταλάβει πόσο πολύ αγαπάει ο Chazelle τον κινηματογράφο και την jazz. Μας δίνει λοιπόν ένα τρίωρο έπος  με λίγο από μιούζικαλ, λίγο από θρίλερ, λίγο από δράμα όπου κάποιες φορές κάνει τον Tarantino, άλλες τον Luhrmann και άλλες τον Fincher, γενικά μας δίνει όσα περισσότερα μπορεί. Για εμένα με αυτήν την ταινία έδειξε όλα όσα ήθελε να μας δείξει και μετά και το  La la Land δεν χρειάζεται να ξανασχοληθεί με ταινίες-ύμνους προς τον κινηματογράφο, δεν έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω. 

Δηλαδή είναι ένα αριστούργημα; Όχι βέβαια. Η επίδειξη ικανοτήτων δεν είναι πάντα αρεστή. Πολλές σκηνές ήταν σοκαριστικές μόνο για να σοκάρουν, οι αστείες στιγμές συνήθως δεν ήταν αστείες και-όπως είπαν οι περισσότεροι-θα μπορούσε να είναι πολύ μικρότερη σε διάρκεια μια και υπήρχαν αρκετά κομμάτια που δεν προωθούσαν την πλοκή. Αλλά είναι μια ταινία-φόρος τιμής η οποία κάνει άριστα αυτό που θέλει και έχει και πολλές δυνατές στιγμές. Πέρα από καποιους μονολόγους και τα αντίστοιχα κοντινά, οι σκηνές που μας δείχνουν τα γυρίσματα των ταινιών είναι αριστουργηματικές.

H Robbie εφαρμόζει όλα τα ακαταμάχητα κόλπα της, νομίζω ότι θα μπορώ να την βλέπω για τουλάχιστον άλλα πέντε χρόνια χωρίς να την βαρεθώ. Ο Pitt είναι ως συνήθως τελευταία στο ρελαντί - άραγε βρίσκει κοινά με τον χαρακτήρα που ενσαρκώνει;

Το 7,3 του IMDB είναι αρκετά δίκαιο. Της έβαλα 8, αλλά νομίζω ότι, όταν φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός, θα ξαναμπώ και θα την κατεβάσω στο 7.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imdb.com/title/tt2121382/?ref_=nv_sr_srsg_0

Μαύρη κωμωδία από τον Σουηδό Ostlund.  Για άλλη μια φορά παίζει με τους ρόλους αντρών/γυναικών, τις απαιτήσεις της κοινωνίας και την υποκρισία. 

Παρουσιάζει την ανθρώπινη φύση ως έχει, με όλες τις φοβίες και τους πόθους χωρίς να ωραιοποιεί καταστάσεις.

Δεν είναι βέβαια τόσο εύκολη, θέλει προσοχή ειδικά προς το τέλος για να κατανοήσει κάποιος τον συμβολισμό ειδικά στις τελευταίες σκηνές.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Trip[I Onde Dager][2021]

yg-TIs-PG7d-REi5-Al-O0-S9-EMbmvdae.jpg

https://www.imdb.com/title/tt13109952

Νορβηγικη μαυρη κωμωδια απο τον μετρ του ειδους Tommy Wirkola με 2 εξαιρετικους πρωταγωνιστες Noomi Rapace και Aksel Hennie στο ρολο ενος ζευγαριου που παει εκδρομη στο εξοχικο του και ειναι ολα μελι γαλα μεχρι που ενας απο τους 2 αποφασιζει να κανει κατι τρελο. Πραγματικα μια ασταματητη ταινια ειδικα μετα το πρωτο μισαωρο που σιγουρα οταν ξεκιναει δεν σε προϊδεαζει για αυτο που θα ακολουθησει. Εχει τις αστειρευτες σκηνες γελιου εχει τις αρκετα δυνατες horror στιγμες εχει τις wtf σκηνες γεματο εκπληξεις γενικως μια πολυ καλη ποπ κορν ταινια που σιγουρα θα περασει καλα ο θεατης της. Οι Νορβηγοι το εχω ξανα πει εχουν ανεβει αρκετα τα τελευταια χρονια σε πολλα genres ταινιων και μπραβο τους. Τσιμπηστε κανα κιλο ποπ κορν και απολαυστε την. 7.5/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eden Lake

Eden_Lake-615832632-large.jpg.e6088dad9036cf510fe0b635951e96b0.jpg

 

Περισσοτερο θριλερ, παρα horror, απο τις καλυτερες του ειδους που εχω δει. Ειδικα η τελευταια σκηνη σου μενει χαραγμενη στο μυαλο για καιρο. 8/10.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bros[2022]

Screenshot-1.png

https://www.imdb.com/title/tt9731598

Μια ταινια που σιγουρα θα αγαπησει η LGBTQ+ κοινοτητα αλλα θα κανει και τους Straight να περασουν αρκετα ευχαριστα με το πολυ ευχαριστο κλιμα της αλλα και τα νοηματα που θελει να περασει προς τα εξω. Ο Billy Eichner στο ρολο του Μπομπι εινα ενας γκει γεματος αυτοπεποιθηση ο οποιος απεχθανεται τις μονιμες σχεσεις τι θα γινει ομως οταν γνωρισει τον Luke Macfarlane στο ρολο του Ααρον ο οποιο ειναι ενας μπρατσωμενος γεματος ανασφαλεια γκει? Η σχεση τους θα τους περασει μεσα απο αγνωστα μονοπατια γεματα συναισθημα. Την ταινια την ειδα καθαρα για τον κωμικο της χαρακτηρα ο οποιος ειναι εξαιρετικος αλλα τελικα εχει και αυτο το κατι που θελει να βγαλει προς τα εξω προς τον θεατη την ολη αυτη διαφορετικοτητα που ισως σε σημεια γινετε force και ενοχλησει καποιους ειναι απολυτα λογικο αλλα στην τελικη αν δουμε το δασος και οχι το δεντρο νομιζω εχει απολυτο δικιο στο κεντρικο της νοημα. Δεν ξερω αν την προτεινω οχι γιατι δεν ειναι καλη ταινια αλλα γιατι ειναι αυτες οι σκηνες που σιγουρα θα ενοχλησουν καποιους και θα την βαλουν αμεσως αμεσως 1 πριν την δουν ολη. Αν ξερετε τι σκηνες θα δειτε και εισαι 100% ενταξει με αυτο δειτε την θα γελασετε πολυ και θα περασετε αρκετα καλα σε αυτη τη ρομαντικη κομεντι με κεντρικο θεμα την LGBTQ+ κοινοτητα του κοσμου. 6.7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...