Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Μπατίστα είναι ίσως ο μόνος από το συρφετό των Wrestlers που το γύρισαν στη μεγάλη οθόνη που έχει κάτι να δείξει υποκριτικά. Στα Blade Runner, Dune, Glass Onion που το έχω δει και έχω προσωπική γνώμη ήταν πολύ καλός. Αλλά και στο Cabin από οτι έχω ακούσει είναι αρκετά καλός. Γενικώς φαίνεται ότι το προσπαθεί και δεν ενδιαφέρεται μόνο να γίνει action figure σαν τον Dwayne Johnson για παράδειγμα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

O Μπατίστα είναι ίσως ο μόνος από το συρφετό των Wrestlers που το γύρισαν στη μεγάλη οθόνη που έχει κάτι να δείξει υποκριτικά. Στα Blade Runner, Dune, Glass Onion που το έχω δει και έχω προσωπική γνώμη ήταν πολύ καλός. Αλλά και στο Cabin από οτι έχω ακούσει είναι αρκετά καλός. Γενικώς φαίνεται ότι το προσπαθεί και δεν ενδιαφέρεται μόνο να γίνει action figure σαν τον Dwayne Johnson για παράδειγμα.

Σε ακούω, φίλε μου! Αλλά, για μένα, δεν βρίσκω τίποτα το ενδιαφέρον στην υποκριτική του και θα το πάω όσο μακριά όσο να πω ότι ο John Cena έχει δείξει περισσότερη εύρος και ικανότητα σαν ηθοποιός με Peacemaker και κάποιες άλλες ταινίες που έχω δει. Αλλά, έχει περισσότερο πρεστίζ σαν ηθοποιός πλέον και έχει ρόλο σε κάποιες εξαιρετικές ταινίες όπως αναφέρες οπότε έχει αυτό πάνω από τον Ροκ και Cena. Τον λάτρευα στο WWE πάντως. Ωραίες αναμνήσεις τότε που ήταν μεγάλο το franchise. 

Επεξ/σία από achileesxi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

272132036_5284230201595631_3467449154099491305_n.jpg.1d60210062c56e7117a76592da2013cd.jpg

The Batman - Ο Μπάτμαν

Του έδωσα ένα ανανεωμένο rewatch μετά από κάποιο καιρό μετά από την ανακοίνωση του σίκουελ και ότι δεν θα είναι μέρος του νέου σύμπαν, το DCU. Αρχικά, δεν το πήγαινα με τίποτα διότι το όλο αισθητικό και στιλ ήταν σαν να προσπαθούν να είναι ξεχωριστή αλλά ειρωνικά αλλά κατέληξαν με Dark Knight τής λαϊκής, το ίδια υπέρ-ρεαλιστικο στιλ ταινιών θρίλερ που δεν μπορείς να κάνεις καλύτερα από τον Νόλαν. Τίποτα ενδιαφέρον σε καμία άποψη και όχι όσο δημιουργικό όσο την άλλη, πλέον επίσης Elseworlds, ταινία το Joker (2019).

Αλλά, με ένα πιο προσεχτικά μάτι και ανοιχτό μυαλό, ήταν καλύτερη από την νόμιζα. Δεν συζητάμε ότι ο Πάτινσον ήταν όλα τα λεφτά αν και σαν Μπρους δεν μου άρεσε όλη η goth φάση διότι είναι ολόκληρος άντρας αντί για έφηβο αλλά εξαιρετικός παρόλο αυτά. Ωραία η ηθοποιός που υποδύθηκε την Catwoman αλλά τίποτα το ξεχωριστό. Ο Riddler πολύ καλός αν και όχι και τόσο εντυπωσιακός όσο περίμενα, πολλές χαμένες δυνατότητες όσο αφορά αυτό το κομμάτι. Δεν έχω να πω τίποτα εκτός ότι ο Penguin είναι πλέον σαν Ιταλός μαφιόζος δεν μου άρεσε και τόσο αλλά κατάλαβα ότι δεν λειτουργεί με το υπέρ-ρεαλιστικο τόνο που ήθελαν. Η ταινία είναι πανέμορφη και φαίνεται φανταστικά που είναι ένα μεγάλο πράγμα για μένα, καθαρά τέλεια σε αυτήν την άποψη. Η στολή του Μπάτμαν είναι μεγάλο plus με πολύ ωραίο σχέδιο που πάει τέλεια με την ερμηνεία του Πατινσον. Ωραίο aesthetic γενικά.

Μέτρια πλοκή κατά τη γνώμη μου ακόμα και με αναθεώρηση. Πολύ safe και στερούμενο από επιτροπή ταινία για μένα. Κάτι σαν το Τζόκερ θα ήταν ενδιαφέρον όπως ήθελε να κάνει ο Αρρενοφσκί πίσω στο 2007 η 2008. 

Όλα με όλα, θα προτιμούσα την ταινία του Batfleck με ανταγωνιστή Slade Wilson η κάτι πιο θαρραλέο από αυτή την ταινία. Πάλι είναι καλύτερη από 99% της ταινίες Μάρβελ η DC που έχουν βγεί μετά το Dark Knight.

Θα του έδινα ένα 8/10, για μένα.

Επεξ/σία από achileesxi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2023 στις 8:26 ΜΜ, ikaruga24 είπε

IMDb: : The Gift 

https://www.imdb.com/title/tt4178092/

 

Πολύ καλό! Εξαιρετικό γράψιμο, ηθοποιία και ένα μόνιμο αίσθημα πίεσης για του τι πραγματικά γίνεται. Άψογη σκηνοθετικά και σου αφήνει μια ιδέα για του τι είναι τελικά η αλήθεια. 

 

8/10 ψυχολογικό θρίλερ από τα λίγα και απορώ πως μου ξέφυγε. 

Οντως αρκετα καλο και σε κραταει μεχρι το τελος. Τα θριλερακια ειναι μια κατηγορια που δυστυχως  βγαινουν λιγα και τα καλα ειναι ακομα λιγοτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για καποιο λογο μου αρεσε παρα πολυ το Happy Death Day, horror-comedy η ολη φαση, αλλα δινει καποιο βαθος και στο σεναριο και στους χαρακτηρες. Ισως η καλυτερη ταινια σε αυτο το genre που εχω δει. Το sequel Happy Death Day 2U, προσπαθησε αρκετα, αλλα δεν ηταν ισαξιο σε καμια περιπτωση. Ισως με κουρασε και λιγο, μιας και τα ειδα με διαφορα 2 ημερων. Αλλα δε το λες και ασχημο. 9/10 και 7/10 αντιστοιχα.

Happy_Death_Day_poster.png

Επεξ/σία από Witcher1st
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tár |

Λοιπόν, την είδα την ταινία. Η κεντρική ηρωίδα απλά οσκαρική ΌΜΩΣ είχε κάποια σημεία που προσωπικά με εκνεύρισαν στο σενάριο. Σε πολλές σκηνές αισθανόμουν ότι διάβαζα αποσπάσματα απο το Google ειδικά κάποιες μουσικές ιστορικές πληροφορίες, σχετικά με τoν Μάλερ και τον Ελγκαρ. Κάποιες άλλες υπερβολικές (ο εκφοβισμός του μικρού παιδιού για παράδειγμα) ενώ κάποιες άλλες εντελώς περιττές, περίμενα περισσότερα από το σενάριο.

Φυσικά είχε και δυνατές στιγμές και κάποιες ρεαλιστικές που γίνονται δυστυχώς και στην πραγματικότητα ιδίως με τους άνδρες μαέστρους που είναι και οι περισσότεροι, εννοώ την απόκτηση προστατευόμενων με βλέψεις πάντα ερωτικές κλπ

Με άριστα το 5 θα βάλω 4

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Cruel Instruction

https://www.imdb.com/title/tt17621226/

Αν αυτη η ταινια ειχε λιιιιιγο περισσοτερο αλατοπιπερο, θα ηταν εξαιρετικη. Και τωρα δεν ηταν κακη, με κρατησε αρκετα, απλως αισθανθηκα πως το τελος ηταν λιγο βιαστικο, θα ηθελα λιγο περισσοτερο χτισιμο. Εχω την αισθηση πως ο δημιουργος εχασε μια καλη ευκαιρια να κανει λιγο παταγο, απο την αλλη ειναι βασισμενη σε αληθινη ιστορια, οποτε οκ, ισως να μην μπορουσε να πλατιασει και ιδιαιτερα. 

6,5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Street Kings (2008) - IMDb

image.png.5a65a704246b8bb60a3552b78430fd1a.png

Το cast είναι απίθανο όλοι παίζουν αρκετά καλά , αν και το φιλμ είναι ταινία δράσης έχει πολλά κάτω από την επιφάνεια που το κάνουν καλό, η τελική αποκάλυψη για τους λόγους που έγιναν όλα αυτά και η ζαριά που έριξαν για το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι όλα τα λεφτά.

Έχοντας βαρεθεί τις ψεύτικες ανατινάξεις και την βροχή από σφαίρες που έχουν πλέον τα αστυνομικά με κέρδισε το ηπιότερο κλίμα της ταινίας

 

Επεξ/σία από Aris_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Aris_ είπε

Street Kings (2008) - IMDb

image.png.5a65a704246b8bb60a3552b78430fd1a.png

Το cast είναι απίθανο όλοι παίζουν αρκετά καλά , αν και το φιλμ είναι ταινία δράσης έχει πολλά κάτω από την επιφάνεια που το κάνουν καλό, η τελική αποκάλυψη για τους λόγους που έγιναν όλα αυτά και η ζαριά που έριξαν για το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι όλα τα λεφτά.

Έχοντας βαρεθεί τις ψεύτικες ανατινάξεις και την βροχή από σφαίρες που έχουν πλέον τα αστυνομικά με κέρδισε το ηπιότερο κλίμα της ταινίας

 

Για εμένα σε ό,τι αστυνομικό ασχοληθεί ο David Ayer είτε σαν σκηνοθέτης είτε σαν σεναριογράφος είναι εγγύηση. Οι  περισσότερες ταινίες του δεν είναι ούτε Α' ούτε Β' κατηγορίας, είναι κάπου στο ενδιάμεσο. Και δεν τον βρίσκω τόσο καλό στη σκηνοθεσία αυτήν καθεαυτή (αν και απεικονίζει πολύ ωραία την βρωμιά του πεδίου δράσης των ηρώων),  αλλά στην αποτύπωση των χαρακτήρων. Πέρα από το Training Day φυσικά, μας έχει δώσει το πολύ καλό End of watch, το υποτιμημένο Sabotage, εχει ασχοληθεί με το Dark Blue. Για εμένα είναι ο πρίγκηπας των ιστοριών με βρώμικους μπάτσους.

Το συγκεκριμένο δεν το θυμάμαι πολύ καλά, θυμάμαι μόνο ότι μου άρεσε, ότι ο Keanu ήταν πολύ λίγος και αφαίρεσε πόντους από την ταινία  και ότι είχε ωραίο φινάλε. Μάλλον θα το ξαναδώ. Αλλά πρώτα θα δω το Harsh Times. Γραμμένο και σκηνοθετημένο από τον Ayer, με τον Bale. Πώς μου ξέφυγε αυτό;

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Voodooman είπε

Για εμένα σε ό,τι αστυνομικό ασχοληθεί ο David Ayer είτε σαν σκηνοθέτης είτε σαν σεναριογράφος είναι εγγύηση. Οι  περισσότερες ταινίες του δεν είναι ούτε Α' ούτε Β' κατηγορίας, είναι κάπου στο ενδιάμεσο. Και δεν τον βρίσκω τόσο καλό στη σκηνοθεσία αυτήν καθεαυτή (αν και απεικονίζει πολύ ωραία την βρωμιά του πεδίου δράσης των ηρώων),  αλλά στην αποτύπωση των χαρακτήρων. Πέρα από το Training Day φυσικά, μας έχει δώσει το πολύ καλό End of watch, το υποτιμημένο Sabotage, εχει ασχοληθεί με το Dark Blue. Για εμένα είναι ο πρίγκηπας των ιστοριών με βρώμικους μπάτσους.

Το συγκεκριμένο δεν το θυμάμαι πολύ καλά, θυμάμαι μόνο ότι μου άρεσε, ότι ο Keanu ήταν πολύ λίγος και αφαίρεσε πόντους από την ταινία  και ότι είχε ωραίο φινάλε. Μάλλον θα το ξαναδώ. Αλλά πρώτα θα δω το Harsh Times. Γραμμένο και σκηνοθετημένο από τον Ayer, με τον Bale. Πώς μου ξέφυγε αυτό;

Έπιασα το Sabotage στο ΑΝΤ1 αν θυμάμαι σωστά και ήταν ότι πιο απολαυστικό είχα δει εδώ και καιρό. Όπως ανάφερες, ο David Ayer είναι πρώτης κλάσης σκηνοθέτης για αστυνομικά θρίλερ εφόσον είναι από το L.A και ξέρει από αυτά από προσωπική εμπειρία. Κρίμα που εφάγε τρελή απατεωνιά από την Warner Bros. οσο αφορά το Suicide Squad που από ότι εχώ διαβάσει ήταν τρελά καλή ταινία πριν την ακρωτηριάσουν με το editing και ο ίδιος πολεμάει να έχει το δικό του Snyder Cut αλλά πολύ απίθανο φαίνεται. Κρίμα που δεν θα δικαιωθεί. 

Αλλά έχει μια επερχόμενη ταινία δράσης με τον Στέιθαμ που λέγεται The Beekeeper με πολύ γάματο cast οπότε δεν πιστεύω να τον πονάει και τόσο αλλά και πάλι, εξαιρετικός σκηνοθέτης και πάω πολύ το στιλ του. Νομίζω το καλύτερο του έργο είναι σιγουρά το Training Day. Άκρως κλασική ταινία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Infinity Pool[2023]

inf-pool.webp

https://www.imdb.com/title/tt10365998

Ενα ζευγαρι[Alexander Skarsgård + Cleopatra Coleman] κανει τις διακοπες του σε ενα θερετρο σε ενα νησι παραλληλα γνωριζονται με ενα αλλο ζευγαρι[Mia Goth + Jalil Lespert]. Σε μια βολτα εξω απο το θερετρο γυρνοντας μεθυσμενοι το βραδυ θα χτυπησουν εναν ανθρωπο στο δρομο οπου θα πεθανει ακαριαια. Την επομενη μερα η αστυνομια συλαμβανει τον Skarsgård που οδηγουσε και μαθαινει οτι η ποινη ειναι εκτελεση απο ενα μελος της οικογενειας του θυματος η και εδω γινεται αρκετα weird να σε κλωνοποιησουν 100% εναντι αμοιβης και να εκτελεστει ο κλωνος. Ολα καλα μεχρι εδω. Απο εδω και περα η ταινια περνει μια τελειως περιεργη τροπη με αρκετα lovecraftian κλιμα σε ιδιαιτερες και awkward σουρεαλιστικες καταστασεις. Απο Cronenberg εχω δει το αρκετα καλο επισης ιδιαιτερο Possessor το οποιο ειχε μυστηριο και ηταν ιδιαιτερο αλλα εβγαζε νοημα στο τελος εδω που οκ μπορεις να πεις οτι ειναι κατι σαν εμπειρια αυτο που βλεπεις δεν βγαινει κατι και ειναι οσο πιο ακαθοριστο γινεται. Η Mia Goth κλασικα τραβαει ολα τα βλεμματα οχι μονο με την ομορφια της μιας και η Coleman ειναι πανεμορφη αλλα με το ιδιαιτερα τραβηχτικο της βλεμμα. Ο Skarsgård ιδιαιτερα υπερβολικος σε πολλα σημεια τσαλακωθηκε αρκετα για να βγει η ταινια. Γενικα η πρωτη ωρα ειναι μια χαρα οσο προχωραμε ομως χανετε η μπαλα τελειως μεχρι να ερθει η κορυφωση. Ωραια κεντρικη ιδεα αλλα περιεργος ο τροπος που βγαινει προς τον θεατη. Σιγουρα περιμενω τις επομενες ταινιες του Cronenberg και ελπιζω να ειναι πιο προσιτες και ξεκαθαρες. Οχι mainstream αλλα οχι και αυτο το συννοθυλευμα. 6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2023 στις 11:18 ΜΜ, XrysaKakou είπε

Tár |

Λοιπόν, την είδα την ταινία. Η κεντρική ηρωίδα απλά οσκαρική ΌΜΩΣ είχε κάποια σημεία που προσωπικά με εκνεύρισαν στο σενάριο. Σε πολλές σκηνές αισθανόμουν ότι διάβαζα αποσπάσματα απο το Google ειδικά κάποιες μουσικές ιστορικές πληροφορίες, σχετικά με τoν Μάλερ και τον Ελγκαρ. Κάποιες άλλες υπερβολικές (ο εκφοβισμός του μικρού παιδιού για παράδειγμα) ενώ κάποιες άλλες εντελώς περιττές, περίμενα περισσότερα από το σενάριο.

Φυσικά είχε και δυνατές στιγμές και κάποιες ρεαλιστικές που γίνονται δυστυχώς και στην πραγματικότητα ιδίως με τους άνδρες μαέστρους που είναι και οι περισσότεροι, εννοώ την απόκτηση προστατευόμενων με βλέψεις πάντα ερωτικές κλπ

Με άριστα το 5 θα βάλω 4

Την είδα και εγώ μόλις την ταινία. Θα συμφωνήσω και εγώ για την ερμηνεία της Blancet. Από κει και πέρα όμως, αυτό που είδα δεν είναι ταινία. Δεν δένεσαι με τον ήρωα, πολύ filler, φτάνει κοντά στο τέλος και ακόμα δεν καταλαβαίνεις τι διαπραγματεύεται. Σε αυτό παίζει ρόλο ότι η προβολή των κεντρικών γεγονότων γίνεται σε πολύ γρήγορο χρόνο. Τέλος πολύ ορολογία σχετικά γύρω απ' την συμφωνική μουσική, που μια ταινία, θα την είχε σετάρει έξυπνα στο πλοκή της.

Θα πρότεινα σε όποιον θέλει να την δει να αποφύγει το cinema. Θα χρειαστεί να πατήσει αρκετό next και prev.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manolis940 είπε

φτάνει κοντά στο τέλος και ακόμα δεν καταλαβαίνεις τι διαπραγματεύεται.

Διαπραγματεύεται μια γυναίκα που έχει δύναμη, φήμη, αναγνώριση, μια διάνοια ανάμεσα στην ιεραρχία των ανδρών (αυτό την είχε αγχώσει πολύ) και την πτώση αυτού του political correct σκεπτικού και τρόπου ζωής της(όλα είναι τέλεια δομημένα αλλά δήθεν) με τη διαφορά ότι όλο αυτό δεν γίνεται με τον σωστό τρόπο. Είναι ανούσια εγωκεντρική η ταινία (θα μπορούσε να μπει βαθύτερα στον ψυχισμό της με κοινωνικές προεκτάσεις) και δεν έχει ορολογία όσο ιστορικές αναφορές με εξαίρεση ένα περασματάκι στην σκηνή που τα βάζει με τον κύριο ρομπότ χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Harsh Times

Σοβαρά διαταραγμένος βετεράνος της Καταιγίδας της Ερήμου  προσλαμβάνεται μετά κόπων και βασάνων από τους Ομοσπονδιακούς για να συνεχίσει το "έργο" του στην Κολομβία, αλλά πριν καταταγεί και τυπικά θα προσπαθήσει να  καταστρέψει όσους περισσότερους δικούς του ανθρώπους μπορεί.

Η καλύτερη σκηνοθετική δουλειά του Ayer. Κανείς δεν έχει απεικονίσει το L.A σε όλη του την μιζέρια όπως αυτός, αλλά αυτήν τη φορά (και νομίζω για πρώτη σε ταινία του) έχουμε και πλάνα μιας πιο απλής, όμορφης, γαλήνιας ζωής, μακριά από το L.A. Ο Bale είναι συγκλονιστικός και παίζει με μια ενέργεια που έχει να βγάλει από το The fighter, αλλά φαντάζομαι ότι ο και οι ηθοποιοί είναι σαν τους αθλητές, κάποια στιγμή κουράζονται και ρίχνουν ρυθμούς ή επαναλαμβάνονται. Εδώ είναι γεμάτος όρεξη, δύναμη και κακία. Εξαιρετικός και ο Rodriguez, που έχει όλα τα χαρτιά στα χέρια του (και την Eva Longoria), αλλά επανειλημμένα τα καίει.

Στην αρχή γέλασα λίγο με τις κατεργαριές τους (απολαυστικό το κομμάτι με τον Terry Crews), αλλά όσο περνούσε η ώρα τα πράγματα σοβάρευαν και μου κόπηκαν τα γέλια. 

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...