Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Τeen Wolf The Movie

https://www.imdb.com/title/tt15486810/
Ως φαν της σειρας, ηθελα πολυ να μου αρεσει η ταινια. Δεν περιμενα καμια υπερπαραγωγη βεβαια, θα ημουν οκ αν ηταν μια μετρια ταινια, κατι τετοιο περιμενα δηλαδη, αλλα πιστευα πως ηταν καλη φαση να δουμε το team παλι μαζι. Οποτε ήθελα να μου αρεσει, εστω και λιγο. Το προσπαθησα. Τελικα κατεληξα να την δω σε δυο δοσεις γιατι με πηρε ο υπνος.

Μιλαμε για μια αθλιοτητα, η αρπαχτη της αρπαχτης, ω αρπαχτη. Βασικα καταφεραν να κατακρεουργησουν σε 2μιση ωρες (εδω γελαμε με την διαρκεια), ΟΛΟΥΣ ανεξαιρετως τους χαρακτηρες πλην της Αλισον και να κατακερματισουν το storyline της Kira. Δηλαδη ffs, χτιζεις μια ταινια γυρω

Spoiler

απο ενα storyline ενος χαρακτηρα κλπ, χωρις να εχεις μεσα την original Kitsune και μελος του pack, μονο και μονο για να αναστησεις την Aλισον, επειδη.... ποιος ξερει γιατι.

Ο Jackson ηλιθιος ως συνηθως, εκει που παει να χρησιμοποιησει την δυναμη του, που την εχει αναφερει στην αρχη, απλα βγαζει ενα μαχαρι, η Hikari ουτε καταλαβα απο που προεκυψε, οπως και ο Eli φυσικα, ο Derek εγινε φλωρος ο οποιος δεν μεταμορφωνεται για να μην τρομαξει τον γιο του (ΛΟΛ), ο Liam απλα υπαρχει ως γλαστρα χωρις λογο και δεν παιρνει καν μερος στην τελικη μαχη επισης χωρις λογο, ο Parrish σωζει λιγο την κατασταση, η Malia απλα πεταει δυο καφριλες και αυτο ηταν (η σχεση της με τον Scott ανυπαρκτη γενικα) και η Lydia δεν χρησιμοποιει την δυναμη της επειδη εχει καιρο να το κανει και ειναι σαν να εχει ατροφησει ο μυς της. Ο Mason δεν γινεται καν Χιμαιρα (αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν θυμαμαι αν ειχε ακομα τις δυναμεις του). Και ο Scott... α ναι, ο Scott απλα υπαρχει, αλλα και αν δεν υπηρχε δεν θα αλλαζε απολυτως τιποτα.

Ο Stiles δεν υπαρχει καν (και καλα εκανε ο ηθοποιος εδω που τα λεμε και δεν συνεδεσε το ονομα του με αυτο το σκουπιδι), ομως η φαση με το Nogitsune απλα δεν δενει χωρις αυτον.

Και δεν καταλαβα, ειχαμε μια επικη σκηνη οταν πεθανε η Αλισον, ειχαν σοκαριστει ολοι οι φαν της σειρας λιγο ως πολυ, για να ερθουν μετα απο χρονια να μας πουν ξερεις κατι, fuck that, τελικα ζει χωρις λογο.

Και καπου εδω κλαιμε.

Τα ειπα και ξεσπαθωσα. Αν δεν εχετε δει την σειρα, μην δειτε την ταινια, δεν εχει κανενα νοημα και δεν θα καταλαβετε και τιποτα. Αν εχετε δει την σειρα, μην δειτε την ταινια, δεν εχει κανενα νοημα και δεν θα καταλαβετε τιποτα και θα σας μεινει μονο η απογοητευση.

1/10

Edit: Ωχ μαλλον πανε την σειρα για reboot, μόλις το συνειδητοποίησα! Ενταξει, θα παει άπατη :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Confessions[Kokuhaku][2010]

MV5-BYz-M2-OGQ2-Nz-Ut-Nzlm-Yi00-ZDg4-LWE

https://www.imdb.com/title/tt1590089

Ενα εξαιρετικο σοκαριστικο γεματο αλλαγες συναισθηματων Ιαπωνικο δραματικο θριλερ που θα μεινει στο μυαλο του θεατη για παρα πολλα χρονια. Μια θλιβερη ιστορια ενος θανατου ενος μικρου κοριτσιου που θα επιφερει την μεγαλυτερη και πιο σοκαριστικη εκδικηση στην ιστορια του κινηματογραφου. Απο το πρωτο λεπτο μεχρι το τελος η ταινια βλεπετε με κομμενη την ανασα ατελειωτες ανατροπες και αλλαγες συναισθηματων με μια απο τις καλυτερες μουσικες επενδυσεις που θα ακουσουμε το ταιριασμα με αυτο που βλεπουμε ειναι υποδειγματικο. Κορεατες κυριως αλλα και Ιαπωνες ανεκαθεν εφτιαχναν σοκαριστικες ταινιες εκδικησης και η συγκεκριμενη ειναι μεσα στις καλυτερες μεχρι σημερα. Αξιζουν μπραβο στον Tetsuya Nakashima για την σκηνοθεσια. Μην την χασετε. 9/10

Απλά ,δείτε την.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Luckiest Girl Alive[2022]

MV5-BNz-Jl-MTE3-ODEt-ODRj-OS00-Zjg4-LWE0

https://www.imdb.com/title/tt4595186

Πραγματικα μια τιμιοτατη ταινια απο netflix η οποια αγγιζει ενα πολυ σοβαρο θεμα αυτο του βιασμου και το προσεγγιζει με εναν τροπο χωρις υπεκφυγες και πιστευω οτι κανει την υπερβαση. Η εξαιρετικα ομορφη Mila Kunis στον πρωταγωνιστικο ρολο κανει αψογη δουλεια οπως και η εκδοχη του χαρακτηρα στην εφηβεια απο την Chiara Aurelia. Η ταινια ξεκιναει χωρις να εχεις ιδεα τι θα δεις και σιγα σιγα ξεδιπλωνει την ιστορια της με αρκετα flashback στο τι συνεβη και τι αντικτυπο ειχε ολο αυτο στην πρωταγωνιστρια μας. Δεν μενει εκει ομως και οπως ειπα κανει την υπερβαση και το παει ενα βημα παραπερα ενα βημα που οι περισσοτερες γυναικες δεν εκαναν τα παλιοτερα χρονια εχει λιγα χρονια ομως που ισως κατι να εχει αλλαξει. Μπραβο netflix για την προσπαθεια μια ταινια οχι απλα για να περασει η ωρα αλλα μια ταινια που θετει σοβαρα προβληματα της κοινωνιας μας και ειδικα των ανθρωπων που βιωσαν κατι αναλογο. Δειτε την. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Eye[Gin gwai][2002]

c-Ttgc-Kr-RWI0-HNo-HTw-HF67x17-Kk1.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0325655

Ακομα ενα κλασικο θριλερ του Κινεζικου κινηματογραφου το οποιο ακουγα πολλα χρονια αλλα ποτε δεν το ειχα δει. Χθες λοιπον ηρθε η ωρα. Μπορω να πω οτι σαν ταινια ηταν εξαιρετικη ποιοτικο σεναριο το οποιο ομως επειδη βγηκε το 2002 δανειζεται/κλεβει 2 κεντρικες ιδεες απο γνωστες Αμερικανικες ταινιες και καπου εκει νιωθεις οτι ξανα εχεις δει την ολη κεντρικη ιδεα. Η διαχειρηση ομως αυτων των 2 ιδεων γινετε με ιδιαιτερο τροπο που μονο οι Κινεζοι/Ιαπωνες θα μπορουσαν να σκεφτουν και δεν χτυπαει τοσο στο μυαλο του θεατη οσο την βλεπει. Εξαιρετικα τρομακτικη ατμοσφαιρα πολυ καλη η πρωταγωνιστρια με πολλες creepy σκηνες και δυνατο lore στα flashback. Δεν εχει την δυναμικη των ringu/ju-on τα οποια προσδιορισαν το ειδος γιατι κλεβει ιδεες απο αλλες ταινιες αλλα συνολικα ειναι απο τα πολυ δυνατα θριλερ του Ιαπωνικου κινηματογραφου. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

The Eye[Gin gwai][2002]

Ακομα ενα κλασικο θριλερ του Κινεζικου κινηματογραφου

Η διαχειρηση ομως αυτων των 2 ιδεων γινετε με ιδιαιτερο τροπο που μονο οι Ιαπωνες θα μπορουσαν να σκεφτουν 

Τελικά τι είναι; Κινέζικο ή Ιαπωνικό; 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, andreas1gr είπε

Τελικά τι είναι; Κινέζικο ή Ιαπωνικό; 😏

Κινεζικο ναι λαθος μου. Το ειχα Ιαπωνικο και το διορθωσα σε Κινεζικο αλλα οχι το δευτερο. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Babylon[2022]

Babylon-Poster-GRE.jpg

https://www.imdb.com/title/tt10640346

Απο το σκηνοθετη του τεραστιου Whiplash του First Man και του La La Land μια ταινια του Hollywood για το Hollywood. Θα δουμε μια ταινια 3 ανθρωπων και την μαχη του καθενα σε ενα τοσο επιρρεπη κλαδο αυτο των ταινιων. Αρκετα φανταχτερη και φαντασμαγορικη εκ πρωτης οψεως που ομως κρυβει πολλα κατω απο την επιφανεια της. Ξεκιναει το 1926 οπου το κοινο των ταινιων ηταν πιο απλο ο κλαδος δεν ειχε λιγα χρονια που αρχισε να μεγαλωνει και μας παει αρκετα χρονια μετα οπου μπαινουν στη μεση πολλοι παραμετροι για να εισαι αρεστος στο χωρο. Η ταινια εχει ενταση εκει που πρεπει γινετε υπερβολικη σε σημεια αλλα στο συνολο της κραταει το κεντρικο της νοημα. Την αγαπη για το συναισθημα που βγαζουν οι ταινιες. Το τελος μου θυμισε το κλασικο αριστουργηματικο Cinema Paradiso. Brad Pitt/Margot Robbie/Diego Calva στο βασικο καστ εξαιρετικη δουλεια και απο τους 3. Μου αρεσε επισης η μικρη αλλα δυνατη εμφανιση του Tobey Maguire προς το τελος. Λεγονται μεγαλες αληθειες στην ταινια και μπραβο στον Chazelle που κρατησε ατοφια[οσο γινεται] την πραγματικοτητα του αμειλικτου Hollywood. Βαζει αγαπη στις ταινιες του και φαινεται αν και οπως ειπα καπως υπερβολικος για να σοκαρει σε σημεια αν και ως R rating ελπιζω μονο οι ανω των 17 να επιτρεπονται και οχι μικροτερα παιδια. Αν και 3 ωρες λοιπον η ταινια κυλαει νερακι και σε βαζει στον κοσμο της απο το πρωτο μισαωρο και σε ταξιδευει στον φαντασμαγορικο θεοτρελο αλλα και θλιβερο κοσμο του Hollywood. 7.7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skinamarink 

p23640184_v_v13_aa.jpg

Περισσοτερο τρομακτικο ηταν το trailer, παρα η ταινια. Επεσε και λιγο fast forward σε ορισμενα σημεια. Σιγουρα θα μπορουσε να ηταν και 30 λεπτα μικροτερη σε διαρκεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blade I (1998) 

Blade II (2002) 

blade-vs-blade-ii.jpg.438397dc185abded4ada432d4719cbec.jpg

Αν και είμαι γεννημένος το 1995 και έχω δει τις περισσότερες γνωστές ταινίες από το 70 και μετα, με αγαπημένη δεκαετία αυτή των 90s - 00s, για άγνωστο λόγο δε τις είχα δει.

Πολύ πιο διασκεδαστικές Marvel ταινίες απ' οτιδήποτε βγαίνει σήμερα. Αρκετά dark χωρίς υπερβολές, ενδιαφέρον, cool και badass χαρακτήρας χωρίς να γίνεται παιδικός ή καρικατούρα, απλοϊκό to the point σενάριο, έξυπνο χιούμορ όπου χρειαζόταν, δυναμική αρχή και pacing στις δύο ταινίες. Εκπληκτικός Welsey Snipes, ταιριαστός στο ρόλο απόλυτα. 

 

 

*Το τρίτο (Trinity, 2004) δεν ξέρω αν θέλω να το δω καθώς διάβασα ότι είναι πολύ κατώτερο των δύο πρώτων ταινιών οπότε δεν θέλω να μου χαλάσει την ατμόσφαιρα που έχτισαν αυτές.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το Babylon. Εχει φαει τρελο θαψιμο σε αρκετα reviews και διαφωνω καθετα. Ναι κατηγορησε το για τη διαρκεια αλλα μεχρι εκει imo. Ουτε incoherent mess ειναι που το ειπαν και αγγιζει ωραια θεματα (identity, οικογενεια, το πως σε μασαει και σε φτυνει η βιομηχανια του σινεμα, το ψεμα της, η θυσια που απαιτειται και ο γολγοθας που εχει ο καθενας μεσα του).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Triggered
https://www.imdb.com/title/tt9419976/

Συμπαθητικη ταινια, οχι κατι τρελο αλλα οχι και χαλια, βλεπεται ευκολα, τερμα γεματο στις random καταστασεις και επεξηγησεις, αλλα και παλι σε ψιλοκραταει για καποιον λογο αν θελεις να δεις κατι πολυ χαλαρο χωρις ιδιαιτερη σκεψη κλπ.

5,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imdb.com/title/tt19623228/

Η ιστορία ενός Δανού ιερέα που κάνει ένα δύσκολο ταξίδι στην Ισλανδία στις αρχές του 19ου αιώνα για να χτίσει μια νέα εκκλησία σε ένα απομακρυσμένο τοπίο και να γνωρίσει τους κατοίκους της Ισλανδίας απαθανατίζοντας τους ταυτόχρονα με την φωτογραφική μηχανή του.

Παρόλο που θέλει να γνωρίσει τους ντόπιους νιώθει λίγο απομακρυσμένος από αυτούς και δεν μπορεί να ταυτιστεί.

Το ίδιο και οι Ισλανδοί που δεν μπορούν να τον καταλάβουν και βλέπουμε μια ταινία ψυχαναλυτική με διαφορετικούς χαρακτήρες, κάποιοι πιο τραχείς κάποιοι πιο εκλεπτισμένοι.

Η ταινία ίσως να μπερδέψει αρκετό κόσμο καθώς δεν γνωρίζουμε την δυναμική που υπάρχει μεταξύ Δανίας-Ισλανδίας.  Επίσης έχει εναλλαγή δανέζικων και ισλανδικών μετάξύ των χαρακτήρων που για τους μη βορειο-ευρωπαίους ίσως να μην είναι εξ αρχής κατανοητή η διαφοροποίηση αλλά παίζει ρολο στην ταινία.

Συνδυάζει και πολλά στοιχεία από western και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να είναι κάπως τραβηγμένοι οι χαρακτήρες και υπερβολικοί. Αυτή η υπερβολή βέβαια έχει και το νόημά της στην ταινία αλλά θα προτιμούσα να είναι λίγο πιο άμεσοι και απλοί.

Εχει εξαιρετική φωτογραφία η ταινία και είναι γυρισμένη στο παλιομοδίτικο 1.33/1. Είναι και σχετικά αργή, γιατί δίνει μεγάλη έμφαση στα πλάνα και στα τοπία. Σε γυρνάει πραγματικά στις αρχές του 19ου αιώνα ο τρόπος που είναι γυρισμένη και αυτό δίνει έναν ρεαλισμό.

Η ταινία αξίζει για μένα να την δει κάποιος, εννοείται βέβαια ότι απευθύνεται σε σινεφίλ κοινό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Plane 2023

PLANE_27x40_DOM_PAYOFF_1SHT_RGB.jpg

Με τον Gerard Butler .

Κατά την γνώμη μου είναι η καλύτερη αεροπορική ταινία που έχω δει την τελευταία 10ετια ..Ανώτερη πιστεύω από το Con Air

8/10

Επεξ/σία από MrGalaxy
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrGalaxy είπε

Plane 2023

PLANE_27x40_DOM_PAYOFF_1SHT_RGB.jpg

Με τον Gerard Butler .

Κατά την γνώμη μου είναι η καλύτερη αεροπορική ταινία που έχω δει την τελευταία 10ετια ..Ανώτερη πιστεύω από το Con Air

8/10

Την είδα χθες. Μου θύμισε ταινία δράσης 90-early 00's. Φόρος τιμής. Ακριβώς ΑΥΤΟ που ήθελα να δω δηλαδή! Relax and enjoy ταινία. 

Το Con Air είναι κατηγορία από μόνο του μη το βάζουμε στην εξίσωση. Broscarική ταινία ;) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plane[2023]

PLANE-27x40-DOM-PAYOFF-1-SHT-RGB.jpg

https://www.imdb.com/title/tt5884796

Ταινια που κινειται μεταξυ B-Movie και blockbuster η οποια ξερει ακριβως τι θελει να δωσει. Μια γεματη αγωνια ταινια με ενταση και μπολικη δραση στην οποια ομως ξερεις μετα το μισαωρο ακριβως πως θα τελειωσει. Ο Gerard Butler την τελευταια 10ετια εχει παιξει σε αρκετα blockbuster τα οποια αν και με πολυ καλα εφε και δραση δεν ειναι οσο καλα ειναι το plane γιατι προσπαθουν για το κατι παραπανω και τελικα αποτυγχανουν παταγωδως την ιδια ωρα που το plane αυτο που υποσχεται αυτο δινει δεν προσπαθει να γινει κατι μεγαλυτερο. Ευχαριστη εκπληξη λοιπον για ποπ κορν και παρεα αλλα μεχρι εκει. 6.6/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...