Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σας άρεσε το Menu προτείνω και το triangle of sadness. Αρκετά περίεργη ταινία και αυτή που καυτηριάζει από κεντρώα οπτική τα κοινωνικά τεκταινόμενα. Τα πρώτα 2 part της είναι solid 8/10….. στο 3ο μέρος το χάνει λίγο. Μην περιμένετε εξηγήσεις  όπως και με το menu. Εγώ πάντως διασκέδασα και με τις 2 ταινίες περισσότερο από banshees και vengeance που σε κάποιες στιγμές με πήρε ο ύπνος. Αντί για το banshees σε πιο κουλτουρε φάση θα πρότεινα το the quiet girl και το tar. Το πρώτο για τις ερμηνείες/τοποθεσίες αν και λίγο καταθλιπτικό….. για το δεύτερο απλά απορείς πως επέτρεψαν να βγει τέτοια based ταινία. Και μάλιστα η Cate πήρε και χρυσή σφαίρα. 
 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Lotof
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

M3GAN (2022)

https://www.imdb.com/title/tt8760708/

Προσωπικά δεν μου άρεσε. Την είδα ολόκληρη μπας και δείξει κάτι αξιόλογο στο τέλος. Καθόλου τρομακτική και αρκετά κλισέ. Θα μπορούσε να έχει καλύτερα/περισσότερα kill scenes με περισσότερο gore. Τώρα βέβαια ήταν PG-13, κάτι το οποίο είναι κουλό όταν πρόκειται για τέτοιο genre. Το acting πολύ μέτριο, με εξαίρεση το κοριτσάκι που ήταν οκ. Ειδικά η ενήλικη πρωταγωνίστρια εντελώς αγγούρι.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ted είπε

 

Υπάρχει καπου να δουμε την ταινια αυτη?Μονο κατι dvd απο ebay βλεπω και αυτα δεν ξερω καν αν θα εχουν ελληνικούς υπότιτλους..

Δεν χάνεις και κάτι, πέραν μερικών σκηνών και σκηνικών που φέρνουν στα παιχνίδια η ταινία από άποψη υποκριτικής και ουσίας ήταν χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Triangle of Sadness[2022]

MV5-BNDRi-Zjc0-ZDMt-Mjhl-Yi00-Zj-Az-LTg0

https://www.imdb.com/title/tt7322224

Ειχα μεγαλες βλεψεις για αυτη την ταινια μιας και ο Σουηδος Ruben Östlund εχει κανει το εξαιρετικο Turist το οποιο αν μην τι αλλο ηξερε τι θελει να περασει στον θεατη και το καταφερνε αψογα. Εδω λοιπον στο τριγωνο της θλιψης εχουμε μια ταινια που χωριζεται σε 3 κομματια. Το καθενα προσπαθει να γινει καταλυτης για συγκεκριμενα στερεοτυπα κυριως των πλουσιων και να περασει με τρελο σουρεαλισμο μια πραγματικοτητα με μεγαλες δοσεις αληθειας. Το προβλημα ειναι οτι περα απο το πρωτο part και λιγο απο το δευτερο η υπολοιπη ταινια πλατιαζει υπερβολικα και αυτο που θελει να περασει το παει μεσω Λαμιας και γινετε πραγματικα υπερβολικο σε πολλα σημεια μην πω και τερμα αηδιαστικο εκει στο δευτερο μερος της. Γενικα πιστευω κρυβει νοηματα η ταινια περα απο τα προφανες αλλα με μια θεαση δεν βγαινει ακρη και για δευτερη θεαση πολυ δυσκολα. Δεν την προτεινω ακομα και σε οσους αρεσουν τετοιες περιεργες ταινιες που πρωτοτυπουν σε πολλα θεματα. Δειτε το Turist και μεινετε μακρια απο τη συγκεκριμενη. 5.5/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Glikos είπε

M3GAN (2022)

https://www.imdb.com/title/tt8760708/

Προσωπικά δεν μου άρεσε. Την είδα ολόκληρη μπας και δείξει κάτι αξιόλογο στο τέλος. Καθόλο

Τι εννοεις την ειδες ολοκληρη; Συνηθως πως βλεπεις τις ταινιες; Μισες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Τι εννοεις την ειδες ολοκληρη; Συνηθως πως βλεπεις τις ταινιες; Μισες;

λογικά το αναφέρει επειδή μάλλον ήθελε κάπου να σταματήσει αλλά την πήγε έως το τέλος μπας και . . . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Τι εννοεις την ειδες ολοκληρη; Συνηθως πως βλεπεις τις ταινιες; Μισες;

Ολόκληρες τις βλέπω, αλλά αν είναι μούφα συνήθως θα την πάω fast forward σε κάτι σκηνές ή/και θα την σταματήσω και θα δω την επόμενη μέρα την υπόλοιπη. Την συγκεκριμένη την είδα σε 2 δόσεις. Έχει τύχει και να την παρατήσω όμως. 😊

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Arkin said:

Triangle of Sadness[2022]

 

https://www.imdb.com/title/tt7322224

Ειχα μεγαλες βλεψεις για αυτη την ταινια μιας και ο Σουηδος Ruben Östlund εχει κανει το εξαιρετικο Turist το οποιο αν μην τι αλλο ηξερε τι θελει να περασει στον θεατη και το καταφερνε αψογα. Εδω λοιπον στο τριγωνο της θλιψης εχουμε μια ταινια που χωριζεται σε 3 κομματια. Το καθενα προσπαθει να γινει καταλυτης για συγκεκριμενα στερεοτυπα κυριως των πλουσιων και να περασει με τρελο σουρεαλισμο μια πραγματικοτητα με μεγαλες δοσεις αληθειας. Το προβλημα ειναι οτι περα απο το πρωτο part και λιγο απο το δευτερο η υπολοιπη ταινια πλατιαζει υπερβολικα και αυτο που θελει να περασει το παει μεσω Λαμιας και γινετε πραγματικα υπερβολικο σε πολλα σημεια μην πω και τερμα αηδιαστικο εκει στο δευτερο μερος της. Γενικα πιστευω κρυβει νοηματα η ταινια περα απο τα προφανες αλλα με μια θεαση δεν βγαινει ακρη και για δευτερη θεαση πολυ δυσκολα. Δεν την προτεινω ακομα και σε οσους αρεσουν τετοιες περιεργες ταινιες που πρωτοτυπουν σε πολλα θεματα. Δειτε το Turist και μεινετε μακρια απο τη συγκεκριμενη. 5.5/10

Μια από τα ίδια. Έβαλα να την δω λόγω βαθμολογίας και απογοητεύτηκα. Νομίζω και το 5.5 είναι υπερβολικό.

Μπορεί να είμαι πολύ ρηχός και να μην βρήκα ευφάνταστο τον τρόπο που ήθελε να περάσει τα μηνύματα του ο σκηνοθέτης...

Επίσης η ταινία ήταν κανονικά 3+ ώρες και την κόψαν για να βλέπετε πιο εύκολα και να μην κουράζει (ΝΟΤ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
43 λεπτά πριν, j0hnn1e είπε

Μια από τα ίδια. Έβαλα να την δω λόγω βαθμολογίας και απογοητεύτηκα. Νομίζω και το 5.5 είναι υπερβολικό.

Μπορεί να είμαι πολύ ρηχός και να μην βρήκα ευφάνταστο τον τρόπο που ήθελε να περάσει τα μηνύματα του ο σκηνοθέτης...

Επίσης η ταινία ήταν κανονικά 3+ ώρες και την κόψαν για να βλέπετε πιο εύκολα και να μην κουράζει (ΝΟΤ)

Την ειδα κι εγω χθες. Ενταξει δεν κλαιω ακριβως τον χρονο μου, αν δει κανεις τη συμμετοχη μου εδω εχω δει πολυυυυυ χειροτερες ταινιες. Αλλα και παλι, δεν... Καταλαβα τι ηθελε να περασει, καταλαβα την μεθοδο που χρησιμοποιησε, αλλα ολο αυτο δεν εδεσε κατα την γνωμη μου. 

Ασε που και πρακτικα θα μπορουσε να ειχε γινει ολο αυτο σε πολυ λιγοτερη διαρκεια και να ηταν καλυτερο το αποτελεσμα.

5/10 θα του εβαζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MRS. HARRIS GOES TO PARIS. Ένα αριστούργημα της έβδομης τέχνης.

 

Βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα

 

Greyhound Και μόνο που παίζει ο Τομ Χανκς η ταινία είναι εγγύηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλεπω οτι εκαψα πολυ κοσμο με την προταση για το triangle of sadness χαχα.

Με εξαιρεση την αηδιαστικη υπερβολικη σκηνη στο πλοιο με την ναυτια και τον εμετο την θεωρω πολυ καλη.

Γενικα και στο imdb βλεπω πολλες κριτικες με σχεση αγαπη ή μισους για την ταινια.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, The_Judas είπε

Βλεπω οτι εκαψα πολυ κοσμο με την προταση για το triangle of sadness χαχα.

Με εξαιρεση την αηδιαστικη υπερβολικη σκηνη στο πλοιο με την ναυτια και τον εμετο την θεωρω πολυ καλη.

Γενικα και στο imdb βλεπω πολλες κριτικες με σχεση αγαπη ή μισους για την ταινια.

Ήταν απολαυστικότατα τα πρώτα 2 part. Πολυ καλύτερο από το the menu κατ έμε. 

Μου πρότειναν το παρακάτω. Το έχει δει κανείς ;

https://www.netflix.com/title/81193794

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, Lotof είπε

Ήταν απολαυστικότατα τα πρώτα 2 part. Πολυ καλύτερο από το the menu κατ έμε. 

Μου πρότειναν το παρακάτω. Το έχει δει κανείς ;

https://www.netflix.com/title/81193794

Μου ειχε αρεσει πολυ θυμάμαι,  το ειχα δει οταν πρωτοειχε βγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το Triangle of Sadness το οποίο είδα κι εγώ προχτές, είναι μια πολύ ιδιαίτερη ταινία. Καταλαβαίνω τις ακραιες βαθμολογίες καθώς προφανώς δεν είναι για όλα τα γούστα. Είναι από τις ταινίες που έχουν κάτι βαθύ να πουν αλλά το εκφράζουν μέσω παρωδίας. Αυτή η αντίφαση λογικά προκαλεί αντιδράση στον απλό θεατή καθώς είναι δύσκολο να ευθυγραμμιστούν αυτά τα δύο άκρα μέσα του, η παρωδία και το σοβαρό στοιχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Confessions[Kokuhaku][2010]

MV5-BYz-M2-OGQ2-Nz-Ut-Nzlm-Yi00-ZDg4-LWE

https://www.imdb.com/title/tt1590089

Ενα εξαιρετικο σοκαριστικο γεματο αλλαγες συναισθηματων Ιαπωνικο δραματικο θριλερ που θα μεινει στο μυαλο του θεατη για παρα πολλα χρονια. Μια θλιβερη ιστορια ενος θανατου ενος μικρου κοριτσιου που θα επιφερει την μεγαλυτερη και πιο σοκαριστικη εκδικηση στην ιστορια του κινηματογραφου. Απο το πρωτο λεπτο μεχρι το τελος η ταινια βλεπετε με κομμενη την ανασα ατελειωτες ανατροπες και αλλαγες συναισθηματων με μια απο τις καλυτερες μουσικες επενδυσεις που θα ακουσουμε το ταιριασμα με αυτο που βλεπουμε ειναι υποδειγματικο. Κορεατες κυριως αλλα και Ιαπωνες ανεκαθεν εφτιαχναν σοκαριστικες ταινιες εκδικησης και η συγκεκριμενη ειναι μεσα στις καλυτερες μεχρι σημερα. Αξιζουν μπραβο στον Tetsuya Nakashima για την σκηνοθεσια. Μην την χασετε. 9/10

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...