Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Glikos είπε

Το 2ο FD δεν το πολυθυμάμαι να σου πω την αλήθεια, νομίζω άλλαξαν τελείως το cast αν δεν κάνω λάθος. Το 3ο δεν το θυμάμαι σχεδόν καθόλου. Συμφωνώ για το Barbarian. Τα Halloween του 2018 το έχω δει, πάρα πολύ καλό απ'όσο θυμάμαι. Τα υπόλοιπα θα τα δω σύντομα.

Επίσης είδα πρόσφατα και την σειρά Marianne (2019), Γαλλικής παραγωγής. Πολύ δυνατή, δεν το περίμενα. Ειδικά

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

στο 1ο μισό που έπαιζε και η δαιμονισμένη γριά ήταν πολύ γαμάτο.

Μετά ήταν λιγότερο creepy αλλά overall εξαιρετική. Κρίμα που δεν ανανεώθηκε για 2η σεζόν.

https://www.imdb.com/title/tt10875696/

Στο 2 παιζουν καποιοι απο το 1 ειναι συνεχεια και το θεωρω ισως και καλυτερο του 1. Στο 3 αλλαξε ολο το καστ και απο εκει και περα σε καθε ταινια αλλαζουν ολοι και ολα. Το 5 νομιζω το ειχα δει σε 3D και ηταν εξαιρετικο ως 3D σαν ταινια απλα οκ. Εκει στη γεφυρα ηταν το καλυτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στο 2 παιζουν καποιοι απο το 1 ειναι συνεχεια και το θεωρω ισως και καλυτερο του 1. Στο 3 αλλαξε ολο το καστ και απο εκει και περα σε καθε ταινια αλλαζουν ολοι και ολα. Το 5 νομιζω το ειχα δει σε 3D και ηταν εξαιρετικο ως 3D σαν ταινια απλα οκ. Εκει στη γεφυρα ηταν το καλυτερο. 

Ε συνήθως τα ξεχειλώνουν τα σίκουελ. Πάντως είχαν βγει αρκετά διαμαντάκια τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Glikos είπε

Ε συνήθως τα ξεχειλώνουν τα σίκουελ. Πάντως είχαν βγει αρκετά διαμαντάκια τότε.

Σαν τα παλια Κινεζικα Ιαπωνικα Ταιλανδεζικα δεν εχει. Τι να πρωτοθυμηθω

Ringu

Ju On

The Eye

Shutter

One Missed Call

Μετα εχουμε το Ισπανικο Rec εχουμε το Γαλλικο Martyrs απο Αμερικη το Saw το πρωτο Conjuring και σιγουρα ξεχναω αρκετα ακομα. Κλασικα horror θριλερ ολα τους ακομα με στοιχειωνουν αρκετα απο αυτα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σαν τα παλια Κινεζικα Ιαπωνικα Ταιλανδεζικα δεν εχει.

Καλά οι Ασιάτες είναι αυθεντίες σε αυτά. Θα ξαναδώ το The Wailing (2016). Από τα αγαπημένα μου horror, καθώς και το Hereditary (2018).

Και οι Ισπανοί - Γάλλοι έχουν βγάλει διαμαντάκια όπως αυτά που ανέφερες.

Να προσθέσω και τα εξής Haute tension (2003), Eden Lake (2008), Frontière(s) (2007), The Exorcism of Emily Rose (2005). Είναι και άλλα που αξίζουν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Glikos είπε

Καλά οι Ασιάτες είναι αυθεντίες σε αυτά. Θα ξαναδώ το The Wailing (2016). Από τα αγαπημένα μου horror, καθώς και το Hereditary (2018).

Και οι Ισπανοί - Γάλλοι έχουν βγάλει διαμαντάκια όπως αυτά που ανέφερες.

Να προσθέσω και τα εξής Haute tension (2003), Eden Lake (2008), Frontière(s) (2007), The Exorcism of Emily Rose (2005). Είναι και άλλα που αξίζουν.

Hereditary απο καινουργια εξαιρετικο ναι και το κορεατικο wailing αυτο μαζι με τα i saw the devil/chaser/man from nowhere/old boy δεν ειναι καθαρα horror για αυτο δεν τα ανεφερα αλλα εχουν και το horror στοιχειο μεσα. Eden lake απο τις πιο disturbing ταινιες. Τα αλλα 3 δεν τα εχω δει ποτε οποτε να εισαι καλα για τις προτασεις που τα εβαλες μου ειχαν διαφυγει. Οι Ισπανοι εχουν και τα The Bodies/Hidden Face/Ο θυρωρος τα οποια και αυτα εχουν μεσα τους το στοιχειο θριλερ δεν ειναι ομως ατοφια horror η θριλερ οπως τα πρωτα που ανεφερα. Τα final destination πατανε στο creepy horror και στο shocking τα λες σιγουρα πιο fun ταινιες απο αυτες που αναφεραμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Hereditary απο καινουργια εξαιρετικο ναι και το κορεατικο wailing αυτο μαζι με τα i saw the devil/chaser/man from nowhere/old boy δεν ειναι καθαρα horror για αυτο δεν τα ανεφερα αλλα εχουν και το horror στοιχειο μεσα. Eden lake απο τις πιο disturbing ταινιες. Τα αλλα 3 δεν τα εχω δει ποτε οποτε να εισαι καλα για τις προτασεις που τα εβαλες μου ειχαν διαφυγει. Οι Ισπανοι εχουν και τα The Bodies/Hidden Face/Ο θυρωρος τα οποια και αυτα εχουν μεσα τους το στοιχειο θριλερ δεν ειναι ομως ατοφια horror η θριλερ οπως τα πρωτα που ανεφερα. Τα final destination πατανε στο creepy horror και στο shocking τα λες σιγουρα πιο fun ταινιες απο αυτες που αναφεραμε.

Το ''The Man from Nowhere'' και τα Ισπανικά που ανέφερες δεν νομίζω να τα έχω δει, αλλά θα τα προσθέσω στην λίστα μιας που τα ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Glikos είπε

Έλα μου ντε. Για σινεμά δεν το συζητώ, ούτε με κυάλια.

Το Barbarian προσωπικά μου άρεσε σε γενικές γραμμές, αλλά δεν είναι μια ταινία που θα δεις και 2η φορά, ξεχνιέται. Είχε χτίσει καλό κλίμα στην αρχή, μετά το γύρισε σε gore/horror/splatter το οποίο ήταν διασκεδαστικό/είχε χαβαλέ σε αρκετά σημεία. Χάρηκα επίσης που είδα στην οθόνη πάλι τον Justin Long.

Σχετικά με το Final Destination είναι κλασσική ταινία που έχω δει κάμποσες φορές. Τα σίκουελ είναι αδιάφορα. Τα τελευταία Halloween δεν τα έχω δει ακόμα αλλά κρατάω μικρό καλάθι.

Καλά το Cape Fear (1991) πολύ γαμάτη ταινία. Δίνουν ρεσιτάλ οι ηθοποιοί, ειδικά ο De Niro.

Είναι κατώτερη του original αλλά σίγουρα σε ανώτερη φάση από 90% τών ταινιών. Ο Σκορσέζε είναι σκέτη κινηματογραφική καψούρα για μένα. Είναι μια ταινία για επαναληπτικές προβολές την βάζω συχνά και απολαυστική όπως πάντα.

tumblr_38d17523512489f71ac5102b826ded43_de2ba30b_500.gif.d1cacdb925ad1d2d7e7a97070a6b19fa.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2022 στις 9:22 ΜΜ, petitehononym123 είπε

Είναι κατώτερη του original αλλά σίγουρα σε ανώτερη φάση από 90% τών ταινιών. Ο Σκορσέζε είναι σκέτη κινηματογραφική καψούρα για μένα. Είναι μια ταινία για επαναληπτικές προβολές την βάζω συχνά και απολαυστική όπως πάντα.

tumblr_38d17523512489f71ac5102b826ded43_de2ba30b_500.gif.d1cacdb925ad1d2d7e7a97070a6b19fa.gif

1991  κ βγαίνει σε πρωτη προβολή με μια προσφορά στη τιμη απο το Αθηνόραμα στο Ιντεάλ  στη Πανεπηστιμιου Κυριακή μεσημέρι 12 νομιζω . Μεχρι κ όρθιους ειχε μεσα στο σινεμά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I believe in Santa Claus Netflix 

Μια όμορφη γυναίκα που για καπιον λόγο ,συχενεται τα Χριστούγεννα,,, και η κόρη της 8 ,θέλει ο Άγιος Βασίλης να τη φέρει το Αιφον ΛΟΛ 

γνωριζει ένα τυπα που δε σου κάνει πολύ για στρειτ, και έχει μια βλακοφατσα ,και είναι Δικηγόρος και επαναλαμβάνω είναι δικηγόρος .Και είναι ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ,,,,

της αποκαλύπτει ότι όχι μόνο γιορτάζει τα Χριστούγεννα, (shocking😳 )Αλλά  

πιστευει στον άγιο Βασίλη 😳και προσπαθεί να τη αποδείξει όχι είναι αληθινός 😳

και μετά απορείτε γιατί πολλοί κόβουν το νετφλιξ

το 4 στo IMDb δεν αρκεί 

Η ταινία είναι για μούντζες .και ο παπαρας που τη σκέφτηκε για τρελές σφαλιάρες 

αι σιχτιρ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοκις ειδαμε το Avatar 2, σε 3d … Παρολο που το ειδαμε στο μικρο σινεμα του χωριου μας ηταν ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ…  Ειχα πολυ καιρο να ευχαριστηθω ταινια.. Και Η πλοκη-ιστορια πολυ καλη, αλλα τα Εφε ηταν καταπληκτικα… 10’ !

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

https://m.media-amazon.com/images/M/MV5BOTQ4N2MwZTAtZTI0Ni00MTFhLTk5MTctNDE1M2E5ZTUyZDYwXkEyXkFqcGdeQXVyMTA3MDk2NDg2._V1_.jpg

Άγρια νύχτα (2022) - IMDb

Απολαυστική ταινία με πολλές σκηνές/ιδέες από τα Die Hard I και ΙΙ, αλλά και ολίγον Home Alone.

Εξαιρετικά βίαιο, αλλά και εξαιρετικά απολαυστικό.

7.5/10

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά μετά από ένα διάλειμμα κάποιων ετών είδα το Perfect Blue 1997 και όπως τις προηγούμενες έτσι και τώρα τελείωσε και καθόμουν στην καρέκλα μην έχοντας όρεξη να κάνω κάτι άλλο απλά να την σκέφτομαι. 

Α ρε Σατόσι Κον έφυγες νωρίς 😟

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A Christmas Story Christmas

Sequel του original A Christmas Story, με τους ίδιους ηθοποιούς απλά 39 χρόνια μετα. Πολύ ωραία οικογενειακή ταινία (όπως και η παλιά) και βασικά θα έλεγα μου άρεσε και περισσότερο απο την παλια, πολυ ομορφα περάσαμε :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

https://www.imdb.com/title/tt12873562/

The Invitation

Συμπαθητικη ταινια για το ειδος της, τραβηγμενη απο τα μαλλια σε σημεια, αλλα εχει καποια πολυ καλα σημεια. Βλεπεται ευχαριστα, παρα το οτι ψιλοκαταλαβαινεις τι παιζει αρκετα νωρις.

6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...