Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δειτε Tumbbad. Το ανεφερα πριν βδομαδες οτι καλυτερο στο horror κομματι απο Ινδια.

χαλια

δεν το χει το bollywood ειναι αστειοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Smile 

Ωραίο σαν ιδέα, και με ένα σενάριο πρωτότυπο .Μαλιστα ,έφερνε στο νου ταινίες ,όπως το it follows ,που βασικά με αυτό θύμιζε πιο πολύ. χωρίς να αντιγράφει .η το drug me to hell 

Αλλά κάπου χάθηκε στην μετάφραση .Ενω θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ένα δυνατό horror ,το πρόβλημα είναι ότι έπεσε σε γννωστα και ασφαλές κλισέ jump scares .οπως και μια άλλη ταινία που ανέφερα στη πρόηγ  σελίδα 

το όλο φάντασμα να είναι δίπλα στο πρωταγωνιστή, και να πέφτει πάνω του ,η να ουρλιάζει, έχει ειπωθεί άπειρες φορές .και εκτός αν είσαι 10 ,η ζούσες κάτω από ένα βράχο ,τα τελευταία χρόνια ,τότε ίσως υα τρομάξεις .  προφανως οι συγγραφείς σκεφτόταν τα 10 η 15 Χρονά που θα το βλεπαν κρυφά το έργο ,και υπολόγισαν σε αυτό το κοινό να το γράψουν έτσι .

Και ενώ στα Συν είχε καπιες καλές σκηνές ,με καλή τρόπη,το χαλούσε κάτι μικρό .Ειτε μια βλακώδες  φωνή του κακού ,η υστερικές αντιδράσεις της χαρακτήρας . Ωστοσο το δεύτερο δεν ήταν τόσο μείον .Μια και η πρωταγ ,ήταν αρκετά καλή, και Φατσικα  εμιαζε λίγο με την Allie seedy .αγαπημένη ηθοποιό των 90s 

 καθόλη την διάρκεια  δυο ωρών ,είχε μια μικρή αγωνία να δεις πως θα το προχωρήσει ως το τέλος .που προσωπικά ήταν ψιλό απογοητευτικό 

παντως είναι ένα έργο που βλέπω μέλλον να βγουν το πολύ ,αλλά δυο σίκουελ ,Και σίγουρα παρά καπια μείον ,που ανέφερα ,και οπωσ με το Ring  το αμερικανικό ,,θα χει το κοινό  του ,και θα πήγαιναν να το βλεπαν αρκετοί .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2022 στις 12:33 ΠΜ, Voodooman είπε

The stranger

Μία εγκληματική οργάνωση προσλαμβάνει ένα ρεμάλι με έναν όρο, να τους πει όλη την αλήθεια για το παρελθόν του, ώστε να ξέρουν τι να περιμένουν και να κανονίσουν την πορεία τους. Τι από αυτά που λένε όλοι είναι αλήθεια και τι ψέματα;

Η δεύτερη καλύτερη Netflixσοταινία που έχω δει μετά το The Devil all the time. Ξεκινάω με το κλισέ "όσο λιγότερα ξέρετε, τόσο καλύτερα". Το έργο είναι βαρύ, αργό, σκοτεινό, ύπουλο και δεν καταλαβαίνεις πολλά στην αρχή, ίσα ίσα που αναρωτιέσαι "τι κάνουν αυτοί εδώ;". Όταν αρχίζει να ξεκαθαρίζει, αποκτά ενδιαφέρον. Προσωπικά δεν είδα ούτε το trailer το οποίο, αν το δει κανείς προσεκτικά, δίνει κάποια μικρά στοιχεία. Μετά το τέλος της ταινίας διάβασα αρκετά γύρω από το θέμα της, τα γεγονότα και τις τεχνικές, για το οποίο δεν είχα ιδέα και ίσως για αυτό την βρήκα τόσο πρωτότυπη. O Harris πάρα πολύ καλός και ο Edgerton ίδιος ως συνήθως, αλλά η μανιέρα του είναι καλή και ταιριάζει στο ρόλο.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν είχα ιδέα τι είναι "Επιχείρηση Mr. Big", δεν είχα δει ποτέ παρόμοια ταινία, ούτε την είχα ακουστά

 

 

Ωραιο όντως. Για τέτοια μικρά διαμαντάκια που προκύπτουν από το πουθενά ζούμε (κινηματογραφικά). Dark & Gritty Crime Drama εν ολίγοις. Slow burn που λένε οι γνώστες, αλλά δίπλα στο slow να υπάρχει μονίμως μια υποβόσκουσα ένταση καθολη τη διάρκεια της ταινίας.

Ωραίες ερμηνείες, ωραία σκηνοθεσία, ωραίο minimal soundtrack, τι άλλο να θελήσει κανείς?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMDb: : Swallow 

https://www.imdb.com/title/tt8372298/

 

Meh, τίποτα το ιδιαίτερο. Έχει δύο τρεις καλούτσικες σκηνές αλλά γενικά πιπες. Και καλά θέλει να δείξει τραύμα και μοναξιά αλλά δεν έχει καμία ουσιαστική αξία καθώς το περιβάλλον της δεν μοιάζει ιδιαίτερα ρεαλιστικό που και αυτό θέλει να πει κάτι αλλά τίποτα. 

4/10, δεν ήταν εντελώς καταστροφή αλλά πιστεύω ότι χάνεις τον χρόνο σου. 

IMDb: : Old 

https://www.imdb.com/title/tt10954652/

 

Χμμμ, μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο. Ενδιαφέρον ιστορία και σενάριο που δυστυχώς παρουσιάζεται πολύ φτωχά σκηνοθετικά. Ηθοποιία που φαίνεται λες και δεν γυρίστηκε δεύτερη, Τρίτη, τέταρτη φορά για να στρώσει. Σε κρατάει όμως λόγο ιστορίας μιας και θέλεις να δεις τι παίζει. 

 

5/10 - εύκολα θα μπορούσε να είναι μέσα στις καλύτερες με καλύτερη παραγωγή όμως θεωρώ ότι αξίζει θέαση και σίγουρα δεν χάνετε τον χρόνο σας. Απλά μετριαστε τις απαιτήσεις σας σε θέμα budget και εκτέλεσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

Το Ακρωτήριο του Φόβου (1962)

Τί να πεις, τώρα? Αυτός αν είναι κινηματογράφος! Η ατμόσφαιρα από μόνη της είναι σαν καθαρό αέρα έχοντας δεί κυρίως σύγχρονες ταινίες. Το νέο-νουάρ στοιχείο είναι απολαυστικό, η υπόθεση είναι πολύ σαγηνευτική και καθολώτικη, ήταν το κάτι άλλο το σινεμά τών Η.Π.Α τότε που από τα τελευταία χρόνια των ενενήντα έχει πιάσει πάτο. 

Η σκηνοθεσία είναι αρκετά καλή μαζί με το μοντάζ αλλά τώρα τι να κρίνεις εδώ πέρα? Διαφορετικά πρότυπα και στάνταρτ για αυτά τα πράγματα τότε και τώρα με ύστερη γνώση οπότε αυτό το κομμάτι θα το αφήσω εδώ αφού αδιανόητα πολύ εξηντίλα σε κάθε όψη της ταινίας αλλά είναι φοβερή. Τρελά απολαυστική. 

Τώρα, θα μπω στο αγαπημένο μου κομμάτι. Την ηθοποιία. Ο Ρόμπερτ Μίτσαμ δεν είναι μόνο όλα τα λεφτά, είναι όλη το χρυσωρυχείο. Κάθε κίνηση του, ατάκα και στιγμή που βρίσκεται στην οθόνη είναι σκέτη κινηματογραφική καψούρα. Είναι από τους λίγους που παίζει σχετικά παρόμοιους ρόλους σε κάθε ταινία του και είναι όσο καλό όσο την πρώτη φορά. Θρύλος, σκέτος. Ο Γκρέγκορι Πεκ δεν πάει πίσω καθόλου. Η συμπεριφορά, η ανδρίλα και η φωνή του που είναι σκέτη τεστοστερόνη σε ηχητική μορφή κάνουν για μια τεράστια ερμηνεία.

Ο φίλος αστυνομικός του Πεκ είναι επίσης καλή ερμηνεία μαζί με άλλους δεύτερους ρόλους. Πολύ καλές η κόρη και η γυναίκα του Σαμ Μπούντεν. Καθαρή παραδοσιακή Αμερικανική οικογένεια φάση μου άρεσαν όσο μου άρεσε η ερμηνεία της κακομοίρας γυναίκα που επιτέθηκε ο Μάξ Κείντι. Γενικά, πολύ θετικά την βλέπω την ταινία αλλά αν είχα ένα παράπονο μονάχα είναι το τέλος. Έχοντας δεί την έκδοση του Σκορσέζε πρέπει να πω ότι σε σύγκριση είναι λίγο συντριπτικό σαν τέλος το φινάλε αυτής της ταινίας αλλά πάλι παίζει ρόλο ή ύστερη γνώση οπότε δεν είναι πολύ ελάττωμα της ταινίας αλλά προσωπικό παράπονο.

Καλύτερη ατάκα:

🇺🇲

You put the law in my hands and i'm going to break your heart with it.

🇬🇷

Έβαλες τον νόμο στα χέρια μου και θα σου ραγίσω την καρδιά με αυτόν.

-

Ένα εύκολο 9 από 10. Συνιστάται προβολή το συντομότερο δυνατόν.

spacer.png

 

 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Smile (2022)

https://www.imdb.com/title/tt15474916/

Απογοήτευση τελικά, το περίμενα καλύτερο. Μέτριο horror χωρίς να είναι ιδιαίτερα τρομακτικό. Είχε κάτι καλούτσικες σκηνές αλλά το ρήμαξαν στα κλισέ. Ακολούθησαν την τυπική συνταγή των περισσότερων ταινιών του είδους. Κραυγές, αυξομείωση μουσικής στις σκηνές με τον δαίμονα, ο οποίος έχει πάντα την κλασσική βαριά φωνή και φυσικά πολλά jump scare. Μετά από ένα σημείο ειδικά στο τελευταίο μισάωρο έγινε κάπως προβλέψιμο με αναμενόμενο το τέλος που είχε. 

Το κακό με τις περισσότερες ταινίες horror είναι ότι αντί να χτίσουν ατμόσφαιρα, καταφεύγουν στα γνωστά κλισέ, ειδικά στα jump scare για να τρομάξουν.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Glikos είπε

Smile (2022)

https://www.imdb.com/title/tt15474916/

Απογοήτευση τελικά. Μέτριο horror χωρίς να είναι ιδιαίτερα τρομακτικό. Είχε κάτι καλούτσικες σκηνές αλλά το ρήμαξαν στα κλισέ. Ακολούθησαν την τυπική συνταγή των περισσότερων ταινιών του είδους. Κραυγές, αυξομείωση μουσικής στις σκηνές με τον δαίμονα, ο οποίος έχει πάντα την κλασσική βαριά φωνή και φυσικά πολλά jump scare. Μετά από ένα σημείο ειδικά στο τελευταίο μισάωρο έγινε κάπως προβλέψιμο με αναμενόμενο το τέλος που είχε. 

Το κακό με τις περισσότερες ταινίες horror είναι ότι αντί να χτίσουν ατμόσφαιρα, καταφεύγουν στα γνωστά κλισέ, ειδικά στα jump scare για να τρομάξουν.

Είναι ταινία τρόμου για εφηβικά κορίτσια να πάνε να δουν καμία Παρασκευή δεν είναι καν κάτι για να δεις δεύτερη φορά πόσο μάλλον να βαθμολογηθεί ως καλό σινεμά τρόμου και είναι ότι πιο τάση του μήνα που έχω δει στην ζωή μου, αυτή η παπάρια και το Barbarian δεν θα τα θυμάται κανείς.

Δεν είμαι και ιδιαίτερα οπαδός του σινεμά τρόμου, να σκεφτείς, αλλά έχω πολύ εκτίμηση για αυτήν όπως κάθε είδη ταινίας και πιστεύω ότι έχω δει αρκετές καλές για να διαμορφώσω άποψη. Ακόμα και πράγματα σαν το Final Destination είναι πιο "τρομακτικά" και απολαυστικά από σχεδόν όλες τις ταινίες δήθεν "τρόμου" τα τελευταία δέκα χρόνια. Μην αρχίσω καν με το αισχρός που ήταν το Halloween Ends.....again! Σκληρό πάσο.

spacer.png

3 ώρες πριν, ASFE είπε

Προτιμω αυτην την ταινια :P

d76c3b67c797bc29840ab21ab0fad951.jpg

Καμία αντίρρηση από μένα.

1702610216_Hesrightyouknow_3f9a5e2ca9af9dad5df588da0bcb8f70.jpg.f41e0eae1d5cf68d6d22f319e741b295.jpg

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Glikos είπε

Smile (2022)

https://www.imdb.com/title/tt15474916/

Απογοήτευση τελικά, το περίμενα καλύτερο. Μέτριο horror χωρίς να είναι ιδιαίτερα τρομακτικό. Είχε κάτι καλούτσικες σκηνές αλλά το ρήμαξαν στα κλισέ. Ακολούθησαν την τυπική συνταγή των περισσότερων ταινιών του είδους. Κραυγές, αυξομείωση μουσικής στις σκηνές με τον δαίμονα, ο οποίος έχει πάντα την κλασσική βαριά φωνή και φυσικά πολλά jump scare. Μετά από ένα σημείο ειδικά στο τελευταίο μισάωρο έγινε κάπως προβλέψιμο με αναμενόμενο το τέλος που είχε. 

Το κακό με τις περισσότερες ταινίες horror είναι ότι αντί να χτίσουν ατμόσφαιρα, καταφεύγουν στα γνωστά κλισέ, ειδικά στα jump scare για να τρομάξουν.

απατη...απορω γιατι εγινε τοσος ντορος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, erasmys είπε

απατη...απορω γιατι εγινε τοσος ντορος

Έλα μου ντε. Για σινεμά δεν το συζητώ, ούτε με κυάλια.

14 ώρες πριν, petitehononym123 είπε

Είναι ταινία τρόμου για εφηβικά κορίτσια να πάνε να δουν καμία Παρασκευή δεν είναι καν κάτι για να δεις δεύτερη φορά πόσο μάλλον να βαθμολογηθεί ως καλό σινεμά τρόμου και είναι ότι πιο τάση του μήνα που έχω δει στην ζωή μου, αυτή η παπάρια και το Barbarian δεν θα τα θυμάται κανείς.

Δεν είμαι και ιδιαίτερα οπαδός του σινεμά τρόμου, να σκεφτείς, αλλά έχω πολύ εκτίμηση για αυτήν όπως κάθε είδη ταινίας και πιστεύω ότι έχω δει αρκετές καλές για να διαμορφώσω άποψη. Ακόμα και πράγματα σαν το Final Destination είναι πιο "τρομακτικά" και απολαυστικά από σχεδόν όλες τις ταινίες δήθεν "τρόμου" τα τελευταία δέκα χρόνια. Μην αρχίσω καν με το αισχρός που ήταν το Halloween Ends.....again! Σκληρό πάσο.

Το Barbarian προσωπικά μου άρεσε σε γενικές γραμμές, αλλά δεν είναι μια ταινία που θα δεις και 2η φορά, ξεχνιέται. Είχε χτίσει καλό κλίμα στην αρχή, μετά το γύρισε σε gore/horror/splatter το οποίο ήταν διασκεδαστικό/είχε χαβαλέ σε αρκετά σημεία. Χάρηκα επίσης που είδα στην οθόνη πάλι τον Justin Long.

Σχετικά με το Final Destination είναι κλασσική ταινία που έχω δει κάμποσες φορές. Τα σίκουελ είναι αδιάφορα. Τα τελευταία Halloween δεν τα έχω δει ακόμα αλλά κρατάω μικρό καλάθι.

Καλά το Cape Fear (1991) πολύ γαμάτη ταινία. Δίνουν ρεσιτάλ οι ηθοποιοί, ειδικά ο De Niro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Glikos είπε

Έλα μου ντε. Για σινεμά δεν το συζητώ, ούτε με κυάλια.

Το Barbarian προσωπικά μου άρεσε σε γενικές γραμμές, αλλά δεν είναι μια ταινία που θα δεις και 2η φορά, ξεχνιέται. Είχε χτίσει καλό κλίμα στην αρχή, μετά το γύρισε σε gore/horror/splatter το οποίο ήταν διασκεδαστικό/είχε χαβαλέ σε αρκετά σημεία. Χάρηκα επίσης που είδα στην οθόνη πάλι τον Justin Long.

Σχετικά με το Final Destination είναι κλασσική ταινία που έχω δει κάμποσες φορές. Τα σίκουελ είναι αδιάφορα. Τα τελευταία Halloween δεν τα έχω δει ακόμα αλλά κρατάω μικρό καλάθι.

Καλά το Cape Fear (1991) πολύ γαμάτη ταινία. Δίνουν ρεσιτάλ οι ηθοποιοί, ειδικά ο De Niro.

FD τα πρωτα 2 τα αγαπω ειναι τρομερες ταινιες. Και το τριτο τιμιο απλα οχι σαν τα πρωτα 2. Barbarian επισης αγαπω μονο στο τελος καπως ξεφυγαν αλλα σε γενικες γραμμες απο τις δυνατες του 2022. Δες το Halloween του 2018 εξαιρετικο τα αλλα 2 μετρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

FD τα πρωτα 2 τα αγαπω ειναι τρομερες ταινιες. Και το τριτο τιμιο απλα οχι σαν τα πρωτα 2. Barbarian επισης αγαπω μονο στο τελος καπως ξεφυγαν αλλα σε γενικες γραμμες απο τις δυνατες του 2022. Δες το Halloween του 2018 εξαιρετικο τα αλλα 2 μετρια. 

Το 2ο FD δεν το πολυθυμάμαι να σου πω την αλήθεια, νομίζω άλλαξαν τελείως το cast αν δεν κάνω λάθος. Το 3ο δεν το θυμάμαι σχεδόν καθόλου. Συμφωνώ για το Barbarian. Τα Halloween του 2018 το έχω δει, πάρα πολύ καλό απ'όσο θυμάμαι. Τα υπόλοιπα θα τα δω σύντομα.

Επίσης είδα πρόσφατα και την σειρά Marianne (2019), Γαλλικής παραγωγής. Πολύ δυνατή, δεν το περίμενα. Ειδικά

Spoiler

στο 1ο μισό που έπαιζε και η δαιμονισμένη γριά ήταν πολύ γαμάτο.

Μετά ήταν λιγότερο creepy αλλά overall εξαιρετική. Κρίμα που δεν ανανεώθηκε για 2η σεζόν.

https://www.imdb.com/title/tt10875696/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...