Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Μen

https://m.imdb.com/title/tt13841850/

Τελευταια φορά που κάθομαι και βλέπω "μεταφορικη" και "ενδοσκοπικη" ταινία. Στην αρχη το πηγε καλα, προς το τελος όμως ήταν λες και πηρε ναρκωτικα ο σκηνοθέτης. Ασε που δεν καταλαβα τι εγινε τελικά και πως απο το πραγματικο πηδηξαμε στο μεταφορικό και μετα παλι στο πραγματικό. 

4/10 και μπορεί και λιγότερο αν συνειδητοποιησω ποσο  χρονο εχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, stormrain είπε

Μen

https://m.imdb.com/title/tt13841850/

Τελευταια φορά που κάθομαι και βλέπω "μεταφορικη" και "ενδοσκοπικη" ταινία. Στην αρχη το πηγε καλα, προς το τελος όμως ήταν λες και πηρε ναρκωτικα ο σκηνοθέτης. Ασε που δεν καταλαβα τι εγινε τελικά και πως απο το πραγματικο πηδηξαμε στο μεταφορικό και μετα παλι στο πραγματικό. 

4/10 και μπορεί και λιγότερο αν συνειδητοποιησω ποσο  χρονο εχασα.

Εγώ το έγραψα ότι το τελευταίο τέταρτο είναι kinder έκρηξη ταυτόχρονα για καλούς και κακούς λόγους. 

Σε εμένα άρεσε λόγο σκηνοθεσίας και ατμόσφαιρας και ότι το "μεταφορική" το κάνει πολύ καλύτερα από άλλες οπότε της έβαλα 6. 

Δεν μπορείς να πεις όμως, με την καμία δεν προβλέπεις τι πρόκειται να γίνει 😅. Πόντος γι αυτό και μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
35 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Δεν μπορείς να πεις όμως, με την καμία δεν προβλέπεις τι πρόκειται να γίνει 😅. Πόντος γι αυτό και μόνο. 

Oχι κοιτα ενταξει, αυτο της το δινω, δεν υπηρχε ουδεμία περίπτωση να με ρωτούσαν τι πιστεύω πως γίνεται και να απαντούσα κατι που εστω να πλησιαζε σε αυτο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και του τρομου τις ειχα αφησει τις ταινιες γιατι η μια μαπα μετα την αλλη εβγαιναν[Μονο το the wailing haireditary ηταν πολυ καλες ταινιες τρομου],μπηκα να δω καμια προταση εδω μεσα και ξεκινησα και ειδα μια μερα το BARBARIAN και την αλλη το SPEAK NO EVIL

  Barbarian μια χαζοαμερικανια κλασικη για αλλη μια φορα ,δεν ξερω τι σας αρεσε,απλα να περασει η ωρα [το μονο θετικο ειναι ο ηθοποιος που εσκασε απο το jeapers creepers 1,και θυμηθηκα τα νιατα μου] και το αλλο μια μπουρδα που δεν ξερω τι ακριβως ηθελε να μας δειξει

Στην δευτερη το μονο που μου εμεινε ειναι απλα μια λεξη που ειπωθηκη και μου εμεινε 

Spoiler

Γιατι μου το κανεις αυτο-και του απανταει ο αλλος γιατι μου το επιτρεπεις ,και αμεσως του λεει βγαλε τα ρουχα σου και τα βγαζει ενω εχουν συμβει ολα αυτα 

Η μονη καλη προσπαθεια θα ελεγα ηταν το smile ,που σε καποια σημεια ειχε μια σαπιλα τρομου 

2 επομενες ειναι το X και το pearl,για να δουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The fabelmans

https://www.imdb.com/title/tt14208870/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Πηγα να την δω αφου προκειται για  αυτοβιογραφια του spielberg .Βασικα εδειχνε την παιδικη ηλικια του ιδιου.Ψιλοαπογοητευτικα να σας πω την αληθεια.Υπερβολικα μεγαλη διαρκεια για την ταινια αυτη.Τα μονα που πραγματικα αξιζαν ηταν οταν γυριζε καποια ταινια,οπου εδειχνει το σκεπτικο του σαν σκηνοθετης  ή οταν εδειχνε αυτα που ειχε γυρισει.

 

Τhe menu

https://www.imdb.com/title/tt9764362/?ref_=nv_sr_srsg_0

Αρκετα ενδιαφερουσα ταινια μπορω να πω.Οσοι ειστε και φαν της γαστρονομιας πιστευω αξιζει μια θεαση.Καλες ερμηνειες απ'ολους.Ενταξει εχει εννοειται υπερβολες αλλα σε τετοιου ειδους ταινιες παντα τα περιμενεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2022 στις 10:57 ΜΜ, SOCRATIS1000 είπε

Barbarian

Ισχύει. Ξεκινάει καλά λες " ώπα εδώ είμαστε κάτι θα γίνει χτίζεται κάτι καλό ", με το που γυρνάει από την πόλη η άλλη τέλος σαν να βλέπεις μια άλλη ταινία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2046[2004][RESTORED]

51e309nzxs-L-AC-UF894-1000-QL80.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0212712

Ακομα ενα ποιητικο εργο τεχνης απο τον μετρ Kar-Wai Wong που μπορει να μην λεγονται πολλες λεξεις τα συναισθηματα ομως και το ριγος που νιωθει ο θεατης σε συνοδεια της υπεροχης μουσικης επενδυσης ειναι τρομερα. Χαμενες αγαπες παθοι απατηλοι ερωτες ενοχα μυστικα σε συνδιασμο με μια μικρη γευση απο sci-fi ως μεταφορα παντα δινουν μια πολυ δυνατη εμπειρια αντιστοιχη θα τολμησω να πω με Chungking Express και Fallen Angels. Τρομερος ηθοποιος ο Tony Chiu-Wai Leung αλλα σχεδον καθε σκηνη την ομορφαινουν οι πανεμορφες παρουσιες των Ziyi Zhang/Faye Wong/Gong Li ειδικα με τη Ziyi Zhang η χημεια πιανει ταβανι. Ανεπαναληπτη εμπειρια για λιγους θα τολμησω να πω μιας και κινειται σε αρκετα σινεφιλ επιπεδα οπως ολες του σκηνοθετη. Σπανιζουν τετοιες ταινιες στις μερες μας. 8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

εγω ειδα αυτη https://www.imdb.com/title/tt15474916/
αλλα μαλλον ειναι η τελευταια φορα που παω να δω ταινια τρομου στο σινεμα και αυτο γιατι οι περισσοτεροι μεσα στη αιθουσα επειδη,πιστευω, φοβοντουσαν προσπαθουσαν να διακωμωδουν σκηνες τις ταινιας για να αντιμετωπισουν τους φοβους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, m1d4k0s είπε

καλημέρα

εγω ειδα αυτη https://www.imdb.com/title/tt15474916/
αλλα μαλλον ειναι η τελευταια φορα που παω να δω ταινια τρομου στο σινεμα και αυτο γιατι οι περισσοτεροι μεσα στη αιθουσα επειδη,πιστευω, φοβοντουσαν προσπαθουσαν να διακωμωδουν σκηνες τις ταινιας για να αντιμετωπισουν τους φοβους τους.

Ποτε horror ταινια σε κινηματογραφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Savannah Haunting 

Μια οικογενοια παεει να μείνει σε ένα παλιό αρχοντικό που το βρήκε σε τιμή ευκαιρίας (γιατί άραγε ????)και όπως το υποψιαστήκατε  από το το τίτλο,,, είναι Haunted 

Τα καλά 

Η ταινία αρχικά έχει καπιες καλές σκηνουλες. ιδιως τα creepy όνειρα που βλέπει η συζηγος 

τα κακά 

μετα όμως εκτός Ότι είναι αργή ,πέφτει σε πολλά κλισέ και σε ασφαλές τύπου  jump scares  ,ενώ το acting είναι κάκιστο ..και το  όλο βασίζεται σε αληθινή ιστορία ,θα δεις δεν έχει καμία σχέση με τα Κούλα που δείχνει το έργο 

Τα Βλακώδες 

και για να μη μιλήσω πως τα φαντάσματα πρέπει να χαν καμία συγγένεια με τον iron man ,γιατί έχουν δυνάμεις  που επεκτείνονται και στη τεχνολογία

Και για να δείτε τι εννοώ ,,ακολουθεί ΣΠΟΙΛΕΡ αλλά whο  cares Λες κ θα το δείτε 

το ένα φάντασμα είναι λεσβία ,και Αφού το κάνει με τη κόρη ,τσεκ μετά μιλάνε με κινητό της στέλνει text .  το κινητό που ΣΚ το βρήκε? στην άλλη πλευρά έχουν Vodafone ??? Και μετά παεει να ξελογιάζει τον συζηγο, που πέφτει ένα φιλί ,αυτός τη λέει είναι παμτρεμενος ,και αυτή του στέλνει ένα μυνημα την άλλη μέρα στο πρωινό που έχει με την οικ ,με τη φωτό που φιλήθηκαν και απειλεί  θα τα πει όλα στη γυναίκα του ,δηλαδή το φάντασμα 

τελικό συμπέρασμα 

ΜαΚΡΥΑααααααααααααααααααααααααααααα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

99% των ταινιών τρόμου τα τελευταια χρόνια ειναι περισοτερο κομωδιες παρα τρόμου . Απο αυτες που γράφτηκαν στις τελευταίες σελίδες μονο το smile με ψήνει να το δω κ αυτο  κρατώντας πολυ μικρο καλάθι .

Barbaian , X κλπ διαβάζεις περί τίνος πρόκειται κ έχεις διαβάσει το ιδιο ακριβώς σε 100 παρόμοιες ταινίες σε φάση που αναρωτιέσαι πως δεν βαριόνται να γυρνάνε τα ιδια κ τα ιδια .

Επεξ/σία από totalius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι γενικά το horror διεκδικούσε ποτέ δάφνες ποιότητας με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Συνήθως βασίζεται στα ίδια κλισέ.

1) Τρομακτικό παιδάκι με μαγικές δυνάμεις. 

2) Παράθυρα και πόρτες που τρίζουν και τρομακτική μουσική. Δωμάτια που πάντα έχουν σκοτάδι και κανένας δεν μπορεί ποτέ να ανοίξει το φως ή να βγει από το δωμάτιο.

3) Διαβολοι, δαίμονες κλπ τέρατα

4) Δολοφόνοι κατά συρροή που είναι πολύ αργοί αλλά δεν μπορεί κανείς να τους ξεφύγει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Δεν νομίζω ότι γενικά το horror διεκδικούσε ποτέ δάφνες ποιότητας με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Συνήθως βασίζεται στα ίδια κλισέ.

1) Τρομακτικό παιδάκι με μαγικές δυνάμεις. 

2) Παράθυρα και πόρτες που τρίζουν και τρομακτική μουσική. Δωμάτια που πάντα έχουν σκοτάδι και κανένας δεν μπορεί ποτέ να ανοίξει το φως ή να βγει από το δωμάτιο.

3) Διαβολοι, δαίμονες κλπ τέρατα

4) Δολοφόνοι κατά συρροή που είναι πολύ αργοί αλλά δεν μπορεί κανείς να τους ξεφύγει.

Ισχυει δε λεω, αλλα εμενα μου αρεσει να ταυτιζομαι και βαζω τον εαυτο μου στη θεση του πρωταγωνιστη στα horror, μου αρεσει το mood του να τρομαζω απο ταινια και ας εχουν καποια κλισε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα θριλερ γενικα αξιζει να δεις αλλα προς ασια μερια

Εχουν μια τρομακτικη απειλιτικη ατμοσφαιρα ,και εκει ειναι που το χανει ο αμερικανος..Αντι να παει να σε πνιξει με την ατμοσφαιρα του ,προσπαθει να σε πνιξει με κανα jump scare,το αναποδο κανει ο ασιατης και εχει βγαλει πολυ καλες ταινιες

Εγω προτεινω σε οποιοδηποτε το wailing και το heretidary απο αμερικα ,τα τελευταια 2 φρεσκα αν λεγονται βεβαια φρεσκα

ΕΠισης στο smile αν εξαιρεσεις το τελευταιο μισαωρο[2 ωρες ταινια],για 1.30 ωρα ηταν εξαιρετικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...