Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

New Poster for 'See How They Run' : r/movies

See how they run (2022)

Έχω την εντύπωση ότι οι whodunnit ταινίες και σειρές ζουν μια αναβίωση τα τελευταία χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα την ύπαρξή της και την πέτυχα χτες τυχαία στο ΗΒΟ. Λονδίνο της δεκαετίας του '50 και ένας φόνος που σχετίζεται με τη θεατρική παραγωγή της Ποντικοπαγίδας της Αγκαθα Κρίστι. Κάπου κει μπαίνουν στο πλάνο ο αλκοολικός και βαριεστημένος ντετέκτιβ Σαμ Ρόκγουελ και η ρούκι αστυφύλακας Σίρσα Ρόναν.

Στυλιστικά θυμίζει Wes Anderson και Knives out (δεν είναι τυχαίο πως όταν γκούγκλαρα τον τίτλο, στα google suggestions έβγαινε το όνομα του Anderson) αλλά σε καμία περίπτωση δεν πιάνει τα στάνταρ ούτε του Anderson ούτε του Rian Johnson. Η φωτογραφία και το στήσιμο των σκηνών πάντως είναι άψογα. Η ταινία προσπαθεί να αποδομήσει την κλασική whodunnit δομή άλλων ταινιών του είδους όμως δεν στηρίζεται σε κάποια βάση. Από symmetry film, πηγαίνει σε oneliner jokes, σε buddy cop, σε slapstick comedy, σε non-linear narrative. Eπίσης το γεγονός ότι ο Ροκγουελ δε στηρίζει όσο θα πρεπε τον ρόλο του και ότι το third act φαίνεται λίγο out of place (σα να κόπηκε στο μοντάζ ή έπρεπε να προλάβουν κάποια deadlines στο post) έχει σαν αποτέλεσμα η ταινία να μένει στα ρηχά.

Περνάει ευχάριστα η ώρα αλλά ξεχνιέται γρήγορα.

6.3/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://m.imdb.com/title/tt10736580/?ref_=nv_sr_srsg_0

SPELL   Netflix

Ο μόνος λόγος για να δει κάποιος αυτή τη ταινία θα ήταν να έχει δει ότι έχει κυκλοφορήσει παγκοσμίως και να έχει κυριολεκτικά ξεμείνει. 

Φόλα made by Netflix

3/10 με επιείκεια. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετα horror τις τελευταιες ημερες. Halloween Ends, Speak No Evil, Antlers, Pearl, Barbarian, Terrifier 2 και το 1 σε fast forward. Επισης ενα φρεσκαρισμα σε Ultra fast forward τα Suspiria, Evil Dead, Hereditary.

Αλλα αυτο που μου αρεσε αρκετα ηταν το Saint Maunt. Περιμενα οτι θα ειναι ταινια εξορκισμου, αλλα καμια σχεση. Επισης horror στοιχεια ελαχιστα, μονο λιγα δευτερολεπτα σε ολη την ταινια, αλλα πραγματικα σου μενουν.. Ειδικα το τελευταιο δευτερολεπτο της ταινιας. Επικο.

Επεξ/σία από Witcher1st
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια μου για το φετινο Χαλοουιν ηταν το Ginger Snaps (2000).541711676_MV5BMjY4OWNjYWQtODM2NC00MDk3LTgzMDgtM2QzZWFmYTNlNDk2XkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNzMzNDI@._V1_UY209_CR10140209_AL_.jpg.fa8d7d8bfc4b94481434e3e196d38c1f.jpg

Διασκεδαστικοτατη ταινια με ωραια πρακτικαλ εφε, φανταστικες κεντρικες ερμηνειες και απο τις δυο αδελφες και μια αναπαντεχη πλοκη. 

Η ταινια χρησιμοποιει το θεμα του λυκανθρωπισμου για να μιλησει για θεματα εφηβειας, σεξουαλικοτητας, ψυχασθενειας και ολα υπο το γυναικειο πρισμα, μια οπτικη που ελειπε πολυ απο το σινεμα τα χρονια εκεινα. Η ταινια δεν ηταν επιτυχια στο σινεμα, αλλα σαν καθε κρυμμενο διαμαντακι, καποια στιγμη θα αναγνωριζοταν η αξια της, και αυτο εγινε τρια χρονια μετα, απο VHS κασετες, καθιστωντας την cult classic σε Αμερικη και Καναδα.

Με μια ωραια spooky ατμοσφαιρα, ιδιορρυθμη σκηνοθεσια, φανταστικη μοδα και set design, και με τη Τζιντζερ να ειναι το γκοθ κοριτσι των ονειρων μας, δεν νομιζω να χρειαζεται να πω περαιτερω. 8,5/10 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Good Fairy (1935) - IMDb

Συμπαθητική ταινία, χάρη στην Margaret Sullavan που της ταιριάζει καταπληκτικά ο ρόλος της, αλλά αργό και χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τελικά. Το 7.5 στο imdb αντικατοπτρίζει περισσότερο νοσταλγία. Για όσους πάντως θέλουν μια χαλαρή ταινιούλα άλλης εποχής, με σχετικά αργούς ρυθμούς και χωρίς το κωμικό στοιχείο να βασίζεται σε κάποιο υβρεολόγιο, είναι εντάξει επιλογή.

6.5/10

See How They Run (2022) - IMDb

Περίμενα να είμαι ολίγον προκατειλημμένος λόγω Saoirse Ronan στην τελική βαθμολογία μου και η ταινία όντως ξεκινάει εξαιρετικά με τους ηθοποιούς στους βασικούς ρόλους να κάνουν πολύ καλή δουλειά. Η ταινία όμως στο τέλος πέφτει πάνω στην παγίδα την οποία η ίδια έχει μάλιστα στήσει, κατά την διάρκεια αυτής. Ενώ μέχρι τα 2/3 είσαι έτοιμος να βάλεις πάνω από 7, τελικά και εδώ μάλλον πάμε για

6.5/10

μιας και το τέλος είναι απλά μια λάθος επιλογή. Το γιατί τελειώνει έτσι το καταλαβαίνει ο οποιοσδήποτε, αλλά και το γιατί δεν θα έπρεπε να τελειώνει έτσι, μάλλον το καταλάβαιναν και οι ίδιοι οι συντελεστές της ταινίας. Αλλά πιθανόν σκέφτηκαν ότι θα ήταν καλή φάση, οπότε πυροβόλησαν τα πόδια τους.

Old Henry (2021) - IMDb

Ωραία ταινία. Καλή σκηνοθεσία, καλή αναπαράσταση (πιστεύω) της εποχής και των χαρακτήρων, η ταινία ξεκινάει σε ήρεμους ρυθμούς και σταδιακά χτίζει ρυθμό μέχρι την τελική έκβαση η οποία είναι σε εντελώς διαφορετικό κλίμα. Σε γενικές γραμμές είναι ένα από τα παραδείγματα όπου με μικρό cast και χωρίς πολλά χρήματα, μπορείς να στήσεις μια ενδιαφέρουσα και σωστά υλοποιημένη ταινία.

7.5/10

 

 

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, john_dr είπε

Old Henry (2021) - IMDb

Ωραία ταινία. Καλή σκηνοθεσία, καλή αναπαράσταση (πιστεύω) της εποχής και των χαρακτήρων, η ταινία ξεκινάει σε ήρεμους ρυθμούς και σταδιακά χτίζει ρυθμό μέχρι την τελική έκβαση η οποία είναι σε εντελώς διαφορετικό κλίμα. Σε γενικές γραμμές είναι ένα από τα παραδείγματα όπου με μικρό cast και χωρίς πολλά χρήματα, μπορείς να στήσεις μια ενδιαφέρουσα και σωστά υλοποιημένη ταινία.

7.5/10

Την είχα δει και εγώ πριν κάμποσο καιρό. Πολύ ωραία ταινία με έναν εξαιρετικό Tim Blake Nelson. Το twist που είχε στο τέλος ήταν bad ass.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Smile[2022]

MV5-BZj-E2-ZWIw-MWEt-NGFl-My00-Zj-Yz-LWE

https://www.imdb.com/title/tt15474916

Δυνατο ψυχολογικο horror με εντονες creepy σκηνες τρομερο ηχο και σκηνοθεσια που μαγνητιζει καποια πλανα εξαιρετικα. Πρωτη μεγαλου μηκους ταινια του Parker Finn και μπραβο του γιατι φαινεται να το χει. Παρομοια σεναρια εχουμε ξανα δει με οντοτητες που περνανε απο ανθρωπο σε ανθρωπο και τους σκοτωνουν. Η συγκεκριμενη ειναι απο τις πολυ καλες και βλεπω να ερχεται και το 2 στο μελλον. Ειναι ηρεμη και αργη οπου πρεπει και εχει παθος στις δυνατες σκηνες. Ο ηχος πραγματικα ειναι η μιση ταινια. Θα τρομαξετε εχει καποια γερα jump scares και το ψυχολογικο κομματι που περναει η πρωταγωνιστρια βγαινει καπως προς τον θεατη. Δεν μαθαινουμε πολλα βεβαια για την οντοτητα οποτε το 2 ισως ειναι επιτακτικο μονο και μονο για το lore της ταινιας. 7.1/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, john_dr είπε

See How They Run (2022) - IMDb

Περίμενα να είμαι ολίγον προκατειλημμένος λόγω Saoirse Ronan στην τελική βαθμολογία μου και η ταινία όντως ξεκινάει εξαιρετικά με τους ηθοποιούς στους βασικούς ρόλους να κάνουν πολύ καλή δουλειά. Η ταινία όμως στο τέλος πέφτει πάνω στην παγίδα την οποία η ίδια έχει μάλιστα στήσει, κατά την διάρκεια αυτής. Ενώ μέχρι τα 2/3 είσαι έτοιμος να βάλεις πάνω από 7, τελικά και εδώ μάλλον πάμε για

6.5/10

μιας και το τέλος είναι απλά μια λάθος επιλογή. Το γιατί τελειώνει έτσι το καταλαβαίνει ο οποιοσδήποτε, αλλά και το γιατί δεν θα έπρεπε να τελειώνει έτσι, μάλλον το καταλάβαιναν και οι ίδιοι οι συντελεστές της ταινίας. Αλλά πιθανόν σκέφτηκαν ότι θα ήταν καλή φάση, οπότε πυροβόλησαν τα πόδια τους.

Πες, διάβασες τι έγραψα δυο ποστ παραπάνω ε; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Smile[2022]

MV5-BZj-E2-ZWIw-MWEt-NGFl-My00-Zj-Yz-LWE

https://www.imdb.com/title/tt15474916

Δυνατο ψυχολογικο horror με εντονες creepy σκηνες τρομερο ηχο και σκηνοθεσια που μαγνητιζει καποια πλανα εξαιρετικα. Πρωτη μεγαλου μηκους ταινια του Parker Finn και μπραβο του γιατι φαινεται να το χει. Παρομοια σεναρια εχουμε ξανα δει με οντοτητες που περνανε απο ανθρωπο σε ανθρωπο και τους σκοτωνουν. Η συγκεκριμενη ειναι απο τις πολυ καλες και βλεπω να ερχεται και το 2 στο μελλον. Ειναι ηρεμη και αργη οπου πρεπει και εχει παθος στις δυνατες σκηνες. Ο ηχος πραγματικα ειναι η μιση ταινια. Θα τρομαξετε εχει καποια γερα jump scares και το ψυχολογικο κομματι που περναει η πρωταγωνιστρια βγαινει καπως προς τον θεατη. Δεν μαθαινουμε πολλα βεβαια για την οντοτητα οποτε το 2 ισως ειναι επιτακτικο μονο και μονο για το lore της ταινιας. 7.1/10

Κινηματογραφο την ειδες ή απο θειο; Μονο με κορεατικους υποτιτλους τη βρισκω.

 

Πριν απο λιγο ειδα το Us, και V/H/S. Το Us σε καποια σημεια εκανα fast forward, το ψιλοβαρεθηκα.. Ευτυχως τα τελευταια 20 λεπτα ηταν καλα. Το V/H/S καλη φαση. Βεβαια πλεον εχω παθει ψιλοανοσια με τα horror, ειδικα με τα μεταφυσικα που δε με αγγιζουν καθολου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Κινηματογραφο την ειδες ή απο θειο; Μονο με κορεατικους υποτιτλους τη βρισκω.

 

Πριν απο λιγο ειδα το Us, και V/H/S. Το Us σε καποια σημεια εκανα fast forward, το ψιλοβαρεθηκα.. Ευτυχως τα τελευταια 20 λεπτα ηταν καλα. Το V/H/S καλη φαση. Βεβαια πλεον εχω παθει ψιλοανοσια με τα horror, ειδικα με τα μεταφυσικα που δε με αγγιζουν καθολου. 

Αυτό το rip με ελληνικούς υπότιτλους. Δες vhs 2 πολύ ανώτερο από το 1. Έχουν βγει 5 νομίζω από τα πρώτα 3 που έχω δει το δεύτερο είναι το καλύτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Speculoos είπε

Πες, διάβασες τι έγραψα δυο ποστ παραπάνω ε; 😂

Βασικά μετά το ποστ μου, διάβασα το δικό σου. Και τα λες πιο ωραία από εμένα, με καλύτερη ορολογία.

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, john_dr είπε

Βασικά μετά το ποστ μου, διάβασα το δικό σου. Και τα λες πιο ωραία από εμένα, με καλύτερη ορολογία.

Το σχόλιο δεν πήγαινε στο ποιος τα λέει καλύτερα, αλλά τα μεγάλα πνεύματα think alike που λέμε στο χωριό.

Επεξ/σία από Speculoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το free guy, δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Βλέπεται ευχάριστα αλλά ούτε πολύ γέλιο έχει ούτε σου μένει τίποτα αξιοσημείωτο.

 

Είδα επίσης το once upon a time in hollywood του Ταραντίνο. Πολύ καλό tribute στον κινηματογράφο των 60-70's.  πολύ ωραία αναπαράσταση της εποχής, καλή μουσική, σκηνοθεσία, cool χαρακτήρες. Πέρασαν πολύ γρήγορα και ευχάριστα τα 160 λεπτά!

Ευτυχώς είχε λίγα γραφικά σκηνικά βίας...τα οποία με ενοχλούν στις ταινίες του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...