Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nope[2022]

nope-1581-107760742.jpg

https://www.imdb.com/title/tt10954984

Μεγαλος φαν του Jordan Peele οπως και του Jamin Winans και οι 2 φτιαχνουν πολυ ιδιαιτερες ταινιες ξεχωριστες που επιδεχονται αρκετη συζητηση πανω στο σεναριο τους. Το Nope δυστυχως δεν ειναι μια απο αυτες. Αν και σιγουρα προκαλει ενα δεος η συνολικη ατμοσφαιρα και η ιστορια με το αγνωστο και το μυστηριο δεν καταφερνει να βγαλει καποιο νοημα και καταληγει να ειναι αρκετα απλοϊκη. Δεν ξερω αν ηταν εσκεμμενο ολο αυτο ουτε αν υπαρχει καποια συνδεση με το γοριλα που δειχνει απο τα παλια δεν καταφερα να τα συνδεσω αυτα τα 2. Εχουμε καποιες πολυ ομορφες σεκανς ειδικα τη νυχτα και προς το τελος σε πιανει ενα δεος με αυτο που βλεπεις απλα δεν εχει κατι αλλο να πει. Ο Daniel Kaluuya απο μονος του εχει ενα βλεμμα που σε βγαζει μια αισθηση μυστηριου ηταν λιγο εκτος ρυθμου σε σχεση με το υπολοιπο καστ σε παρομοιο mode ηταν και ο Michael Wincott προς το τελος. Λιγοστο horror και περισσοτερο μυστηριο με μικρη αναπτυξη στο τι ακριβως βλεπουμε η τι πραγματικη σχεση εχουν ολα οσα ειδαμε. Με αυτα την θεωρω καπως overrated μεχρι τη μεση και λιγο ακομα μου αρεσε αλλα περιμενα να εχει αλλη καταληξη και εκει με χαλασε αρκετα. Δεν ξερω αν επιδεχεται αλλη αναλυση η οντως ειναι τοσο απλοϊκη οσο δειχνει μιας και το Us και το Get Out ηταν ταινιαρες με μεγαλα θεματα συζητησης καθε σεναριου. Ελπιζω να ξανα βρει το σωστο δρομο o Jordan Peele σιγουρα εφτιαξε μια ιδιαιτερη ταινια το εχει σκηνοθετικα αλλα το εχασε στην αναπτυξη. 6.2/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Where the Crawdads Sing. Πολύ καλή ταινία. Μου άρεσε πάρα πολύ. Στεναχωρήθηκα λίγο, γιατί είχα στην λίστα να πάρω το βιβλίο και να το διαβάσω που μοιάζει να είναι εξαιρετικό.

https://www.imdb.com/title/tt9411972/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Προσεξτε μη τη πατησετε και αλλοι και δειτε το nope.  ΕΙναι η πατατα της χρονιας απο ολες τις αποψεις.

2) Το crawdads Sign που λεει ο φιλος πιο πανω, δε ειναι αλλη μια καλη ταινια. Ειναι Ταινιαρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Gogotsa είπε

2) Το crawdads Sign που λεει ο φιλος πιο πανω, δε ειναι αλλη μια καλη ταινια. Ειναι Ταινιαρα.

Πάντως εγώ τις Καραβίδες της σταμάτησα ....πολύ βαρεμάρα...ίσως κάποια στιγμή που δεν θα ξέρω πως να περάσω τον χρόνο μου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες παιδιά είδα για πρώτη φορά μια σχετικά παλιά ταινία Εχθρός πρώτων πυλών, δεν έδινα σημασία τόσα χρόνια θες επειδή είναι πολεμική και δεν είναι του γούστου μου τέτοιες ταινίες πλην την Διάσωση του στρατιώτη Ράιαν που είναι καταπληκτική ταινία. Λοιπόν μάρεσε αρκετά η ταινία είχε ωραίες σκηνές πολέμου ιδίος στην αρχή και το τετ α τετ των δυο σκοπευτών είχε μεγάλο ενδιαφέρων, κάτι όμως μου έλειπε στην όλη ταινία κάτι που θα την απογείωνε, ίσως η διάρκεια που αν και ήταν 2 και 11 λεπτά μου φάνηκε λίγη, ίσως ήθελε λίγο πιο πολύ βάθος να επικεντρωθεί η ταινία περισσότερο στους δύο χαρακτήρες των σκοπευτών, ίσως περισσότερο πόλεμο, περισσότερη σύγκρουση μεταξύ Ρώσων και Γερμανών, ήταν αρκετά τα πράγματα που θα τα ήθελα διαφορετικά στην συγκεκριμένη ταινία, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν καλή, απλός μπορούσε το κάτι παραπάνω και δεν το πέτυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα το FALL (2022) μέτρια ταινία. Υπόθεση,  Για τις κολλητές φίλες Μπέκι (Γκρέις Κάρολαϊν Κάρεϊ) και Χάντερ (Βιρτζίνια Γκάρντνερ), η ζωή είναι να κατακτάς τους φόβους σου και να ξεπερνάς τα όριά σου. Όμως, αφού αποφασίσουν να σκαρφαλώσουν στην κορυφή ενός απομακρυσμένου και εγκαταλελειμμένου πύργου 600 μέτρων, δεν θα έχουν τρόπο να κατέβουν. Τώρα, οι αναρριχητικές δεξιότητες των δύο θα δοκιμαστούν καθώς αγωνίζονται απεγνωσμένα για να επιβιώσουν από τα στοιχεία της φύσης, την έλλειψη προμηθειών και τα ιλιγγιώδη ύψη, σε αυτό το γεμάτο αδρεναλίνη θρίλερ με συμπρωταγωνιστή τον Τζέφρι Ντιν Μόργκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το Bullet Train (2022) - IMDb

Κατεβάζεις εγκεφαλικούς διακόπτες και περνάς ένα απολαυστικό δίωρο.

8/10 για αυτό που προορίζεται να προσφέρει, επειδή το προσφέρει σε μεγάλες ποσότητες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, john_dr είπε

Ωραίο το Bullet Train (2022) - IMDb

Κατεβάζεις εγκεφαλικούς διακόπτες και περνάς ένα απολαυστικό δίωρο.

8/10 για αυτό που προορίζεται να προσφέρει, επειδή το προσφέρει σε μεγάλες ποσότητες. 

Όντως παρα πολύ καλό παρακαλούσα να μη τελειώσει!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Speak no evil
imdb

519ay3oIDOL._SS500_.jpg

Πλάνα τραβηγμένα λες και τα έβγαλα με την κάμερα του κινητού μου, μοντάζ λες και ένωσε η μάνα μου τα video των διακοπών μας, ανούσιοι διάλογοι και ακόμα πιο πολλές ανούσιες σκηνές. Κλισέ μέσα στο σενάριο άπειρα, χαζές αποφάσεις που σε κάνουν να αναρωτιέσαι γιατί. Horror η ταινία ας πούμε ότι έγινε τα τελευταία 10 λεπτά.

Προσπάθησαν οι ηθοποιοί με τις υποκριτικές να το σώσουν αλλά όπως και να έχει ήταν μια τελείως βαρετή ταινία που θα μπορούσε να είναι μία μικρού μήκους κάπου στα 20 λεπτά, δουλεύοντας λίγο παραπάνω το σενάριο, διότι από πίσω όντως είχε μια αρκετά καλή ιδέα για horror movie. 

3/10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2022 στις 12:15 ΠΜ, john_dr είπε

Ωραίο το Bullet Train (2022) - IMDb

Κατεβάζεις εγκεφαλικούς διακόπτες και περνάς ένα απολαυστικό δίωρο.

8/10 για αυτό που προορίζεται να προσφέρει, επειδή το προσφέρει σε μεγάλες ποσότητες. 

 

19 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

Όντως παρα πολύ καλό παρακαλούσα να μη τελειώσει!! 

Αυτο αποδεικνυει οτι οταν καποιοι θελουν να κανουν κατι πολυ καλο ..μπορουν και τοτε εμεις το απολαμβανουμαι.

Το προβλημα ειναι οτι δεν γινεται συχνα αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ καλο αυτη η κλισε αμερικανια ειναι πολυ φιλτατοι και προσβαλει πολυ καλες ταινιες. Οτι ηταν μια χαριτωμενη χωρις κανενα νοημα ταινια, για να περασει ευχαριστα η ωρα ναι, αλλα μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Παρα πολυ καλο αυτη η κλισε αμερικανια ειναι πολυ φιλτατοι και προσβαλει πολυ καλες ταινιες. Οτι ηταν μια χαριτωμενη χωρις κανενα νοημα ταινια, για να περασει ευχαριστα η ωρα ναι, αλλα μεχρι εκει.

Προκεται για  μια καλογυρισμενη  τανια δρασης με εντονο το στοιχειο του χιουμορ .(θυμιζει το χιουμορ τις σειρας ταινιων deedpool) μεχρι εκει ,δεν περιμενουμε κι περισσοτερα απο μια τετοια ταινια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Infernal Machine 2022

Θρίλερ (όχι horror) μυστηρίου, πολύ καλή ταινία μου άρεσε, θα μπορούσε κάλλιστα να είναι βιβλίο, πιστεύω ότι το 5 που έχει σαν βαθμολογία την αδικεί υπερβολικά πολύ, είναι λίγο βαρετή προς την μέση αλλά έχει σενάριο και καλή ηθοποιία, από μένα 7/10.

 

Το Where the Crawdads Sing (2022) είναι από τις καλύτερες ταινίες που είδα φέτος μαζί με το The Empty Man (2020) και οι δυο 8/10, ακολουθούν Speak No Evil (2022), Emily the Criminal (2022), Top Gun: Maverick (2022) και Get Out  (2017) με 7/10

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

I Came By

https://www.imdb.com/title/tt15083184/

Ενα ωραιο αγγλικο θριλερακι, το οποιο δεν δινει κατι καινουργιο βεβαια (εξακολουθω να θεωρω κορυφη σε αυτου του ειδους τις ταινιες τo Bad Samaritan), ομως ειναι αρκετα τιμιο και σε κρατα σε εγρηγορση. Τα αρνητικα που βρηκα ειναι πως αφενος μεν οι χαρακτηρες δεν ειναι τοσο relatable, αλλα αυτο ισως ειναι υποκειμενικο, αφετερου δε ο κακος δεν παρουσιαζει το κινητρο του οσο καλα θα ηθελα. Αυτο που με χαλασε επισης λιγο, ειναι το πως μεταφερει το spotlight (σκηνοθετικα) αναμεσα στους ηρωες. Θα μου πεις, και τι να εκανε. Ε ας αλλαζε λιγακι το σεναριο.

Ενα 7/10 απο μενα παντως.

Lou 

https://www.imdb.com/title/tt5315210/

Ηθελα παρα πολυ να μου αρεσει αυτη η ταινια γιατι παω με τα 1000 αυτην την ηθοποιο, απο το Μοm ακομη (που υποθετω ειναι και ο λογος που την επελεξαν), ομως με απογοητευσε. Ειναι ενα συνονθυλευμα σκηνων, με ηρωες που παιρνουν αποφασεις χωρις λογο και αιτια και οι λογοι που δινονται ειναι κατα τη γνωμη μου ανεπαρκεις. Οι δε σχεσεις μεταξυ τους εντελως ακυρες, αν ηταν διαφορετικες ισως να βελτιωνοταν το πλαδαρο σεναριο.

Ειχε μερικες καλες σκηνες δρασεις, αλλα μεχρι εκει, εν τω μεταξυ η μουσικη ηταν τελειως οφφ κατα την γνωμη μου, δεν μπορει να μου πετας κομματια 80s για να με εκβιασεις να σε συμπαθησω ταινια, καπου ωπα!

5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...