Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Goodnight Mommy

 

Μια ταινία που δεν γεμίζει το μάτι...και ξεκινάς και βλέπεις...και εντάξει περίπτωση του ή στραβός ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...τώρα ολόκληρη ταινία 1 σπίτι μια μαμά και 2 παιδιά...σιγά τα ωά.

και έρχεται το τέλος...και ανατρέπονται όλα...και χάνεις την μπάλα...και...απλώς δείτε την

7.5/10

Σίγουρα θα αναγνωρίσετε την "αντιγραφή" απο γνωστό blockbuster πριν απο πολλά πολλά χρόνια...αλλά σιγά μην την σακουλευτείται.... :)

Απόδειξη ότι για να κάνεις μια δυνατή ταινία μπορεί απλώς να χρειάζεται 1 σπίτι, 1 ενήλικη ηθοποιός και 2 παιδάκια και 1 έξυπνο σενάριο..ούτε εφφέ..ούτε να κατεδαφίζουμε την μισή υφήλιο ή να χορεύουμε στην ασφαλτο με ιλλιγιώδης ταχύτητες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, masteripper είπε

Goodnight Mommy

 

Μια ταινία που δεν γεμίζει το μάτι...και ξεκινάς και βλέπεις...και εντάξει περίπτωση του ή στραβός ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...τώρα ολόκληρη ταινία 1 σπίτι μια μαμά και 2 παιδιά...σιγά τα ωά.

και έρχεται το τέλος...και ανατρέπονται όλα...και χάνεις την μπάλα...και...απλώς δείτε την

7.5/10

Σίγουρα θα αναγνωρίσετε την "αντιγραφή" απο γνωστό blockbuster πριν απο πολλά πολλά χρόνια...αλλά σιγά μην την σακουλευτείται.... :)

Απόδειξη ότι για να κάνεις μια δυνατή ταινία μπορεί απλώς να χρειάζεται 1 σπίτι, 1 ενήλικη ηθοποιός και 2 παιδάκια και 1 έξυπνο σενάριο..ούτε εφφέ..ούτε να κατεδαφίζουμε την μισή υφήλιο ή να χορεύουμε στην ασφαλτο με ιλλιγιώδης ταχύτητες

Ταινιαρα το αυθεντικο ειχα κανει παλιοτερα κριτικη εδω με την κριτικη σου θα τσεκαρω και το remake να δω τι εκαναν παλι οι Αμερικανοι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ταινιαρα το αυθεντικο ειχα κανει παλιοτερα κριτικη εδω με την κριτικη σου θα τσεκαρω και το remake να δω τι εκαναν παλι οι Αμερικανοι.

 

Οταν το δεις, πες ποιο να δουμε εμεις που δεν εχουμε δει κανενα, χωρις να δινεις βαρυτητα στην αυθεντικοτητα του αυστραλεζικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xavier είπε

Οταν το δεις, πες ποιο να δουμε εμεις που δεν εχουμε δει κανενα, χωρις να δινεις βαρυτητα στην αυθεντικοτητα του αυστραλεζικου.

Εννοειται το θυμαμαι ακομα καλα το αυθεντικο σε καποια σημεια ηταν αρκετα creepy και γενικα η ολη χημεια της μανας με τα 2 παιδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, masteripper είπε

Goodnight Mommy

 

Μια ταινία που δεν γεμίζει το μάτι...και ξεκινάς και βλέπεις...και εντάξει περίπτωση του ή στραβός ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...τώρα ολόκληρη ταινία 1 σπίτι μια μαμά και 2 παιδιά...σιγά τα ωά.

και έρχεται το τέλος...και ανατρέπονται όλα...και χάνεις την μπάλα...και...απλώς δείτε την

7.5/10

Σίγουρα θα αναγνωρίσετε την "αντιγραφή" απο γνωστό blockbuster πριν απο πολλά πολλά χρόνια...αλλά σιγά μην την σακουλευτείται.... :)

Απόδειξη ότι για να κάνεις μια δυνατή ταινία μπορεί απλώς να χρειάζεται 1 σπίτι, 1 ενήλικη ηθοποιός και 2 παιδάκια και 1 έξυπνο σενάριο..ούτε εφφέ..ούτε να κατεδαφίζουμε την μισή υφήλιο ή να χορεύουμε στην ασφαλτο με ιλλιγιώδης ταχύτητες

Την είδα κι εγώ χθες, κυρίως γιατί η περιγραφή ήταν ίδια με την ταινία του 2014 και κατάλαβα οτι ήταν remake. Αν κάποιος θέλει να δει μια από τις δύο του προτείνω την πρώτη. Δηλαδή την original του 2014.

Αν και παίζουν πολύ καλά οι ηθοποιοί στην ταινία του 2022, δεν νομίζω κρατάει αντάξια του πρώτου. Την είχα δει πριν πολύ καιρό αλλά την θυμόμουν έντονα λόγω του twist. Ο λόγος που την προτείνω είναι γιατί η πρώτη έφερνε πιο πολύ σε ψυχολογικό θρίλερ παρά τρόμου, ενώ με την καινούρια μου φάνηκε σαν να πέρασαν πολύ γρήγορα το σενάριο για να φτάσουν στο reveal και το όλο "τρόμου" στοιχείο στάθηκε σε ένα jumpscare που το περίμενες... Ίσως είμαι λίγο bias γιατί ήξερα το τέλος, αλλά ένιωσα πιο "ζεστασιά" βλέποντας τα γεγονότα να εξελίσσονται στο σπίτι της νέας ταινίας από ότι σε αυτό το ψυχρό και αφιλόξενο του πρώτου, όπου βλέπεις τα παιδιά να περνάνε την ώρα "μόνα" τους στο πουθενά.

Θα είχε ενδιαφέρον αν κάποιος ξεκινούσε ξεχωριστό thread για την ταινία αν θέλετε να επεκταθούμε περισσότερο σε γνώμες και συγκρίσεις εκεί. Ξαναλέω προτιμώ την original, αλλά όποια και να επιλέξετε θα την ευχαριστηθείτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Fall 2022

Ενα Survival θρίλερ που έχει να κάνει με 2 κοπέλες που βρίσκονται εγκλωβισμένες στην κορυφή ενός παλιού σταθμού τηλεπικοινωνιών ύψους 600 μέτρων.

Μέτρια ταινία σε όλα, από αυτές που απλά τις βάζεις κατεβάζεις διακόπτες και σκοτώνεις 1.5 ώρα. Προσωπικά επειδή δε τα πάω καλά με το κομμάτι του ύψους στο μεγαλύτερο κομμάτι της ταινίας απλά είχα ένα άγχος και σε μερικά σημεία μέχρι που ίδρωσα.

6/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope 2022

Με το χέρι στην καρδιά. Δεν ξέρω πως να νιώσω για αυτήν την ταινία. Ήταν η πρώτη του Jordan Peele που είδα ποτέ και αν και είχα ακούσει ότι κάνει ιδιαίτερες ταινίες αυτό δε το περίμενα.

Από τις λίγες ταινίες που είσαι με ένα συνεχόμενο WTF. Το Concept όμως με το UFO μου έκανε κλικ.

Από εκεί και πέρα είμαι μεταξύ 4/10 ή 7/10. Κυριολεκτικά όμως δεν ξερω τι να νιώσω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thor: Love and Thunder (2022)

Ναι επιβεβαιώνω και εγώ με την σειρά μου ότι πρόκειται για μια ταινία που απευθύνεται σε παιδιά 5 έως 12 ετών.

Τέλος.

Thor-Love-and-Thunder.webp

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Nope 2022

Με το χέρι στην καρδιά. Δεν ξέρω πως να νιώσω για αυτήν την ταινία. Ήταν η πρώτη του Jordan Peele που είδα ποτέ και αν και είχα ακούσει ότι κάνει ιδιαίτερες ταινίες αυτό δε το περίμενα.

Από τις λίγες ταινίες που είσαι με ένα συνεχόμενο WTF. Το Concept όμως με το UFO μου έκανε κλικ.

Από εκεί και πέρα είμαι μεταξύ 4/10 ή 7/10. Κυριολεκτικά όμως δεν ξερω τι να νιώσω.

Προσωπικά βαρέθηκα την πρώτη ώρα, απο την δευτερη αρχίζει το καλό. Συμφωνώ μαζί σου ως προς την βαθμολογία. Η ταινία ειχε σημεια που σε κρατάνε και σημεια τελειως αδιάφορα. Ωστόσο βλέπεται. 

Δες και τις υπολοιπες του Peele. Mου άρεσε πρώτα το get out, μετα το us και αρκετά πιο πίσω το Nope... 

 

 

Επεξ/σία από CONAN_
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξίδι του μέλιτος με τη μαμά (Amor de Madre / Mother's Love) (2022)

YqouYx2.jpg

 

Κλασσική Ισπανική χαζοταινιούλα του netflix. Με παρέα περνάει ευχάριστα η ώρα. Την περίμενα πολύ χειρότερη από ότι ήταν :P

Με παρέα είσαι στα 6/10. Η κοπέλα μου λέει 7/10 -.-"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το Nope. Για να περνάει η ώρα.

https://www.imdb.com/title/tt10954984/

Καλή ταινία; Nope.

Να την δει κάποιος; Nope.

Έχει καλή υπόθεση; Nope.

Έχει καλές ερμηνείες; Nope.

Σκηνικά; Nope.

Φωτογραφία; Nope.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

The Fall 

Ανελπιστα καλη ταινια, με κανα δυο cringe στιγμες αλλα δεν ριχνουν πολυ το επιπεδο. Για το ειδος της ηταν αρτια παντως, ειχε σασπενς, ειχε κατι ωραια πλανα, αν και για τους υψοφοβικους/ακροφοβικους μαλλον δεν θα ειναι ιδανικα 😛

7/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope

 

Αλλη μια ταινία του Peele...επειδή είναι πολύ επικίνδυνο να δωσω σποιλερ θα πω πολύ απλά ότι είναι μια πολύ διαφορετική ταινία ... μια τόσο διαφορετική ματιά σε 1 πολυ δουλεμένο θέμα που είναι δύσκολο να προκαλέσεις ενδιαφέρον...και εδώ σίγουρα έχουμε μια φιλόδοξη προσπάθεια (του τύπου τι πίνεις και δεν μας δίνεις)

ΔΕΝ Είναι σαν τις άλλες 2 δυνατές ταινίες του( Get Out,US) αλλά με βάση ότι ήταν ο συγγραφέας σίγουρα έχει φαντασία Out of the Box.

Τώρα σαν γενική άποψη της ταινίας προσπαθεί να γεφυρώσει το ρεαλιστικό με το σουρρεαλιστικό ...το οποίο για εμένα ήταν λίγο κουραστικό καθώς κάποια στιγμή το σουρρεαλιστικό είναι κάπως ψεύτικο ... αλλά...

6.5/10

Στο κάτω κάτω της γραφής με τόσες πατάτες που κυκλοφορούν τουλάχιστον θα δείτε μια ξεχωριστή ταινία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...