Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Το πιο πιθανό δεν συνέβη σε κανέναν κάτι παρόμοιο γιατί δε νομίζω πως υπάρχει εργοδότης που θα το έκανε , αλλά αν συνέβαινε νομίζεις πως θα υπήρχαν πολλοί που δεν θα προτιμούσαν τα χρήματα;;; 

Την είδα,βέβαια το χόλυγουντ μας έμαθε σε λαμπερές παρουσίες  . φανταστικά σκηνικά και εφέ (βλέπε πρόσφατο oceans 8 )  στα οποία η συγκεκριμένη ταινία υστερεί καθώς καταγράφει καθημερινούς απλούς ανθρώπους όπως όλοι μας καθημερινά σπίτια και δρόμους (και όχι στημένα) που ζούμε όλοι μας.Ναι μία marion δεν μπορεί να σώσει την κατάσταση όσο καλή ηθοποιός και να είναι αλλά εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο από πολλές σαν τις παραπάνω που ανέφερα.

Ο Γαλλικός κινηματογράφος που μας  έχει δώσει καταπληκτικές ταινίες θεωρώ πως ήθελε να μας περάσει μήνυμα της αδιαφορίας που έχουν σήμερα οι άνθρωποι για τον συνάνθρωπό τους, που  μπορεί ακόμη και για 1000 ευρώ να τον πουλήσουν. 

Εγώ έτσι την είδα και όχι σαν ταινία γενικά ή δακρύβρεχτο μελό και για αυτό το λόγο θα της δώσω ένα 7/10.

Ναι σύμφωνα με τα όσα έχω δει εγώ σε όσες δουλειές έχω κάνει θεωρώ ότι λίγοι θα επέλεγαν τα χρήματα. Δεν είναι και κανένα τεράστιο ποσό για να μπεις σε σοβαρό δίλημμα, ειδικά όταν δουλεύεις με έναν άνθρωπο για αρκετό καιρό.

Όσο για τα υπόλοιπα δεν με ενόχλησαν τα απλά σκηνικά και παρουσίες αλλά ο  τρόπος με τον οποίο η ταινία προσπαθεί να προκαλέσει το συναίσθημα του θεατή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toc Toc

Ισπανικη κωμωδια, υπαρχει κ στο netflix.. 

Πολυ ευχαριστη ταινια, με αρκετες στιγμες γελιου..Αφορα καποια ατομα που εχουν ιδεοψυχαναγκαστικες διαταραχες! (αν το λεω καλα) Μικροβιοφοβικα, ξεχασιαρηδες, αριθμομανης κλπ.. Κ μαζευονται σε μια αιθουσα κ γινεται ο χαμος.. 

6,5/10

Επεξ/σία από Πανος999
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Toc Toc

Ισπανικη κωμωδια, υπαρχει κ στο netflix.. 

Πολυ ευχαριστη ταινια, με αρκετες στιγμες γελιου..Αφορα καποια ατομα που εχουν ιδεοψυχαναγκαστικες διαταραχες! (αν το λεω καλα) Μικροβιοφοβικα, ξεχασιαρηδες, αριθμομανης κλπ.. Κ μαζευονται σε μια αιθουσα κ γινεται ο χαμος.. 

6,5/10

 

να σαι καλα φιλε, εβαλα το trailer και γελαω ακομα με τον τυπο που δεν παταει τις γραμμες απο τα πλακακια στον δρομο και τον αλλον που βριζει και κανει χειρονομιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

justice league

Υστερα από ΄τοσα αρνητικά σχόλια είπα να τη δω να περάσει η ώρα. Ωχ, τί ήταν αυτό; 

Spoiler

Ο aquaman προωθείται στο νερό με κάποιο μυστήριο τρόπο. Μάλλον με αέρια του πρωκτού. όλη η ατλαντίδα φαίνεται ερειπωμένη και έχει για φύλαξη του κύβου μόλις δύο άτομα. Το τελος του κόσμου έρχεται  και αυτοί πέρα βρέχονται. Ο ποζεράς aquaman μπλέκεται και ενδιαφέρεται αφού παίρνει ο λύκος των στεπών τον κύβο από αυτούς. Μέχρι τότε χέστηκε ο φοράδα στο αλώνι. Ο οποίος φοράει παλτό έξω από νερό αλλά το βγάζει για να πέσει μέσα στα παγωμένα ύδατα. 

Επίσης ο μπρους γουέιν όταν μιλάει στους χωρικούς , λέει για άγνωστο που τους βοηθάει από τη θάλασσα, και πως είναι επιτακτικό να μιλήσει σε αυτόν τον άγνωστο, αλλά μόλις τσαμπουκαλέυεται ο ποζεράς, αμέσως γνωρίζει το μικρό του όνομα και τον αποκαλεί aquaman protector of the sea, λες είναι χρόνια στο κουρμπέτι πανάθεμα τον και τον γνωρίζουν όλοι. 

Για κάποιο λόγο στις αρχές της ταινίας οι αμαζόνες ενώ περιμένουν με τα μαχαίρια , τσεκούρια και τόξα τον στεπόλυκό , όταν εμφανίζεται κάθονται και δεν ξεκινούν επίθεση να τον αιφνιδιάσουν κατευθείαν. Αντιθέτως έρχονται οι μύγες και τότε ξεκινάει το πανηγύρι. Μόνο όταν ο κακός πάρει τον κύβο , τότε και μόνο τότε εμφανίζεται ολόκληρος ο στρατός των αμαζόνων αντί στην αρχή όλοι μαζί. 

Άκυρη η όλη αρχική σκηνή της νταϊάνανας με τους τρομοκράτες. Κρατούν μία βόμβα που μπορεί να ισοπεδώσει 4 οικοδομικά τετράγωνα αλλά μόλις εκρήγνυται στον αέρα φαίνεται να έχει τη δύναμη κόκκινης μινέρβα το πάσχα. Επίσης η νταϊανα κινείται με την ταχύτητα του φλάς , αφού ακόμη και καθήμενη μπορεί να αποκρούσει βόλια από οπλοπολυβόλο.

Επίσης στην αρχαιότητα , χρειάστηκαν , green lantern, ολύμπιοι θεοί και όλες οι συμμαχίες του τόλκιν από τον άρχοντα των δακτυλιδιών, για να νικήσουν τον κακό, αλλά τώρα μόλις τέσσερις και άντε και ο μισός σούπερμαν , είναι υπεραρκετοί για να τον χαντακώσουν με άνεση και τέλεια κόμη.

και άλλα πολλά. εν ολίγοις , πάρ'τ'αρνί και κούρευτο.

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Million dollar baby

Γεροπαράξενος μποξεράνθρωπος με πολλά θέματα υποκύπτει στις πιέσεις μεγαλοκοπέλας που θέλει να γίνει μποξέρ, την φτάνει λίγο πριν την κορυφή και από εκεί αρχίζει το ταξίδι τους.

Ήξερα ότι είναι καλή, δεν αντιπαθώ τον Eastwood ως σκηνοθέτη, δεν τρελαίνομαι για την Swang με τίποτα, αλλά γενικά δεν με έψηνε να την δω, γυναίκα μποξέρ και φούμαρα... Χθες είδα ότι την έχει το star, οπότε είπα να την δω επιτέλους.

Δίκαια μία από τις καλύτερες mainstream ταινίες των τελευταίων ετών. Ο Eastwood σκηνοθέτησε μερικές από τις χειρότερες σκηνές μάχης  που έχω δει, η ταινία έχει και μερικές ακόμη πολύ κακογυρισμένες σκηνές, αλλά. Η χημεία ανάμεσα στους Eastwood και Swang, Eastwood και Freeman (ο καλύτερος ρόλος του για εμένα) είναι απίστευτη, το θέμα πιασάρικο αλλά και δουλεμένο άριστα, τόσο σεναριακά, όσο και σκηνοθετικά. Ο Eastwood για εμένα δεν είναι κανένας μεγάλος σκηνοθέτης, θα έλεγα ότι έχει σπουδάσει σκηνοθεσία στο "πανεπιστήμιο της ζωής", αλλά διαλέγει ωραία θέματα και η τόσο χαρακτηριστική "ξερή" του σκηνοθετική ματιά έχει και αυτή την γοητεία της. Οι διάλογοι ανάμεσα στους Eastwood και Freeman είναι, ώρες ώρες, σπαρταριστοί.

Δεν με νοιάζει αν η ταινία βγάζει εύκολο συναίσθημα ή αν είναι απλοϊκή, και μόνο που έχει έναν "πατέρα" που προπονεί την "κόρη" του, θα μου αρκούσε, αλλά η ταινία έχει πολύ περισσότερα από αυτά να δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Voodooman είπε

Million dollar baby

Γεροπαράξενος μποξεράνθρωπος με πολλά θέματα υποκύπτει στις πιέσεις μεγαλοκοπέλας που θέλει να γίνει μποξέρ, την φτάνει λίγο πριν την κορυφή και από εκεί αρχίζει το ταξίδι τους.

Ήξερα ότι είναι καλή, δεν αντιπαθώ τον Eastwood ως σκηνοθέτη, δεν τρελαίνομαι για την Swang με τίποτα, αλλά γενικά δεν με έψηνε να την δω, γυναίκα μποξέρ και φούμαρα...

Δηλαδη δεν εχεις δει το Next Karate Kid?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Voodooman είπε

Million dollar baby

Γεροπαράξενος μποξεράνθρωπος με πολλά θέματα υποκύπτει στις πιέσεις μεγαλοκοπέλας που θέλει να γίνει μποξέρ, την φτάνει λίγο πριν την κορυφή και από εκεί αρχίζει το ταξίδι τους.

Ήξερα ότι είναι καλή, δεν αντιπαθώ τον Eastwood ως σκηνοθέτη, δεν τρελαίνομαι για την Swang με τίποτα, αλλά γενικά δεν με έψηνε να την δω, γυναίκα μποξέρ και φούμαρα... Χθες είδα ότι την έχει το star, οπότε είπα να την δω επιτέλους.

Δίκαια μία από τις καλύτερες mainstream ταινίες των τελευταίων ετών. Ο Eastwood σκηνοθέτησε μερικές από τις χειρότερες σκηνές μάχης  που έχω δει, η ταινία έχει και μερικές ακόμη πολύ κακογυρισμένες σκηνές, αλλά. Η χημεία ανάμεσα στους Eastwood και Swang, Eastwood και Freeman (ο καλύτερος ρόλος του για εμένα) είναι απίστευτη, το θέμα πιασάρικο αλλά και δουλεμένο άριστα, τόσο σεναριακά, όσο και σκηνοθετικά. Ο Eastwood για εμένα δεν είναι κανένας μεγάλος σκηνοθέτης, θα έλεγα ότι έχει σπουδάσει σκηνοθεσία στο "πανεπιστήμιο της ζωής", αλλά διαλέγει ωραία θέματα και η τόσο χαρακτηριστική "ξερή" του σκηνοθετική ματιά έχει και αυτή την γοητεία της. Οι διάλογοι ανάμεσα στους Eastwood και Freeman είναι, ώρες ώρες, σπαρταριστοί.

Δεν με νοιάζει αν η ταινία βγάζει εύκολο συναίσθημα ή αν είναι απλοϊκή, και μόνο που έχει έναν "πατέρα" που προπονεί την "κόρη" του, θα μου αρκούσε, αλλά η ταινία έχει πολύ περισσότερα από αυτά να δώσει.

Voodo  ρε φιλε εισαι και μεγαλος ανθρωπος πως και δεν την εχεις δει αυτη τοσα χρονια?

 

 

Ant-Man and the Wasp

 

Aκατανοητη μπουρδα  ,παιδικο σε ολα τα επιπεδα  με εναν ετσι και αλλιως γελοιο super hero  by default .Κριμα γιατι το πρωτο βλεποταν  ,αυτο παλι αντεξα μεχρι 40 λεπτα .

 

 

5,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Voodo  ρε φιλε εισαι και μεγαλος ανθρωπος πως και δεν την εχεις δει αυτη τοσα χρονια?

Ant-Man and the Wasp

Aκατανοητη μπουρδα  ,παιδικο σε ολα τα επιπεδα  με εναν ετσι και αλλιως γελοιο super hero  by default .Κριμα γιατι το πρωτο βλεποταν  ,αυτο παλι αντεξα μεχρι 40 λεπτα .

5,5/10

Συμφωνώ απόλυτα! Απλά τραγικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δει κανείς το Unfriended : Dark Web;
Λέει τίποτα; Δείχνει να έχει ποτένσιαλ, μπορεί όμως εύκολα να καταλήξει σε μπούρδα.
Αν δεν το έχετε δει, το τρέιλερ ίσως περιέχει μικρά σπόιλερ, όπως τα περισσότερα τρέιλερ...
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Voodo  ρε φιλε εισαι και μεγαλος ανθρωπος πως και δεν την εχεις δει αυτη τοσα χρονια?

E δε προλαβε στα νιατα του, το εκανε τωρα στα γεράματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A Star is Born (2018).

Ομολογώ ότι πήγα να το δω με μισή καρδιά. Παρόλο που προσπαθώ να μην είμαι προκατειλημμένος με ταινίες και ηθοποιούς, κάποιες φορές αποτυγχάνω σε αυτό. Ο Bradley Cooper δε μου είχε δείξει ποτέ κάτι ιδιαίτερο σαν ηθοποιός όπου τον είχα δει, για 'μένα ήταν ο τύπος που έπαιζε στο Hangover και η φωνή του Rocket Raccoon (όπως ο Jeremy Renner ήταν απλά ο Hawkeye μέχρι που είδα το Wind River). H Lady Gaga κατά τη γνώμη μου ήταν και είναι το μεγαλύτερο κρίμα γιατί με το ταλέντο της και τη γνώση της στη μουσική αναλώθηκε σε ένα εμπορικό, ρηχό και χωρίς ποιότητα προϊόν ενώ θα μπορούσε να είναι πολλά περισσότερα σαν καλλιτέχνης.

Oh boy, πόσο λάθος ήμουν. Η ταινία ήταν εκπληκτική από την αρχή ως το τέλος, ένα emotional roller coaster που λένε. Σκηνοθετικά άρτια, πλοκή καλή αλλά όχι κάτι καινούριο.. Αλλά οι ερμηνείες και η μουσική ήταν από άλλο επίπεδο. Ο Bradley Cooper ήταν συγκλονιστικός και δεν έχω λόγια για το πώς κατάφερε να παρουσιάσει τόσο καλά έναν τόσο ψυχολογικά κατεστραμμένο άνθρωπο. Και ο ίδιος τη σκηνοθέτησε και έγραψε τα τραγούδια;; Δεν ξέρω αν έχω χάσει κάτι απ' αυτόν στο παρελθόν, αλλά ο τύπος το 'χει. Η Lady Gaga επίσης πολύ καλή σε ένα ρόλο που ναι μεν είναι κάπως εξοικειωμένη για προφανείς λόγους, αλλά δεν έχει ξαναασχοληθεί σοβαρά με την ηθοποιία. Φωνάρα και πανέμορφη χωρίς τα make up και τα καρναβαλίστικα ρούχα που φοράει. Οι υπόλοιποι ηθοποιοί που είχαν δευτερεύοντες ρόλους επίσης καλοί, ειδικά ο αδερφός του πρωταγωνιστή.

Ένα αρνητικό που μπορώ να πω είναι ότι κάποια γεγονότα προχωράνε λίγο γρήγορα και αργείς να καταλάβεις ότι υπήρξε κάποιο time skip.

Το δεύτερο μισό της ταινίας σηκώνει πολλή κουβέντα για τα σημεία που μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος όταν η ψυχολογία του πιάσει πάτο, για τις καταχρήσεις και για τους λόγους όλων αυτών, όπως επίσης και για το πώς η μουσική βιομηχανία παραποιεί τους ίδιους τους καλλιτέχνες. Δεν περίμενα ένα τόσο σοβαρό δράμα, αν δε βρίσκεστε σε καλή φάση στη ζωή σας μην το δείτε. Ειδάλλως, αξίζει εισητήριο στο σινεμά. Και να αφήνουμε τις προκαταλήψεις έξω από την αίθουσα από την επόμενη φορά. :P

8/10

Επεξ/σία από Norone92
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Norone92 είπε

A Star is Born.

Ομολογώ ότι πήγα να το δω με μισή καρδιά......

Βαζε και ημερομηνια να ξερουμε για ποιο μιλας. Υπαρχουν 5 ταινιες με αυτό το τιτλο :)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Voodo  ρε φιλε εισαι και μεγαλος ανθρωπος πως και δεν την εχεις δει αυτη τοσα χρονια?

Ο συνδυασμός Eastwood, Swang (κυρίως), θέμα (τουλάχιστον από αυτά που ήξερα και που φαίνονταν στο τρέιλερ) δεν με έψηνε. Και, τελικά, ίσως να είναι η καλύτερη ταινία του Eastwood ως σκηνοθέτη!..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...