Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα το top gun 2022 παρά πολύ Ωραια ταινία μου άρεσε η ιστορία της το σενάριο με συγκίνησε γενικα πιστεύω ότι αξίζει σαν ταινία !! Επέστρεψα και ξανά είδα και την πρώτη φυσικά κακιά σχέση!!! Αλλά βλέπετε 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The Woodsman[2004]

MV5-BMTk2-NDI1-Nj-M2-OV5-BMl5-Ban-Bn-Xk-

https://www.imdb.com/title/tt0361127

Μια ταινια χαμηλου budget οχι τοσο γνωστη στο ευρυ κοινο που μπορω να πω οτι αναλυει με υπεροχο τροπο την ψυχοσυνθεση ενος ανθρωπου ο οποιος εχει χασει το δρομο του που ειναι μη φυσιολογικος. Το θεμα ειναι η παιδεραστια οπου ο εξαιρετικος Kevin Bacon υποδυεται εναν ανθρωπο οπου εκατσε 12 χρονια φυλακη για υποθεση παιδεραστιας και προσπαθει να προσαρμοστει η καλυτερα να κατανοησει τον εαυτο του και τι πραγματικα συμβαινει μεσα του. Η αντιμετωπιση της κοινωνιας ειναι και αυτη μια μεγαλη προκληση οταν γνωριζουν τι εχεις κανει. Ηρεμη γενικα ταινια που ομως αναλυει ενα τοσο σκληρο θεμα οσο καλυτερα γινεται. Ο Bacon πολυ αξιολογος σε ενα τοσο ιδιαιτερο ρολο. Μου θυμισε σε σημεια το ανεπαναληπτο "M" του Fritz Lang βεβαια σε πιο ηπιο βαθμο. Αξιζει να τη δειτε αν και σιγουρα ειναι αρκετα disturbing το θεμα που καταπιανεται. 7.6/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Είναι ταινιάρα. Ο Bacon δίνει ρέστα. Πολύ δυνατή ερμηνεία ειδικά σε έναν τέτοιο ρόλο, αλλά και το υπόλοιπο cast πολύ καλό.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Top Gun Maverick[2022]

top-gun.jpg

https://www.imdb.com/title/tt1745960

Με μια λεξη ΜΑΓΕΙΑ. Λιγες ταινιες εχω απολαυσει οσο αυτη σε λιγες ταινιες εχω ανατριχιασει οσο αυτη. Η τελευταια που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το Mad Max Fury Road. Ειχα προσφατη τη θεαση απο το πρωτο Top Gun και μπηκα στο κλιμα αμεσως. Ο Cruise το εζησε πραγματικα το βλεπεις σε καθε βλεμμα του και ολο αυτο βγηκε προς τα εξω. Ο Kosinski μετρ σε τετοιες ταινιες απο Tron Legacy μεχρι Oblivion βγαζει τον καλυτερο του εαυτο του ειδικα στα πλανα με τα αεροπλανα να πηγαινουν με αρκετα μαχ και την απουσια CGI μαζι με το πληρες καδρο βγαζουν κατι ανεπαναληπτο λιγες ταινιες το εχουν καταφερει τοσο αρτια αυτο. Το συναισθημα με το γιο του Ρουστερ βαραει κοκκινο καταλαβαινεις την αγαπη του Μαβερικ. Σε πολλες σεκανς μοιαζει με 25χρονος ο Cruise αλλα να μην ξεχασω και την οπτασια Jennifer Connelly που στα 52 ειναι πιο ομορφη απο ποτε σαν το καλο κρασι ενα πραγμα. Συγκινηση με τη σκηνη με τον Val Kilmer. Συνολικα ενα επος αυτο που ειναι το Top Gun το βγαζει στο 1000% της και ανεβαζει και την πρωτη ταινια 2 σκαλια ακομα. Το 4Κ αρχειο εξαιρετικης εικονας οπως και ο ηχος δεν γινεται να μην ανατριχιασετε οταν βαζουν μπρος τα F18 και οταν πηγαινουν με 10G. Το full καδρο στη σχεδον μιση ταινια προσθετει απειρα και μοιραζει απλοχερα συγκινησεις με τις τρομερες σεκανς αερομαχιων. Θα την ξανα δω σιγουρα ακομα 5 6 φορες να την χορτασω. 10/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Top Gun Maverick[2022]

top-gun.jpg

https://www.imdb.com/title/tt1745960

Με μια λεξη ΜΑΓΕΙΑ. Λιγες ταινιες εχω απολαυσει οσο αυτη σε λιγες ταινιες εχω ανατριχιασει οσο αυτη. Η τελευταια που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το Mad Max Fury Road. Ειχα προσφατη τη θεαση απο το πρωτο Top Gun και μπηκα στο κλιμα αμεσως. Ο Cruise το εζησε πραγματικα το βλεπεις σε καθε βλεμμα του και ολο αυτο βγηκε προς τα εξω. Ο Kosinski μετρ σε τετοιες ταινιες απο Tron Legacy μεχρι Oblivion βγαζει τον καλυτερο του εαυτο του ειδικα στα πλανα με τα αεροπλανα να πηγαινουν με αρκετα μαχ και την απουσια CGI μαζι με το πληρες καδρο βγαζουν κατι ανεπαναληπτο λιγες ταινιες το εχουν καταφερει τοσο αρτια αυτο. Το συναισθημα με το γιο του Ρουστερ βαραει κοκκινο καταλαβαινεις την αγαπη του Μαβερικ. Σε πολλες σεκανς μοιαζει με 25χρονος ο Cruise αλλα να μην ξεχασω και την οπτασια Jennifer Connelly που στα 52 ειναι πιο ομορφη απο ποτε σαν το καλο κρασι ενα πραγμα. Συγκινηση με τη σκηνη με τον Val Kilmer. Συνολικα ενα επος αυτο που ειναι το Top Gun το βγαζει στο 1000% της και ανεβαζει και την πρωτη ταινια 2 σκαλια ακομα. Το 4Κ αρχειο εξαιρετικης εικονας οπως και ο ηχος δεν γινεται να μην ανατριχιασετε οταν βαζουν μπρος τα F18 και οταν πηγαινουν με 10G. Το full καδρο στη σχεδον μιση ταινια προσθετει απειρα και μοιραζει απλοχερα συγκινησεις με τις τρομερες σεκανς αερομαχιων. Θα την ξανα δω σιγουρα ακομα 5 6 φορες να την χορτασω. 10/10

τοσο καλο ? Με εψησες να το δω το βραδυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

τοσο καλο ? Με εψησες να το δω το βραδυ 

Εξαιρετικο για μενα ναι. Δηλαδη ανετα την ξανα βαζω στο καπακι τωρα να την ξαναδω. Ειχα δει πριν κανα μηνα και το πρωτο και το ειχα φρεσκο με τραβηξε αμεσως στον κοσμο του. Νιωθεις την αδρεναλινη των G που ζουν οι χαρακτηρες. Δες το εφοσον εχεις δει και την πρωτη ταινια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, privateer είπε

υπαρχει ατομο που δεν την εχει δει ακομη?😂

yeap δεν εχω πολυ χρονο για ταινιες/σειρες εδω και 5 μηνες 🥲

Χθες με παροτρυνση Αρκιν ειδα το πρωτο top gun στο Netflix

πολυ καλο αν και δε θυμομουν και παρα πολλα tbh, ειχα χρονια να το δω. Σημερα μαλλον θα δω το καινουργιο

8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samaritan.jpgSamaritan (2022) - IMDb

Αξιοπρεπέστατο θα έλεγα, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Η ταινία πάσχει κυρίως στους διαλόγους, οι οποίοι στις περισσότερες των περιπτώσεων δείχνουν αδιάφοροι και χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και στις αντιδράσεις των χαρακτήρων που αρκετές φορές δείχνουν ψεύτικες. Ειδικά ο Σταλόνε δεν το έχει στις ήρεμες σκηνές ή απλά έχει κουραστεί. Έχει και μια κάποια ηλικία. Ωραίο το twist πάντως όσον αφορά τον....("You keep calling me the ....")

Αυτά

Το 6/10 του imdb νομίζω είναι αντικειμενικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Το ουτε καν του Πιλ, το είδε κανεις? Θ πάω σήμερα 

Περιμενω subs. Μετα το Get Out και το Us δεν περιμενα κατι λιγοτερο απο το πολυ αξιολογο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το Top Gun 2 ούτε εγώ το έχω δει ακόμα.

Το Nope το βρήκα από τα γνωστά μέρη, θα το δω σύντομα. Θεωρώ τον Jordan Peele κάπως υπερεκτιμημένο όσον αφορά το horror genre. Σαν κωμικός είναι εξαιρετικός και έχω δει όλα τα ''Key & Peele''. ( Έχει και μια εμμονή πάντως στις ταινίες του με black cast για ευνόητους λόγους. Tsk tsk tsk). 

Τo Get Out και το US ήταν πολύ καλά, αλλά ως εκεί. Κάποιες άλλες ταινίες του είδους θεωρώ ότι άξιζαν μεγαλύτερη προβολή από τα συγκεκριμένα. (βλέπε ''Hereditary'')

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Glikos είπε

Σχετικά με το Top Gun 2 ούτε εγώ το έχω δει ακόμα.

Το Nope το βρήκα από τα γνωστά μέρη, θα το δω σύντομα. Θεωρώ τον Jordan Peele κάπως υπερεκτιμημένο όσον αφορά το horror genre. Σαν κωμικός είναι εξαιρετικός και έχω δει όλα τα ''Key & Peele''. ( Έχει και μια εμμονή πάντως στις ταινίες του με black cast για ευνόητους λόγους. Tsk tsk tsk). 

Τo Get Out και το US ήταν πολύ καλά, αλλά ως εκεί. Κάποιες άλλες ταινίες του είδους θεωρώ ότι άξιζαν μεγαλύτερη προβολή από τα συγκεκριμένα. (βλέπε ''Hereditary'')

Το Hereditary ειναι pure horror μυστηριου. Το Get Out και ειδικα το Us προσπαθουν να περασουν πολλα μηνυματα απο πισω σιγουρα θελουν 2-3 θεασεις το καθενα για καλυτερη εμπεδωση σε καποια θεματα. Ελπιζω και το nope να ειναι ετσι ιδιαιτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Το ουτε καν του Πιλ, το είδε κανεις? Θ πάω σήμερα 

Ενδιαφέρον. Αργό, δεν νομίζω ότι μένει κάτι στο τέλος, αλλά ενδιαφέρον. Ενδιαφέρον και η μορφή της απειλής. Ξεφεύγει από τα συνηθισμένα και μάλλον εκεί παίρνει τους περισσότερους πόντους. Δεν είναι horror πάντως, τουλάχιστον όχι για μένα. Πιο πολύ sci fi με ολίγον action και ολίγη αγωνία, αλλά μέχρι εκεί.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...