Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Cusack τι έχει γίνει; κάτι είχα διαβάσει ότι δεν τα πηγαίνει καλά με το Χόλυγουντ;

Έχει εδώ και μια δεκαετία κοντά όλες του οι ταινίες δεν βλεπονται. 

Εδω αναλύονται κάποια θέματα γιατί δεν έχει την αποδοχή που είχε κάποτε από το Hollywood 

https://www.looper.com/52774/hollywood-wont-cast-john-cusack-anymore/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα να δω το Grey Man , αλλά το σταμάτησα στο τέταρτο. Το είδε κανείς όλο; 

Για ταινιουλα του κιλού με μπαμ μπουμ μου φάνηκε . Άσε που τον Γκοσλιγκ,  οπότε βλέπω αυτή τη ειρωνική φατσούλα θέλω να τον χαστούκισω. 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Έχει εδώ και μια δεκαετία κοντά όλες του οι ταινίες δεν βλεπονται. 

Εδω αναλύονται κάποια θέματα γιατί δεν έχει την αποδοχή που είχε κάποτε από το Hollywood 

https://www.looper.com/52774/hollywood-wont-cast-john-cusack-anymore/

μια χαρα τον βρισκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλός ηθοποιός ο Gosling και συνήθως φαινόταν να διαλέγει τις ταινίες που θα παίξει. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση είχα. Στο Drive και στο Only God forgives μου άρεσε πολύ πάντως. Βέβαια αυτές ήταν και ταινιάρες του Δανού Winding Refn.

Πέρα από αυτά

The Place beyond the Pines

The Believer

First Man

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Jurassic World Dominion

Δεν ηταν και παρα πολυ κακη, βλεποταν σε γενικες γραμμες αλλα παρεμενε μια μετρια ταινια απο την αρχη μεχρι το τελος. Δεν μπορω να πω πως ειχε και μεγαλη συνοχη, σε καποια σημεια μαλιστα νομιζα πως το σεναριο εγραφε κατι του τυπου "τρεξτε randomly σε γκρουπακια". 

Δεν μπορω να ξεχασω και την cringe στιγμη που ο ψαλιδοχεροσαυρος και ο T Rex πανηγυρισαν με βρυχηθμο. Δλδ σοβαρα τωρα, σερβιραν κατι τετοιο?

5/10

 

Τhe Black Phone

Οχι. Ηθελα να μου αρεσει η ταινια λογω χρονικης περιοδου που διαδραματιζοταν, αλλα οχι. Δεν σου εξηγουσε τιποτα απολυτως, δεν σου εδειχνε κινητρα του τυπου, δεν σου εδειχνε κανενα back story για την φαση της Gwen και παρολο που προφανως σε ενδιεφερε η καταληξη του μικρου, θα μπορουσαν να τον ειχαν βοηθησει και τα Τρια Γουρουνακια πριν γινουν μπριζολες στον καταψυκτη και το αποτελεσμα θα ηταν ακριβως το ιδιο.

4/10 απο μενα γιατι δεν μπορει οι ταινιες που διαδραματιζονται στα 70ς και 80ς να πονταρουν μονο στην νοσταλγια, πρεπει να εχουν και κατι παραπανω απο αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, stormrain said:

Jurassic World Dominion

Δεν ηταν και παρα πολυ κακη, βλεποταν σε γενικες γραμμες αλλα παρεμενε μια μετρια ταινια απο την αρχη μεχρι το τελος. Δεν μπορω να πω πως ειχε και μεγαλη συνοχη, σε καποια σημεια μαλιστα νομιζα πως το σεναριο εγραφε κατι του τυπου "τρεξτε randomly σε γκρουπακια". 

Δεν μπορω να ξεχασω και την cringe στιγμη που ο ψαλιδοχεροσαυρος και ο T Rex πανηγυρισαν με βρυχηθμο. Δλδ σοβαρα τωρα, σερβιραν κατι τετοιο?

5/10

 

Τhe Black Phone

Οχι. Ηθελα να μου αρεσει η ταινια λογω χρονικης περιοδου που διαδραματιζοταν, αλλα οχι. Δεν σου εξηγουσε τιποτα απολυτως, δεν σου εδειχνε κινητρα του τυπου, δεν σου εδειχνε κανενα back story για την φαση της Gwen και παρολο που προφανως σε ενδιεφερε η καταληξη του μικρου, θα μπορουσαν να τον ειχαν βοηθησει και τα Τρια Γουρουνακια πριν γινουν μπριζολες στον καταψυκτη και το αποτελεσμα θα ηταν ακριβως το ιδιο.

4/10 απο μενα γιατι δεν μπορει οι ταινιες που διαδραματιζονται στα 70ς και 80ς να πονταρουν μονο στην νοσταλγια, πρεπει να εχουν και κατι παραπανω απο αυτο.

Spoiler

Λίγο άδικος στο black phone. Τι κινητρο πιστεύεις ότι έχει ο κάθε ψυχασθενης που απαγάγει και σκοτώνει παιδάκια? Εδώ είχε το ταμπού του ατακτου αγοριού αλλιώς δεν θα τα έκανε κακο ήταν ένα παιχνίδι για αυτόν όλο αυτό έτσι την έβρισκε. Για το δεύτερο μέρος της Gwen έχουμε αρκετές αναφορές στη μάνα της. Με αυτό δείχνουν ότι το όποιο χάρισμα έχει κάποιος δεν είναι πάντα για κακό μιας και η μαμά της αυτοκτόνησε εδώ όμως στην Gwen έχουμε ακριβώς το αντίθετο βοήθησε σε κάτι καλό. Θεωρώ πολύ άδικο το 4 μιας και ο τρόπος που έδινε ώστε να πάρει βοήθεια το παιδάκι ήταν ευφυής. Μαύρο τηλέφωνο λέγετε η ταινία και νομίζω ήταν άρτιο και φιλότιμο το αποτέλεσμα του σκηνοθέτη. 

Για το dominion ήταν πραγματικά ότι χειρότερο είδα φέτος μηδέν συνοχή άπειρα κλισέ βολικές καταστάσεις μηδέν συναίσθημα πάτησαν στη νοσταλγία των 3 παλιών ηθοποιών αλλά ούτε αυτό δεν έκαναν σωστά ήταν τόσο τυποποιημένοι και οι τρεις τους ο καθένας σαν ένα διαφορετικό ρομπότ που απλά πετάει τις ατάκες του όταν έρχεται η ώρα. Έδωσαν τόσα εκατομμύρια για κάτι τόσο κακό πάρτε και κανένα σεναριογράφο ρε παιδιά τόσα λεφτά δίνετε δώστε και το 1/100 για σενάριο της προκοπής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 ώρες πριν, Arkin είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Λίγο άδικος στο black phone. Τι κινητρο πιστεύεις ότι έχει ο κάθε ψυχασθενης που απαγάγει και σκοτώνει παιδάκια? Εδώ είχε το ταμπού του ατακτου αγοριού αλλιώς δεν θα τα έκανε κακο ήταν ένα παιχνίδι για αυτόν όλο αυτό έτσι την έβρισκε. Για το δεύτερο μέρος της Gwen έχουμε αρκετές αναφορές στη μάνα της. Με αυτό δείχνουν ότι το όποιο χάρισμα έχει κάποιος δεν είναι πάντα για κακό μιας και η μαμά της αυτοκτόνησε εδώ όμως στην Gwen έχουμε ακριβώς το αντίθετο βοήθησε σε κάτι καλό. Θεωρώ πολύ άδικο το 4 μιας και ο τρόπος που έδινε ώστε να πάρει βοήθεια το παιδάκι ήταν ευφυής. Μαύρο τηλέφωνο λέγετε η ταινία και νομίζω ήταν άρτιο και φιλότιμο το αποτέλεσμα του σκηνοθέτη. 

 

Spoiler

Δεν ξερω, προσωπικά δεν με επεισε καθολου. Σκοτωνει τον αδερφο του στο ασχετο, δίχως καν να προσπαθήσει το οτιδήποτε, ο οποιος μαλιστα δεν εχει καταλαβει πως ο αδερφος του ειναι ψυχασθενης. 

Θα ήθελα να δω λιγο την φαση του, ενιωσα σαν να επρεπε ο σκηνοθέτης να μεταφερει λιγο το spotlight απο τα παιδια στον ψυχακια για να με πεισει. Ηταν κακοποιητικος ο πατερας του ας πουμε και του γυρισε το μυαλο? Ξυπνησε μια μερα και σφαγιαζε κοσμο? Θα μου πεις δεν εχει σημασια απαραίτητα. Ναι, αλλα οταν μου δειχνεις αυτο το naughty boy hint, πρέπει να το εξηγήσεις λιγο.

Καλα το Dominion δεν το συζητάμε, αν δεν ηταν οι δεινοσαύροι και το eye candy, ουτε 3/10 δεν θα εβαζα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stormrain είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν ξερω, προσωπικά δεν με επεισε καθολου. Σκοτωνει τον αδερφο του στο ασχετο, δίχως καν να προσπαθήσει το οτιδήποτε, ο οποιος μαλιστα δεν εχει καταλαβει πως ο αδερφος του ειναι ψυχασθενης. 

Θα ήθελα να δω λιγο την φαση του, ενιωσα σαν να επρεπε ο σκηνοθέτης να μεταφερει λιγο το spotlight απο τα παιδια στον ψυχακια για να με πεισει. Ηταν κακοποιητικος ο πατερας του ας πουμε και του γυρισε το μυαλο? Ξυπνησε μια μερα και σφαγιαζε κοσμο? Θα μου πεις δεν εχει σημασια απαραίτητα. Ναι, αλλα οταν μου δειχνεις αυτο το naughty boy hint, πρέπει να το εξηγήσεις λιγο.

Καλα το Dominion δεν το συζητάμε, αν δεν ηταν οι δεινοσαύροι και το eye candy, ουτε 3/10 δεν θα εβαζα :lol:

Spoiler

Εκει με τον αδερφο του δεν το περιμενα αλλα μετα σκεφτηκα οτι μιλαμε για ενα ψυχασθενη η τρελα ειναι πανω απο το κεφαλι οποτε δεν θελει και πολυ ειδικα οταν παει ο αλλος να του χαλασει τα σχεδια σε αυτο που εχει φτιαξει στο μυαλο του. Ο αδερφος του εκανε ναρκωτικα ειχε διαφορετικη τρελα οποτε για αυτο μπορουμε να πουμε οτι δεν καταλαβε τι παιζει με τον αδερφο του και ας ειχε κανει διατριβη στο θεμα στο ποιος μπορει να ειναι ο δολοφονος. Για το δευτερο σκελος οντως δεν εξηγει το background του δολοφονου το αφηνει στην φαντασια του θεατη ξεκαθαρα. Εγω πιστευω οτι ο πατερας τους τους κακοποιουσε και τους 2. Ο ενας επεσε στα ναρκωτικα για να βγει απο ολο αυτο ο αλλος ισως το γουσταρε και ηθελε να παιζει το κακο αγορι theme που του εκανε ο πατερας του. Η ταινια δεν εστιαζει στον κακοποιο αλλα κυριως στα παιδια και πως το καθενα προσπαθησε να διαχειριστει την κατασταση. Ο αλλος με το σχοινι ο αλλος με το ψυγειο ο αλλος με το σκαψιμο ο καθενας βοηθησε ωστε να καταφερει το παιδακι να σωθει το βρηκα αρκετα ευφυεστατο ολο αυτο το κομματι και κολλησα στο τελος που τον βαρουσε με το τηλεφωνο λεω παμε γερα γουσταρα δηλαδη στο πως φτασαμε μεσα απο χιλια κυματα με το παιδακι στο τελος ειχε βαλει και τα κλαματα σου λεει εδω ειμαστε εχω προσπαθησει τα παντα. Ο σκηνοθετης εχει κανει και το sinister το πρωτο αν δεν το εχεις δει επισης με Ethan Hawke το οποιο ηταν πολυ πιο τρομακτικο και ανατριχιαστικο η ολη σκηνοθεσια. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

Εϊδα τα Black Phone και Gray Man αυτό το σ/κ. Διασκεδαστικά και τα δύο αλλά μέτρια τελικά...

ελα ρε το μπλακ φοουν ηταν αρκετα καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMDb: : Before I Wake 
https://www.imdb.com/title/tt3174376/

Ας βγάλω πρώτα το γεγονός ότι δεν είναι ταινία τρόμου και δεν προσφέρεται για αυτό. Έχει αρκετά στοιχεία τρόμου βέβαια καθώς είναι υπερφυσική ταινία. Το point είναι ότι αν θέλετε να τρομάξετε πολύ να την προσπεράσετε. 

 

Από εκεί και έπειτα η ταινία είναι υπέροχη. Δεν είναι κανένα επικό στόρι ή κάτι τέτοιο όμως είναι δραματικό με τα λεγόμενα horror στοιχεία και διαχείριση καταστάσεων. Ωραία ατμόσφαιρα, ικανοποιητική ηθοποιία και αρκετό μυστήριο μέχρι τέλους. Αμφιβάλλω ότι θα μαντέψει κάποιος που θα καταλήξει η ιστορία. 

8/10 από εμένα, την βλέπετε μόνοι ή και παρέα. Δεν έχει καθόλου βία που να χρειάζεται σύσταση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The gray man

Υπερπράκτορες κυνηγιούνται ανά τον κόσμο.

Πολυδιαφημισμένη και με τεράστιο μπάτζετ, δεν μοιάζει με τις άλλες νετφλιξοταινίες και βλέπεται άνετα (μην πω καλύτερα) και στον κινηματογράφο. Έχω την αίσθηση ότι πραγματικά "έπρεπε" να ξοδέψουν τα 200 εκ. δολάρια που κόστισε, αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί να γυρίστηκε σε τόσο πολλές χώρες και περιοχές, όταν κάποιες από αυτές τις βλέπαμε για πολύ λίγο. Εκτός και αν "γυρίστηκε" σε τόσο πολλές χώρες και περιοχές.

Μεγάλη σε διάρκεια, με πολλές έντονες σεκάνς, ξύλο, ατάκες, ύφος, αλλά με ένα σενάριο πιο απλό και από απλό. Ο Evans σίγουρα ήταν ο πιο καλός ερμηνευτικά και ο πιο ευχάριστος να βλέπεις, ο Gosling συνεχίζει το ίδιο παίξιμο για άλλη μια ταινία  (ας έχει χάρη που το κάνει τόσο καλά και του πάει) και η de Armas κουκλίτσα. Αρκετά καλή περιπέτεια, αλλά πολύ ακριβή ρε παιδί μου.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...