Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάτι ωραία σινε φεστιβαλάκια τώρα στην Αθήνα και θα πω κα΄ποιες από τις ταινίες που είδα στα θερινά αυτά.

Katzelmacher (1969)1783685602_MV5BNDQyNWExYjktOGUxNS00ZWVlLWJjMjUtMzBhMTgzMzc3N2QzXkEyXkFqcGdeQXVyMzIwNDY4NDI@._V1_UY209_CR30140209_AL_.jpg.eafccbe7aef19502e2afc1be74557bc0.jpg

Δεν έχω μεγάλη επαφή με Φασμπιντερ, η μόνη ταινία του που έχω δει είναι η Βερόνικα Βος, μια ταινια που με αφησε σε απορία για τη τόσο υψηλή της βαθμολογία. Ο Έλληνας γείτονας είναι μία από τις πρώτες του ταινίες, αλλά είναι μία ταινία που έχει την ευφυία της, τα αστεία της επειδή μιλάει και για την Ελλάδα. Το 90λεπτο φεύγει χωρίς να το καταλάβεις. 6,5/10

Verdens verste menneske (2021)2083974250_MV5BOGZlODBlMzgtYzdmMC00ZDk0LWI0ZWQtOGJmNTcyNDYzY2EwXkEyXkFqcGdeQXVyMTI3ODAyMzE2._V1_UY209_CR10140209_AL_.jpg.febbce780d18d673baacc5cb3d7ca543.jpg

Φανταστική ταινία, εντυπωσιάστηκα, απο τις ερμηνείες, από την ομορφη δομηση της ταινίας σε κεφάλαια με συνοχή και νοημα υπαρξης. Καθολη τη διαρκεια προσευχομουν για το δυσκολοτερο αθλο μιας ταινιας αυτου του είδους...να ΄χει ενα ομορφο τέλος και πραγματικά το ειχε, ενα τελος που δενει σωτά όλα τα μηνυματα της ταινίας. Μεγαλο μπραβο, μακαρι να εβγαινε μια τετοια ταινια το χρόνο... 9,5/10

Lumière d'été (1943)1108268354_MV5BMmM4ZTQ0NWUtODQxZS00MjE0LTljYjktNGZjMjJmN2NhYmY5XkEyXkFqcGdeQXVyNTcwNjUwNzk@._V1_UY209_CR90140209_AL_.jpg.0d6add6f34b0aa639ba65abba7250cd1.jpg

Μετρια εμπειρια απο καθε αποψη... εδω τα 110 λεπτα φαινονται σαν 300 λεπτα, δεν εχω κατι θετικο να πω εκτος για μια δυο καλες ερμηνειες από τους Pierre Brasseur και Madeleine Renaud. 4/10

La grande illusion (1937)1919365782_MV5BMTg3MTI5NTk0N15BMl5BanBnXkFtZTgwMjU1MDM5MTE@._V1_UY209_CR70140209_AL_.jpg.32b61548c44c787513ace8c3b3307935.jpg

Αρκετα καλη ταινια, από τις γνωστοτερες του Ρενοαρ, ειδικα για την εποχη της πολυ προχωρημενο σεναριο και απελευθερωμενο, με ποικιλλες ιστοριες, τοποθεσιες. Οι χαρακτηρες που ειναι θρυλικοι για το παγκοσμιο σινεμα εμενα δε με εντυπωσιασαν.  7/10

Wild at Heart (1990) 216566227_MV5BMjAxYmJhMTMtNmZlZi00ZWJlLTlmMjctOTg5ZTg4MzZmOWM2XkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNzMzNDI@._V1_UX140_CR00140209_AL_.jpg.31ee94067dd296b1095af3fd63406206.jpg

Κλασσικος Ντειβιντ Λιντς σε μια απο τις πιο νεανικες του ταινιες, σιγουρα αρκετα πιο προσβασιμη απο πολλες αλλες, μου θυμισε απιστευτα πολυ τη σειρα που γυρνουσε τα χρονια εκεινα το Twin Peaks. Η ταινια σωζεται απο τους ανεπαναληπτους χαρακτηρες, ειναι ολοι ενας κι ενας. Μια κλασσικη roadtrip ταινια αλλα πληρως αποδομημενη απο τη φαντασια του σκηνοθετη, η σκηνη που θα μου μεινει για παντα ειναι αυτη με το τροχαιο ατυχημα που βρισκουν στο πλαι του δρομου....Ανατριχιαστικα καλη σκηνη, ερμηνειες, φωτισμός, μουσικη τα παντα. 7,5/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The Black Phone[2021] 

THE-BLACK-PHONE-POSTER.jpg

https://www.imdb.com/title/tt7144666

Απο τον σκηνοθετη Scott Derrickson που μας εχει δωσει τα πολυ αξιολογα Sinister The Exorcism of Emily Rose αλλα και το Doctor Strange δεν θα περιμενα κατι λιγοτερο. Ο Derrickson πιανει την ατμοσφαιρα τελος 70s και δημιουργει ενα αποπνικτικο θριλερ μια ατμοσφαιρα που σου καθεται στο στομαχι. Το κεντρικο σεναριο το εχουμε δει πολλακις με καποιον που απαγαγει παιδια εδω ομως εχουμε τη διαφοροποιηση του μαυρου τηλεφωνου που ανεβαζει τον πηχη ψηλα. Δεν θα τρομαξετε δεν ειναι αυτος ο σκοπος της ταινιας αλλα θα σας απορροφησει με την ατμοσφαιρα της το εξαιρετικο παιξιμο απο τα 2 μικρα αδερφακια αλλα και του μυστηριου Ethan Hawke. Πολλα συναισθηματα και συγκινησεις ειδικα στο τελος ειδικα αν συμπασχετε με τον πρωταγωνιστη. Υπαρχει το μεταφυσικο αλλα δεν ενοχλει ειδικα οπως το χειριζεται και το αξιοποιει η ταινια. Δειτε την. 7.5/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arkin είπε

The Black Phone[2021] 

THE-BLACK-PHONE-POSTER.jpg

https://www.imdb.com/title/tt7144666

Απο τον σκηνοθετη Scott Derrickson που μας εχει δωσει τα πολυ αξιολογα Sinister The Exorcism of Emily Rose αλλα και το Doctor Strange δεν θα περιμενα κατι λιγοτερο. Ο Derrickson πιανει την ατμοσφαιρα τελος 70s και δημιουργει ενα αποπνικτικο θριλερ μια ατμοσφαιρα που σου καθεται στο στομαχι. Το κεντρικο σεναριο το εχουμε δει πολλακις με καποιον που απαγαγει παιδια εδω ομως εχουμε τη διαφοροποιηση του μαυρου τηλεφωνου που ανεβαζει τον πηχη ψηλα. Δεν θα τρομαξετε δεν ειναι αυτος ο σκοπος της ταινιας αλλα θα σας απορροφησει με την ατμοσφαιρα της το εξαιρετικο παιξιμο απο τα 2 μικρα αδερφακια αλλα και του μυστηριου Ethan Hawke. Πολλα συναισθηματα και συγκινησεις ειδικα στο τελος ειδικα αν συμπασχετε με τον πρωταγωνιστη. Υπαρχει το μεταφυσικο αλλα δεν ενοχλει ειδικα οπως το χειριζεται και το αξιοποιει η ταινια. Δειτε την. 7.5/10

χτες την ειδα και μονο δε με πηρε ο υπνος .. αυτα ειναι τα "horror" πια  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2022 στις 10:49 ΠΜ, armin είπε

Έχει κάτι ωραία σινε φεστιβαλάκια τώρα στην Αθήνα και θα πω κα΄ποιες από τις ταινίες που είδα στα θερινά αυτά.

Katzelmacher (1969)1783685602_MV5BNDQyNWExYjktOGUxNS00ZWVlLWJjMjUtMzBhMTgzMzc3N2QzXkEyXkFqcGdeQXVyMzIwNDY4NDI@._V1_UY209_CR30140209_AL_.jpg.eafccbe7aef19502e2afc1be74557bc0.jpg

Δεν έχω μεγάλη επαφή με Φασμπιντερ, η μόνη ταινία του που έχω δει είναι η Βερόνικα Βος, μια ταινια που με αφησε σε απορία για τη τόσο υψηλή της βαθμολογία. Ο Έλληνας γείτονας είναι μία από τις πρώτες του ταινίες, αλλά είναι μία ταινία που έχει την ευφυία της, τα αστεία της επειδή μιλάει και για την Ελλάδα. Το 90λεπτο φεύγει χωρίς να το καταλάβεις. 6,5/10

 

Πρόταση 

https://m.imdb.com/title/tt0070904/?ref_=m_nmfmd_dr_25

Τρομερά ιδιαίτερη σειρά για την εποχή της και για τον συγκεκριμένο σκηνοθέτη. 

Κυκλοφορεί σαν ταινία με δύο μέρη σε ποιότητα BluRay και μάλιστα από Criterion. 

Αξίζει να διαβάσει κάποιος στο δίκτυο την πορεία του Ράινερ Βέρνερ Φασμπίντερ τόσο στην δουλειά του όσο και στην προσωπική ζωή του. Ιδιαίτερη προσωπικότητα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MariaLog είπε

χτες την ειδα και μονο δε με πηρε ο υπνος .. αυτα ειναι τα "horror" πια  ..

Υπαρχει το splatter horror και το ατμοσφαιρικο horror. Εδω εχουμε τη δευτερη περιπτωση και η τροπος υλοποιησης ειναι αρτιος για μενα και δινει στον θεατη αυτο που περιμενει απο μια τετοια ταινια. Αγωνια ενταση δεσιμο με το βασικο χαρακτηρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Τι σχεση εχουν οι σειρες στο νημα των ταινιων? Αυτο το ειδα φως και μπηκα......

Τσιλ γωγω δυο επεισοδια σειρα δε το λες....και ειχε σχεση επειδη μιλαμε για Φασμπιντερ αν διαβασες.

Columbus (2017)

Ομορφη νωχελικη ταινια, με ιδιαιτερο στυλ που ελπιζω να ξαναδω. Η ιστορια δε λεει πολλα, ομως για τους φαν της αρχιτεκτονικης αξιζει ξεκαθαρα, καθως η συγκεκριμενη πολη ειναι η Μεκκα της αρχιτεκτονικης στη Midwest Αμερικη. 7,5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Arkin είπε

Υπαρχει το splatter horror και το ατμοσφαιρικο horror. Εδω εχουμε τη δευτερη περιπτωση και η τροπος υλοποιησης ειναι αρτιος για μενα και δινει στον θεατη αυτο που περιμενει απο μια τετοια ταινια. Αγωνια ενταση δεσιμο με το βασικο χαρακτηρα. 

μα τπτ , ουτε καν ατμοσφαιρα δε μου εκανε. ειδα πραγματα που τα εχω δει σε ντουζινες αλλων ταινιων, ηξερα τι θα γινει ποριν γινει ..  τεσπα ισως φταιει που εχω δει και τοσες πολλες που εχει ανεβασει τις προσδοκιες μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MariaLog είπε

μα τπτ , ουτε καν ατμοσφαιρα δε μου εκανε. ειδα πραγματα που τα εχω δει σε ντουζινες αλλων ταινιων, ηξερα τι θα γινει ποριν γινει ..  τεσπα ισως φταιει που εχω δει και τοσες πολλες που εχει ανεβασει τις προσδοκιες μου..

Απειρες ταινιες παρομοιου στυλ εχω δει και εγω ομως δεν γινεται να μην εκτιμησω μια ποιοτικη ταινια. Δεν ειναι για 10 ενα αξιοπρεπεστατο 7.5 ειναι αυτο που θελει να δωσει στον θεατη το δινει και με το παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Ice Road[2021]

MV5-BZDFi-ZTE4-NWEt-MGNk-NC00-Yjhl-LTk0-

https://www.imdb.com/title/tt3758814

Μια διαρροη μεθανιου σε ενα ορυχειο θα προκαλεσει μια εκρηξη και θα εγκλωβιστουν 26 ανθρωποι. Η μεταφορα ενος σωληνα 25 τονων για την αποσυμφορηση του αεριου στο ορυχειο θα πρεπει να γινει διασχιζοντας δρομους απο παγο 76 εκατοστων με βαθμο επικινδυνοτητας στα υψη. Εδω θα βρεθει ο Liam Neeson να σωσει την κατασταση μαζι με τον αδερφο του. Μεχρι να φτασουν θα περασουν απο πολλα. Συνωμοσιες πλεκτανες γενικα δεν θα βαρεθειτε λεπτο. Χαμηλου budget και φαινεται ειδικα στα εφε που ειναι αρκετα ψευτικα. Γενικα η παγωμενη ατμοσφαιρα μου αρεσε και η ολη ενταση να οδηγας 30 τονους φορτιο πανω σε παγο που ειναι ετοιμος να σπασει δινουν μια ωραια εμπειρια θεασης αλλα μεχρι εκει. Pop corn movie οπως αυτες που μας εχει συνηθισει ο Neeson τα τελευταια 10 χρονια καποιες ειναι πολυ καλες οπως Non Stop/Commuter καποιες πιο κατω οπως αυτη γενικα ομως ποτε δεν θα βαρεθειτε σε ταινια δρασης του Neeson εφοσον ξερετε τι πατε να δειτε. 6.3/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Ambulance https://m.imdb.com/title/tt4998632/

Τη βλέπω τώρα την ώρα που γραφω εδώ Εχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μη χάνω την ώρα μου με ταινίες κάτω του 7 άντε 6,5 στο IMDb  αλλά τη πάτησα λόγω Γκίλενχαλ κ είπα να δω  μια περιπέτεια με ληστεία μετα απο καιρό . 
Επρεπε να τη κλείσω μετα τα πρώτα αστειάκια που προσπάθησαν να βγάλουν γέλιο απο το πουθενά κ μόλις είδα ότι κάνουν ληστεία κ λένε τα κανονικά ονόματα μεταξύ τους . Στη συνέχεια έγιναν χειρότερες βλακείες . Ελπίζω να γλιτώσει κανεις κ να μη τη δει .  3/10

Κσλυτερα να έβλεπα το The town για 4η φορά 
 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2022 στις 11:41 ΜΜ, Arkin είπε

The Ice Road[2021]

MV5-BZDFi-ZTE4-NWEt-MGNk-NC00-Yjhl-LTk0-

https://www.imdb.com/title/tt3758814

Μια διαρροη μεθανιου σε ενα ορυχειο θα προκαλεσει μια εκρηξη και θα εγκλωβιστουν 26 ανθρωποι. Η μεταφορα ενος σωληνα 25 τονων για την αποσυμφορηση του αεριου στο ορυχειο θα πρεπει να γινει διασχιζοντας δρομους απο παγο 76 εκατοστων με βαθμο επικινδυνοτητας στα υψη. Εδω θα βρεθει ο Liam Neeson να σωσει την κατασταση μαζι με τον αδερφο του. Μεχρι να φτασουν θα περασουν απο πολλα. Συνωμοσιες πλεκτανες γενικα δεν θα βαρεθειτε λεπτο. Χαμηλου budget και φαινεται ειδικα στα εφε που ειναι αρκετα ψευτικα. Γενικα η παγωμενη ατμοσφαιρα μου αρεσε και η ολη ενταση να οδηγας 30 τονους φορτιο πανω σε παγο που ειναι ετοιμος να σπασει δινουν μια ωραια εμπειρια θεασης αλλα μεχρι εκει. Pop corn movie οπως αυτες που μας εχει συνηθισει ο Neeson τα τελευταια 10 χρονια καποιες ειναι πολυ καλες οπως Non Stop/Commuter καποιες πιο κατω οπως αυτη γενικα ομως ποτε δεν θα βαρεθειτε σε ταινια δρασης του Neeson εφοσον ξερετε τι πατε να δειτε. 6.3/10

Οι τελευταιες 5-6 ταινιες του Νισον ειναι ολες ιδιες και ειναι αρπαχτες.Κριμα γιατι καποτε

επαιζε σε ταινιαρες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, roginsky12 είπε

Οι τελευταιες 5-6 ταινιες του Νισον ειναι ολες ιδιες και ειναι αρπαχτες.Κριμα γιατι καποτε

επαιζε σε ταινιαρες

Γενικα μετα το taken που είδε ότι το έχει με αυτό το είδος έχει βγάλει άλλες 50 σε παρόμοιο στυλ. Το προτιμώ να σου πω από πχ deniro που παίζει σε καφρικες κωμωδίες η Cusack που παίζει σε σαβουρες μαζί με Travolta. Μην μιλήσω για Willis που πάνω από 4 δεν περνει καμία του ταινία των τελευταίων χρόνων και έχει παίξει σε δεκάδες. Γενικά μετα από κάποια ηλικία λίγοι κρατάνε την ποιότητα τους πχ freeman. Γενικά ακομα βλέπω ευχάριστα τις νέες ταινίες του Neeson ξέρεις τι θα δεις από πριν οπότε δεν απογοητεύει. Απλα κάποτε έπαιζε σε λίστα του σιντλερ σε gangs of new work Lea miserables darkman οποτε λογικό να φαινονται καπως οι τελευταίες του ταινίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...