Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Κάναμε με κάτι φίλους λόγο καιρού συνάντηση σε σπίτι χθες. Αναγκαστικά το πήγαμε στον χαμηλότερο κοινό παρανομαστή που είναι οι ταινίες δράσης και είδαμε το Skyscraper με τον δε ροκ πρωταγωνιστή. Η ταινία αρχίζει κάπως συμπαθητικά αλλά δυστυχώς καταλήγει να είναι μεγάλη πατάτα.

Ποιο skyscraper, αυτό?

96eyl2.jpg2wp1kdj.jpg34hi13c.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Two Days, One Night (2014)

Όσο και να μου αρέσει η Marion Cotillard δεν φτάνει μόνο η, υποψήφια για Όσκαρ Α Γυνακείου Ρόλου, ερμηνεία της για να κάνει μια καλή ταινία. Μία γυναίκαι είναι έτοιμη να επιστρέψει στη δουλειά της μετά την κατάθλιψη που πέρασε αλλά οι συνάδελφοί της έχουν κλειθεί να ψηφίσουν αν θα επιλέξουν την επιστροφή της στη δουλειά ή 1000 ευρώ μπόνους για τον καθένα.

Η ιστορία είναι επιτηδευμένα τραβηγμένη από τα μαλλιά για να προκαλέσει τη λύπη και τη συμπόνια για την πρωταγωνίστρια. Νομίζω το δίλημα που τίθεται στους εργαζόμενους είναι τελείως ότι να 'ναι, μη ρεαλιστικό. Βασικά είμαι περιέργος για το αν έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανέναν από εσάς.

5.5/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Από τις πιο χαζές και εκνευριστικά επιτηδευμένες ταινίες που έχω δει ποτέ. (χαρακτηριστικό παράδειγμα στρατευμένης τέχνης που όμως πέρα από το νόημα που θέλει να περάσει, δεν έχει απολύτως τίποτα να δείξει). Σε βρίσκω πολύ γενναιόδωρο με την βαθμολογία 

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

^Από τις πιο χαζές και εκνευριστικά επιτηδευμένες ταινίες που έχω δει ποτέ. (χαρακτηριστικό παράδειγμα στρατευμένης τέχνης που όμως πέρα από το νόημα που θέλει να περάσει, δεν έχει απολύτως τίποτα να δείξει). Σε βρίσκω πολύ γενναιόδωρο με την βαθμολογία 

Δύσκολα βάζω κάτω από 5 σε ταινία. Θα πρέπει πραγματικά να μην βλέπεται καν, αν και αυτό συμβαίνει σπάνια γιατί έχω ως κανόνα να βλέπω ταινίες οι οποίες να έχουν βαθμολογία 6+ στο IMDB (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A Prayer Before Dawn

 

Αλλη μια ταινια με φυλακες  που ομως   ξεχωριζει .

Βασιζεται σε αληθινη ιστορια και διαδραματιζεται στις διαβοητες για τις αθλιες συνθηκες που επικρατουν  Ταυλενδεζικες φυλακες της κατα τα αλλα πανεμορφης χωρας με  τους  ιδιαιτερα φιλοξενους κατοικους  .Χαρακτηριζεται  απο την σπανια χρηση διαλογων ακομα και η ντοπια γλωσσα μεταφραζεται  ελαχιστες φορες εντεινοντας με αυτο το τεχνασμα την αισθηση  αποξενωσης και το εχθρικο περιβαλλον για εναν Βρετανο πυγμαχο . Ο σκηνοθετης κινει μαεστρικα την καμερα και  παιζει αριστοτεχνικα με τις σιωπες και την απουσια ηχου.

Τον σκηνοθετη δεν τον γνωριζα  καθως δεν εχω  δει καποια απο τα  προηγουμενα  εργα του ,μου κεντρισε   ομως το ενδιαφερον .

Εχοντας δημιουργησει   μια ατμοσφαιρα που περιγραφει το χαος  και τον αποπροσανατολισμο  σε ενα σκηνικο εγkλεισμου .Ο πολυ καλος Cole    οπως διαβασα  περασε μηνες προπονουμενος στο μαχητικο αθλημα -κατι αλλωστε που ειναι εμφανες στο σωμα του - καθως και με την οικογενεια του αληθινου πρωταγωνιστη στην προσπαθεια του να εντρυφησει στον ρολο  κατι που καταφερνει χρησιμοποιωντας το εντονο και εκφραστικο  βλεμα του  παρα   την απουσια διαλογων στο μεγαλυτερο κομματι του φιλμ .

Ο αληθινος πρωταγωνιστης εμφανιζεται  στο τελος της ταινιας   που παντα για μενα ειναι συγκλονιστικο .

 

7,7/10

 

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A star is born (2018)

Πηγα κυριολεκτικά κατά λάθος (η πατατα το βενομ ηταν μονο 3d που με ζαλίζει) και ηταν ότι καλύτερο μπορουσε να συμβεί. 

Πολυ δυνατή ταινία. Μουσική, ηθοποιία, σκηνοθεσία ηταν ολα τερματισμένα. 

Το στορυ κλισέ αλλα δυνατό (όλη η αίθουσα εφυγε συναισθηματικά φορτισμένη). Η gaga αποδείχτηκε ηθοποιάρα. Ο Reynolds μονοτονος. Η dolby atmos αίθουσα τα εβγαλε με το παραπανω τα λεφτα της. 

Γενικα προτείνω ανετα. 

 

 

Επισης ειδαμε και το The nun πριν καμια βδομαδα. Νταααααξει. Για το ειδος της ητανε μια χαρα. Θα μπορούσε να εχει και λιγο λιγοτερα jump scares αλλα δεδομένου οτι δε πολυβγαινουν πλεον τετοιου ειδους ταινιες στο σινεμα, την ειδα ευχάριστα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ghostland

ghostland.jpg

 

 
Εξαιρετικη. Απο την αρχη μεχρι το τελος σε κραταει στην τσιτα. Δυνατες σκηνες σιγουρα δεν ειναι για ολους. Οι ηθοποιοι ολοι επαιξαν παρα πολυ καλα. 8/10
 
 
Skyscraper
71ERNciYOLL._SY606_.jpg
 
 
Σιγουρα ειχε ολα τα κλισε του κοσμου σιγουρα δεν περιμενεις να δεις κατι σοβαρο αλλα δεν φτιαχτηκε για αυτο. Τρομερα εφε ο Johnson ιδανικος στο ρολο και σιγουρα περνας 1.30 ωρα μαζι με ποπ κορν ευχαριστα. Τρομερη εικονα τρομερος ηχος πολυ καλα εφε. 6.5/10
 
 
World's Greatest Dad
worlds_greatest_dad_ver2.jpg
 
 
Το πρωτο μισο ειναι τρομερα καφρικο. Το επομενο μισο ομως εξελίσσεται σε κατι που το βλεπουμε πολλες φορες και στην πραγματικη ζωη. Ο Williams αξιαγαπητος οπως παντα σε ρολο που δεν περιμενα να παιξει και το τελος κλεινει οπως πρεπει. 7/10
 
 
Soul Plane
soul_plane.jpg
 
 
Βλεπετε μονο με φιλους για λιωσιμο στο γελιο. Σαν ταινια προφανως ειναι αισχρη αλλα εχουμε vergara και 2 3 ακομα υπαρξεις που προσφερουν θεαμα και hart snoop dogg που προσφερουν πολυ γελιο. Καφρικη οσο δεν παει και κορυφαιες ατακες. 5/10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2018 στις 10:38 ΜΜ, klainmaingr είπε

A star is born (2018)

Πηγα κυριολεκτικά κατά λάθος (η πατατα το βενομ ηταν μονο 3d που με ζαλίζει) και ηταν ότι καλύτερο μπορουσε να συμβεί. 

Πολυ δυνατή ταινία. Μουσική, ηθοποιία, σκηνοθεσία ηταν ολα τερματισμένα. 

Το στορυ κλισέ αλλα δυνατό (όλη η αίθουσα εφυγε συναισθηματικά φορτισμένη). Η gaga αποδείχτηκε ηθοποιάρα. Ο Reynolds μονοτονος. Η dolby atmos αίθουσα τα εβγαλε με το παραπανω τα λεφτα της. 

Αυτο εχει ηδη ακουστει για τα Οσκαρ ενω βενομ καταδικαστηκε,οποτε good choice

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SKYCRAPER

Οσοι θελετε ρεαλισμο ξεχαστε το.{.οχι οτι σε τετιες ταινιες ζηταS} .ο πρωταγωνιστης στη πραματικη ζωη θα ταν νεκρος σε 5 λεπτα,ενω η γυναικα του κατω απο 3 δευτερα.
Για οσους θελετε αλλη  μια ταινια στα επιπεδα του DIE HARD  με αλλο πρωταγωνιστη,εμ γιατι ο μπρους γερασε πλεον και δε μας κανει.το εργο κανει τη δουλια σχετικως καλα.Τα κλισε δε λειπουν το Acting   ανυπαρκτο ,μηδεν character deve;pment  αλλα δεν το περιμενεις ουτε και αυτο,και παντα οι καλοι αμερικανοι και οι κακοι ξενοι.
τα ευχαριστα, τα εφε σουπερ,ιδιως σε μια τβ 4 κ απογειωνουν
τα αρνητικα.το στορυ μαπα.
Ο ROCK  παντως δεινει και παιρνει,η νοεβ καμπελ εκπληξη,και τουλαχιστον ηταν μονο μιαμιση ωρα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει το Skycraper με το die hard και ο Rock με το Bruce Willis ? Ίσως το Skycraper οταν μεγαλώσει θα ήθελε πολυ να φτάσει στο μικρό του δαχτυλάκι το χειρότερο απο τα Die Hard . Μεχρι τότε θα ξανάέβλεπα πολυ πιο άνετα για 20η φορα το Die Hard παρα εστω για μία το skyscrap.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, totalius είπε

Τι σχεση εχει το Skycraper με το die hard και ο Rock με το Bruce Willis ? Ίσως το Skycraper οταν μεγαλώσει θα ήθελε πολυ να φτάσει στο μικρό του δαχτυλάκι το χειρότερο απο τα Die Hard . Μεχρι τότε θα ξανάέβλεπα πολυ πιο άνετα για 20η φορα το Die Hard παρα εστω για μία το skyscrap.

τι εμετος ειναι το Skycraper? με το ζορι 5/10

το ειδα κ εγω κρατησα μικρο καλαθη αλλα δεν περιμενα να ειναι τοσο χαλια...το στορυ τραγικο!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα Hotel Artemis - https://www.imdb.com/title/tt5834262/?ref_=nv_sr_1

Αλλη μια "μικρή" ταινία (σε budget) με κάποια μεγάλα ονόματα μέσα. Αλλη μια από αυτές που κατατάσσονται στις καλές φτηνές. Ψιλο si-fi κατάσταση αλλά στο πολύ πολύ κοντινό μέλλον και μαζεμένη μέσα σε ένα ειδικό ξενοδοχείο που δέχεται μόνο εγκληματίες υψηλού επιπέδου (αφού μόνο αυτοί μπορούν να πληρώσουν τις υπηρεσίες του) με μοναδικό προσωπικό μια νοσοκόμα και έναν πορτιέρη/βοηθό τεραστίων διαστάσεων. Από ηθοποιία είμαστε καλά χωρίς να είμαστε κάτι σπέσιαλ αλλά όλοι οι χαρακτήρες είναι συμπαθέστατοι (ακόμα και οι αντιπαθέστατοι) ενώ στα της φωτογραφίας και σκηνοθεσίας έχω ελάχιστα παράπονα. Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη ιδέα θα μπορούσε να γίνει αρκετά μεγαλύτερη αλλά οκ όπως και η διάρκεια θα μπορούσε να είναι κάπως μεγαλύτερη για καλύτερη δημιουργία χαρακτήρων. 

Εγώ θα της βάλω 7/10 καθότι την ευχαριστήθηκα και κάνει και αυτή κάτι το διαφορετικό με επιτυχία και εννοείται ότι μπορείτε να την δείτε μόνοι ή με παρέα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Gods of Egypt (2016)

Μια απερίγραπτη σαχλαμάρα, που πιάνει τη μυθολογία της Αιγύπτου και τη βιάζει σε σημείο που άνετα συναγωνίζεται το βιασμό που έχει υποστεί η ελληνική μυθολογία στα διάφορα χολιγουντιανά μπουγαδόνερα.

Η πλοκή είναι ένας αχταρμάς από κλισέ και ανερμάτιστες βλακείες, ο κακός Σετ απέναντι στον καλό Ώρο και τον θνητό κολαούζο του, τον Μπεκ, μάχονται για την κυριαρχία στον πάνω κάτω και πλαγίως κόσμο, την ώρα που ο Ρα (Τζέφρεϊ Ρας, ανάθεμα τα συμβόλαια που υπογράφετε και καταντάτε να παίζετε σε τέτοια μπουγαδόνερα, σε σχέση με το GoE οι διάφοροι "Πειρατές της Καραΐβικής" είναι αριστουργήματα της 7ης τέχνης) εκτοξεύει στρακαστρούκες με τη μαγκούρα του απέναντι σε ένα γιγάντιο διαστημικό σκουλήκι που επιμένει να τραφεί από τον πλανήτη.

Σκηνές "δράσης" της κακιάς ώρας, κάτι σπόντες της κακιάς ώρας για παρτουζίτσες του Σετ με δυο τύπισσες που καταδιώκουν τους ήρωες καβάλα σε κάτι γιγάντια σκουλήκια, ένα άρμα που το σέρνουν σκαθάρια, green screen που κάνει τους 300 να φαντάζουν με έπος.

Για κάποιο μαζοχιστικό λόγο η παρέα επέμενε και το είδαμε μέχρι τέλους. 

Μόνο παρήγορο, το ότι τα πήγε τόσο χάλια στις αίθουσες ώστε δεν προχώρησε το sequel που ξεκάθαρα άφηνε να εννοηθεί στο τέλος η ταινία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/9/2018 στις 9:48 ΜΜ, Arwindan είπε

Two Days, One Night (2014)

Όσο και να μου αρέσει η Marion Cotillard δεν φτάνει μόνο η, υποψήφια για Όσκαρ Α Γυνακείου Ρόλου, ερμηνεία της για να κάνει μια καλή ταινία. Μία γυναίκαι είναι έτοιμη να επιστρέψει στη δουλειά της μετά την κατάθλιψη που πέρασε αλλά οι συνάδελφοί της έχουν κλειθεί να ψηφίσουν αν θα επιλέξουν την επιστροφή της στη δουλειά ή 1000 ευρώ μπόνους για τον καθένα.

Η ιστορία είναι επιτηδευμένα τραβηγμένη από τα μαλλιά για να προκαλέσει τη λύπη και τη συμπόνια για την πρωταγωνίστρια. Νομίζω το δίλημα που τίθεται στους εργαζόμενους είναι τελείως ότι να 'ναι, μη ρεαλιστικό. Βασικά είμαι περιέργος για το αν έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανέναν από εσάς.

5.5/10

Το πιο πιθανό δεν συνέβη σε κανέναν κάτι παρόμοιο γιατί δε νομίζω πως υπάρχει εργοδότης που θα το έκανε , αλλά αν συνέβαινε νομίζεις πως θα υπήρχαν πολλοί που δεν θα προτιμούσαν τα χρήματα;;;

Την είδα,βέβαια το χόλυγουντ μας έμαθε σε λαμπερές παρουσίες  . φανταστικά σκηνικά και εφέ (βλέπε πρόσφατο oceans 8 )  στα οποία η συγκεκριμένη ταινία υστερεί καθώς καταγράφει καθημερινούς απλούς ανθρώπους όπως όλοι μας καθημερινά σπίτια και δρόμους (και όχι στημένα) που ζούμε όλοι μας.Ναι μία marion δεν μπορεί να σώσει την κατάσταση όσο καλή ηθοποιός και να είναι αλλά εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο από πολλές σαν τις παραπάνω που ανέφερα.

Ο Γαλλικός κινηματογράφος που μας  έχει δώσει καταπληκτικές ταινίες θεωρώ πως ήθελε να μας περάσει μήνυμα της αδιαφορίας που έχουν σήμερα οι άνθρωποι για τον συνάνθρωπό τους, που  μπορεί ακόμη και για 1000 ευρώ να τον πουλήσουν.

Εγώ έτσι την είδα και όχι σαν ταινία γενικά ή δακρύβρεχτο μελό και για αυτό το λόγο θα της δώσω ένα 7/10.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...