Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, crashnburn είπε

το 1o blade runner ειναι πολυ πιο ατμοσφαιρικο κ ουσιαστικο απο το δευτερο που πελαγοδρομει αρκετα

Εγώ πριν δω το πρόσφατο είδα πρώτα το παλιό για να το θυμηθώ. Το παλιό είναι περισσότερο λιτό σεναριακά αλλά αυτό δεν είναι κακό απαραίτητα. Το δυνατό του χαρτί είναι η ατμόσφαιρα και τα τρομερά γεμάτα πλάνα. Δεν το θυμόμουν καθόλου αλλά τα πλάνα του παλιού είναι τόσο γεμάτα με λεπτομέρειες που είναι για pause. Ασύλληπτη σκηνοθεσία και ατμόσφαιρα που δυστυχώς δύσκολο να πετύχει κανείς σε ταινία των τελευταίων ετών. Το καινούριο πάει στην άκρως αντίθετη κατεύθυνση (minimal σκηνικά κλπ) που προσωπικά δεν μου αρέσει τόσο.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πρώτο Blade Runner βασίζεται σε βιβλίο του Philip Dick και γι αυτό ήταν τόσο καλό σε σεναριακό επίπεδο. BTW, το βιβλίο είναι αυτό για όποιον ενδιαφέρεται:

https://www.amazon.com/Androids-Dream-Electric-Sheep-inspiration/dp/0345404475/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Solo: A Star Wars Story

Ανελπιστα καλο, τολμω να πω καλυτερο απο τα προσφατα star wars απο το EPISODE VII THE FORCE AWAKENS κ μετα

7,5 / 10

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sicario: Day of the Soldado

Βλέπεται ευχάριστα αλλά σε σύγκριση με το πρώτο, είναι φανερά κατώτερο σε όλα τα σημεία.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sicario 2 Day of the Soldado

 

Οι μέτριες βαθμολογίες των κριτικών με προετοίμασαν για μια μετριότητα αλλά τελικά η ταινία μου έδωσε πολλά περισσότερα από όσο περίμενα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο από το πρώτο. Ενώ το νο1 ήταν εξαιρετικά γυρισμένο και είχε κάποιες καλές στιγμές, θεωρώ πως έκανε κοιλιά σεναριακά και δεν μου έδωσε να δω όσα ανέμενα από μια ταινία με κεντρικό θέμα τον πόλεμο εναντίον μεξικανικών καρτέλ. Εκεί έρχεται το νο2 και αναπληρώνει αυτό το κενό. Πολύ πιο "γεμάτο" σαν ταινία, με μεγαλύτερη εμβάθυνση στον σύμπαν των καρτέλ και αρκετά καλογυρισμένες σκηνές μάχης, μου άφησε μια πληρότητα όταν έφτασε στους τίτλους τέλους. Μπρόλιν και Ντελ Τόρο στέκονται στο ύψος τους για μια ακόμη φορά ενώ μεγάλη αποκάλυψη ήταν η πιτσιρίκα που υποδυόταν την κόρη ενός ναρκοβαρόνου. Μοναδικό αρνητικό η μόλις... δυο ωρών διάρκειά του. Η ταινία θα επωφελούνταν από μια διάρκεια τουλάχιστον 2.5 ωρών καθότι έχει μια μεγάλη και περιπλεγμένη ιστορία να διηγηθεί, με προφανή τη προσπάθεια του σκηνοθέτη να την συμπιέσει σε 120 λεπτά.

7.5/10 από μένα και εν αναμονή για το τρίτο μέρος της τριλογίας.

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hitting the Apex

Παραπανω cheesy απο οτι θα ηθελα ,παρολα αυτα οποιος εχει οδηγησει μεγαλη μηχανη δρομου θα γουσταρει κ θα συγκινηθει απο τις ζωες αυτων των ανθρωπων που παιζουν τις ζωες τους κορωνα γραμματα σε καθε αγωνα

7,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Nun (2018)

Τίποτα το ιδιαίτερο. Πιστεύω ότι σαν χαρακτήρας η Nun έχει το potential να γίνει όντως τρομακτική, αλλά η ταινία αναλώνεται στα κλασικά jump scares, τα οποία μπορεί να σε ξαφνιάζουν αλλά δεν σε τρομάζουν.

Σε συνδυασμό με το γελείο σενάριο και τις άσκοπες μετακινήσεις των χαρακτήρων στο μοναστήρι μόνο και μόνο για να δοθεί καμία παραπάνω ευκαιρία για jump scare, δεν θα σας συνιστούσα να πληρώσετε για να τη δείτε στο σινεμά.

5/10

Επεξ/σία από Arwindan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pain and gain

Τρεις κλασικοί-από όλες τις απόψεις-μποντιμπιλντεράδες στη Φλόριντα  αποφασίζουν να πιάσουν την καλή απαγάγοντας έναν λεφτά.

Τον Wahlberg τον παρακολουθώ και μου κάνει εντύπωση που δεν είχα καν ακούσει αυτήν την ταινία, μέχρι που την πέτυχα εχθές στον Σκάι. Τελικά μάλλον έφταιγε το ότι η ταινία κυκλοφόρησε ενδιάμεσα σε πολλές μετριοκακές ταινίες του και με είχε κουράσει. Όταν μετά το The Fighter (2011) η καλύτερη (...) ταινία σου είναι το Lone survivor, μάλλον πρέπει να κάνεις καλύτερες επιλογές ταινιών.

Στα πρώτα 10 λεπτά η ταινία ήδη με είχε κερδίσει και μπήκα τσάκα-τσάκα στο IMDB να δω περισσότερα. Βλέπω την σκηνοθεσία να υπογράφεται από τον σαβούρη Michael Bay και μαζεύομαι, αλλά όσο βλέπω, τόσο με κερδίζει. Πάω στους σεναριογράφους, βλέπω το δίδυμο που υπογράφει τα τελευταία προϊόντα του MCU και δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτοί οι άνθρωποι γύρισαν αυτήν την ταινία. Τελικά φαίνεται όλοι οι γνωστοί συντελεστές μπορούν να κάνουν και καλές ταινίες, αρκεί να τους αφήσουν σχετικά ελεύθερους.

Η ταινία βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα. Από εχθές ψάχνω να βρω τί ακριβώς ήταν αλήθεια και τι ψέμα στην ταινία και η όλη ιστορία έχει πολύ ενδιαφέρον, αυτό που αρκεί να πω είναι ότι η ταινία στα βασικά κομμάτια αντιγράφει την πραγματικότητα.  Στην ταινία (όπως και στην πραγματικότητα) εμπλέκονται ένα σωρό απίθανοι χαρακτήρες και βλέπουμε να διαδραματίζονται τρελές καταστάσεις, που κάνουν τα σενάρια του Ταραντίνο να κοκκινίζουν.  Γελούσα και ταυτόχρονα έμενα με ανοιχτό το στόμα από έκπληξη.

Ο Wahlberg είναι πολύ καλός. Μπορεί να υποδύεται και πάλι έναν σκληρό (ας πούμε) τύπο, αλλά αυτή τη φορά μας δίνει και μία σπιρτάδα, μία δίψα να βγάλει φράγκα συνδυασμένη με μία βλακεία.  Όσο για τον Rock, δεν κάνει και τίποτα τελείως διαφορετικό από ό,τι τον έχουμε συνηθίσει, αλλά έχει και αυτός μία-δύο σκηνές που ξεπερνάει τον εαυτό του. Οι περισσότεροι από τους δεύτερους ρόλους είναι σπαρταριστοί, αλλά φυσικά σε αυτό βοηθάει και το σενάριο.

Για τον Michael Βay, τί να πω. Δεν μας δίνει και κανένα αριστούργημα, η ταινία μοιάζει σκηνοθετικά μία διασταύρωση Tarantino με Oliver Stone, αλλά είναι τόσο διαφορετική και τόσο καλύτερη από τα υπόλοιπα πονήματά του, που αυτό μου αρκεί.  Το 6.4 του IMDB αδικεί-ελαφρότατα-την ταινία.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ORIGIN UKNOWN 

Μετα απο μια αποτυχημενη αποστολη στον Αρη μια αναλυτρια της νασα προσπαθει να δει τι πηγε λαθος με τη βοηθεια ενος Ρομποτ
χμμμ οκ η πρωταγωνιστρια ηταν συμπαθητικη δε λεω. Tο σεναριο ειχε προοπτικες δε λεω
Aυτο που λεω ομως,,,,, ειναι................................ πως η εκτελεση ηταν Μαπα.
Μηδεν δραση,εκτος αν θεωρειτε δραση η τυπισσα κατα ολη τη ταινια σε ενα δωματιο με ενα ρομποτ και να μιλανε
μηδεν πλοκη η θα το λεγα καπως μπερδεμενh
μηδεν αγωνια.τι αγωνια δηλαδη.
Εφε.Φενεται πως αυτος που εκανε τα εφε ηταν σπουδαστης ακομα σε σχολη,και το ειδωλο του ηταν ο τζωρτζ λουκας,και ειπε,ε καπια μερα θα τη τελιωσω τη σχολη γιατι να περιμενω;;;;δεν αρχιζω τη καριερα μου απο τωρα;
οκ αν νοσταλγειτε τα γραφικα του DOS η ταινια ειναι για σας
Σεναριο.Αυτος που το γραψε φενεται ξετρελαθηκε με το 2001 .και ειπε.ΧΜΜΜ δε κανω και γω μια τετια ταινια,να πεταξω και μια ανατροπη ; και το εργο μου να μεινει στην ιστορια;;
Το 2001 εμεινε στην ιστορια.Ενω αυτο θα μεινει στην Ιστορια για αυπνιες.πραματι οσοι υποφερεται απο αυπνιες η ταινια ειναι για σας.α και σας αρεσουν τα γραφικα DOS
Ηθοπια.Οκ μαλλον η  ηθοπιος ειχε αναγκη τα παραπανω ευρω,δολλαρια και ακουσε τον ατζεντη.Μετα απ αυτο βλεπω να μενει χωρις δουλεια....Ο ατζεντης
η βαθμολογια στο IMDB 4,2 σωστη.αντε για

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mandy 2018

Ένα μέτριο θρίλερ με συνηθισμένο στόρυ μεγάλης διάρκειας (2+ ώρες) που τελικά καταντάει βαρετό  5/10 και πολύ του είναι.

Απορώ πως βαθμολογούν εκεί στο IMDd και του δίνουν αυτό το πελώριο 7/10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Upgrade

 

 

Καιρο ειχα να δω συγχρονο b  movie .

Τα καταφερνει πολυ καλα να παρουσιασει ενα φουτουριστικο θεμα  που κατα βαση χρειαζεται μεγαλο budget  με πενιχρα μεσα  για την κατηγορια .Το αποτελεσμα θυμιζει Kαρπεντερ   στα καλα του κατι που ειναι τιτλος τιμης  για τον δημιουργο .Σαφεις οι επιρροες ,ψηγματα στυλιζαρισματος  με διδακτικη διαθεση κατι που δεν ταιριαζει με το υφος του φιλμ .

Overall  ενα  σωστο αποτελεσμα  που αποτελει εκπληξη για τον εμπειρο θεατη καθως σε προιδεαζει για κατι διαφορετικο .

 

7,5/10

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

35 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Πανος Κοσματος ε, ειναι γιος του Τζωρτζ Κοσματος?

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, papoys1 είπε

Mandy 2018

Ένα μέτριο θρίλερ με συνηθισμένο στόρυ μεγάλης διάρκειας (2+ ώρες) που τελικά καταντάει βαρετό  5/10 και πολύ του είναι.

Απορώ πως βαθμολογούν εκεί στο IMDd και του δίνουν αυτό το πελώριο 7/10

 

Και εγώ ξενέρωσα με την ταινία, παρότι την περίμενα πως και πως. Το μόνο που άξιζε ήταν η φωτογραφία, όπου αρκετά πλάνα θύμιζαν εξώφυλλο  heavy metal αλμπουμ του '80 και προκαλούσαν οφθαλμικό οργασμό. Το σενάριο και ο ρόλος του Cage επιεικώς γελοία.

 

9 ώρες πριν, rus είπε

Πανος Κοσματος ε, ειναι γιος του Τζωρτζ Κοσματος?

 

Ναι, του σκηνοθέτη του Κόμπρα, Tombstone, Rambo 2 κτλ κτλ

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδα 2 ταινιαρες και σας τις προτεινω αβαδιστα

Mr and Mrs Adelman

https://www.imdb.com/title/tt6095616/?ref_=nv_sr_1

 

Kαι ......  Racer and the Jailbird

https://www.imdb.com/title/tt2586120/?ref_=nv_sr_1

 

Αν και δεν ειναι η αδυναμια μου ο Γαλλικος κινηματογραφος, εχω να δω τοσο καλες ταινιες πολυ καιρο τωρα.

8/10 και για τις 2.

 

Προσθετω ακομη το Kodachrome........... εξαιρετικη και πολυ δυνατη επισης.

 

https://www.imdb.com/title/tt1880399/?ref_=nv_sr_1

 

 

Επεξ/σία από M@dB0x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...