Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ocean 8

 

Κακεκτυπο του γνωστου franchise  με γκομενες .Απο οπου  και να το πιασεις μπαζει ,ενα σκαλι πριν την τραγωδια .

 

 

5,5/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είδα upgrade - https://www.imdb.com/title/tt6499752/?ref_=nv_sr_1

Φοβερό. Οπως θα έπρεπε να φτιάχνονται οι low budget ταινίες. Είναι στην ίδια κατηγορία με το Deus Ex machina και το the signal τόσο σε θέμα budget όσο και σε τόνο και θεματολογία. Δεν χρειάζεται να επικεντρωθώ κάπου καθώς το σύνολο του ήταν πάρα πολύ καλό, καλή ηθοποιία, καλή φωτογραφία, καλό camera work, καλή δράση, γενικά δεν είχα κάπου κάποιο παράπονο. Το μικρό εύρος του λειτουργεί υπέρ του γιατί κινείται γρήγορα χωρίς να αισθάνεσαι ότι χάνεις κάτι από τη γενικότερη εικόνα. 

Από εμένα 8/10, βλέπεται άνετα και με παρέα και μόνοι σας. Εχετε υπόψη ότι έχει κάποιες αρκετά gory σκηνές αν και σύντομες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Last knights

Σαμουρ...ε...ιππότης που κατήντησε ρονι...ε...ανεπάγγελτος μετά τον θάνατο του αφέντη του από τον φαύλο υπουργό του Αυτοκράτορα κατρακυλάει τα σκαλιά της κοινωνίας, ενώ οι υπόλοιποι (πρώην) ιππότες του νεκρού σχεδιάζουν να εκδικηθούν τον θάνατό του.

Η ταινία είναι μία μεταφορά των ταινιών σαμουράι σε μία απροσδιόριστη μεσαιωνική κεντροευρωπαϊκή εποχή. Ο Ιάπωνας σκηνοθέτης μας δίνει μία σχετικά ενδιαφέρουσα ανακεφαίωση του Κώδικα ενός Πολεμιστή ανεξαρτήτως χρώματος και φυλής, απαλλαγμένη από χωροχρονικούς περιορισμούς. Οι χαρακτήρες είναι αρκετά ενδιαφέροντες, οι διάλογοι στο πρώτο μέρος μεστοί και καλογραμμένοι, οι σκηνές μάχης δεν λένε και πολλά αλλά έχουν ωραία φωτογραφία, γενικά μία φιλότιμη προσπάθεια. Ο Owen επαναλαμβάνει τον ρόλο του στο King Arthur, ο Freeman επαναλαμβάνει γενικώς την μανιέρα του και την παράσταση κλέβει ο κακός Aksel Hennie.

Μέτρια προς καλή.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη μετριότητα το Solo: a star wars story. Στο τέλος έμεινα με το ερώτημα... και τι έγινε;; Τι μάθαμε γι'αυτό τον χαρακτήρα τελικά;; ...πως γούσταρε μια γκόμενα και πως είναι ανεξάρτητος αλλά good guy;; Ουαου. Απλά αισχρά βαρετό origin story. Και να ήταν το σενάριο το μόνο πρόβλημα, οι σκηνές δράσης και αυτές οι περισσότερες κακοφτιαγμένες είναι. Ευτυχώς που διάλεξα να μην το δω στο σινεμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hereditary. μπήκα στο ιμδβ και της έβαλα 3 ένα τέταρτο πριν τελειώσει. χιλιοπαιγμαινο σενάριο, αδιάφορη εντελώς με καλές ερμηνείες μπορώ να πω, αλλά μέχρι εκεί. πήγε να με πάρει ο ύπνος 5-6 φορές. δεν υπάρχουν καλά θρίλερ πλέον. απογοήτευση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A Quiet Place (2018)

Αρκετα καλη ταινια τρομου. Μου θυμισε το εξισου καλοφτιαγμενο Don't Breathe, αν και πιστευω οτι οσον αφορα το χτισιμο του σασπενς οι δυο ταινιες λειτουργουν με τελειως διαφορετικο τροπο. 

Οι ερμηνειες ειναι πολυ καλες αν και τα παιδια δεν με εντυπωσιασαν. Απο την αλλη το διδυμο Krasinski-Blunt ειναι απλα εξαιρετικοι και η χημεια στην οθονη ειναι αναποφευκτη. Ο Krasinski αποδεικνυει πολλα ως δραματικος ηθοποιος, ειδικα στο κοσμο που τον ηξερε μονο ως Τζιμ απο το θρυλικο Office, αλλα και ως σκηνοθετης εχει σιγουρα μελλον. Η  Blunt εχει τις καλυτερες σκηνες στην ταινια, και ειναι απλα καθηλωτικη.

Εχω λιγα θεματακια με καποια plot holes, καθως και με το κλεισιμο της ταινιας, που μου φανηκε λιγο βιαστικο και προχειρα φτιαγμενο, αλλα το υπολοιπο εργο ειναι αξιοθαυμαστο.

8/10

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

warrior

 

χρόνια την είχα σε dvd αλλά δεν την είχα δει ποτέ. Μάλλον καλλίτερα που δεν την είχα δει. Εν γένει , καλή προσπαθειούλα , αλλά δεν παύει να είναι rocky balboa MMA edition. Λίγοι χαρακτήρες , διαπροσωπικές σχέσεις που δεν εξερευνούνται, δεν αφήνεται να εξελιχθούν , ένας «αρχαίος» παλαιστής στα παιδικά του χρόνια που παραμένει δολοφονικά καλός ακόμα μετά από έτη αποχής με πετσοκομμένο backround, το ίδιο ο αδερφός του, αν και μέτριος καταφέρνει κάτι από το πουθενά χωρίς καμία απολύτως εμβάθυνση. Καταλαβαίνω την απήχηση που έχει , στο νεανικό κυρίως κοινό, λόγω του θέματος του ΜΜΑ που είναι και το κύριο σημείο έλξης της ταινίας. Τα κλισέ χτυπούν κόκκινο, με διαλόγους χιλιογραμμένους. Και όπως πάντα ένας ρώσσος θηρίο, φόβητρο, εκτός γης δύναμη με σκοπό να δραματοποιήσουν περισσότερο αλλά και παλι χωρίς επιτυχία αφού το προσπερνάει το σενάριο σε χρόνο dt. To μόνο πάντως που αξίζει την προσοχή, είναι πως δεν υπάρχει κύριος πρωταγωνιστής και έτσι νιώθεις τα ίδια για όλους του συμμετέχοντες. Ειδική μνεία για πολλοστή φορά στην ερμηνεία του Nικ Νόλτι , που επίσης θα ήθελα να είχε εξερευνηθεί περισσότερο. Θεωρώ πως είναι αρκετά γενναιόδωρη  η βαθμολογία το imdb. 2 βαθμούς πιο κάτω είναι αρκετά τίμιο.

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, johnyboy είπε

hereditary. μπήκα στο ιμδβ και της έβαλα 3 ένα τέταρτο πριν τελειώσει. χιλιοπαιγμαινο σενάριο, αδιάφορη εντελώς με καλές ερμηνείες μπορώ να πω, αλλά μέχρι εκεί. πήγε να με πάρει ο ύπνος 5-6 φορές. δεν υπάρχουν καλά θρίλερ πλέον. απογοήτευση 

Να γειάσει το στόμα σου.

Για το αισχρό τέλος δεν είπες τίποτα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, armin είπε

A Quiet Place (2018)

Αρκετα καλη ταινια τρομου. Μου θυμισε το εξισου καλοφτιαγμενο Don't Breathe, αν και πιστευω οτι οσον αφορα το χτισιμο του σασπενς οι δυο ταινιες λειτουργουν με τελειως διαφορετικο τροπο. 

Οι ερμηνειες ειναι πολυ καλες αν και τα παιδια δεν με εντυπωσιασαν. Απο την αλλη το διδυμο Krasinski-Blunt ειναι απλα εξαιρετικοι και η χημεια στην οθονη ειναι αναποφευκτη. Ο Krasinski αποδεικνυει πολλα ως δραματικος ηθοποιος, ειδικα στο κοσμο που τον ηξερε μονο ως Τζιμ απο το θρυλικο Office, αλλα και ως σκηνοθετης εχει σιγουρα μελλον. Η  Blunt εχει τις καλυτερες σκηνες στην ταινια, και ειναι απλα καθηλωτικη.

Εχω λιγα θεματακια με καποια plot holes, καθως και με το κλεισιμο της ταινιας, που μου φανηκε λιγο βιαστικο και προχειρα φτιαγμενο, αλλα το υπολοιπο εργο ειναι αξιοθαυμαστο.

8/10

Είναι και παντρεμένοι οπότε ένα ακόμα παραπάνω για την χημεία. Εξαιρετική ταινία θα ήθελα σίγουρα και δεύτερη με πιο καλή ανάλυση στη μυθολογία τι είναι τα τέρατα από που ήρθαν η πως δημιουργήθηκαν κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Είναι και παντρεμένοι οπότε ένα ακόμα παραπάνω για την χημεία. Εξαιρετική ταινία θα ήθελα σίγουρα και δεύτερη με πιο καλή ανάλυση στη μυθολογία τι είναι τα τέρατα από που ήρθαν η πως δημιουργήθηκαν κτλ. 

Ε ναι γι'αυτο και ειπα οτι η χημεια των ηθοποιων ειναι αναποφευκτη.

Οσον αφορα το backstory να πω την αληθεια, εμενα μου αρεσε χιλιες φορες παραπανω που η ταινια αρκεστηκε σε καποιες λακωνικες περιγραφες, μεσω αποκομματων απο εφημεριδες, σημειωσεων του πατερα και ενα δυο ακομα εξυπνους τροπους, παρα να μας εξηγουσε με βαρετα και πολυπαιγμενα πια flashbacks για το πώς φτασαμε στο σημειο αυτο. Μια απλη ταινια ειναι δε χρειαζεται να την υπεραναλυσουμε, ουτε να τη κανουμε franchise.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blade runner 2049. Το πρωτο το ειδα φετος, και δεν μ αρεσε ιδιαιτερα

το δευτερο πηρε οτι ειχε το πρωτο και το βελτιωσε τοσο, που οι 2 ωρες και 45 λεπτα περασαν χωρις να το παρω χαμπαρι, γι αυτο αλλωστε πηρε και τα 2 οσκαρ

τα δε πλανα ειναι πλανα που εχω δει σε ελαχιστες ταινιες το 8.1 του imdb ισως ειναι λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2018 στις 10:11 ΜΜ, johnyboy είπε

hereditary. μπήκα στο ιμδβ και της έβαλα 3 ένα τέταρτο πριν τελειώσει. χιλιοπαιγμαινο σενάριο, αδιάφορη εντελώς με καλές ερμηνείες μπορώ να πω, αλλά μέχρι εκεί. πήγε να με πάρει ο ύπνος 5-6 φορές. δεν υπάρχουν καλά θρίλερ πλέον. απογοήτευση 

Ενδιαφέρον το σχόλιο αυτό γιατί εγώ έχω την εντελώς αντίθετη άποψη. Τα τελευταία χρόνια έχουμε εξαιρετικά θρίλερ και τρόμου και μάλιστα μπόλικα από αυτά και original ή όσο πιο original σενάρια γίνεται. 

Επί του θέματος τώρα, είδα Nightbreed την Cabal edition - https://www.imdb.com/title/tt0100260/?ref_=nv_sr_1

Πολύ καλύτερο από το πρώτο κομμένο. Το νέο έχει εντελώς διαφορετικό τέλος και επίσης έχει μπόλικες νέες σκηνές και υλικό και γι αυτό κρατάει κάνα μισάωρο παραπάνω. Είναι απλά εξαιρετικό, από τα παλιά και καλά body horror της εποχής. Από ηθοποιία και λοιπά εννοείται ότι είναι υπερβολική για κάθε περίσταση και φάση αλλά έχει απίστευτη πλάκα. Τα εφέ κρατάνε ακόμα και σήμερα καθώς είναι πρακτικά εφέ και το λάστιχο όσο να ΄ναι έχει μια αληθοφάνεια. 

Βλέπεται κατά κύριο λόγο μόνοι σας αλλά όχι ότι με παρέα θα περάσετε άσχημα αν γουστάρει τέτοια, από εμένα 8/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Blade runner 2049. Το πρωτο το ειδα φετος, και δεν μ αρεσε ιδιαιτερα

το δευτερο πηρε οτι ειχε το πρωτο και το βελτιωσε τοσο, που οι 2 ωρες και 45 λεπτα περασαν χωρις να το παρω χαμπαρι, γι αυτο αλλωστε πηρε και τα 2 οσκαρ

τα δε πλανα ειναι πλανα που εχω δει σε ελαχιστες ταινιες το 8.1 του imdb ισως ειναι λιγο.

Το 1ο όταν παίχτηκε ήταν μπροστά από την εποχή του και υπήρχαν ελάχιστες ταινίες ανάλογου  θέματος και ατμόσφαιρας . 

Ε τώρα 36 χρόνια μετά λογικό να μη σου κάνει αίσθηση . Ειδικά αν είσαι κ μικρός σε ηλικία . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...