Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/9/2018 στις 11:10 ΠΜ, john1987 είπε

Συγγνώμη παιδιά μόνο σε μένα το τελευταίο μισάωρο μου φάνηκε αθλιότητα; Η τελευταία σκηνή σας άρεσε δηλαδή;

Ναι η πρώτη ώρα αρκετά ενδιαφέρουσα με ωραίο family drama συν ερμηνείες αλλά στο τέλος τα κατέστρεψαν όλα.

5/10

Το φινάλε ήταν εκπληκτικό για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Arkin είπε

The Package


 

7f0e6b6e21e23a069ea8e1cc2d70cdd9bea49f2e

Σιγουρα απο τις μεγαλυτερες καφριλες που εχω δει. Βγαζει γελιο σε πολλες φασεις αλλα αρκετες ειναι too akward. Γενικα το netflix δεν βγαζει ταινιες της προκοπης και αυτη δεν ξεφευγει απο τα συνηθισμενα. 4.5/10

Από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει στη ζωή μου. Wanna be american pie με λίγο hangover, απλά τραγικό. Το 1/10 είναι υπερβολή. Συγγνώμη φίλε αλλά είμαι 26 και μου φάνηκε απαράδεχτο, το βρίσκω λογικό να σου άρεσε μόνο αν είσαι 16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Summer of 84 (2018)

 

Ταινία μυστηρίου. Μια παρέα παιδιών, στη φάση της ενηλικίωσης, υποπτεύονται πως ο γείτονάς τους είναι δολοφόνος και αποφασίζουν να τον παρακολουθήσουν εν μέσω των καλοκαιρινών διακοπών τους. Προσωπικά δεν με έπεισε και μου κάνει πιο πολύ για απόπειρα των παραγωγών να εκμεταλλευτούν το ενδιαφέρον που ανακίνησε το Stranger Things για τα 80s αφού η αναχρονιστική συμπεριφορά των παιδιών και η όλη ατμόσφαιρα της ταινία δεν ήταν ιδιαίτερα συνεπείς προς την περίοδο, παρά τις σαφείς αναφορές και τα σεναριακά δάνεια από ταινίες όπως το Fright Night, Goonies κτλ.

Ωστόσο βλέπεται ευχάριστα και σώζεται μερικώς από ένα διδακτικό φινάλε που θα παρομοίαζα με χαστούκι στην εφηβική ανωριμότητα/αφέλεια.

5.5/10

 

 

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Time traveler εισαι; :) πως σου ρθε αυτο ειναι παλιο classic. Νομιζω σημερα μετα βιας βλεπεται.

t.Paul Allen

-

Πάντως πιστεύω ότι βλέπεται ακόμα ευχάριστα. Πέρυσι/Πρόπερσι την είδα μετά από χρόνια, και ήταν μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2018 στις 8:11 ΠΜ, billdanos είπε

Εντάξει μόνο κακές δεν τις λες τις ερμηνείες! Οκ το σενάριο είναι απλό αλλά σε σχέση με το budget καταφεραν ένα καλό αποτέλεσμα. 7.5/10

:)

Ίσως ήμουν προκατειλημμένος. Μου μίλησαν για κάτι εξαιρετικό, άτομα που ταιριάζουν τα γούστα μας.

Η ταινία καλή ήταν. Σε εμένα δεν άρεσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, firewalker είπε

Ίσως ήμουν προκατειλημμένος. Μου μίλησαν για κάτι εξαιρετικό, άτομα που ταιριάζουν τα γούστα μας.

Η ταινία καλή ήταν. Σε εμένα δεν άρεσε.

Όσο καλό κατά τ'αλλα και αν είναι το γούστο τους ή να ταιριάζει με το δικό μου... σε ταινίες θρίλερ και τρόμου (ιδιαιτέρως όταν βλέπω καλή ηθοποιό ή στιλιζάρισμα τρελό στο τρεϊλερ) και ταινίες που μπορεί να προκαλέσουν μινι φιλελεύθερα πυροτεχνήματα στο μυαλό πολλών (επειδή έχουν φεμινιστικά, λοατ+, αντιρατσιστικά κλπ μηνύματα) εγώ ελάχιστους εμπιστεύομαι. Μπορεί εκεί να ήταν το λάθος σου. :P

Έχω έναν φίλο φανατικό με τις ταινίες τρόμου, που βλέπει ο,τι σαβούρα μπορεί να φανταστείς, και μου είπε πως αυτή είναι μια τυπική προσπάθεια ταινίας τρόμου που πήγε να το κάνει κάπως πιο κουλτουρέ το πράγμα και δεν της βγήκε τόσο πολύ η ατμόσφαιρα και ο τρόμος. Μετά, όταν την είδα, αυτό πάνω κάτω όντως διαπίστωσα πως είναι.

Μια σχετικά πρόσφατη και τίμια ταινία τρόμου, που είδα τις προάλλες, είναι το Ghostland / το κουκλόσπιτο του τρόμου.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Pranzo di ferragosto

https://www.imdb.com/title/tt1277728/

 

Αρκετα χαριτωμενη ταινια, κλασικα χιουμοριστικη με τον ιταλικο τροπο που σου δινει στοιχεια για την ιταλικη οικογενεια και γενικα τον τροπο ζωης στην Ιταλιας. Περασε ευχαριστα η ωρα αν και ηταν μικρη, με τον σκηνοθετη να εχει κανει εξαιρετικη δουλεια στην ρετρο αισθητικη.

Νομιζω ο βαθμος του ΙΜDB ειναι ακριβης.

 

EDIT

Στη συνεχεια ειπα να δω και το επομενο του ιδιου, το Gianni e Le Donne, ελπιζοντας πως θα ειναι το ιδιο διασκεδαστικο.

https://www.imdb.com/title/tt1813327/

Δυστυχως  δεν τρελαθηκα, ηταν απλως συμπαθητικο. Οκ, ενας μεσηλικας περναει κριση ηλικιας, αλλα περα απο αυτο οχι κατι ιδιαιτερο. Ειχε καποιες χαριτωμενες σκηνες που χαμογελουσες αλλα μεχρι εκει. Το θετικο ειναι πως ειχε μερικες καλες ερμηνειες αλλα δεν το εσωζαν ιδιαιτερα.

5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα Deadpool 2 

Γαμηστερό. Συγκρίσεις με το πρώτο είναι λίγο άσκοπες καθώς το δεύτερο είναι σίγουρα πολύ ακριβότερη παραγωγή. Το ξεκίνημα είναι πραγματικά εκπληκτικό και σε γραπώνει αμέσως. Σε κάποιους ίσως τους χαλάσει που έχει πολύ περισσότερο "δράμα" αυτή τη φορά αλλά η ταινία σε αποζημιώνει με το παραπάνω και κρατάει γερά το όνομα. Απειρα αστεία από κάθε τύπο που θα περίμενε κάποιος με αρκετές σκηνές που γέλασα αρκετά. Η δυνατή αρχή επίσης υποδέχεται και ένα εξίσου δυνατό τέλος όπως και φυσικά θα περίμενε κάποιος. Μην φοβηθείτε τίποτα και δείτε το άνετα γι αυτό που είναι. 

Από εμένα 9/10 και εννοείτε το βλέπετε είτε μόνοι είτε με παρέα εφόσον έχετε δει και το πρώτο βεβαίως βεβαίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DP 1 το βρηκα σαφως ανωτερο ακριβως για το λογο του ξεκαρφωτου δραματος που ανουσια εχει ταινια αυτου του ειδους, ή τουλαχιστον στο βαθμο που το εχει. Απο εκει γεννηθηκε και η λεξη-χαρακτηρισμος=Αμερικανιά, διοτι οι αμερικανικες ταινιες ειναι οι μονες που μπορουν να γαμησουν ετσι μια ταινια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Είδα Deadpool 2 

Γαμηστερό. Συγκρίσεις με το πρώτο είναι λίγο άσκοπες καθώς το δεύτερο είναι σίγουρα πολύ ακριβότερη παραγωγή. Το ξεκίνημα είναι πραγματικά εκπληκτικό και σε γραπώνει αμέσως. Σε κάποιους ίσως τους χαλάσει που έχει πολύ περισσότερο "δράμα" αυτή τη φορά αλλά η ταινία σε αποζημιώνει με το παραπάνω και κρατάει γερά το όνομα. Απειρα αστεία από κάθε τύπο που θα περίμενε κάποιος με αρκετές σκηνές που γέλασα αρκετά. Η δυνατή αρχή επίσης υποδέχεται και ένα εξίσου δυνατό τέλος όπως και φυσικά θα περίμενε κάποιος. Μην φοβηθείτε τίποτα και δείτε το άνετα γι αυτό που είναι. 

Από εμένα 9/10 και εννοείτε το βλέπετε είτε μόνοι είτε με παρέα εφόσον έχετε δει και το πρώτο βεβαίως βεβαίως. 

Ναι είναι τόσο «πραγματικά εκπληκτικό» που μόλις τελειώσουν οι δυο χαμένες ώρες από την ζωή σου, δεν θυμάσαι καν το τι είδες…

Όχι πως έχει καμία σημασία, για μια ακόμη πατάτα…

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Demolition

Τον γουσταρω τον Gyllenhaal ,το ρολο του τον υπηρετει με το παραπανω οπως καθε φορα,η ταινια προσπαθει ωστοσο δεν ξεφευγει απο τον αμερικανικο τροπο

7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hereditary 

Αναμφισβήτητα ένα από τα πολύ καλά έργα τρόμου που πρέπει να χω δει τα τελευταία χρόνια μπορώ να πω.Οι ερμηνείες ήταν εκπληκτικές ιδίως από τη τόνι κολετ,  αν και πιστεύω το κορίτσι με την ιδιόμορφη φάτσα έκλεψε την παράσταση.Το έργο έπαιξε καλά με τον  ψυχολογικό τρόμο,αποφεύγοντας τα εύκολα κλισέ των jump scares ,και η ατμόσφαιρα σου φέρνε αυτό το κλειστοφοβικό στοιχείο,με καλές σκηνές τρόμου και αγωνίας .Ενα χαρακτηριστικό αυτό του φιλμ είναι πως σε αντίθεση με αλλά χορορ ,το hereditary ήθελε να είναι ένα family drama πρώτα ,με το τρόπο μια οικογένεια αντιμετωπίζει ένα χαμό ,αφήνοντας οτιδήποτε τρομολαγνες προς το δεύτερο μισό,ίσως για αυτό και η μεγάλη δειαρκεια.

Οι χαρακτήρες ήταν ενδιαφέροντες .το μόνο που με ενοχλούσε κάπως ήταν ο γιος και

 

προς το τέλος δεν έπειθε ιδιετσιρα για αυτό που πραγματικά ήταν διότι, σε όλη τη δειαρκεια έκλαιγε σαν φουστης και είχε φάτσα λες και τον πάτησε τρακτέρ με μπουλντόζα ,και η άλλη η καριολα δεν μπορούσε να το ξέκανε το μαλακιστηρι στη γεννά να γλυτωναμε  ΑΕΙ σιχτιρ

όσο αφορά για το τέλος μπορεί να μην αρέσει σε όλους αλλά το βρήκα Αρκετά έξυπνο,και έδινε μια βάση γιατί συνέβαινε το όλο σκηνικό.

Το Hereditary δεν είναι για όλλους .κσι όχι γιατί είναι αρκετά σκερι  η απλά σκερι ,αλλά γιατί ειπαρχει το pacing που εμένα δε με ενόχλησε,το μπλα μπλα ,οι προβληματισμοί των χαρακτήρων .Αρα  όσοι περιμένουν να δούνε κάτι όμοιο με το insidious μπορεί να ξενερώνουν,Αλλά η ταινία κερδίζει για τον τρόπο που προσεγγίζει τον οπιοδηποτε   τρόμο που μας περυβσλει , υπερφυσικό η μη,κσι για την καταπληκτική σκηνοθεσία,και για το άγνωστο ,στο τι κρύβεται πράγμστικα,πίσω από το σκοτάδι.Αρα για μένει παίρνει ένα 9

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...