Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Adrift

Βασιζεται σε αληθινη ιστορια   και αυτο  δινει παντα  μια αλλη βαρυτητα στο σεναριο καθως ξερεις πως  προκειται για γεγονοτα   εστω  και δραματοποιημενα τις περισσοτερες φορες.Ο σκηνοθετης δειχνει μια ιδιαιτερη προτιμηση σε ιστοριες επιβιωσης    καθως προκειται για το δημιουργο  του  The deep   και του Everest .

Η εξελιξη  ,ο ρυθμος  και οι ερμηνειες δεν ειναι οι απαιτουμενες ωστε να μιλησουμε για μια σημαντικη ταινια στην κατηγορια παρολα αυτα διαθετει  πληθωρα απο ομορφες εικονες τοποθεσιων  και απο τον ωκεανο καθως και εναν κοσμοπολιτικο αερα  .Κλεινει με  twist  και την αποκαλυψη της ταυτοτητας των αληθινων  πρωταγωνιστων στους τιτλους τελους .

 

6,8/10

 

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Φάρος με τις Φάλαινες, Netflix.

Βασισμένο σε πραγματική ιστορία. Καλές ερμηνείες, ωραία τοπία στην Παταγονία, σίγουρα θα αγγίξει περισσότερο τους γονείς. Και από εμένα ένα 7/10.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Warrior. Τι γαμηστερή Αμερικανιά ήταν αυτή! Δεν ξέρω γιατί δεν την είχα πετύχει τόσα χρόνια. Ίσως γιατί τα περισσότερα site την βάζουν στην κατηγορία sport.

 

https://www.imdb.com/title/tt1291584/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lady Bird

Υποψηφια για καμποσα οσκαρ κ χρυσες σφαιρες  

στο μισαωρο αρχισα να αναρωτιεμαι μηπως πρεπει να την κλεισω ,στην ωρα αρχισα να κανω κατι δουλιτσες δεξια αριστερα ,οταν τελειωσε το μετανιωσα που δεν την εκλεισα νωριτερα

ενα εφηβο κοριτσι μεγαλωνει κ ωριμαζει so what ,τπτ αξιο αναφορας σκηνοθετικα η αφηγηματικα κλπ

6/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Revenge

τουτη εδω η μπιμουβια αποδειχτηκε ανωτερη των προσδοκιων

κ επειδη τωρα τελευταια εφαγα στην μαπα προβεβλημενες που αποδειχτηκαν φολες

7/10

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Square

Η ταινια κουβαλαει στο dna της αυτο ακριβως που πραγματευεται ,την τεχνη

παρουσιαζει με εναν τεχνηεντως θαρρω δυσνοητο τροπο την επιτηδευση κ υποκρισια του συναφιου των καλλιτεχνων

οι του χωρου θα την εκτιμησουν ,οι υπολοιποι εκει στην ωριτσα αν αντεξουν θα ξερουν τι πρεπει κανουν με πολυ χαλαρα

6/10

 

Επεξ/σία από what_if
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ironman. Διασκέδασα αρκετά. Διάλογοι, σκηνοθεσία και ερμηνείες καλά. Μου άρεσε όμως ιδιαίτερα το story. Γενικά οι super heroes δεν είναι το αγαπημένο μου θέμα, η συγκεκριμένη ταινία όμως με έβαλε στον κόσμο της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2018 στις 12:54 ΠΜ, firewalker είπε

Warrior. Τι γαμηστερή Αμερικανιά ήταν αυτή! Δεν ξέρω γιατί δεν την είχα πετύχει τόσα χρόνια. Ίσως γιατί τα περισσότερα site την βάζουν στην κατηγορία sport.

https://www.imdb.com/title/tt1291584/

Ταινιάρα....

Καμία σχέση με την βλακεία που είδα χθες και έχασα 2 ώρες απο την ζωή μου

Revenge

Είπαμε να το τεντώσουμε αλλά όχι και έτσι...μονο τα πρώτα λεπτά αξίζουν για άλλο λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hereditary. Διασκεδαστική ταινία χωρίς τίποτε άλλο. Κακές ερμηνείες. Αδικαιολόγητα μεγάλη. Σαν τρόμου τίποτε. Σαν θρίλερ τίποτε. Μόνο 1-2 σκηνές έβγαλαν λίγο γέλιο.

https://www.imdb.com/title/tt7784604/

Χαμένος χρόνος.

Επεξ/σία από firewalker
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Taxi 5.

Τη μαλακία θεούλη μου, κρίμα για τον luc beson.

 

Στον αντίποδα, είδα στο νετφλιξ δύο ντοκιμαντέρ με τους ετήσιους αγώνες crossfit.παραξενεύτηκα για την όλη φάση, ότι όλοι οι αθλητές είναι καθαροί και το νετφλιξ με πρότεινε το icarus.Η ιστορία έχει να κάνει με δημοσιογράφο ,ερασιτέχνη ποδηλάτη που παίρνει μέρος στο tour de France των ερασιτεχνών.για 5 μέρες κάνουν κάποια χιλιόμετρα καμία σχέση με τον original.αποφασίζει τον επόμενο χρόνο να ντοπαριστει χωρίς να τον πάρουν χαμπάρι, για να δει την πρόοδο του στην κατάληξη.εκεί μπαίνει η ιστορία στον κόσμο των αναβολικών, της wada, τον τρόπο που ξεγελούν την ανάλυση των δειγμάτων, αθλητές που τους πήραν τα μετάλλια και καταλήγει στους χειμερινούς ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι, το γιατί έγινε όλη η ιστορία να τον αποκλεισμό της Ρωσίας από το Ρίο και τέλος την κατάληξη αυτού που τα αποκάλυψε.10/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aπέραντο Γαλάζιο (1988)

Δεν έχω λόγια, πραγματικά. 

Ανερμάτιστο σενάριο, μηδέν αληθοφάνεια ως προς τον κόσμο των καταδύσεων, τραγικές ερμηνείες, μηδέν πλοκή.

Ένας σκασμός γελοία κλισέ για τους Ιταλούς, μια καρικατούρα δύτη από τη μια (ο Ζαν Ρενό στο ρόλο του Έντζο Μολινάρι) και ένας συμπαθής ανισόρροπος από την άλλη (Ζαν Μαρκ Μπαρ στο ρόλο του Ζακ Μεγιόλ) που υποτίθεται πως είναι φίλοι αλλά ο μεν πρώτος δεν είναι φίλος πραγματικά ούτε με τα άντερά του, ο δε δεύτερος είναι αλλού, σεναριακά και υποκριτικά, και όλα αυτά διανθισμένα με ένα σαχλό φλερτ μεταξύ της Ροζάνα Αρκέτ (η δικαιολογία που ξεφουρνίζει στο αφεντικό της για να ταξιδέψει με πληρωμένα έξοδα στην Ιταλία προκειμένου να γκομενίσει με το τεκνό όλα τα λεφτά, Σεζάρ Ηλιθιότητας στο μπος) και του Ζαν Μαρκ Μπαρ.

Οκ φωτογραφία, αλλά ως εκεί. Μυστήριο πώς έκανε όνομα αυτή η ταινία.

Απέραντο χάσιμο χρόνου, αλλά κέρδος η απομυθοποίηση μιας φόλας. Υποτίθεται πως δεν κάνει να μιλάμε άσχημα για την ταινία καθώς μας διαφήμισε την Αμοργό, αλλά δεν βλέπεται μωρ' αδερφέ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Snoob είπε

Aπέραντο Γαλάζιο (1988)

Δεν έχω λόγια, πραγματικά. 

Ανερμάτιστο σενάριο, μηδέν αληθοφάνεια ως προς τον κόσμο των καταδύσεων, τραγικές ερμηνείες, μηδέν πλοκή.

Ένας σκασμός γελοία κλισέ για τους Ιταλούς, μια καρικατούρα δύτη από τη μια (ο Ζαν Ρενό στο ρόλο του Έντζο Μολινάρι) και ένας συμπαθής ανισόρροπος από την άλλη (Ζαν Μαρκ Μπαρ στο ρόλο του Ζακ Μεγιόλ) που υποτίθεται πως είναι φίλοι αλλά ο μεν πρώτος δεν είναι φίλος πραγματικά ούτε με τα άντερά του, ο δε δεύτερος είναι αλλού, σεναριακά και υποκριτικά, και όλα αυτά διανθισμένα με ένα σαχλό φλερτ μεταξύ της Ροζάνα Αρκέτ (η δικαιολογία που ξεφουρνίζει στο αφεντικό της για να ταξιδέψει με πληρωμένα έξοδα στην Ιταλία προκειμένου να γκομενίσει με το τεκνό όλα τα λεφτά, Σεζάρ Ηλιθιότητας στο μπος) και του Ζαν Μαρκ Μπαρ.

Οκ φωτογραφία, αλλά ως εκεί. Μυστήριο πώς έκανε όνομα αυτή η ταινία.

Απέραντο χάσιμο χρόνου, αλλά κέρδος η απομυθοποίηση μιας φόλας. Υποτίθεται πως δεν κάνει να μιλάμε άσχημα για την ταινία καθώς μας διαφήμισε την Αμοργό, αλλά δεν βλέπεται μωρ' αδερφέ μου.

Αν και ακριβης σε οσα λες εισαι λιγο αδικος  με την κριτικη σου διοτι το βλεπεις  ισως  μεσα απο λαθος πρισμα .

Η ταινια ειναι σταθμος για την καταδυτικη κοινοτητα καθως εκανε για πρωτη φορα παγκοσμιως γνωστη την ελευθερη καταδυση -και επειδη και εσυ δεν εισαι μικρος- θα πρεπει να γνωριζεις πως  γαλουχησε μια ολοκληρη γενια  και την εκανε να θαυμασει τον υδατινο κοσμο ,τους δυτες και συγκεκριμενα τους βαθυδυτες , καθως μεχρι τοτε  το ειχε καταφερει σε τετοιο βαθμο  και κλιμακα μονο ο Cousteau .

Με αυτα ως δεδομενα   και με την εκπληκτικη φωτογραφια  με φοντο ενα ειδυλιακο τοπιο οπως αυτο  της Αμοργου  εν μεσω καλοκαιρινης ραστωνης ,στην ουσια κατορθωσε να   αποτυπωσει  το κλιμα εκεινης της γενιας , αν θες  το τελος  των 80's .Ο χρονος που μας χωριζει με την τωρινη  εποχη  ομως την κανει να μοιαζει φολκλορ    και γραφικη για τις   κινηματογραφικες  και καλλιτεχνικες   νορμες .

Εν κατακλειδι ,

ειναι  ενα   κινηματογραφικο αριστουργημα το big blue  που να δικαιολογει την φημη που εχει μεχρι σημερα ? Η  απαντηση ειναι επ'ουδενι .

Ειναι ομως η ταινια μιας γενιας  ,μιας εποχης  που η  συναισθηματικη  και νοσταλγικη  χροια που αναποφευκτα εχει δρα ως πολλαπλασιαστης του  πραγματικου  καλλιτεχνικου μεγεθους της .

Αλλωστε δεν αγαπαμε παντα τις "τελειες" ταινιες ,αλλα αγαπαμε και πολλες που χτυπανε τις χορδες μας για καποιον λογο ,που μπορει να ειναι προσωπικος η' και συλλογικος στα πλαισια μιας κοινωνικης ομαδας .

Για αυτο και για μενα  και για μια μεγαλη μεριδα  θεατων προφανως ,  το Big Blue θα ειναι μια απο τις επιδραστικοτερες ταινιες που εχουμε  δει ποτε .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι η δέκατη φορά που βλέπω το Chronicles of Riddick. 7/10 άκοπα, γιατί έχει μια-δυο τρομερές σεκάνς και γιατί πήγε το μύθο του Riddick πολλά βήματα πιο πέρα (που δεν κατάφερε το χάλι της 3ης ταινίας). Ελπίζω να δούμε σύντομα το The Chronicles of Riddick: Furia και να αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το απέραντο γαλάζιο έχει αρκετά σωστά από τον χώρο της ελεύθερης κατάδυσης. Αυτό με ώθησε να ασχοληθώ με το άθλημα. 

Εγώ είδα το jurassic world το καινούριο. Συμπαθητικό αλλά στο τέλος μια από τα ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...