Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/8/2018 στις 8:16 ΠΜ, moumos είπε

Βλέποντας το τρέιλερ η ταινία δείχνει αρκετά υποσχόμενη. Επιπλέον η παρουσία του Kevin Spacey είναι από μόνη της λόγος για να την δω. Έλεος με την σιχαμένη πολιτική ορθότητα. 

(Καλά κάνει και τους γλεντά ο Τραμπ.)

Επίσης είδα πρόσφατα το "21" https://www.imdb.com/title/tt0478087/?ref_=nv_sr_3 Απολαυστική ταινία, ευχάριστη στη ροή της. 7,5/10 

Πολιτική ορθότητα είναι να μην πιάνει ο Σπέισι κωλαράκια ανήλικων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

Ελπίζω η παντελής έλλειψη marketing να μη σταθεί εμπόδιο από το να απολαύσει πολύς κόσμος αυτή τη πολύ ωραία τανία.

Marketing ξεmarketing με έπεισες ρε μπαγάσα να την δω σήμερα το βράδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

Upgrade

Η εμπειρία μου και η παλαιότητα μου στο forum μου επιτρέπει πλέον να κάνω ένα βήμα πίσω, να δώσω λίγο χώρο στα νέα παιδιά και να μη χρειάζεται να γράφω για κάθε ταινία που βλέπω. Παρόλα αυτά, και σε εξαιρετικές περιπτώσεις, θέλω να δίνω το παρόν και να σας θυμίζω ότι είμαι εδώ μαζί σας, ένας από εσας. Το Upgrade είναι μία από αυτές τιε εξαιρετικές περιπτώσεις που (σπάνιο πράγμα σήμερα) βάζω να δω μια ταινία χωρίς να ξέρω σχεδόν τίποτα γι αυτή. Πέρα από δυο καλά λόγια που διάβασα εδω μέσα πραγματικά δεν είχα ιδέα, ουτε trailer ούτε υπόθεση ούτε τίποτα.

Ενθουσιάστηκα. Ακόμα μία απόδειξη πως με χαμηλό budget (κάπου διάβασα πετυχημένα ότι το budget του Upgrade [5.000.000$] δεν επαρκεί ούτε για το κέτεριγκ σε αντίστοιχα big budget flops😁) μπορείς να δημιουργήσεις μια πολύ αξιολογη ταινία επιστημονικής φαντασίας. Πως δεν είναι ανάγκη να πάρεις για πρώτο όνομα τoν Tom Hardy, μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά και με κάποιον που απλά του μοιάζει πολύ. Πως αν και ένα story δεν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπο, ο τρόπος που αποδίδεται είναι αυτό που τελικά μετράει. Πως υπάρχουν και άλλοι τρόποι να τραβήξεις τη προσοχή και να ανεβάσεις την αδρεναλίνη αν τα λεφτά δεν επαρκούν για εκρήξεις. Πως μπορείς ακόμα να κάνεις ταινίες με καρδιά. Όπως παλιά, όταν ματώναμε τα γόνατά μας στις αλάνες και ο πόνος ήταν χαρά.

Ελπίζω η παντελής έλλειψη marketing να μη σταθεί εμπόδιο από το να απολαύσει πολύς κόσμος αυτή τη πολύ ωραία τανία.

Και οτι εψαχνα ταινια για αποψε. Με ψησες και μενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, elorant είπε

Πολιτική ορθότητα είναι να μην πιάνει ο Σπέισι κωλαράκια ανήλικων;

Οταν αυτά το θυμούνται τυχαίως μετά από 159 χρόνια γιατί δίσταζαν και καλά παλαιότερα, ναι είναι περίεργο. Και μιλάμε για την Αμερική που ανθεί η βιομηχανία των μηνύσεων για όποιο λόγο μπορούμε να φανταστούμε. 

Γενικότερα, όταν σε λίγο καιρό θα χρειάζεται έγγραφη συναίνεση για το ραντεβού, ελπίζω να κάνετε και τότε γελάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midnight Special (2016)

Δεν ειναι εξαιρετικη ταινια, αλλα αξιζει να τη δειτε. Θα προτεινα να πατε στα τυφλα τελειως ουτε τρεηλερ ουτε καν συνοψη της πλοκης (μη δειτε ουτε το ποστερ τολμω να πω). Διαφορετικα η ταινια, για τους πιο πολλους θα ειναι αρκετα βαρετη και αναμενομενη. 

Αρκετα καλες ερμηνειες απο τους ηθοποιους ειδικα απο τον παντα εξαιρετικο Michael Shannon. Το τελος κατα τη γνωμη μου ειναι μη ευφανταστο και λιγο απογοητευτικο αλλα η υπολοιπη ταινια ειναι πολυ καλοφτιαγμενη (ειδικα η αρχη).

6.5/10

Only Lovers Left Alive (2013)Μόνο οι εραστές μένουν ζωντανοί Poster

Αρχικα δε μου αρεσε και οταν την τελειωσα, ετοιμος ημουν να την θαψω ως ενα ενοχλητικο χιπστερικο φιλμ που προσπαθει να φανει διαφορετικο απο ολες τις αλλες βαμπιροταινιες που εχουμε δει (και σιχαθει πια). Αλλα κατι μου ελεγε μεσα μου να περιμενω.

Την ξαναειδα λοιπον προσφατα και δεν μπορω να πω πως αλλαξε τοσο η γνωμη μου για τις προθεσεις του Jarmusch, οσο η συμπαθεια μου για την απεριγραπτα ανεπαναληπτη ατμοσφαιρα που καταφερε να δημιουργησει. Η μουσικη ειναι το κινητηριο οργανο της ταινιας αυτης για εμενα, καθως και οι πανεμορφες νυχτερινης ληψεις του Ντιτροιτ και της Ταγγερης. 

8/10

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Upgrade

https://www.imdb.com/title/tt6499752/

Λιγο rough around the edges σε ολα του ,ηθοποιια σιγουρα οχι top notch, σκηνοθεσια καλουτσικη αλλα οχι να το ανεβαζει ,ost που προσπαθει να ειναι φουτουριστικο too much ,σεναριο καλο με καλη ανατροπη αλλα τπτ φοβερα πρωτοτυπο

ολα αυτα ομως δεν αρκουν για να πεις οτι δεν ειναι αρκουντως ατμοσφαιρικη κ καλη ταινια

7,5/10 

ps ομορφα tributes το περπατημα αλλα robocop η τα fighting scenes αλλα matrix

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Meg https://www.imdb.com/title/tt4779682/

Στέιθαμ σ ακόμα ενα έργο σκίζει κωλους απλά αυτή τη φορά ειναι ενός μεγάλου καρχαρία, no problem :D Φυσικά απο πριν πας να το δεις ξερεις οτι δε θα δεις ρεαλισμό αλλα κλισεδιες και υπερβολές των υπερβολών. Εφόσον λοιπόν είσαι συνειδητοποιημένος η ταινία ειναι μια καλή επιλογή με την ωρα να περνάει ευχάριστα. Εχουμε μια περιπέτεια με δράση και αρκετά κωμικά στοιχεία εύστοχα. Δεν κουράζει σ κάποιο σημείο ουτε κάνει κοιλιά. Ειναι τοςο οσο. 

Σ όσους αρέσει ο ηθοποιός να τη δουν 

ενα τίμιο 6/10 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, M@dB0x είπε

30 μετρα καρχαριας........ θα κλασουμε στο γελιο παλι!

αν ο στειθαμ γλεντησε τον μεγαλοδοντα θα πρεπει να σταματησουμε τα αστεια με τον τσακ νορις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, what_if said:

αν ο στειθαμ γλεντησε τον μεγαλοδοντα θα πρεπει να σταματησουμε τα αστεια με τον τσακ νορις

Τριζουν τα κοκκαλα του images?q=tbn:ANd9GcTjhpwUe81S1-6docv702T

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The great wall

https://www.imdb.com/title/tt2034800/

Ο Ντειμον δεν πειθει για action hero, εχει αυτο το cool k ηρεμη δυναμη βεβαια, τον παω τον μπαγασα μου βγαζει αυτο το ξηγημενο καλο παλικαρι φαση ,οκ τον ρολο τον βγαζει αξιοπρεπως αλλα μεχρι εκει , η κινεζουλα ομορφουλα αλλα στριμωγμα δεν επεσε

μειγμα κλασσικης αξιονιας αμερικανιας κ απωανατολιτικης fighting movie, καταλαβαινεις λοιπον οτι συμβαινουν τα απιστευτα εντελως ανερυθριαστα 

εντυπωσιακα σκηνικα ,κατα τα αλλα τα γνωστα

νταξ δεν θα τρελαθεις ,καλη ειναι για easy φασεις

6,5/10

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Hot Fuzz
 
hot-fuzz-poster-e1487434552126.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0425112/?ref_=nv_sr_1

Εξαιρετικη κωμωδια με πολυ μυστηριο αγγλικο χιουμορ και απαιχτους ηθοποιους. Σε κραταει παρολο τις 2 ωρες της. 8/10

Paul

paul-poster_77823-1280x1024.jpg

 

 

Το προηγουμενο διδυμο σε νεες περιπετειες. Ειχε τις στιγμες του αλλα αρκετα κατωτερο ισως να προσπαθησε too much. Βλεπετε ευχαριστα παντως. 6.5/10

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα για τρίτη φορά το LA Confidential. Ότι και να πω είναι λίγο για αυτή τη ταινια. Κάθε φορά που τη βλέπω ειναι και πιο απολαυστική. Η αίσθηση νουάρ του παρελθόντος ατόφια σε όλη τη διάρκεια της ταινίας. Η πλοκή, η σκηνοθεσία η φωτογραφια, η μουσικη, το casting είναι το λίγοτερο σε άλλο λεβελ. Η διαφθορά της αστυνομίας πρόβλημα διαχρονικό και πλαισιώνεται από εξαιρετικο σενάριο. Όποιος δε την έχει δει είναι πολύ τυχερος διότι έχει την ευκαιρία να απολαύσει μια απ' τις καλύτερες ταινιες της δεκαετίας του 90'

Επεξ/σία από insaneblyat
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...