Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείται πως είδα το child's play https://m.imdb.com/title/tt8663516/

Μόνο και μόνο που έπαιζε ο Τσακι και ξύπνησαν μνήμες από μια iconic ταινία τρόμου, δεν έπαιζε να μην πάω. Η σημερινή ταινία βέβαια δεν έχει καμία σχέση με την παλιά. 

Δε θέλει πολλά λόγια, δεν παίρνει βασικά. Είναι ένα θρίλερ που δε σε τρομάζει καθόλου, με λιγα στοιχεία χιούμορ. Αν περιμένεις λοιπόν να πας να τρομάξεις, ΜΗΝ πας. Το εργακι είναι καλό για να περάσεις την ώρα σου και μέχρι εκεί. Ούτε ερμηνείες θα κοιτάξεις, ούτε σενάριο, ούτε φωτογραφία κλπ. 

Χαρακτηρίζεται τίμιο γιατί δεν υπόσχεται κάτι παραπάνω από αυτά που δίνει. 

Ένα 6/10 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Χαρακτηρίζεται τίμιο γιατί δεν υπόσχεται κάτι παραπάνω από αυτά που δίνει.

Δεν υπόσχεται ότι θα σε τρομάξει δηλαδή...?

Μια ταινία child's play και μονο από το τίτλο το υπόσχεται νομίζω.... άρα δεν είναι τίμιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, margaritagr είπε

Εννοείται πως είδα το child's play https://m.imdb.com/title/tt8663516/

Μόνο και μόνο που έπαιζε ο Τσακι και ξύπνησαν μνήμες από μια iconic ταινία τρόμου, δεν έπαιζε να μην πάω. Η σημερινή ταινία βέβαια δεν έχει καμία σχέση με την παλιά. 

Δε θέλει πολλά λόγια, δεν παίρνει βασικά. Είναι ένα θρίλερ που δε σε τρομάζει καθόλου, με λιγα στοιχεία χιούμορ. Αν περιμένεις λοιπόν να πας να τρομάξεις, ΜΗΝ πας. Το εργακι είναι καλό για να περάσεις την ώρα σου και μέχρι εκεί. Ούτε ερμηνείες θα κοιτάξεις, ούτε σενάριο, ούτε φωτογραφία κλπ. 

Χαρακτηρίζεται τίμιο γιατί δεν υπόσχεται κάτι παραπάνω από αυτά που δίνει. 

Ένα 6/10 

Εγω όταν ακουω "child's play" δε σκεφτομαι τον Τσακι αλλα αυτό

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DeadOrganPlayer είπε

Δεν υπόσχεται ότι θα σε τρομάξει δηλαδή...?

Μια ταινία child's play και μονο από το τίτλο το υπόσχεται νομίζω.... άρα δεν είναι τίμιο....

I see your point, απλά εγώ απο το τρέιλερ ειχα καταλάβει οτι ειναι σπλατερια κι όχι horror , όποτε το ένιωσα τίμιο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

I see your point, απλά εγώ απο το τρέιλερ ειχα καταλάβει οτι ειναι σπλατερια κι όχι horror , όποτε το ένιωσα τίμιο 😛

Βασικα to 1o childs play ειναι καθαρο horror και μετα λιγο το 2.Απο το 3 και μετα δεν ηταν τοσο horror οσο σπλατερια-κωμικο.Αν την φερει ο θερινος κινηματογραφος θα παω να την δω εννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cinema Paradiso[Director's Cut]

Nuovo-Cinema-Paradiso-Poster-Clear-Image

Η επιτομη της εβδομης τεχνης ενα αριστουργημα βγαλμενο απο την πραγματικη ζωη και δοσμενο στον θεατη με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Ατελειωτα συναισθηματα κατακλύζουν τον θεατη αλλοτε χαρουμενα αλλοτε λυπητερα αλλοτε ουδετερα να μην ξερεις πως να αισθανθεις. Η σκηνοθεσια και η μουσικη στο υψιστο επιπεδο με καποια αριστοτεχνικα κοντινα πλανα σε προσωπα που μαζι με τη μουσικη σε βαζουν στον δικο της κοσμο και ζεις αυτο που ζουνε οι πρωταγωνιστες. Μια ταινια που ο καθενας θα αποκομισει κατι και παραλληλα πολυ πιθανως θα ξαναζησει συναισθηματα που εζησε στο παρελθον της ζωης του. Τεραστιο μπραβο στους Ιταλους για αυτο που δημιουργησαν. 10/10 αν και η πραγματικη τεχνη δεν πρεπει να βαθμολογείται.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Us

"Η Σκιά είναι το σύνολο των τμημάτων εκείνων του εαυτού μας που απωθούμε ή αποφεύγουμε να εκδηλώσουμε, επειδή θεωρούμε ότι είναι "αρνητικά" -άρα συναισθητικά επώδυνα- ή, σε πολλές περιπτώσεις, η εκδήλωσή τους δεν επιτρέπεται σύμφωνα με τα ισχύοντα κοινωνικά πρότυπα.
Όμως την ίδια στιγμή όλα αυτά τα σκιερά μας κομμάτια, που συνήθως αγνοούμε, είναι εξαιρετικά πολύτιμα, γιατί σε αυτά βρίσκεται η πηγή της δημιουργικότητάς μας, αλλά και η μόνη μας ελπίδα για την πνευματική μας ολοκλήρωση
."  (Robert A. Johnson, Η Σκιά).

Έχοντας διαβάσει πρόσφατα αυτο το εξαιρετικό βιβλίο, οι συνειρμοί με τη σκοτεινή πλευρά της ψυχής και τα εξαιρετικά πολύτιμα ψυχικά μας απόβλητα ήταν συνεχείς. Πιστεύω ότι σίγουρα θα αποτέλεσε και πηγή έμπνευσης για τον Jordan Peele ώστε να δημιουργήσει αυτή τη ταινία. Κι ενώ σαν ιδέα τη βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρουσα (η αφύπνιση της καταπιεσμένης πλευράς του εαυτού μας και η προσπάθεια της να ανέβει από την αφάνεια του υπογείου στο φώς του ήλιου -όχι προσωρινά αλλά αντικαθιστώντας μόνιμα το καθεστώς της περσόνας) θεωρώ ότι έχασε αρκετά στην υλοποίηση που στο μεγαλύτερο της μέρος αναλώθηκε σε ένα ανθρωποκυνηγήτο. Διαλέγοντας ένα διαφορετικό δρόμο η ταινία ίσως μιλούσαμε για αριστούργημα. Εν τέλει μένει η επίγευση που αφήνει οτιδήποτε τολμηρό το πλαισιώνεις με κλισέ πινελιές ώστε να μειώσεις τον κίνδυνο της απόρριψης. Κάτι μέτριο δήλαδη.

Μου άρεσε πολύ επίσης ο ρόλος της μουσικής στη ταινία, ειδικά στη σκηνή προς το τέλος με το "χορό".

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

K-19: The Widowmaker

To πρώτο πυρηνικό υποβρύχιο της ΕΣΣΔ στην πρώτη του αποστολή οδηγείται κοντά σε αμερικανικό έδαφος,  βγάζει (πυρηνικά) προβλήματα και ο καπετάνιος με το πλήρωμα  καλούνται να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα.

Πώς μπορεί να την πατήσει κανείς και, συνειδητά, να μη δει μία ταινία, επειδή τα ερεθίσματα που έλαβε για αυτήν ήταν αρνητικά.

Συνήθως δεν αφήνω ταινίες με υποβρύχια. Από όλους τους στρατιώτες, οι υποβρυχιάδες είναι αυτοί που σέβομαι πιο πολύ γιατί, όντας εγκλωβισμένοι σε ένα εξαιρετικά δύσκολο και πολύπλοκο κατασκεύασμα  μέσα στη θάλασσα καλούνται να ζήσουν, να πολεμήσουν και να πεθάνουν σε απάνθρωπες συνθήκες. Αυτή όμως μου κάθησε άσχημα. Θέλεις η αφίσα της ταινίας με τον (εξαιρετικά συμπαθή σε εμένα) Ford να κοιτάει συνοφρυωμένα, θέλεις ο τίτλος που-λανθασμένα-μου φάνηκε μιλιταριστικός και με έκανε να πιστεύω ότι θα δω ένα σούπερ υποβρύχιο που δημιουργεί χήρες, δεν ασχολήθηκα μαζί της. Τις προάλλες την πέτυχα στο Star και κόλλησα από την αρχή.

Τα, σε γενικές γραμμές, αληθινά γεγονότα που διηγείται είναι από μόνα τους αρκετά για να δει κανείς την ταινία, μερικές δε σκηνές είναι συγκλονιστικές, ας μην πω περισσότερα. Κατά τα άλλα, οι Ford και Neeson είναι στα καλά τους και η σκηνοθεσία χειρίζεται εξαιρετικά το, ούτως ή άλλως, αβανταδόρικο θέμα. Κάνει κλικ σε όλα τα κουτάκια των ταινιών με θέμα τα υποβρύχια (κλειστοφοβική ατμόσφαιρα, απότομες αναδύσεις και καταδύσεις, τεχνικά προβλήματα, πλοία στην επιφάνεια που παρακολουθούν, αγωνία του πληρώματος)  και προσθέτει και μερικά ακόμη. Πάρα πολύ καλή.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

Us

"Η Σκιά είναι το σύνολο των τμημάτων εκείνων του εαυτού μας που απωθούμε ή αποφεύγουμε να εκδηλώσουμε, επειδή θεωρούμε ότι είναι "αρνητικά" -άρα συναισθητικά επώδυνα- ή, σε πολλές περιπτώσεις, η εκδήλωσή τους δεν επιτρέπεται σύμφωνα με τα ισχύοντα κοινωνικά πρότυπα.
Όμως την ίδια στιγμή όλα αυτά τα σκιερά μας κομμάτια, που συνήθως αγνοούμε, είναι εξαιρετικά πολύτιμα, γιατί σε αυτά βρίσκεται η πηγή της δημιουργικότητάς μας, αλλά και η μόνη μας ελπίδα για την πνευματική μας ολοκλήρωση
."  (Robert A. Johnson, Η Σκιά).

Έχοντας διαβάσει πρόσφατα αυτο το εξαιρετικό βιβλίο, οι συνειρμοί με τη σκοτεινή πλευρά της ψυχής και τα εξαιρετικά πολύτιμα ψυχικά μας απόβλητα ήταν συνεχείς. Πιστεύω ότι σίγουρα θα αποτέλεσε και πηγή έμπνευσης για τον Jordan Peele ώστε να δημιουργήσει αυτή τη ταινία. Κι ενώ σαν ιδέα τη βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρουσα (η αφύπνιση της καταπιεσμένης πλευράς του εαυτού μας και η προσπάθεια της να ανέβει από την αφάνεια του υπογείου στο φώς του ήλιου -όχι προσωρινά αλλά αντικαθιστώντας μόνιμα το καθεστώς της περσόνας) θεωρώ ότι έχασε αρκετά στην υλοποίηση που στο μεγαλύτερο της μέρος αναλώθηκε σε ένα ανθρωποκυνηγήτο. Διαλέγοντας ένα διαφορετικό δρόμο η ταινία ίσως μιλούσαμε για αριστούργημα. Εν τέλει μένει η επίγευση που αφήνει οτιδήποτε τολμηρό το πλαισιώνεις με κλισέ πινελιές ώστε να μειώσεις τον κίνδυνο της απόρριψης. Κάτι μέτριο δήλαδη.

Μου άρεσε πολύ επίσης ο ρόλος της μουσικής στη ταινία, ειδικά στη σκηνή προς το τέλος με το "χορό".

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση. Στο μυαλό μου το US ήταν μια ταινία που, προσπαθώντας να παραμείνει προσιτή και ενδιαφέρουσα σε ένα ευρύ κοινό, κατόρθωνε να μιλήσει για βαθύτερα πράγματα, με συμβολισμούς, επίπεδα κτλ. Δεν θα πήγαινε το μυαλό μου να το σκεφτώ ανάποδα: ότι δηλαδή είναι μια ταινία που παίρνει ένα βαθύτερο θέμα και το αφήνει ανεκμετάλλευτο.

Πιστεύω ότι δεν γίνεται να μεταμορφώσεις μια τέτοια ταινία σε κάτι διαφορετικό και χρειάζονται και αυτές, αλλά σίγουρα μου έδωσες κάτι να σκεφτώ.

Μου θύμισες τον καιρό που έπαιξα την τριλογία Mass Effect και είδα τα δύο Ghost in the Shell, όπου μετά δεν μπορούσα να δω ταινίες με αντίστοιχα θέματα και να μου φανούν ενδιαφέροντα, οπότε το Ex Machina (σε μικρότερο βαθμό), το Upgrade ή το παιχνίδι SOMA μου φάνηκαν αδιάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Manuel είπε

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση. Στο μυαλό μου το US ήταν μια ταινία που, προσπαθώντας να παραμείνει προσιτή και ενδιαφέρουσα σε ένα ευρύ κοινό, κατόρθωνε να μιλήσει για βαθύτερα πράγματα, με συμβολισμούς, επίπεδα κτλ. Δεν θα πήγαινε το μυαλό μου να το σκεφτώ ανάποδα: ότι δηλαδή είναι μια ταινία που παίρνει ένα βαθύτερο θέμα και το αφήνει ανεκμετάλλευτο.

Πιστεύω ότι δεν γίνεται να μεταμορφώσεις μια τέτοια ταινία σε κάτι διαφορετικό και χρειάζονται και αυτές, αλλά σίγουρα μου έδωσες κάτι να σκεφτώ.

Μου θύμισες τον καιρό που έπαιξα την τριλογία Mass Effect και είδα τα δύο Ghost in the Shell, όπου μετά δεν μπορούσα να δω ταινίες με αντίστοιχα θέματα και να μου φανούν ενδιαφέροντα, οπότε το Ex Machina (σε μικρότερο βαθμό), το Upgrade ή το παιχνίδι SOMA μου φάνηκαν αδιάφορα.

Στη πράξη όμως αυτό δεν ισχύει? Ο δημιουργός έχει μια έμπνευση, μια βαθύτερη ιδέα και στη πορεία επιλέγει το τρόπο που θα την εκφράσει? Δε νομίζω οτι ο Peele ξεκίνησε αντίστροφα, λέγοντας δλδ οτι θα κάνω μια ταινία που θα κυνηγιούνται οι μεν με του δε και στη πορεία ανακάλυψε τους συμβολισμούς και είπε "ωραια, με αυτούς δίνω και βαθύτερο νόημα". Πιστέυω ότι εξαρχής είχε στο μυαλό του το πυρήνα, το συμβολισμό αν θες, και στη πορεία αποφάσισε πως θα τον παρουσιάσει. Και στη παρουσίαση νομίζω ότι χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία...

 

Αντιθέτως, στο Get Out η παρουσίαση ήταν, κατά τη γνώμη μου, το ίδιο ενδιαφέρουσα με το βαθύτερο νόημα.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DJANGO UNCHAINED

Ταινία δυναμίτης κατά του ρατσισμού και των δουλεμπόρων του Νότου της Αμερικής, από τις καλύτερες του Ταραντίνο με 4 φοβερούς πρωταγωνιστές (Jamie Foxx, Christoph Waltz , Leonardo DiCaprio και Samuel L.Jackson) και με εξαιρετική μουσική!

 

Django-Unchained002.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αpollo 11

 

Ντοκυμαντερ για ενα απο τα σπουδαιοτερα επιτευγματα της ανθρωποτητας  με  διαλογους καθως και επεξεργασια χρωματικη  ωστε να αντιληφθουμε λεπτομερειες  που τα μεσα της εποχης οπως ειναι λογικο  δεν βοηθουσαν στο οπτικο αποτελεσμα .Αναφερονται συζητησεις  και πλανα που εγω τουλαχιστον δεν τα ειχα ξαναδει .

Ο ορισμος τους πρωτοπορου για τους Αrmstrong ,Αldrin  ,τα τεραστια logistics , η αιχμη της τεχνολογιας που χρησιμοποιηθηκε ,τα επιστημονικα μυαλα  για αυτο το τιτανιο  εγχειρημα που υλοποιηθηκε απο το σπουδαιοτερο εθνος στην συγχρονη ιστορια τις ΗΠΑ  και που ακομα και τωρα φανταζει ακατορθωτο  καθως δεν εχει επιχειρηθει κατι αναλογο.

 

8,5/10

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...