Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, atsoum είπε

Σοβαρά η διαφορά ανάμεσα σε Gear και Revo είναι 4€ χονδρική? Πωπω τι αισχροκέρδεια γίνεται στην λιανική... Είπαμε να βγάλουν κάνα φράγκο, αυτοί κάνουν πάρτι

οντως ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καποιον να πουλαει gear. ειτε τις εισαγει μονος του ακομη / ειτε του εχουν μεινει οπως λεει ο αλεξανδρος.

13 ώρες πριν, Alejandro είπε

Θεσσαλονίκη τον βρίσκεις εύκολα.

ανταλλαζεις αφεντικο ; 

viber-image-2019-04-23-09-38-30.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα .

Σε γνωστό μου αφού αρχικά απέτυχαν να παραβιάσουν την κεντρική πόρτα δοκίμασαν από την μπαλκονόπορτα όπου κάτι του δυσκόλεψε και τελικά μπήκαν άνετα από το παράθυρο του μπάνιου. Ο Συναγερμός δούλεψε αλλά στα 15-20 λεπτά που έκανε να φτάσει στο σπίτι του είχαν γίνει καπνός(Ευτυχώς).  Η Αστυνομία ειδοποιήθηκε αλλά ήρθε μετά από μια ώρα++  καθότι όπως του είπαν η κλήση συναγερμού σε άδεια από ενοίκους οικία δεν αποτελεί προτεραιότητα .  

Σε συζήτηση με τους αστυνομικούς του τμήματος η απάντηση είναι ότι όχι μόνο είναι γνωστοί αλλά έχουν συλληφθεί και 2 φόρες στο πρόσφατο παρελθόν και παρόλα αυτά είναι μονίμως έξω αφού σύμφωνα με τον νόμο η κλοπή είναι πλημμέλημα και δύσκολα οδηγεί τους δράστες σε εγκλεισμό και αν συμβεί αυτό η διάρκεια της παραμονής είναι από ελάχιστη έως μικρή αφού τα παραθυράκια του νόμου κάνουν μαλακά μαξιλάρια. Κοινώς live with that. 

 Γενικά επικρατεί μια διάχυτη απογοήτευση τόσο στον κόσμο όσο και στις αρχές.  

Μου έλεγε ένας φίλος ότι γυρνώντας σπίτι η γυναίκα του είδε έναν τύπο στο μπαλκόνι τους και τι έκανε? Αντί να πάρει τηλ την αστυνομία πήρε πάνω στην σύγχυση της πρώτα τον άντρα της που δεν απάντησε και μετά τον αδελφό της . Σε ερώτηση γιατί δεν πήρε αμέσως την άμεσο δράση η απάντηση της ήταν "Έλα μωρέ τι να κάνουν κι αυτοί , σιγά μην έρθουν" .... πράγμα που δείχνει ότι σιγά σιγά στην κοινωνική συνείδηση οι θεσμοί της ασφάλειας και της προστασίας χάνουν την αξιοπιστία τους και ο κόσμος στρέφεται λανθασμένα μεν, αλλά απόλυτα δικαιολογημένα δε, εκεί που νιώθει ασφαλής και έχει εμπιστοσύνη δηλαδή στους οικείους του.

Όπως εμείς περνάμε από 8 εώς 12 - 14 ώρες στην εργασία μας κάποιοι εξασκούν, εξελίσσουν και αναπτύσσουν το δικό τους επάγγελμα που είναι το έγκλημα επί καθημερινής βάσης, αποκτούν γνώσεις και ξοδεύουν χρόνο και σπουδή πάνω σε αυτό. 

Σε αυτά τα πλαίσια ο καθένας κάνει ότι μπορεί στο μέτρο του εφικτού να προστατέψει την οικογένεια και την περιουσία του αποτρέποντας τουλάχιστον από τον μέσο διαρρήκτη που αποτελεί την πλειοψηφία και όχι φυσικά της ληστείας που αυτό είναι άλλο θέμα , σοβαρό και εξαιρετικά επικίνδυνο. Νομίζω ότι πάνω σε αυτά τα συγκεκριμένα δεδομένα κινείται η κουβέντα μας και η ανταλλαγή απόψεων.

Για να μην σας κουράζω λοιπόν πολύ περισσότερο με τις σκέψεις μου,

έχω παρατηρήσει λοιπόν πως συνήθως , μετά την κύρια πόρτα,τα παράθυρα του μπάνιου και τις κουζίνας είναι από τις πιο ευάλωτες εισόδους στις κατοικίες και αμελούμε να  τα ασφαλίσουμε ακόμα και με έναν ψευτοσύρτη.

θα ήθελα  να μου πείτε την γνώμη σας για κάγκελα ασφαλείας. Σταθερά ή συρόμενα? Πιστεύεται ότι ενισχύουν σημαντικά την ασφάλεια? 

Τα συρόμενα έχω παρατηρήσει πώς έχουν κλειδαριά αυτό δεν αποτελεί από μόνο του ένα ευάλωτο σημείο? 

Αξίζει η εγκατάσταση τους σε σχέση με τα σταθερά καθότι και η διαφορά τιμής είναι μεγάλη και ποιος ο σωστός τρόπος τοποθέτησης τους? 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από NIKOS ZAR
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2019 στις 9:54 ΜΜ, stef gk είπε

Μολις παρω προσφορά μέσα στη βδομαδα θα τη γράψω εδώ για όποιον άλλο μπορεί να ενδιαφέρεται.

Καλησπερα και παλι.

Εκανα την επισκεψη στο καταστημα που ηθελα και πηρα προσφορα. Λογω καποιων μηνυματων που ειδα απο τον moderator,αν ενδιαφερεται καποιος για πληροφοριες,ας μου στειλει πμ,δε θα γραψω κατι δημοσια.

Εχω ομως μια απορια.

Κοιταζα το πιο οικονομικο μοντελο που εχουν και το αμεσως επομενο. Ο πωλητης ανεφερε,πως το καλυτερο απο τα δυο αυτα μοντελα,θα αντεξει περισσοτερο στο χρονο λογω των περισσοτερων δοκων που εχει. Οταν τον ρωτησα τι μπορει να παθει η πορτα με τη λιγοτερη θωρακιση,απαντησε οτι καποια στιγμη μπορει και να σκεβρωσει. Αυτη τη λεξη χρησιμοποιησε.

Ισχυει κατι τετοιο; Μετα απο καποια χρονια θα βγαλει τετοια φθορα η πορτα που θα λυγισει; Δηλαδη οι χαμηλοτερου επιπεδου πορτες τι θα παθουν;;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, stef gk είπε

Καλησπερα και παλι.

Εκανα την επισκεψη στο καταστημα που ηθελα και πηρα προσφορα. Λογω καποιων μηνυματων που ειδα απο τον moderator,αν ενδιαφερεται καποιος για πληροφοριες,ας μου στειλει πμ,δε θα γραψω κατι δημοσια.

Εχω ομως μια απορια.

Κοιταζα το πιο οικονομικο μοντελο που εχουν και το αμεσως επομενο. Ο πωλητης ανεφερε,πως το καλυτερο απο τα δυο αυτα μοντελα,θα αντεξει περισσοτερο στο χρονο λογω των περισσοτερων δοκων που εχει. Οταν τον ρωτησα τι μπορει να παθει η πορτα με τη λιγοτερη θωρακιση,απαντησε οτι καποια στιγμη μπορει και να σκεβρωσει. Αυτη τη λεξη χρησιμοποιησε.

Ισχυει κατι τετοιο; Μετα απο καποια χρονια θα βγαλει τετοια φθορα η πορτα που θα λυγισει; Δηλαδη οι χαμηλοτερου επιπεδου πορτες τι θα παθουν;;

Κοίτα, έχει λογική το ότι όσο πιο ενισχυμένη είναι μέσα, τόσο πιο άκαμπτη και στιβαρή θα είναι. Άρα μία δόση αλήθειας την έχει. Έχει και μόνο έναν κάθετο κοιλοδοκό η Atros, οπότε..

 

Αλλά προσωπικά θυμάμαι να έχω δει μόνο μία στραβωμένη πόρτα ασφαλείας(φθηνή), η οποία ήταν λειτουργικότατη αλλά έμπαζε λίγος αέρας από το πάνω μισό κάθετο τμήμα/διάνυσμα της πόρτας. Βέβαια, αυτή η πόρτα δεν είχε καν δεύτερο φύλλο θωράκισης από μέσα, ενώ η Atros έχει.

 

Άρα, έχει μία λογική αλλά δεν πιστεύω σε βαθμό που θα έχει πρόβλημα λειτουργικό η πόρτα. 

Τα περισσότερα σπίτια έχουν χειρότερες πόρτες από την Atros και δουλεύουν μια χαρά.

 

Για λόγους ασφαλείας θα επέλεγα την πιο ενισχυμένη πόρτα, αν μου το επέτρεπε το budget.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, swayback είπε

Κοίτα, έχει λογική το ότι όσο πιο ενισχυμένη είναι μέσα, τόσο πιο άκαμπτη και στιβαρή θα είναι. Άρα μία δόση αλήθειας την έχει. Έχει και μόνο έναν κάθετο κοιλοδοκό η Atros, οπότε..

Αλλά προσωπικά θυμάμαι να έχω δει μόνο μία στραβωμένη πόρτα ασφαλείας(φθηνή), η οποία ήταν λειτουργικότατη αλλά έμπαζε λίγος αέρας από το πάνω μισό κάθετο τμήμα/διάνυσμα της πόρτας. Βέβαια, αυτή η πόρτα δεν είχε καν δεύτερο φύλλο θωράκισης από μέσα, ενώ η Atros έχει.

Άρα, έχει μία λογική αλλά δεν πιστεύω σε βαθμό που θα έχει πρόβλημα λειτουργικό η πόρτα. 

Τα περισσότερα σπίτια έχουν χειρότερες πόρτες από την Atros και δουλεύουν μια χαρά.

Για λόγους ασφαλείας θα επέλεγα την πιο ενισχυμένη πόρτα, αν μου το επέτρεπε το budget.

Οντως επρεπε να χρεωνεις ανα ποστ,οπως εγραψε ενας φιλος πιο πανω😁

Θα κανω και μια επισκεψη να δω και τη Armor,αλλα με βλεπω να κανω την υπερβαση και να παω ενα επιπεδο πανω απο την Atros.

Στην τελικη,ας κανω ενα-δυο μηνες υπομονη για την αλλαγη κυλινδρου. Κρατωντας τον αρχικο κυλινδρο για λιγο,πιστευω δε χαθηκε και ο κοσμος,ουτε θα ειναι σα να εχω το σπιτι ξεκλειδωτο.

Η αληθεια ειναι πως επειδη ειναι ακομα φρεσκια η διαρρηξη,ηθελα κατι αξιοπρεπες οσο το δυνατον πιο γρηγορα,για να μπορεσω να κερδισω λιγο ηρεμια μυαλου.

Εξαλλου  μια πορτα δεν ειναι κατι που αλλαζεις ανα δυο χρονια και μπορει να θεωρηθει ως επενδυση. Αφου μπηκα στη διαδικασια αλλαγης,ας βαλω κατι που να μην το μετανιωσω σε λιγο καιρο επειδη βιαστηκα.

Επεξ/σία από stef gk
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Μετακομίζω σε νέο σπίτι και έχω το εξής πρόβλημα. Έχει θωρακισμένη πόρτα αλλά είναι αρκετά παλιά οπότε έλεγα να αλλάξω την κλειδαριά και να βάλω defender. Για κύλινδρο μου είπαν εναν ΤΕΚΝΟ cisa ελεγχόμενης κοπής και defender το bd290. Σαν συνδυασμός είναι καλά; Επίσης μια εναλλακτική που μου πρότειναν είναι να μην αλλάξω τίποτα αλλά να βάλω ένα μαγνητικό σύστημα το echo 3 alarm που είναι πατέντα ενός στην Θεσσαλονίκη το έχει κανείς υπόψιν; Αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελήσει κάποιος μεταγενέστερα να αλλάξει όλο το set Κλειδαριά, Κύλινδρο και defender σε μια τυπική θωρακισμένη πόρτα είναι κάτι εύκολο ή απαιτεί και λύσιμο της πόρτας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, atsoum είπε

Αν θελήσει κάποιος μεταγενέστερα να αλλάξει όλο το set Κλειδαριά, Κύλινδρο και defender σε μια τυπική θωρακισμένη πόρτα είναι κάτι εύκολο ή απαιτεί και λύσιμο της πόρτας? 

Η κλειδαριά απαιτεί να βγει η εσωτερική επένδυση. Ο κύλινδρος και το defender, συνήθως, αλλάζουν εύκολα.

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Η κλειδαριά απαιτεί να βγει η εσωτερική επένδυση. Ο κύλινδρος και το defender, συνήθως, αλλάζουν εύκολα.

αφεντικο το defender δεν αλλαζει ευκολα παντα. αν καποιος παιρνει 54αρι και μετα ζηταει 60αρι, προφανως θα θελει λιγη δουλεια...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, JMc7 είπε

αφεντικο το defender δεν αλλαζει ευκολα παντα. αν καποιος παιρνει 54αρι και μετα ζηταει 60αρι, προφανως θα θελει λιγη δουλεια...

Ναι, γι αυτό έγραψα "συνήθως" και επειδή δεν χρειάζεται λύσιμο η πόρτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια κλειδαρια Mottura Nucleo και μου εχουν πει οτι εχει 3 κανονικα κλειδια+ 2 κλειδια μιας χρησης. Θελω να δωσω το 1 κλειδι μιας χρησης στο γειτονα για να ποτισει τα φυτα οσο λειπω λογω Πασχα. Υπαρχει κατι που θα πρεπει να εχω υποψιν? Πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι το κλειδι θα λειτουργησει και δεν εχει χρησιμοποιηθει στο παρελθον και εχει "χασει τη 1 χρηση" του?

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TrifonSam είπε

Kαλησπερα.Σε τυχαια κουβεντα που ειχα με κλειδαρα των νοτιων προαστιων , μου ειπε πως πλεον οι κλειδαριες omega plus ειναι εντελως ξεπερασμενες και πως ανοιγουν για πλακα και πως δε θα την τοποθετουσε ουτε γι' αστειο.

Να πω την αληθεια ειχα εντελως διαφορετικη αποψη, καθως εχω τοποθετησει τη συγκεκριμενη κλειδαρια εδω και δυο χρονια.Μαλιστα ο ανθωπος που την ειχε βαλει, ειχε προσθεσει κι ενα κομματι μεταλλο στο πισω μερος, λεγοντας μου πως για ν' ανοιξει θα χρειαστουν εργαλεια, πολυς θορυβος και πολυς χρονος.

Να ακουσω παρακαλω τη γνωμη των ειδικων, γιατι ο τυπος φαινοταν πολυ σιγουρος πως η omega ειναι πλεον, σχεδον, για πεταμα κι εχω θορυβηθει ελαφρως.

Για κάτι τέτοιους "επαγγελματίες" η ύπαρξη αυτού του τόπικ είναι πραγματικά αναγκαία! Δεν θα απαντήσω μιας και δεν είμαι ειδικός, αλλά αυτοί που ξέρουν θα σου απαντήσουν αναλόγως!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, TrifonSam είπε

Kαλησπερα.Σε τυχαια κουβεντα που ειχα με κλειδαρα των νοτιων προαστιων , μου ειπε πως πλεον οι κλειδαριες omega plus ειναι εντελως ξεπερασμενες και πως ανοιγουν για πλακα και πως δε θα την τοποθετουσε ουτε γι' αστειο.

Να πω την αληθεια ειχα εντελως διαφορετικη αποψη, καθως εχω τοποθετησει τη συγκεκριμενη κλειδαρια εδω και δυο χρονια.Μαλιστα ο ανθωπος που την ειχε βαλει, ειχε προσθεσει κι ενα κομματι μεταλλο στο πισω μερος, λεγοντας μου πως για ν' ανοιξει θα χρειαστουν εργαλεια, πολυς θορυβος και πολυς χρονος.

Να ακουσω παρακαλω τη γνωμη των ειδικων, γιατι ο τυπος φαινοταν πολυ σιγουρος πως η omega ειναι πλεον, σχεδον, για πεταμα κι εχω θορυβηθει ελαφρως.

Θα είχε ενδιαφέρον να τον πάρεις τηλέφωνο (τον κλειδαρά που λέει ανοίγει για πλάκα) από άγνωστο (για αυτόν) νούμερο και να πεις, έχω κλειδωθεί έξω από το σπίτι μου και έχασα το κλειδί. Είναι πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά Omega και νομίζω έχει και πλάκα μαγγανίου. Μπορείτε να την ανοίξετε; Θα γίνει ζημιά στην πόρτα και στην κλειδαριά και πόσο θα κοστίσει..;

 

Σοβαρά το λέω.

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, TrifonSam είπε

Αρα ειναι σιγουρο πως εξακολουθει να ειναι μια top κλειδαρια; Γιατι αν υπαρχει εστω και η παραμικρη υπονοια για το αντιθετο, ειμαι διατεθημενος να την αλλαξω.Δεν ειναι να παιζουμε με αυτα τα πραγματα, εχω και δυο παιδια στο σπιτι.

Πολυ ενδιαφερουσα η προταση σου φιλε swayback, αλλα δε μπορω να κανω πλακες, θα με πιασουν τα γελια...χαχαχαχαχα

δινω 5000€ αν ανοιξει την ξεπερασμενη κλειδαρια σου μπροστα μου, χωρις να την καταστρεψει ή να την τρυπησει & να παραμεινει λειτουργικη.

end of story με τους κατσαπλιαδες κλεφτοκοταδες.

αν υπηρχε εστω κ μια υπονοια οτι ανοιξε εστω και 1 κλειδαρια στην αττικη ή θεσσαλονικη που εχουμε διαφορες προσπαθειες ολα αυτα τα χρονια, θα σας ειχαμε ενημερωσει.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...