Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά τώρα τελευταία παρατηρώ ότι η  κλειδαριά ασφαλειας της πόρτας κάνει ένα θόρυβο λες και θέλει λάδωμα η κλειδαριά, όταν κλειδώνω για να φύγω. Τι προτείνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omega είπε

Παιδιά τώρα τελευταία παρατηρώ ότι η  κλειδαριά ασφαλειας της πόρτας κάνει ένα θόρυβο λες και θέλει λάδωμα η κλειδαριά, όταν κλειδώνω για να φύγω. Τι προτείνεται ?

λογικα οι πυροι/ντιζες ακουγονται κ οχι η κλειδαρια.

5 ώρες πριν, garfield39gr είπε

Ότι και να βάλεις μάταιο είναι οι σατανάδες όλα τα ανοίγουν . . .

φανταζομαι οτι το σωστο ειναι να τ'αφηνουμε ανοιχτα ; (παραθυρα, πορτες κλπ)

10 ώρες πριν, alex_000 είπε

ωραίος θα έπρεπε να χρεώνεις ανα ποστ. 

Τελευταία ερώτηση αν πάω σε aftermarket αυτοματοποίηση με είδους ηλεκτρονική κλειδαριά που απαιτεί το κλειδί να είναι από την εσωτερική μεριά της πόρτας, πχ την nuki https://nuki.io/en/ , αυτό κάνει την πόρτα πιο εύκολο να παραβιαστεί η δεν έχει σημασία?

Σκεπτόμουν να έχω δυο ανεξάρτητες κλειδαριές, μία αυτοματοποιημένη με κάποιο τέτοιου είδους σύστημά και μια τελείως manual. Κατά την διάρκεια της μέρας είμαστε χωρίς κλειδιά μόνο με κινητά και fingerprint scanners κτλ και το βράδυ η όταν είμαστε διακοπές κλειδώνουμε και τις δύο κλειδαριές. Έχει λογική αυτό, η κάνουμε ότι να ναι και καλύτερα να μείνουμε χωρίς αυτοματοποίηση, η με άλλη μέθοδο αυτοματοποίησης? 

καλη & εξυπνη σκεψη. ο αυτοματισμος & η ευελιξια ερχονται σιγα σιγα και στη χωρα μας.

η ασφαλεια & ο αυτοματισμος δεν πρεπει να συγκρουονται, οποτε δεν εχεις καποιο θεμα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JMc7 είπε

λογικα οι πυροι/ντιζες ακουγονται κ οχι η κλειδαρια.

 

Όπως και νάχει, δεν θα πρέπει να βάλω κάτι ? Είναι φθορά το συγκεκριμένο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, omega είπε

Όπως και νάχει, δεν θα πρέπει να βάλω κάτι ? Είναι φθορά το συγκεκριμένο ?

διαγνωση καταλαβαινεις απ'το ιντερνετ δεν παιζει εκτος ισως αν μας εβαζες καποιο βιντεο.

μπορεις να ριξεις λιπαντικο/καθαριστικο στους πυρους της πορτας ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ.

κατω, πανω, δεξια, αριστερα, οπουδηποτε εχεις εμβολα που κινουνται. ριχνεις αρκετη ποσοτητα & δουλευεις παραλληλα την κλειδαρια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, swayback είπε

Ισχύει, αλλά η πόρτα σίγουρα κάνει πάνω από 3Κ. Ενώ η champion κάπου στα 2Κ.

Αναμενόμενο θα έλεγα, ο ένας δεν έχει πιστοποίηση και του κολλάμε ένα "κλάση 5" αυθαίρετα, ενώ ο άλλος έχει πιστοποίηση.

Κλάση 5 σημαίνει ότι και με ηλεκτρικό τροχό να έρθει ο άλλος, θα του πάρει πάνω από 40 λεπτά να ανοίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, petasis είπε

Αναμενόμενο θα έλεγα, ο ένας δεν έχει πιστοποίηση και του κολλάμε ένα "κλάση 5" αυθαίρετα, ενώ ο άλλος έχει πιστοποίηση.

Κλάση 5 σημαίνει ότι και με ηλεκτρικό τροχό να έρθει ο άλλος, θα του πάρει πάνω από 40 λεπτά να ανοίξει.

μονο που με υδραυλικο γρυλο θελει 8'~12' κ αν κραταει οπλο δε βγεις να τον σταματησεις κι ας κανει 50'.

πιστοποιηση εχουν και κατι φυτοφαρμακα & 1/3 πεθαινει πλεον απο καρκινο. οσο για τα λεφτα κατω απ'το τραπεζι δεν μιλαμε...

μπορει να ναι σχεδον στα ορια του βλακα η επιμονη του Σιαμο & οι πορτες να μην εχουν πιστοποιηση γιατι εχει μεινει ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ κολλημενος αλλα οπως και να το κανουμε, 2 πραγματα τα κανει καλα. ενα ειναι η τοποθετηση που στον ελλαδικο χωρο δεν υπαρχει καλυτερη & ενα δευτερο, ακομη και μοτουρα χρηματοκιβωτιου που χρησιμοποιουσε ειχαν καταπελτη και για να τις ανοιξεις επρεπε να εισαι πραγματα skilled. επισης, δεν πουλησε κανενα συνεργατη του οπως η dierre που κατεστρεψε ενα ολοκληρο προϊον (Ατρα) δειχνοντας τον τροπο παραβιασης & δημιουργησε διαρρηκτικα προ 15 ετων οταν οι αλλοι ηταν επανω στα δεντρα.

υγ - δεν εχω καμια σχεση με το Σιαμο, ουτε τα παιρνω, ουτε τα δινω, ουτε κ θα συνεργαστουμε ποτε. ειτε πουλαει 1 πορτα το χρονο ουτε 10.000 εγω παλι παρατηρητης θα ειμαι.

Επεξ/σία από JMc7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω να μάθω τιμή για την atros του σιάμου και την απλή της steeldoor.  νομιζω για μένα και οι δυο θα ειναι οκ. η rock μου βγαίνει ψηλα, πορτα νοβα δεν εχω χρονο να παω και europorta δεν βρήκα κάπου τι κλειδαριές φοράνε στην απλή τους πόρτα.  Έπειτα και μόλις τελειώσουν οι μάστορες στο σπίτι θα κάνω και μια αλλαγή κυλίνδρου και ειμαι οκ. επειδη με το defender δεν ξερω τι παιζει, μπορω να αλλάξω κύλινδρο μονος μου η να φέρω κλειδαρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

περιμένω να μάθω τιμή για την atros του σιάμου και την απλή της steeldoor.  νομιζω για μένα και οι δυο θα ειναι οκ. η rock μου βγαίνει ψηλα, πορτα νοβα δεν εχω χρονο να παω και europorta δεν βρήκα κάπου τι κλειδαριές φοράνε στην απλή τους πόρτα.  Έπειτα και μόλις τελειώσουν οι μάστορες στο σπίτι θα κάνω και μια αλλαγή κυλίνδρου και ειμαι οκ. επειδη με το defender δεν ξερω τι παιζει, μπορω να αλλάξω κύλινδρο μονος μου η να φέρω κλειδαρά?

οταν με το καλο τελειωσεις & μας πεις τι εβαλες θα σου πουμε και πως να αλλαξεις τον κυλινδρο μονος σου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alex_000 είπε

Τελευταία ερώτηση αν πάω σε aftermarket αυτοματοποίηση με είδους ηλεκτρονική κλειδαριά που απαιτεί το κλειδί να είναι από την εσωτερική μεριά της πόρτας, πχ την nuki https://nuki.io/en/ , αυτό κάνει την πόρτα πιο εύκολο να παραβιαστεί η δεν έχει σημασία?

Σκεπτόμουν να έχω δυο ανεξάρτητες κλειδαριές, μία αυτοματοποιημένη με κάποιο τέτοιου είδους σύστημά και μια τελείως manual. Κατά την διάρκεια της μέρας είμαστε χωρίς κλειδιά μόνο με κινητά και fingerprint scanners κτλ και το βράδυ η όταν είμαστε διακοπές κλειδώνουμε και τις δύο κλειδαριές. Έχει λογική αυτό, η κάνουμε ότι να ναι και καλύτερα να μείνουμε χωρίς αυτοματοποίηση, η με άλλη μέθοδο αυτοματοποίησης? 

Δεν πειράζει να έχεις το κλειδί από πίσω αλλά στην περίπτωση της Nuki καλό θα ήταν ο κύλινδρος να είναι διπλής ενέργειας, ώστε αν κάτι πάει στραβά να μπορείς να βάλεις κλειδί από έξω και να ανοίξεις. Δεν έχω άποψη για την nuki, δεν την έχω δοκιμάσει. Είδα αρκετές αρνητικές κριτικές στο amazon (σπασμένα κλειδιά, προβλήματα με το μοτέρ, κ.λπ.) οπότε προσωπικά δύσκολα θα την έβαζα σε τέτοια πόρτα. Πχ, αν ισχύει ότι παίζει να κολλήσει το μοτέρ και δεν σε αφήνει να γυρίσεις το κλειδί, τι κάνεις; 

Στο budget σου, νομίζω πως μπορείς να πάρεις την Platinum της PortaNova η οποία θα έχει μία απλή μηχανική (ως 2η/πρόσθετη) και με μία ηλεκτρομηχανική κλειδαριά. Εφόσον δουλεύουν με προϊόντα της Mottura, είναι πιθανό να έχουν την ηλεκτρομηχανική Mottura X Nova (ο βιομετρικός αισθητήρας και το πληκτρολόγιο στο βίντεο, δεν είναι της Mottura - το λέω σε περίπτωση που δεν σου αρέσουν), η οποία, κάθε φορά που κλείνει η πόρτα, κλειδώνει αυτόματα όλα τα κινητά έμβολα (πίρους) της πόρτας. 

Για το ξεκλείδωμα και το άνοιγμα της πόρτας, υπάρχουν πολλοί τρόποι:

  • Κλειδί
  • Πληκτρολόγιο
  • Καρταναγνώστης
  • Βιομετρικός αισθητήρας (δακτυλικό αποτύπωμα)
  • Εφαρμογή στο κινητό (GSM & Bluetooth)
  • Τηλεχειρισμός

Βέβαια είναι πανάκριβες οι ηλεκτρομηχανικές να ξέρεις. Μόνο η κλειδαριά μαζί με ότι παρελκόμενα επιλέξεις, άνετα ξεπερνάει τα 1000€. Λογικά όμως, το budget σου θα επιτρέπει την προσθήκη ηλεκτρομηχανικής αν σε ενδιαφέρει σαν λύση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JMc7 είπε

μονο που με υδραυλικο γρυλο θελει 8'~12' κ αν κραταει οπλο δε βγεις να τον σταματησεις κι ας κανει 50'.

πιστοποιηση εχουν και κατι φυτοφαρμακα & 1/3 πεθαινει πλεον απο καρκινο. οσο για τα λεφτα κατω απ'το τραπεζι δεν μιλαμε...

μπορει να ναι σχεδον στα ορια του βλακα η επιμονη του Σιαμο & οι πορτες να μην εχουν πιστοποιηση γιατι εχει μεινει ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ κολλημενος αλλα οπως και να το κανουμε, 2 πραγματα τα κανει καλα. ενα ειναι η τοποθετηση που στον ελλαδικο χωρο δεν υπαρχει καλυτερη & ενα δευτερο, ακομη και μοτουρα χρηματοκιβωτιου που χρησιμοποιουσε ειχαν καταπελτη και για να τις ανοιξεις επρεπε να εισαι πραγματα skilled. επισης, δεν πουλησε κανενα συνεργατη του οπως η dierre που κατεστρεψε ενα ολοκληρο προϊον (Ατρα) δειχνοντας τον τροπο παραβιασης & δημιουργησε διαρρηκτικα προ 15 ετων οταν οι αλλοι ηταν επανω στα δεντρα.

υγ - δεν εχω καμια σχεση με το Σιαμο, ουτε τα παιρνω, ουτε τα δινω, ουτε κ θα συνεργαστουμε ποτε. ειτε πουλαει 1 πορτα το χρονο ουτε 10.000 εγω παλι παρατηρητης θα ειμαι.

Δεν ήθελα να πω αυτό που μου απάντησες. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλες οι εταιρίες μπορούν να φτιάξουν μια πόρτα μέχρι κλάση 4 - απλά δεν υπάρχει τροχός στην εξίσωση.

Η κλάση 5 είναι άλλο πράγμα, και καλό είναι να μην λέμε αυθαίρετα ότι η τάδε πόρτα είναι κλάση 5 αν δεν έχει πιστοποιηθεί.

Δεν είναι θέμα εταιριών. Ούτε ο κάθε Σιάμος είναι ο μοναδικός χωρίς πιστοποίηση, ούτε ο κάθε ντεριέρε ο μαναδικός με πιστοποίηση. Σχολίασα την διαφορά τιμής, την οποία θεωρώ λογική αν υπάρχει πιστοποίηση - πόσο μάλλον αν για να περάσεις την διαδικασία πιστοποίησης θες λαμαρίνα μισό πόντο.

(Προσωπικά μου φαίνεται περίεργο να μην ανοίγει μια πόρτα με τροχό σε 40 λεπτά, αλλά αν υπάρχει πιστοποήση, πώς να το αμφισβητίσεις; Μου άρεσε το βιντεάκι με την διαδικασία για την κλάση 4, μακάρι να βλέπαμε και ένα από κλάση 5.)

3 ώρες πριν, JMc7 είπε

μονο που με υδραυλικο γρυλο θελει 8'~12' κ αν κραταει οπλο δε βγεις να τον σταματησεις κι ας κανει 50'.

Αυτό με τον γρύλο πώς γίνεται; Πώς μπαίνει κάτω από την πόρτα σε τόσο μικρό διάκενο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, petasis είπε

Μου άρεσε το βιντεάκι με την διαδικασία για την κλάση 4, μακάρι να βλέπαμε και ένα από κλάση 5.)

Αν και δεν δείχνει πολλά το βίντεο, αυτή υποτίθεται είναι class 6. Στο site τους γράφει "Ensayamos nuestras puertas según la Norma UNE-EN 1627,1628,1629 y 1630 del año 2011", το οποίο μεταφράζεται "We tested our doors according to Standard UNE-EN 1627,1628,1629 and 1630 of the year 2011". 

Βέβαια, είναι παρανοϊκά ακριβές οι class 6. Ενώ οι class 5 κάνουν περίπου όσο κάνουν εδώ οι αντίστοιχες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το topic αυτό παραμένει ανοιχτό για γενικές συζητήσεις και συμβουλές και όχι για προβολή καταστημάτων και επαγγελματιών ή για ...reviews  τιμών και προσφορών. 

Αν συνεχιστεί αυτό, θα κλειδώσει οριστικά. 

  • Confused 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το topic αυτό παραμένει ανοιχτό για γενικές συζητήσεις και συμβουλές και όχι για προβολή καταστημάτων και επαγγελματιών ή για ...reviews  τιμών και προσφορών. 

Αν συνεχιστεί αυτό, θα κλειδώσει οριστικά. 

ομως εσβησες μερικα ποστ του sway που εγραφαν τις προσφορες που λαβαμε οταν μιλησαμε με καποιους επαγγελματιες.

δεν τους προωθουμε δηλαδη απλα ενημερωνουμε τι προσφερουν & ποσο το κοστολογουν για να ξερουν κι αυτοι που δεν εχουν ιδεα απο πορτες + κλειδαριες.

Επεξ/σία από JMc7
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...