Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, JMc7 είπε

σε καποιον μαραγκο, ισως.

κλειδαρια χρηματοκιβωτιου ; καλυτερα μη βαλεις τιποτα αλλα γενικα οι φυσιολογικες τιμες -> 

προσθετη σεκιουρεμ απο 50€ + φπα

προσθετη σιζα απο 70€ + φπα

προσθετη ομεγα απο 120€ + φπα

τωρα για τον κυλινδρο κλπ, παλι ειναι σα να μη κανεις τιποτα σε μια ξυλινη πορτα.

50+φπα ευρώ για την securemme μου φαίνονται και εμένα καλά  αλλά δεν ξέρω που θα βρω αυτές τις τιμές. Γι αυτό λέω να βάλω κάτι καλύτερο στην ήδη υπάρχουσα μόνος μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν του αρεσουν αυτα, να ευχαριστησω δημοσια τον mclein και την ομαδα του για τις συμβουλές και τη βοήθεια στην επιλογή προϊόντων

Επεξ/σία από xristakits
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια ψαχνω να αλλαξω την κλειδαρια μου γιατι τωρα ειναι σαν να μην εχω με αυτα που εχω διαβασει εδω.

Μπορειτε να μου προτεινετε μια καλη και ολοκληρωμενη λυση? Περιοχη Βυρωνας - Αθηνα.

20190326_085905 (2).jpg

20190326_085919 (4).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sotigris13 είπε

Καλησπερα παιδια ψαχνω να αλλαξω την κλειδαρια μου γιατι τωρα ειναι σαν να μην εχω με αυτα που εχω διαβασει εδω.

Μπορειτε να μου προτεινετε μια καλη και ολοκληρωμενη λυση? Περιοχη Βυρωνας - Αθηνα.

20190326_085905 (2).jpg

20190326_085919 (4).jpg

σπιτι μου θα εβαζα ->

Cisa Revo (γιατι εχεις ηδη cisa) + Agb DCK + Disec MRM29 

Cisa Revo + Mul-T-Lock Mt5 + Disec Bd200 

Cisa Revo + Evva 4ks + Disec Bd200

----------

τι μπατζετ διαθετεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JMc7 είπε

σπιτι μου θα εβαζα ->

Cisa Revo (γιατι εχεις ηδη cisa) + Agb DCK + Disec MRM29 

Cisa Revo + Mul-T-Lock Mt5 + Disec Bd200 

Cisa Revo + Evva 4ks + Disec Bd200

----------

τι μπατζετ διαθετεις ; 

Πανω κατω στα 300 αλλα ποσο βγαινουν αυτοι οι συνδιασμοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sotigris13 είπε

Πανω κατω στα 300 αλλα ποσο βγαινουν αυτοι οι συνδιασμοι?

απο 250 το πρωτο

απο 260 το δευτερο

απο 280 το τριτο

αναφερεται η τιμη εκκινησης για αττικη + επιλεγμενες περιπτωσεις κλειδαραδων θεσσαλονικης

Μόλις τώρα, JMc7 είπε

απο 250 το πρωτο

απο 260 το δευτερο

απο 280 το τριτο

αναφερεται η τιμη εκκινησης για αττικη + επιλεγμενες περιπτωσεις κλειδαραδων θεσσαλονικης

το 1ο, μπορει να γινει λιγο ακομη εξτριμ ->

Cisa Revo + Agb DCK + Mag3g  με τιμη απο 290€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jim_nav είπε

Έχει βάλει κανείς πρόσφατα ή έχει δει πόρτα από αυτόν εδώ να μας πει εντυπώσεις από τοποθέτηση ποιότητα κλπ?

https://www.velias.gr

η τοποθετηση ειναι ιδια με το 90% των συνεργειων. η ποιοτητα εξαρταται απ'την πορτα που θα διαλεξεις.

η γνωμη μου, το 80% αυτων που πουλαει ειναι φυκια και το επιθετικο τους στυλ/μαρκετινγκ ειναι για μπατσες.

2 μοντελα τους μου αρεσαν οταν περασα να δω αλλα το οτι δεν απαντουν σε συγκεκριμενες ερωτησεις με συγκεκριμενες απαντησεις με εκνευρισε και εφυγα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JMc7 είπε

απο 250 το πρωτο

απο 260 το δευτερο

απο 280 το τριτο

αναφερεται η τιμη εκκινησης για αττικη + επιλεγμενες περιπτωσεις κλειδαραδων θεσσαλονικης

το 1ο, μπορει να γινει λιγο ακομη εξτριμ ->

Cisa Revo + Agb DCK + Mag3g  με τιμη απο 290€

το MAG3G βγαίνει με 2 μαγνητάκια και αν θες παραπάνω παραγγέλνεις?
ξερουμε περιπου τιμη για το mag και κάθε μαγνητάκι ?

Το mag3g ανοιχτό (χωρίς να κρύβει τον κύλινδρο) είναι επιπέδου bd290 ? ή γενικα παρέχει ικανοποιητική προστασία για brute force attack ?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω μερικές απορίες ακόμα καθώς την άλλη βδομάδα είναι να κάνω την παραγγελία. Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 όπως έχω ξαναγράψει. 

https://www.portareto.gr/vesta/

https://www.portareto.gr/virtus/

Ρώτησα λοιπόν σήμερα για Cisa Revolution Pro και θέλουν +80€. 

Σύμφωνα με αυτά που βλέπω στα eshop η τιμή φαίνεται καλή-ελαφρώς τσιμπημένη. 

Τώρα για επιπλέον θερμομόνωση ηχομόνωση με πετροβαμβακα μου είπε +40€(το θέλω γιατί είμαι 2 όροφο κ έχει περατζαδα στον διάδρομο). 

Για τσιμενταρισμα μου είπε +10-20€. 

Από defender βάζει απλό disec ενώ για το monolith 200 είναι +40€. Το diamond δεν το δουλεύει. 

Πάω τώρα στους κυλίνδρους. Από τους προτεινομενους εδώ μέσα έχει τον

MT5+ με +180€(και τον RS3 τόσο τον έχει) 

Scudo dck +120€ ή 150€ δεν θυμάμαι. 

Μπορώ όμως να του πάω όποιον κύλινδρο θέλω  και να τον τοποθετήσουν. 

Έχοντας ψάξει πολύ το thread έχω καταλήξει πως ο πιο vfm είναι ο Abloy Protec 2. Με προβληματιζουν τα εξής:

1) Δεν βλέπω να υπάρχει στην Θεσσαλονίκη σε πολλά σημεία τουλάχιστον δεν το βρίσκω στο Internet. Ξέρετε αν κυκλοφορεί Θεσσαλονίκη? Αν χρειαστώ αντικλείδι κάποια στιγμή θα βρω εύκολα κατάστημα να απευθυνθώ? 

2) Λέτε σε κάποια σημεία πως είναι κάπως ιδιαίτερος στο κλείδωμα. Τι ακριβώς εννοείται? Συχνά προτείνεται ο Evva 4ks για αυτό τον λόγο. 

Επιπλέον θέλω να ρωτήσω από τους προτεινομενους ποιοι έχουν δυνατότητα διπλής λειτουργίας? Αν έψαξα καλά είναι ο Abloy και ο Evva 4KS σωστά? 

Τέλος έχω την εξής απορία. Ο υπάλληλος μου πρότεινε αντί να ψάχνομαι με καλούς κυλίνδρους να βάλω πχ τον Asix Pro που δίνουν και μαγνητικό defender. Οπότε ανάμεσα στον συνδυασμό

Cisa Revo pro+μέσος κύλινδρος+μαγνητικό defender,

Cisa Revo pro+καλός κύλινδρος+Defender BD200 τι προτείνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, norther είπε

το MAG3G βγαίνει με 2 μαγνητάκια και αν θες παραπάνω παραγγέλνεις?
ξερουμε περιπου τιμη για το mag και κάθε μαγνητάκι ?

Το mag3g ανοιχτό (χωρίς να κρύβει τον κύλινδρο) είναι επιπέδου bd290 ? ή γενικα παρέχει ικανοποιητική προστασία για brute force attack ?:P

εισαγωγη γινεται με οσα μαγνητακια θελει καποιος. 2,3,5 οι συνηθισμενες επιλογες. κοστος για εξτρα γυρω στα 25€.

το mag3g ειναι αναμεσα σε monolito rok & kripton. 

9 ώρες πριν, atsoum είπε

Καλησπέρα. Έχω μερικές απορίες ακόμα καθώς την άλλη βδομάδα είναι να κάνω την παραγγελία. Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 όπως έχω ξαναγράψει. 

https://www.portareto.gr/vesta/

https://www.portareto.gr/virtus/

Ρώτησα λοιπόν σήμερα για Cisa Revolution Pro και θέλουν +80€. 

Σύμφωνα με αυτά που βλέπω στα eshop η τιμή φαίνεται καλή-ελαφρώς τσιμπημένη. 

 Τώρα για επιπλέον θερμομόνωση ηχομόνωση με πετροβαμβακα μου είπε +40€(το θέλω γιατί είμαι 2 όροφο κ έχει περατζαδα στον διάδρομο). 

 Για τσιμενταρισμα μου είπε +10-20€. 

Από defender βάζει απλό disec ενώ για το monolith 200 είναι +40€. Το diamond δεν το δουλεύει. 

Πάω τώρα στους κυλίνδρους. Από τους προτεινομενους εδώ μέσα έχει τον

MT5+ με +180€(και τον RS3 τόσο τον έχει) 

Scudo dck +120€ ή 150€ δεν θυμάμαι. 

Μπορώ όμως να του πάω όποιον κύλινδρο θέλω  και να τον τοποθετήσουν. 

 Έχοντας ψάξει πολύ το thread έχω καταλήξει πως ο πιο vfm είναι ο Abloy Protec 2. Με προβληματιζουν τα εξής:

1) Δεν βλέπω να υπάρχει στην Θεσσαλονίκη σε πολλά σημεία τουλάχιστον δεν το βρίσκω στο Internet. Ξέρετε αν κυκλοφορεί Θεσσαλονίκη? Αν χρειαστώ αντικλείδι κάποια στιγμή θα βρω εύκολα κατάστημα να απευθυνθώ? 

 2) Λέτε σε κάποια σημεία πως είναι κάπως ιδιαίτερος στο κλείδωμα. Τι ακριβώς εννοείται? Συχνά προτείνεται ο Evva 4ks για αυτό τον λόγο. 

Επιπλέον θέλω να ρωτήσω από τους προτεινομενους ποιοι έχουν δυνατότητα διπλής λειτουργίας? Αν έψαξα καλά είναι ο Abloy και ο Evva 4KS σωστά? 

Τέλος έχω την εξής απορία. Ο υπάλληλος μου πρότεινε αντί να ψάχνομαι με καλούς κυλίνδρους να βάλω πχ τον Asix Pro που δίνουν και μαγνητικό defender. Οπότε ανάμεσα στον συνδυασμό

Cisa Revo pro+μέσος κύλινδρος+μαγνητικό defender,

Cisa Revo pro+καλός κύλινδρος+Defender BD200 τι προτείνεται? 

Δηλαδη τοποθετουν ΑΚΟΜΗ κλειδαρια χωρις καταπελτη / συστημα μπλοκ και συνεχιζεις να θες ν'αγορασεις απ'αυτους ενα ημιτελες (αν οχι κακο) πακετο ;

μια revo κανει περιπου 50€ ~ 60€, ενα bd200 απο 30€ ~ 50€, ο μτ5 βγαινει απο 150€ ~ 190€, ο dck απο 90€ ~ 110€.

κλειδια abloy μπορεις να παραγγειλεις ακομη και απ'το αντιπροσωπο στην αττικη, θα πρεπει να στειλεις την καρτα ιδιοκτησιας φωτογραφια/φωτοτυπια σε φαξ/μειλ.

θα ηταν περιεργο να μπορουσαμε να περιγραψουμε με λεξεις την οποια "δυσκολια" του abloy με λεξεις, γενικα ομως ο Μ.Ο δεν εχει θεμα.

ο asix pro δεν ειναι ενας μεσος κυλινδρος, ειναι πλεον ενας κακος κυλινδρος. ελεος με τους κυλινδρους 7ετιας που τους ανοιγει και η γιαγια μου. asix βαζαμε στις αλουμινοπορτες το '90. τα πραγματα προχωρησαν. δε διαφωνω πως το μελλον ειναι μαγνητικο ή ηλεκτρικο αλλα οχι κι ετσι. δηλαδη να παρω κελυφος φερραρι και να βαλω μοτερ απο οτομπιανκι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, atsoum είπε

Καλησπέρα. Έχω μερικές απορίες ακόμα καθώς την άλλη βδομάδα είναι να κάνω την παραγγελία. Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 όπως έχω ξαναγράψει. 

https://www.portareto.gr/vesta/

https://www.portareto.gr/virtus/

Ρώτησα λοιπόν σήμερα για Cisa Revolution Pro και θέλουν +80€. 

Σύμφωνα με αυτά που βλέπω στα eshop η τιμή φαίνεται καλή-ελαφρώς τσιμπημένη. 

Τώρα για επιπλέον θερμομόνωση ηχομόνωση με πετροβαμβακα μου είπε +40€(το θέλω γιατί είμαι 2 όροφο κ έχει περατζαδα στον διάδρομο). 

Για τσιμενταρισμα μου είπε +10-20€. 

Από defender βάζει απλό disec ενώ για το monolith 200 είναι +40€. Το diamond δεν το δουλεύει. 

Πάω τώρα στους κυλίνδρους. Από τους προτεινομενους εδώ μέσα έχει τον

MT5+ με +180€(και τον RS3 τόσο τον έχει) 

Scudo dck +120€ ή 150€ δεν θυμάμαι. 

Μπορώ όμως να του πάω όποιον κύλινδρο θέλω  και να τον τοποθετήσουν. 

Έχοντας ψάξει πολύ το thread έχω καταλήξει πως ο πιο vfm είναι ο Abloy Protec 2. Με προβληματιζουν τα εξής:

1) Δεν βλέπω να υπάρχει στην Θεσσαλονίκη σε πολλά σημεία τουλάχιστον δεν το βρίσκω στο Internet. Ξέρετε αν κυκλοφορεί Θεσσαλονίκη? Αν χρειαστώ αντικλείδι κάποια στιγμή θα βρω εύκολα κατάστημα να απευθυνθώ? 

2) Λέτε σε κάποια σημεία πως είναι κάπως ιδιαίτερος στο κλείδωμα. Τι ακριβώς εννοείται? Συχνά προτείνεται ο Evva 4ks για αυτό τον λόγο. 

Επιπλέον θέλω να ρωτήσω από τους προτεινομενους ποιοι έχουν δυνατότητα διπλής λειτουργίας? Αν έψαξα καλά είναι ο Abloy και ο Evva 4KS σωστά? 

Τέλος έχω την εξής απορία. Ο υπάλληλος μου πρότεινε αντί να ψάχνομαι με καλούς κυλίνδρους να βάλω πχ τον Asix Pro που δίνουν και μαγνητικό defender. Οπότε ανάμεσα στον συνδυασμό

Cisa Revo pro+μέσος κύλινδρος+μαγνητικό defender,

Cisa Revo pro+καλός κύλινδρος+Defender BD200 τι προτείνεται? 

Κυλίνδρους  Abloy έχει ο Γαβαλίδης στο βαρδάρι φίλε. Από αυτόν είχα πάρει κλειδαριές και κυλίνδρους (Abloy) πριν λίγα χρόνια.  Είναι από την πάνω πλευρά, λίγο πριν την αρχή της Διοικητηρίου και είναι πολύ εξυπηρετικός.

Η ιδιαιτερότητα είναι απλά ότι στο κλείδωμα / ξεκλείδωμα, στο τέλος κάνεις μισή στροφή το κλειδί προς τα πίσω μέχρι να ακουστεί το "κλικ" για να μπορείς να βγάλεις το κλειδί. Και να μην το ακούσεις λόγω θορύβων εξωτερικών, το αισθάνεσαι αμέσως αυτό το κλικ. Το συνηθίζεις από την πρώτη βδομάδα, δεν είναι τίποτα. Απλά καμιά φορά, πολύ σπάνια, πάνω στη βιασύνη, ( άμα έχεις ψώνια στο χέρι, ή μιλάς στο κινητό ) μπορεί να κάνεις μισή  στροφή του κλειδιού παραπάνω και μετά πάλι πίσω μέχρι να βρεις το κλικ του. Είναι αμελητέο και δεν είναι άξιο συζήτησης. Θα δεις ότι το χέρι μόνο του θα πηγαίνει, δεν θα το σκέφτεσαι καν.

Ξέχασα να γράψω ότι είναι διπλής λειτουργίας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! 

 

Έχοντας πέσει και εγώ θύμα διαρρηξης πριν μερικές μέρες,άρχισα να ψάχνομαι στο θέμα της ασφαλείας(κατόπιν εορτής δυστυχώς) και βρήκα αυτό το πολύ χρήσιμο θέμα. 

 

Η πόρτα μου είναι μια παλιά ξυλινη σε πολυκατοικία της δεκαετίας του 1970. 

Πάνω στον πρώτο πανικό έφερα τον κλειδαρα που μου σύστησε ο διαχειριστης,ο οποίος μου άλλαξε τον κύλινδρο που είχα με ένα Mauer red line elite 2 και εγκατέστησε μια δεύτερη κλειδαριά securemme 2070 με defender και με κύλινδρο Cisa astral. 

 

Θέλω όμως να αλλάξω πόρτα γιατί πλέον δεν μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος,ούτε να λείψω από το σπίτι χωρίς να σκέφτομαι ότι είναι εκτεθειμένο. 

 

Έκατσα και διάβασα όλες τις σελίδες και απο τα δυο μέρη του θέματος αυτού,για να κουράσω όσο το δυνατόν λιγότερο με ερωτήσεις που μπορεί να έχουν απαντηθεί. 

Όσο διάβαζα όμως για πόρτες,τόσο απογοητευομουν. Ο ένας δεν κάνει καλή εγκατάσταση,ο αλλος σου πουλάει αλλα και σου βάζει αλλα,ο τρίτος δεν είναι διατεθειμένος να σου βάλει κλειδαριά και κύλινδρο που θες κτλπ. 

Δε λέω ότι γίνεται σε κάθε περίπτωση,αλλα αν υπάρχει προηγούμενο,σε ανησυχεί. 

Όποτε σκέφτομαι να καταλήξω στο μοντέλο atros από Σιαμο. 

 

Όπως εχω καταλάβει,από ένα επίπεδο πόρτας και πανω(δηλαδή να είναι αξιοπρεπής και όχι τενεκές) μεγαλύτερη σημασία έχει κλειδαριά και κύλινδρος παρά η θωράκιση,σωστά;

 

Από εβδομάδα θα παω στο κατάστημα να παρω προσφορά,απλά ήθελα να κάνω και σε εσάς μια ερώτηση πρώτα για να παω λιγο καλύτερα προετοιμάσμενος και να ξερω τι πρέπει να ζητήσω.  

 

Το budget είναι ιδανικά στα 800-850€ και με ζόρι μπορεί να πάει στα 1000€. 

 

Το κομμάτι που χρειάζομαι βοήθεια είναι το εξής:

 

  1. Αξίζει κάτι από τις επιλογές που έχει στο site του ο Σιαμος για κλειδαριά; Ή να παρω ότι φθηνότερο και να την αλλάξω μετά; Κάτι που διάβασα πως είναι δύσκολο μιας και τις κολλάει στις πόρτες του. 

 

   2. Το defender που δίνει είναι αξιοπρεπές και δε χρήζει αλλαγής άμεσα,σωστά;

 

  3. Αξίζει σαν πόρτα το μοντέλο που σκέφτομαι ή να κάνω υπομονή λιγο καιρό ακόμα και να παω στο παραγωγικός τύπος; Ειμαι σε πολυκατοικία με 15 διαμερίσματα,στην περιοχή του Βυρωνα. 

 

Για κύλινδρο με έχετε κάνει και εχω συμπαθήσει κάποιους από αυτούς που προτείνετε συνέχεια εδώ,όποτε θα επιλέξω το φθηνότερο για την πόρτα και θα τον αλλάξω κατευθείαν. 

 

Επίσης να αναφέρω πως εγκαταστάθηκε και συναγερμός στο σπίτι. 

 

Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια!

Επεξ/σία από stef gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά θα σου απαντήσουν τα παιδιά που τραβάνε ολο το θεμα επάνω τους προσφέροντας πολύτιμες λυσεις, Jmc7 - Swayback - Alejandro στις 6/3 εβαλα παραγωγικό τυπο απο Σιάμο,αφου ειδα 4-5 διαφορετικούς πορτάδες πιστεύω οτι ειναι απο τους πιο καλούς με μείον αυτό που εγραψες οτι βαζει τα δικά του που ειναι μέτρια προς καλά,η τοποθέτηση του πάντως ειναι αψογη.

Επεξ/σία από afelis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...