Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους! 

1. Αυτός ο αφαλός έχει παραβιαστεί μέχρι και σήμερα που μιλάμε? (foto)

2. Σε πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά - securreme , αφαλό - k22 ,  και defender - securreme . αχίζει η αλαγή μονο αφαλού και defender ; ή οπωσδήποτε και κλειδαριάς

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

IMG_20190413_112721.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, BERBIS είπε

Καλημέρα σε όλους! 

1. Αυτός ο αφαλός έχει παραβιαστεί μέχρι και σήμερα που μιλάμε? (foto)

2. Σε πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά - securreme , αφαλό - k22 ,  και defender - securreme . αχίζει η αλαγή μονο αφαλού και defender ; ή οπωσδήποτε και κλειδαριάς

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

IMG_20190413_112721.jpg

1. οχι

2. αλλαγη κυλινδρου για αρχη. ακολουθως αν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα, defender & τελος αν η κλειδαρια ειναι ανω των 5 ετων αλλαγη σε γραναζωτη με 2πλο καταπελτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να βγάλω εγώ τον αφαλό και έφαγα άκυρο τι στο καλό φταίει? ξεβίδωσα την βίδα ανάμεσα στην γλώσσα της κλειδαριάς και τα τρία κλειδώματα της, έβγαλα τις διακοσμητικές ροζέτες απο την μέσα μεριά της πόρτας τράβηξα τον αφαλό αλλά άκυρο! Γύρισα και το κλειδί σε διάφορες θέσεις μήπως και.. αλλά τζίφος.... 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ.

IMG_20190408_005040.jpg

IMG_20190408_005055.jpg

IMG_20190408_005045.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BERBIS είπε

Προσπάθησα να βγάλω εγώ τον αφαλό και έφαγα άκυρο τι στο καλό φταίει? ξεβίδωσα την βίδα ανάμεσα στην γλώσσα της κλειδαριάς και τα τρία κλειδώματα της, έβγαλα τις διακοσμητικές ροζέτες απο την μέσα μεριά της πόρτας τράβηξα τον αφαλό αλλά άκυρο! Γύρισα και το κλειδί σε διάφορες θέσεις μήπως και.. αλλά τζίφος.... 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ.

IMG_20190408_005040.jpg

IMG_20190408_005055.jpg

IMG_20190408_005045.jpg

Δε χρειάζεται να βγουν τα διακοσμητικά.

Τη βίδα την βάζεις πάλι και την βιδώνεις λίγο. Μετά την πιέζεις προς τα μέσα και την κρατάς πατημένη και τραβάς τον αφαλό με λίγο γυρισμένο το κλειδί για να μην σκαλώνει ο ρότορας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BERBIS είπε

Αν βιδώσω την βίδα δεν θα σκαλώνει αυτή αφού πιάνει επάνω στον αφαλό?

Δεν πιάνει τον αφαλό. Το μηχανισμό συγκράτησης πιάνει. Πρέπει να την πιέσεις μετά σαν κουμπί για να σπρώξει το ελατήριο και να ελευθερώσει τον αφαλό.

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alejandro είπε

 Μετά την πιέζεις προς τα μέσα και την κρατάς πατημένη και τραβάς τον αφαλό με λίγο γυρισμένο το κλειδί για να μην σκαλώνει ο ρότορας.

Εξαιρετικη πληροφορια.

Αυτο ισχυει για  ολες τις γραναζωτες κλειδαριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ringboy είπε

Εξαιρετικη πληροφορια.

Αυτο ισχυει για  ολες τις γραναζωτες κλειδαριες?

η securemme στη φωτο δεν ανηκει στις γραναζωτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα..
Τι πρέπει να προσέξει κάποιος στην αγορά evva 4ks???
1)είναι όλοι οι κύλινδροι με πατενταρισμένα κλειδιά?
2)αντικλείδια βγαίνουν ελλάδα? ή μόνο έξω?

Η διαφορά σε ασφάλεια σε συγκριση με τον Mt5+ είναι μεγάλη?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, norther είπε

Καλησπέρα στην παρέα..
Τι πρέπει να προσέξει κάποιος στην αγορά evva 4ks???
1)είναι όλοι οι κύλινδροι με πατενταρισμένα κλειδιά?
2)αντικλείδια βγαίνουν ελλάδα? ή μόνο έξω?

Η διαφορά σε ασφάλεια σε συγκριση με τον Mt5+ είναι μεγάλη?
 

1. της ελλαδος οι evva 4ks, ειναι πατενταρισμενοι ολοι. ειτε προσωπικο προφιλ κλειδαρα - ειτε προσωπικο προφιλ του αντιπροσωπου.

2. αντικλειδια βγαινουν στο καταστημα που ειναι γραμμενο το προφιλ.

3. θεωρητικα ειναι ιδιο επιπεδο. πρακτικά μαλλον το ιδιο. βασικο & μικρο πλεονεκτημα του evva, το πιο συνθετο εσωτερικο του κυλινδρου & η κυκλοφορια του μικροτερο χρονικο διαστημα.

υγ - ενα ακομη πλεονεκτημα που εχουν ολοι οι modular (συναρμολογουμενοι) ειναι οτι μπορει ν'αλλαχθει ο συνδιασμος τους. πχ χανεις τα κλειδια 10 συνεχομενες φορες, μπορεις να φτιαξεις νεο συνδιασμο 10 ή/και περισσοτερες φορες.

Επεξ/σία από JMc7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για αυτό: SECUREMME SECURTINA, είναι πυρήνας για securemme παλιά για αλλαγή σε κυλίδρου.

Έχω μια τέτοια χρηματοκιβωτίου στην πόρτα μου (12ετίας) που είχα σκοπό να την αλλάξω, αλλά τώρα προέκυψε άμεση ανάγκη και δε μπορώ να διαθέσω το ποσό που θα ήθελα - είναι δύσκολο να πάω παραπάνω από τα 150.

Σκέφτομαι ότι χρησιμοποιώντας το παραπάνω γλιτώνω αρκετά από την κλειδαριά για να τα διαθέσω σε έναν κάπως καλύτερο κύλινδρο ή/και defender.

Δεν γνωρίζω όμως τι μειονεκτήματα έχει αυτή η μέθοδος - λέει ας πούμε ότι έχει καταπέλτη, αλλά βλέπω ότι προτείνετε διπλού καταπέλτη. Με δεδομένο ότι πρέπει να κάνω κάποιο συμβιβασμό, θα ήταν καλύτερα να συμβιβαστώ στην κλειδαριά (και στο μέλλον κοιτάω για καλύτερη) ή στον κύλινδρο/defender) (και αντίστοιχα βάζω στο προγραμμα αλλαγή σχετικά σύντομα)?

Να σημειώσω ότι η κλειδαριά είναι με κέντρο λογικά 63 (μετράω 72 μαζί με το κάλυμμα της κάσας), με 3 πίρους κάτω γλώσσα (θα μπορέσω να βάλω και φωτογραφίες αργότερα). Ψάχνοντας δεν βρήκα κάτι, οπότε φαντάζομαι ότι είναι σπάνια περίπτωση και θα έχω περιορισμένες επιλογές. Πάντως λειτουργικά, μετά από πρόσφατο καθάρισμα και λίπανση στους πίρους κλπ είναι εντελώς αθόρυβη και χωρίς σκαλώματα.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mezger είπε

Καλημέρα,

Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για αυτό: SECUREMME SECURTINA, είναι πυρήνας για securemme παλιά για αλλαγή σε κυλίδρου.

Έχω μια τέτοια χρηματοκιβωτίου στην πόρτα μου (12ετίας) που είχα σκοπό να την αλλάξω, αλλά τώρα προέκυψε άμεση ανάγκη και δε μπορώ να διαθέσω το ποσό που θα ήθελα - είναι δύσκολο να πάω παραπάνω από τα 150.

Σκέφτομαι ότι χρησιμοποιώντας το παραπάνω γλιτώνω αρκετά από την κλειδαριά για να τα διαθέσω σε έναν κάπως καλύτερο κύλινδρο ή/και defender.

Δεν γνωρίζω όμως τι μειονεκτήματα έχει αυτή η μέθοδος - λέει ας πούμε ότι έχει καταπέλτη, αλλά βλέπω ότι προτείνετε διπλού καταπέλτη. Με δεδομένο ότι πρέπει να κάνω κάποιο συμβιβασμό, θα ήταν καλύτερα να συμβιβαστώ στην κλειδαριά (και στο μέλλον κοιτάω για καλύτερη) ή στον κύλινδρο/defender) (και αντίστοιχα βάζω στο προγραμμα αλλαγή σχετικά σύντομα)?

 Να σημειώσω ότι η κλειδαριά είναι με κέντρο λογικά 63 (μετράω 72 μαζί με το κάλυμμα της κάσας), με 3 πίρους κάτω γλώσσα (θα μπορέσω να βάλω και φωτογραφίες αργότερα). Ψάχνοντας δεν βρήκα κάτι, οπότε φαντάζομαι ότι είναι σπάνια περίπτωση και θα έχω περιορισμένες επιλογές. Πάντως λειτουργικά, μετά από πρόσφατο καθάρισμα και λίπανση στους πίρους κλπ είναι εντελώς αθόρυβη και χωρίς σκαλώματα.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :)

καλησπερα, βαλε τις φωτογραφιες & θα σου απαντησω.

κατα 99% δε βγαινει λιγοτερο απο 15-20 το κιτ απ'οτι μια αναβαθμιση συνολικη.

περιμενω τις φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρεται με τις γνώσεις σας στα μέλη. 

Θα ήθελα την γνώμη σας για τις παρακάτω περιπτώσεις. 

1.Διαθέτω τον ακόλουθο συνδυασμό. Κλειδαριά Mul-T-Lock LOS και κύλινδρο Interactive Plus με Defender Sferic Roc και θέλω να προχωρήσω στην αναβάθμιση της εφόσον κρίνεται απαραίτητο για καλύτερο επίπεδο ασφαλείας και δεδομένου πως ο παρών κύλινδρος θα χρησιμοποιηθεί σε άλλη πόρτα. 

Σκέφτηκα τον Evva4KS ή τον ABLOY PROTECT2 σε συνδυασμό με τον BKD 250 ή τον BF200 για πιο οικονομικό συνδυασμό αλλά ο κλειδαράς μου είπε ότι είναι σύμφωνος με το κύλινδρο προτιμά τον Evva γιατί ο ΑΒLOY έχει κάποιες ευαισθησίες , αλλά θεωρεί την αλλαγή του sferic roc πλεονασμό και μη απαραίτητο με το παρόν σύστημα.  Ποια είναι η γνώμη σας αξίζει η ανωτέρω αλλαγή ή να αλλάξω μόνο τον κύλινδρο που θα αντικατασταθεί έτσι κι αλλιώς ? Θα μου προσφέρει κάτι το ουσιαστικό ένα ισχυρότερο defender?

2. Σε πόρτα του Siamou φοράει πάνω τον Keso 4000 που όπως διαβάζω χρήζει αλλαγής. Να προχωρήσω στο Κeso8000 η να βάλω κάτι ανώτερο και τι, και αν αξίζει φυσικά από θέμα ασφάλειας. Ο Κλειδαράς της περιοχής δουλεύει τον AGB SCUDO DCK και τον θεωρεί ανώτερο και δεν δουλεύει άλλους , πράγμα που με παραξένεψε. Θα ήθελα κι εδώ την γνώμης σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, NIKOS ZAR είπε

Καλημέρα σας.

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρεται με τις γνώσεις σας στα μέλη. 

Θα ήθελα την γνώμη σας για τις παρακάτω περιπτώσεις. 

1.Διαθέτω τον ακόλουθο συνδυασμό. Κλειδαριά Mul-T-Lock LOS και κύλινδρο Interactive Plus με Defender Sferic Roc και θέλω να προχωρήσω στην αναβάθμιση της εφόσον κρίνεται απαραίτητο για καλύτερο επίπεδο ασφαλείας και δεδομένου πως ο παρών κύλινδρος θα χρησιμοποιηθεί σε άλλη πόρτα. 

Σκέφτηκα τον Evva4KS ή τον ABLOY PROTECT2 σε συνδυασμό με τον BKD 250 ή τον BF200 για πιο οικονομικό συνδυασμό αλλά ο κλειδαράς μου είπε ότι είναι σύμφωνος με το κύλινδρο προτιμά τον Evva γιατί ο ΑΒLOY έχει κάποιες ευαισθησίες , αλλά θεωρεί την αλλαγή του sferic roc πλεονασμό και μη απαραίτητο με το παρόν σύστημα.  Ποια είναι η γνώμη σας αξίζει η ανωτέρω αλλαγή ή να αλλάξω μόνο τον κύλινδρο που θα αντικατασταθεί έτσι κι αλλιώς ? Θα μου προσφέρει κάτι το ουσιαστικό ένα ισχυρότερο defender?

2. Σε πόρτα του Siamou φοράει πάνω τον Keso 4000 που όπως διαβάζω χρήζει αλλαγής. Να προχωρήσω στο Κeso8000 η να βάλω κάτι ανώτερο και τι, και αν αξίζει φυσικά από θέμα ασφάλειας. Ο Κλειδαράς της περιοχής δουλεύει τον AGB SCUDO DCK και τον θεωρεί ανώτερο και δεν δουλεύει άλλους , πράγμα που με παραξένεψε. Θα ήθελα κι εδώ την γνώμης σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.  

1. Αρκεί η αλλαγή κυλίνδρου αν η επιλογή είναι ο 4KS ή ο Abloy.

2. Συμφωνώ με τον κλειδαρά για τον DCK.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...