Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, i76 είπε

Τι λετε αναμεσα σε AGB SCUDO DCK ή CISA AP4S? 

Ο DCK έχει καλύτερο VFM σε σχέση με τον ΑΡ4.

Τι τιμή σου δώσανε για αυτούς τους συνδυασμούς;

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Ο DCK έχει καλύτερο VFM σε σχέση με τον ΑΡ4.

Τι τιμή σου δώσανε για αυτούς τους συνδυασμούς;

220 για DCK και 240 για ΑΡ4S(+ΦΠΑ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JMc7 είπε

STS 70 :D 

δηλαδη r7 patented / 2 εξτρα ριγες απ το κανονικο κλειδι για να το

Άρα ξέρεις για ποιο μαγαζί πρόκειται... Και STS 70 = μέσος όρος ασφάλειας-τιμής-ευκολίας αντιγράφων, κάπως έτσι δλδ? Tks 5/5 για τις πληροφορίες. Το σπορ δεν το κατέχω. Πρόσφατα μια κυρία έχασε πάσα ιδέα που δεν ήξερα το λαμπά. Μου πήρε 1' να συνεννοηθούμε! Για Triplex κοίταξα sites εμπόρων/κατασκευαστών. Για την μπάρα είμαι επιφυλακτικός αν μπορεί από μια άκρη στο triplex να τη φτάσει ένα χέρι ή εργαλείο-μοχλός απ' έξω. Σαν μοχλός η ίδια η μπάρα θέλει αρκετή ώση στο κέντρο της & μεγαλύτερη στις άκρες για να ανοίξει ή είναι το ίδιο όπου κι αν σπρώξεις? Οι ηλικιωμένοι στον ...Καιάδα! Αρκετά ξεκ....σαν το ΙΚΑ, θέλουνε και μπάρα.τώρα...

Από Mottura, link <https://www.mottura.it/pdf_mottura_web/pdf_manuali/GB/99347GB_Xnova_fiam_REV01_web.pdf>  εγχειρίδιο της Xnova. Που κολλά το fiam στο όνομα του αρχείου? Μήπως πρόκειται για ίδιο πράγμα με X1R? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ανάμεσα σε αυτές τις 2 πόρτες υπάρχει κάποια διαφορά. Ποια θα επιλέγατε?
https://artist.com.gr/thorakismenes-portes/σασί/σασι-θωρακισμενησ-πορτασ-με-8-σταθερα-4/

http://kete-sa.gr/product/92

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, i76 είπε

220 για DCK και 240 για ΑΡ4S(+ΦΠΑ)

o dck πρακτικα ειναι καλυτερη επιλογη & η omega plus ελαφρως καλυτερη και απο τα 2. 

φυσικα ολοι οσοι ρωτησεις στα βορεια θα σου πουν οτι ανοιγει ή την ανοιγουν με τα ματια κλπ.

9 ώρες πριν, TANPY είπε

Άρα ξέρεις για ποιο μαγαζί πρόκειται... Και STS 70 = μέσος όρος ασφάλειας-τιμής-ευκολίας αντιγράφων, κάπως έτσι δλδ? Tks 5/5 για τις πληροφορίες. Το σπορ δεν το κατέχω. Πρόσφατα μια κυρία έχασε πάσα ιδέα που δεν ήξερα το λαμπά. Μου πήρε 1' να συνεννοηθούμε! Για Triplex κοίταξα sites εμπόρων/κατασκευαστών. Για την μπάρα είμαι επιφυλακτικός αν μπορεί από μια άκρη στο triplex να τη φτάσει ένα χέρι ή εργαλείο-μοχλός απ' έξω. Σαν μοχλός η ίδια η μπάρα θέλει αρκετή ώση στο κέντρο της & μεγαλύτερη στις άκρες για να ανοίξει ή είναι το ίδιο όπου κι αν σπρώξεις? Οι ηλικιωμένοι στον ...Καιάδα! Αρκετά ξεκ....σαν το ΙΚΑ, θέλουνε και μπάρα.τώρα...

Από Mottura, link <https://www.mottura.it/pdf_mottura_web/pdf_manuali/GB/99347GB_Xnova_fiam_REV01_web.pdf>  εγχειρίδιο της Xnova. Που κολλά το fiam στο όνομα του αρχείου? Μήπως πρόκειται για ίδιο πράγμα με X1R? 

α) η μπαρα ποια ειναι ; καπου χαθηκα.

β) δεν εχουν καμια σχεση. το μονο παρομοιο ειναι ο μηχανισμος μεσα οπου δε θα μπορουσε να ειναι και πολυ διαφορετικος.

28 λεπτά πριν, atsoum είπε

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ανάμεσα σε αυτές τις 2 πόρτες υπάρχει κάποια διαφορά. Ποια θα επιλέγατε?
https://artist.com.gr/thorakismenes-portes/σασί/σασι-θωρακισμενησ-πορτασ-με-8-σταθερα-4/

http://kete-sa.gr/product/92

εννοειται τη δευτερη εκτος αν η πρωτη ειναι στα 400 + φπα και αυτο ειναι το μπατζετ σας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JMc7 είπε

φυσικα ολοι οσοι ρωτησεις στα βορεια θα σου πουν οτι ανοιγει ή την ανοιγουν με τα ματια κλπ.

Όχι όλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Όχι όλοι!

σχεδον ολοι ομως εκει στη θεσσαλονικη & πλεον εξαπλωνεται το κυμα και στην πρωτευουσα. 

αλλα οταν ο αλλος βαζει πακετακι σεκιουρεμ 200€ και εχει κερδος 150€ σιγα μη βαλει ομεγα με κερδος 50 ή 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JMc7 είπε

εννοειται τη δευτερη εκτος αν η πρωτη ειναι στα 400 + φπα και αυτο ειναι το μπατζετ σας.

Ευχαριστώ πολύ. Οι τιμές είναι κοντά και το budget μου όπως έγραψα και παραπάνω είναι κοντά στα 600-700Ε οπότε νομίζω είναι καλύτερο να βάλω όσο καλύτερη πόρτα μπορώ και σε δεύτερο χρόνο να βάλω έναν καλύτερο κύλινδρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, atsoum είπε

Ευχαριστώ πολύ. Οι τιμές είναι κοντά και το budget μου όπως έγραψα και παραπάνω είναι κοντά στα 600-700Ε οπότε νομίζω είναι καλύτερο να βάλω όσο καλύτερη πόρτα μπορώ και σε δεύτερο χρόνο να βάλω έναν καλύτερο κύλινδρο.

της ΚΕΤΕ ενα μειον υπαρχει.

  • Κύλινδρος ασφαλείας CISA ASTRAL με 5 κλειδιά & 1 πασπαρτού.

αυτο σημαινει ψεμα. διοτι κυλινδρος Cisa AStral (ειτε S, ειτε απλος, ειτε τεκνο) δεν υπαρχει με κλειδι εργοταξιακο.

υποψιαζομαι οτι μιλαμε για cisa asix που ειναι για πεταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JMc7 είπε

εκτος αν η πρωτη ειναι στα 400 + φπα και αυτο ειναι το μπατζετ σας.

Είναι πολύ χαμηλή αυτή η τιμή. Για να πουλήσει κάποιος τη συγκεκριμένη πόρτα σε αυτή την τιμή πρέπει το μοναδικό του κέρδος να είναι η τοποθέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Είναι πολύ χαμηλή αυτή η τιμή. Για να πουλήσει κάποιος τη συγκεκριμένη πόρτα σε αυτή την τιμή πρέπει το μοναδικό του κέρδος να είναι η τοποθέτηση.

δεν ξερω τι θα ειναι & τι θα κερδισει. η πορτα που δειχνουν ειναι κουφια & δεν προσφερει τιποτα. μοιαζει θωρακισμενη μονο στο ονομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, JMc7 είπε

της ΚΕΤΕ ενα μειον υπαρχει.

  • Κύλινδρος ασφαλείας CISA ASTRAL με 5 κλειδιά & 1 πασπαρτού.

αυτο σημαινει ψεμα. διοτι κυλινδρος Cisa AStral (ειτε S, ειτε απλος, ειτε τεκνο) δεν υπαρχει με κλειδι εργοταξιακο.

υποψιαζομαι οτι μιλαμε για cisa asix που ειναι για πεταμα.

Εργοταξιακό λέμε το πασπαρτού φαντάζομαι. Άρα αυτά που αναφέρουν εδώ(προς τα κάτω) δεν ισχύουν για τους συγκεκριμένους?
https://www.portareto.gr/product/kleidaries-asfaleias/

astral-300x199-1.jpg

CISA ASTRAL

Κύλινδρος ασφαλείας με προστασία κατά του σπασίματος. Διαθέτει 5 κλειδιά και 1 πασπαρτού.


 
tekno-300x236.jpg

CISA ASTRAL TEKNO

Πατενταρισμένος κύλινδρος ασφαλείας με προστασία κατά του σπασίματος. Διαθέτει 5 κλειδιά τα οποία αντιγράφονται μόνο σε εξουσιοδοτημένα σημεία Portareto και 1 πασπαρτού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, atsoum είπε

Εργοταξιακό λέμε το πασπαρτού φαντάζομαι. Άρα αυτά που αναφέρουν εδώ(προς τα κάτω) δεν ισχύουν για τους συγκεκριμένους?
https://www.portareto.gr/product/kleidaries-asfaleias/

astral-300x199-1.jpg

CISA ASTRAL

Κύλινδρος ασφαλείας με προστασία κατά του σπασίματος. Διαθέτει 5 κλειδιά και 1 πασπαρτού.


 
tekno-300x236.jpg

CISA ASTRAL TEKNO

Πατενταρισμένος κύλινδρος ασφαλείας με προστασία κατά του σπασίματος. Διαθέτει 5 κλειδιά τα οποία αντιγράφονται μόνο σε εξουσιοδοτημένα σημεία Portareto και 1 πασπαρτού.

Ο astral, ειναι μια νορμαλ περιπτωση. Παραδιδεται με 5 κλειδια & 1 εργοταξιακο (πασπαρτου ειναι καποιο κλειδι που ανοιγει πολλες κλειδαριες). Προστασια για σπασιμο δεν εχει, αυτο το πλεονεκτημα το δινει ο astral s που ειναι ατσαλινες οι μπιλιες του συνδιασμου & εχει και τις μπαρες απο κατω.

O astral tekno, ειναι πατενταρισμενος νορμαλ. Παραδιδεται με 5 κλειδια & χωρις εργοταξιακο εκτος αν υπαρχει 1% πιθανοτητα να μην το γνωριζω. Προστασια κατα του σπασιματος δεν εχει. Αυτο προστεθηκε πριν 2 μηνες και ειναι μεσω του astral tekno pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JMc7 είπε

α) η μπαρα ποια ειναι ; καπου χαθηκα.

@JMc7 

Καλησπέρα σε όλους! Η antipanic (panic bar) δεν είναι πόμολο στυλ μπάρας σε όλο το πλάτος της πόρτας ή πρόκειται για ένα κλασσικό πόμολο? Αν ναι, έχει βάση το σκεπτικό μου για άνοιγμα απ' έξω? Αν και ανοίγει με το βάρος του σώματος και όχι με δύναμη που ασκεί μόνο το χέρι αλλά και οι διαρρήκτες δεν κάθονται με σταυρωμένα χέρια. Όλο νέα κόλπα βλέπουμε... Θα μου πεις το ίδιο ισχύει και για το μπουτόν. Μαλλον πολύ science fiction βλέπω...

Επίσης η Assa Abloy με το αυτόματο κλείδωμα παντρεύεται με 2 κλειδαριά μόνο για τις μπάρες? Δεν θα ήταν πρακτική λύση για είσοδο πολ/κίας έστω και 6 διαμερισμάτων & μόνη της ουσιατικά καταργεί την ίδια την πόρτα ασφαλείας.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, TANPY είπε

@JMc7 

Καλησπέρα σε όλους! Η antipanic (panic bar) δεν είναι πόμολο στυλ μπάρας σε όλο το πλάτος της πόρτας ή πρόκειται για ένα κλασσικό πόμολο? Αν ναι, έχει βάση το σκεπτικό μου για άνοιγμα απ' έξω? Αν και ανοίγει με το βάρος του σώματος και όχι με δύναμη που ασκεί μόνο το χέρι αλλά και οι διαρρήκτες δεν κάθονται με σταυρωμένα χέρια. Όλο νέα κόλπα βλέπουμε... Θα μου πεις το ίδιο ισχύει και για το μπουτόν. Μαλλον πολύ science fiction βλέπω...

Επίσης η Assa Abloy με το αυτόματο κλείδωμα παντρεύεται με 2 κλειδαριά μόνο για τις μπάρες? Δεν θα ήταν πρακτική λύση για είσοδο πολ/κίας έστω και 6 διαμερισμάτων & μόνη της ουσιατικά καταργεί την ίδια την πόρτα ασφαλείας.

Ευχαριστώ.

εψαξα ολα τα μηνυματα μου/σου και δε βρηκα προηγουμενη αναφορα σε μπαρα. :( 

παντως μπαρα πανικου δεν εχω δει ποτε σε θωρακισμενη πορτα εισοδου πολυκατοικιας. εσας σας το προτεινε καποιος ; θα σας τοποθετησει αναλογη πορτα ; 

μηπως εχεις διαβασει καπου για κατι τετοιο κ εκ παραδρομης θεωρεις δεδομενο οτι το εγραψες κι εδω ; θελω να το δω κι εγω !

η μπαρα πανικου ενα βασικο μειον εχει, οπως κ η mottura x-nova. μπορεις να τραβηξεις/ψαρεψεις εξωτερικα με συρμα το πομολο/χερουλι και ν'ανοιξεις. καταλαβαινεις οτι θελει εμπειρια & απειρη εξασκηση αλλα αν εχεις δει πως ανοιγονται αυτοκινητα περαν της διαδικασιας των διαρρηκτικων καταλαβαινεις τι εννοω.

η κλειδαρια της abloy ειναι φοβερη λυση απλα δεν εχει την μεγιστη αντοχη. αν δεις τις γλωσσες των abloy ειναι για πολιτισμενες χωρες. οταν εδω ερθει το ζομπι με τα κατσαβιδια ή το λοστο, προφανως με λιγη παραπανω δυναμη θα καταφερει να κανει τη ζημια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...