Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδάκια γεια σας. Έχω μερικές απορίες. Πόρτα έχω τη Novaporta (παραθέτω και φωτογραφία) και κλειδαριά Mottura Champions. Σαν πόρτα ξέρω ότι είναι φοβερή, σαν κλειδαριά τι γνώμη έχετε;

54022B7D-E5D5-4EC9-960F-DA5C5DA635B7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, jumaru17 είπε

Παιδάκια γεια σας. Έχω μερικές απορίες. Πόρτα έχω τη Novaporta (παραθέτω και φωτογραφία) και κλειδαριά Mottura Champions. Σαν πόρτα ξέρω ότι είναι φοβερή, σαν κλειδαριά τι γνώμη έχετε;

54022B7D-E5D5-4EC9-960F-DA5C5DA635B7.png

Καλησπέρα. Mottura Champions είναι σειρά κυλίνδρων (αφαλών) της Mottura και αποτελείται από 5-6 κυλίνδρους (αφαλούς). 

Ο Champions Pro είναι ο πιο «απλός» της σειράς ενώ ο Champions C48 ο καλύτερος.

Μπορείς να αναγνωρίσεις ποιο κλειδί έχεις εσύ;

(Οι χρωματιστές λαβές είναι σχεδόν σε όλους τους Champions ίδιες, οπότε προσπάθησε να καταλάβεις από τα χαρακτηριστικά του κλειδιού και μόνο).

 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, swayback είπε

Καλησπέρα. Mottura Champions είναι σειρά κυλίνδρων (αφαλών) της Mottura και αποτελείται από 5-6 κυλίνδρους (αφαλούς). 

Ο Champions Pro είναι ο πιο «απλός» της σειράς ενώ ο Champions C48 ο καλύτερος.

Μπορείς να αναγνωρίσεις ποιο κλειδί έχεις εσύ;

(Οι χρωματιστές λαβές είναι σχεδόν σε όλους τους Champions ίδιες, οπότε προσπάθησε να καταλάβεις από τα χαρακτηριστικά του κλειδιού και μόνο).

Καταφερα να βρω ποιο έχω εχω το 29 σκέφτομαι να βαλω defender να βάλω το επίσημο λες?

B2F9D226-9DA2-493A-BD96-68093259D407.png

508E123C-10D5-4E40-B3D9-0FBB80CFF046.jpeg

Επεξ/σία από jumaru17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jumaru17 είπε

Καταφερα να βρω ποιο έχω εχω το 29 σκέφτομαι να βαλω defender να βάλω το επίσημο λες?

B2F9D226-9DA2-493A-BD96-68093259D407.png

508E123C-10D5-4E40-B3D9-0FBB80CFF046.jpeg

δεν υπαρχει λογος να πειραξεις τιποτα στην πορτα. 

ουτε κυλινδρο αλλαζεις, ουτε defender, ουτε κλειδαρια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JMc7 είπε

δεν υπαρχει λογος να πειραξεις τιποτα στην πορτα. 

ουτε κυλινδρο αλλαζεις, ουτε defender, ουτε κλειδαρια.

Α τέλεια είχα δει κάποια βιντεάκια με μαγνητικά defender και νομιζά πως πρέπει να βάλω ως κάτι καλύτερο.

 

Επεξ/σία από jumaru17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jumaru17 είπε

Α τέλεια είχα δει κάποια βιντεάκια με μαγνητικά defender και νομιζά πως πρέπει να βάλω ως κάτι καλύτερο.

Είναι καλύτερο αλλά δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα να κάνω και εγώ μια ερώτηση σαν άσχετος αυτή εδώ την κλειδαριά μπορείτε να μου πείτε γνώμες αν πρέπει να την αλλάξω για ασφάλεια? 

 

 

Επεξ/σία από sveel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, sveel said:

Καλησπέρα να κάνω και εγώ μια ερώτηση σαν άσχετος αυτή εδώ την κλειδαριά μπορείτε να μου πείτε γνώμες αν πρέπει να την αλλάξω για ασφάλεια? 

 

α) κατεβασε τη φωτο με το κλειδι.

β) ειναι κεσο2000, εχει παραβιαστει στο κεντρο Αθηνας & προς Λυκαβηττο & 1 κρουσμα Νεα Σμυρνη (γνωστο μου, ισως υπαρχουν περισσοτερα).

γ) το αν θα αλλαξεις ή οχι ειναι κατα ποσο ψυχολογικα θες να ρισκαρεις μηπως σου τυχει γιατι ειναι ενας κυλινδρος 3 γενιες πισω. (ειμαστε κεσο8000) !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, JMc7 είπε

α) κατεβασε τη φωτο με το κλειδι.

β) ειναι κεσο2000, εχει παραβιαστει στο κεντρο Αθηνας & προς Λυκαβηττο & 1 κρουσμα Νεα Σμυρνη (γνωστο μου, ισως υπαρχουν περισσοτερα).

γ) το αν θα αλλαξεις ή οχι ειναι κατα ποσο ψυχολογικα θες να ρισκαρεις μηπως σου τυχει γιατι ειναι ενας κυλινδρος 3 γενιες πισω. (ειμαστε κεσο8000) !

Οπότε λες αν θέλω να αλλάξω να πάω στο kesso 8000 για πιο σιγουριά ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gtoul είπε

 

Το να εγκλωβίζεται όποιος δεν έχει κλειδιά μέσα στην πολυκατοικία σε μια πυρκαγιά ή σεισμό προκειμένου να το παίξουν ΕΚΑΜ ή ομάδα ΔΙΑΣ (νομίζουν) με τον όποιο ληστή οι κάτοικοι απαγορεύεται δια του νόμου. Οι κεντρικές είσοδοι πρέπει να ανοίγουν χωρίς κλειδί από το εσωτερικό.

ΥΓ: Και συγγνώμη κιόλας για το αυστηρό ύφος αλλά αυτό που προτείνεις (να μην ανοίγει η είσοδος από μέσα χωρίς κλειδί) είναι και παράνομο, και επικίνδυνο και μπορεί να στοιχίσει ζωές. Μια πολυκατοικία μπορεί ελεύθερα να αποφασίσει ανάμεσα σε αυτόματο κλείδωμα ή χειροκίνητη κλειδαριά, αλλά ό,τι και να κάνει η πόρτα θα ανοίγει από μέσα χωρίς κλειδί. Κανόνας και ΝΟΜΟΣ.

Ποια η διαφορά του να ανοίγει την ημέρα από μέσα χωρίς κλειδί,αλλά το βράδυ πρέπει η πόρτα να παραμένει πάντα κλειδωμένη? Απλά ψυχολογικό? Σεισμό μπορεί να κάνει και την ημέρα και τη νύχτα. Το να κλειδώνει το βράδυ θέλω να πω,μ'αυτο το σκεπτικό,δεν είναι παράνομο?

Σε μια φτωχή πολυκατοικία που δεν μπορεί να αλλάξει κλειδαριά στην κεντρική της είσοδο ,πόσο μάλλον ολόκληρη πόρτα, ποια η λύση να προστατευτείς? Πέραν του να ασφαλίσεις το δικό σου διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, DeineL Vian είπε

Ποια η διαφορά του να ανοίγει την ημέρα από μέσα χωρίς κλειδί,αλλά το βράδυ πρέπει η πόρτα να παραμένει πάντα κλειδωμένη? Απλά ψυχολογικό? Σεισμό μπορεί να κάνει και την ημέρα και τη νύχτα. Το να κλειδώνει το βράδυ θέλω να πω,μ'αυτο το σκεπτικό,δεν είναι παράνομο?

Σε μια φτωχή πολυκατοικία που δεν μπορεί να αλλάξει κλειδαριά στην κεντρική της είσοδο ,πόσο μάλλον ολόκληρη πόρτα, ποια η λύση να προστατευτείς? Πέραν του να ασφαλίσεις το δικό σου διαμέρισμα. 

Aπαγορεύεται και βράδυ και ημέρα.

Και τσοπανόσκυλα στους διαδρόμους θα προστάτευαν μια πολυκατοικία από διαρρήκτες. Το θέμα είναι οι λύσεις μας να είναι λογικές και να μην δημιουργούν επιπρόσθετους κινδύνους. Αν η φτώχεια της πολυκατοικίας φτάνει σε σημείο να μην μπορούν να δώσουν 10 ευρώ ο καθένας για να την ασφαλίσουν, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν καραδοκούν οι σπείρες να τους κλέψουν τα πακέτα μακαρόνια... και μάλλον ο αφαλός της κλειδαριάς που κλειδώνουν είναι άχρηστος και παραβιάζεται σε δευτερόλεπτα.

 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, swayback είπε

Πάνω κάτω όπως τα λες είναι για τον τύπο. Οι πόρτες του είναι, αν όχι οι πιο ενισχυμένες, τότε από τις πιο ενισχυμένες που κυκλοφορούν στην αγορά, κι ας μην έχει πιστοποιήσεις. Οι πιστοποιήσεις κοστίζουν και λογικά αν είχαν οι πόρτες του, θα τις έδινε αρκετά πιο ακριβά φαντάζομαι. Κι εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου για τις πιστοποιήσεις, όχι επειδή τα ξέρω, αλλά κάτι μου λέει ότι τα μοντέλα που θα στείλουν για να δοκιμαστούν και να πάρουν πιστοποίηση, δεν είναι απαραίτητα τα ίδια με αυτά που πουλάνε. Εξάλλου η θωράκιση είναι κάτι που δεν μπορείς να δεις όταν παραλάβεις την πόρτα σου. Πάει λίγο προς αερολογία αυτό που γράφω, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Την παίρνεις και ελπίζεις ότι μέσα η πόρτα θα είναι αυτό που πλήρωσες. 

Είναι γνωστά αυτά που λες για την συμπεριφορά του, δυστυχώς. Και είναι κρίμα γιατί όντως έχει πολύ καλές πόρτες. Το καταλαβαίνεις ακόμα και άσχετος να είσαι. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο συνεχίζω να τον προτείνω. Και όχι για τις κλειδαριές (αναφέρομαι πιο πολύ στους κυλίνδρους που βάζει).

Αν θες την άποψη μου, είναι χάσιμο χρόνου να ανοίξεις διάλογο μαζί του. Ντάξει, ο άνθρωπος σαφώς έχει μεγάλη εμπειρία/γνώσεις, κ.λπ., αλλά είναι απόλυτος και για τους Χ,Ψ λόγους, δεν γουστάρει να βάζει στις πόρτες του προϊόντα (κλειδαριές & κυλίνδρους) που είναι ανώτερα αυτών που προμηθεύεται και βάζει αυτός. Οπότε το καλύτερο σενάριο είναι να πάρει κάποιος την πόρτα όπως την δίνει αυτός και αν θέλει να ανεβάσει κι άλλο το επίπεδο, αλλάζει τον κύλινδρο μόνος του και τέλος.

Γενικά μην ξεχνάμε ότι είναι λίγο "λαϊκό" το συγκεκριμένο επάγγελμα και οι άνθρωποι στον χώρο αυτό, συνήθως όταν μεγαλώνουν δεν παλεύονται. Γίνονται απόλυτοι, σταματάνε να το ψάχνουν και μένουν σε αυτά που είχαν μάθει δεκαετίες πριν. Συνήθως εκεί που τελειώνουν οι γνώσεις και τα επιχειρήματα τους, δυστυχώς αρχίζουν τα "ξέρεις ποιος είμαι;", "εγώ είμαι τόσα χρόνια στον χώρο, που θα μου πεις εμένα", κ.λπ.. Μόνο έναν άνθρωπο γνωρίζω που είναι >55 κι όμως ακούει (ακόμα και τους πολύ μικρότερους του, παρά το γεγονός ότι έχει 25ετή εμπειρία στον χώρο), είναι ανοιχτός, συζητήσιμος, πρόθυμος και συνεχίζει να μαθαίνει. Αρκετά σπάνιο αυτό.
Και επίσης, δεν είναι τυχαίο που, όπως είπες, η  πλειοψηφία των πορτάδων δεν αναφέρει λεπτομέρειες σχετικά με την θωράκιση και τα χαρακτηριστικά της κάθε πόρτας, παρά μόνο μιλάνε για μονή/διπλή θωράκιση, πληθώρα επενδύσεων, άπειρα κινητά έμβολα (πίρους), "smart" κόλπα και κλειδαριές, κ.λπ., αφού αυτά αρκούν για τον μέσο ενδιαφερόμενο καταναλωτή. 

Όσον αφορά την κλειδαριά σου...αν για κάποιο λόγο δεν αισθάνεσαι ασφαλής με αυτή, επειδή είναι παλιά έκδοση, κ.λπ., μπορείς όπως είπαμε να ανεβάσεις το επίπεδο προσθέτοντας σε αυτή το μαγνητικό για Omega. Ή μπορείς και να την αλλάξεις με δυνατό σετ κλειδαριάς κυλίνδρου με 250€ και πάνω. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν χρειάζεται μιας και δεν έχουν καταγραφεί κρούσματα αθόρυβης παραβίασης (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον), απλά σου λέω τι επιλογές έχεις.

Κάποτε (πριν 3 χρόνια) έλεγε οτι οταν κατασκευάζεται η πόρτα σου την βλέπεις με βίντεο live ώστε να είσαι σίγουρος οτι εσωτερικά ειναι αυτη που ζήτησες/παρηγγειλες.

Πάει και αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Dvs είπε

Κάποτε (πριν 3 χρόνια) έλεγε οτι οταν κατασκευάζεται η πόρτα σου την βλέπεις με βίντεο live ώστε να είσαι σίγουρος οτι εσωτερικά ειναι αυτη που ζήτησες/παρηγγειλες.

Πάει και αυτο;

Καλησπέρα και βίντεο να σου εδειχνε πως φτιάχνει την πόρτα πάλι δεν θα ησουν σίγουρος οτι ειναι η δικη σου πάντως με  αρκετές επισκέψεις σε διάφορους πορτάδες οι δικές του φαίνονται πιο στιβαρές.

Επεξ/σία από afelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά είστε υπέροχοι και τόσο κατατοπιστικοί επίσης το thread είναι συναρπαστικό και πολύ ενδιαφέρον!

κάτι άσχετο με το αρχικό μου ερώτημα, θα μετακομίσω σύντομα στην Κίνα εκεί το 90 τις εκατό των καινούργιων και όχι μόνο διαμερισμάτων σε μεγαλουπόλεις είναι με κωδικό και touch panel και όταν κλείσεις την πόρτα κλειδώνει μόνη της με ειδικούς πύρους. Φυσικά έχουν και σεκιουριτι και χτυπάς κάρτα για να μπεις στην είσοδο. Προσφέρουν ασφάλεια αυτές οι πορτες με κωδικό;

και μια 2η ερώτηση Στα ρολα έχω ακούσει πως οι πρόσθετοι πύροι είναι πιο αποτελεσματικοί όταν είναι στις γωνίες του ρολού και όχι στη μέση του που συνήθως τους βάζουν, ισχύει;

Επεξ/σία από jumaru17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sveel είπε

Οπότε λες αν θέλω να αλλάξω να πάω στο kesso 8000 για πιο σιγουριά ε; 

κεσο 8000 για μεγαλυτερη σιγουρια σε συγκριση με τι ; με τους υπολοιπους της αγορας ή με τον κεσο2000 που εχεις ;

μπορεις να τοποθετησεις οτι αντεχει η τσεπη σου, ακομη και stealth key.

24 λεπτά πριν, jumaru17 είπε

Παιδιά είστε υπέροχοι και τόσο κατατοπιστικοί επίσης το thread είναι συναρπαστικό και πολύ ενδιαφέρον!

κάτι άσχετο με το αρχικό μου ερώτημα, θα μετακομίσω σύντομα στην Κίνα εκεί το 90 τις εκατό των καινούργιων και όχι μόνο διαμερισμάτων σε μεγαλουπόλεις είναι με κωδικό και touch panel και όταν κλείσεις την πόρτα κλειδώνει μόνη της με ειδικούς πύρους. Φυσικά έχουν και σεκιουριτι και χτυπάς κάρτα για να μπεις στην είσοδο. Προσφέρουν ασφάλεια αυτές οι πορτες με κωδικό;

 και μια 2η ερώτηση Στα ρολλα έχω ακούσει πως οι πύροι είναι πιο αποτελεσματικοί είναι στις γωνίες του ρολλού και όχι στη μέση του που συνήθως τους βάζουν, ισχύει;

α) λογικα οι πορτες & οι κλειδαριες του Μ.Ο θα ειναι αστειες οπως παρατηρω στις εκθεσεις & το φβ. προσφερουν ανεση & οχι ασφαλεια.

β) σε ποιου ειδους ρολλα ; αν μιλαμε για μαγαζια κλπ, τοτε καμια κλειδαρια δεν κανει τιποτα σοβαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...