Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και εγω σαν κατοικος των Νοτιων Προαστιων ημουν παθων σημερα, αποφασισα να βαλω καινουρια κλειδαρια καθως τοσα χρονια σαν χαζος νομιζα πως ημουν ασφαλης με αυτην που ειχα.
Η κλειδαρια που εχω τωρα ειναι 10ετιας και μαρκας cisa (βλ. φωτογραφιες). Επειδη δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο κλειδαριες, μπορει να με κατευθυνει καποιος τι να κοιταξω και γενικα τι παιζει απο τιμες για να μην με πιασουν κωτσο οι κλειδαραδες που θα παω αυριο; Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

_20190408_200340.JPG

_20190408_200411.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, Dvs είπε

https://marousi24.gr/marousiotika/synelifthi-pentamelis-speira-liston-sto-maroysi-ekleve-spitia-sta-voreia-proastia/

Ομάδα πέντε ατόμων, που διέπραττε κλοπές στα Βόρεια Προάστια συνέλαβαν αστυνομικοί της ομάδας ΔΙΑΣ σήμερα στο Μαρούσι. Οι δράστες λίγο πριν συλληφθούν είχαν προσπαθήσει να κλέψουν οικία στην περιοχή, με το πρόσχημα παράδοσης χαλιών. Το Τμήμα Ασφαλείας Κηφισιάς ερευνούσε τις δράσεις της σπείρας, η οποία απο τον Ιούνιο του 2018 έκλεβε συστηματικά οικίες σε πολλές περιοχές της Αττικής.

σε 1 μηνα εξω...

27 λεπτά πριν, desperados είπε

Μιας και εγω σαν κατοικος των Νοτιων Προαστιων ημουν παθων σημερα, αποφασισα να βαλω καινουρια κλειδαρια καθως τοσα χρονια σαν χαζος νομιζα πως ημουν ασφαλης με αυτην που ειχα.
Η κλειδαρια που εχω τωρα ειναι 10ετιας και μαρκας cisa (βλ. φωτογραφιες). Επειδη δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο κλειδαριες, μπορει να με κατευθυνει καποιος τι να κοιταξω και γενικα τι παιζει απο τιμες για να μην με πιασουν κωτσο οι κλειδαραδες που θα παω αυριο; Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

_20190408_200340.JPG

_20190408_200411.JPG

λιγο πιο απομακρυσμενες φωτο ; 

διαθεσιμο μπατζετ ;

νοικιαζεις ή ιδιοκτητο ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, JMc7 είπε

σε 1 μηνα εξω...

λιγο πιο απομακρυσμενες φωτο ; 

διαθεσιμο μπατζετ ;

νοικιαζεις ή ιδιοκτητο ;

Ισως αυτη βοηθησει περισσοτερο.
Σκεφτομουν 300-400 ευρω αλλα δεν εχω ιδεα γενικα τι παιζει με τις κλειδαριες. Αν υπαρχει κατι πιο ακριβο αλλα καλο, ισως το σκεφτομουν.
Ιδιοκτητο ειναι.

_20190408_204035[1].JPG

Επεξ/σία από desperados
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, desperados είπε

Ισως αυτη βοηθησει περισσοτερο.
Σκεφτομουν 300-400 ευρω αλλα δεν εχω ιδεα γενικα τι παιζει με τις κλειδαριες. Αν υπαρχει κατι πιο ακριβο αλλα καλο, ισως το σκεφτομουν.
Ιδιοκτητο ειναι.

_20190408_204035[1].JPG

Νομιζω τα 400€ θα πρεπει να ειναι το ταβανι, μετα ισως γινεται υπερβολικο :)

ενας τοπ κυλινδρος + ενα πολυ δυνατο defender ειναι οτι πρεπει σε περιπτωση κλειδαριας κυλινδρου / εναλλακτικα Omega Plus + Scorpion, τοπ επιλογη επισης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, desperados είπε

Ισως αυτη βοηθησει περισσοτερο.
Σκεφτομουν 300-400 ευρω αλλα δεν εχω ιδεα γενικα τι παιζει με τις κλειδαριες. Αν υπαρχει κατι πιο ακριβο αλλα καλο, ισως το σκεφτομουν.
Ιδιοκτητο ειναι.

_20190408_204035[1].JPG

Με τέτοιο budget είσαι σούπερ. Κοιτάς για Cisa Revo pro με Abloy Protec2 ή Evva 4KS και defender από BD200 και επάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο
11 ώρες πριν, JMc7 είπε

 

εγω δε θα πειραζα τιποτα προσωπικα αλλα αν θες αναβαθμιση βαλε ενα μαγνητικο mrm10800 να κλεισεις την εισοδο του κλειδιου.

Καλησπέρα σε όλους!

Tks 5/5 @JMc7 για τη συμβουλή σου (ταυτόσημη με του @Swayback). Μπορείς τότε να μου εξηγήσεις γιατί αναφέροντας [σε συζήτηση με πασίγνωστο, αξιοσέβαστο και …ισχυρογνώμονα κατασκευαστή θωρακισμένων] πως άλλαξα πριν 8+ χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς) την Αtra χρηματοκιβωτίου της Dierre με την Ω multi T lock που είδες, μου απάντησε «καλά να πάθεις!» Υποθέτω επειδή δεν άλλαξα μόνο τον κύλινδρο και πλέον δεν αναβαθμίζεται αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Απέφυγα να ρωτήσω τον ίδιο για να μην υποστώ το βασανιστήριο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TANPY είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Tks 5/5 @JMc7 για τη συμβουλή σου (ταυτόσημη με του @Swayback). Μπορείς τότε να μου εξηγήσεις γιατί αναφέροντας [σε συζήτηση με πασίγνωστο, αξιοσέβαστο και …ισχυρογνώμονα κατασκευαστή θωρακισμένων] πως άλλαξα πριν 8+ χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς) την Αtra χρηματοκιβωτίου της Dierre με την Ω multi T lock που είδες, μου απάντησε «καλά να πάθεις!» Υποθέτω επειδή δεν άλλαξα μόνο τον κύλινδρο και πλέον δεν αναβαθμίζεται αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Απέφυγα να ρωτήσω τον ίδιο για να μην υποστώ το βασανιστήριο! 

γιατι εκεινος δεν πουλησε τιποτα αρα δεν υπηρχαν λεφτα για την τσεπη του.

προφανως δεν τον ενδιαφερει το κοινο καλο κ ο κοσμος να ναι γενικα ασφαλης αλλα οι πελατες του να ναι οσο ασφαλης γινεται & αυτος μονοπωλιακα να κερδιζει φραγκακια.

 

υγ - εχει ο καιρος γυρισματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Προσωπική μου άποψη να αλλάξετε μόνο κύλινδρο και να κλειδώνετε πάντα.

Στο αυτόματο κλείδωμα: 

  • κάθε 2-3 χρόνια θα θέλει αλλαγή ο μηχανισμός
  • Αν μπει κλέφτης μέσα στην πολυκατοικία, θα μπορεί να φύγει απλά πατώντας το κουμπί ξεκλειδώματος
  • Μπορεί ο κλέφτης πάντα να έχει πρόσβαση στην πολυκατοικία, γιατί αν πατήσει όλα τα κουδούνια, όλο και κάποιος θα ανοίγει. 

προφάνώς τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος

Αν οι κάτοικοι είναι της νοοτροπίας να ανοίγουν σε αγνώστους τότε δεν θα κλειδώνουν κιόλας. Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι να μπουν θυροτηλεοράσεις λειτουργεί πολύ περισσότερο αποτρεπτικά στο να ανοίγουν σε αγνώστους από όσες παροτρύνσεις και να τους κάνει κανείς (για κάποιο λόγο όταν βλέπουν έναν άγνωστο, οι περισσότεροι άνθρωποι είναι πιο επιφυλακτικοί να του ανοίξουν από όταν τον ακούνε μόνο, δεν ξέρω γιατί).

Το να εγκλωβιστεί ένας πανικόβλητος διαρρήκτης με τα ... εργαλεία της δουλειάς μέσα στην πολυκατοικία γιατί είναι καλό; Θα τον ακινητοποιήσουν και συλλάβουν οι κάτοικοι που θα πέσουν πάνω του, ή θα φάνε ένα κατσαβίδι στο στέρνο;

Το να εγκλωβίζεται όποιος δεν έχει κλειδιά μέσα στην πολυκατοικία σε μια πυρκαγιά ή σεισμό προκειμένου να το παίξουν ΕΚΑΜ ή ομάδα ΔΙΑΣ (νομίζουν) με τον όποιο ληστή οι κάτοικοι απαγορεύεται δια του νόμου. Οι κεντρικές είσοδοι πρέπει να ανοίγουν χωρίς κλειδί από το εσωτερικό.

ΥΓ: Και συγγνώμη κιόλας για το αυστηρό ύφος αλλά αυτό που προτείνεις (να μην ανοίγει η είσοδος από μέσα χωρίς κλειδί) είναι και παράνομο, και επικίνδυνο και μπορεί να στοιχίσει ζωές. Μια πολυκατοικία μπορεί ελεύθερα να αποφασίσει ανάμεσα σε αυτόματο κλείδωμα ή χειροκίνητη κλειδαριά, αλλά ό,τι και να κάνει η πόρτα θα ανοίγει από μέσα χωρίς κλειδί. Κανόνας και ΝΟΜΟΣ.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Με τέτοιο budget είσαι σούπερ. Κοιτάς για Cisa Revo pro με Abloy Protec2 ή Evva 4KS και defender από BD200 και επάνω.

Μεταξυ Evva 4ks και Cisa Rs3 s ποια θα διαλεγες;

Επεξ/σία από desperados
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 26ska είπε

Αν θέλεις μας λες και το γιατί;Δεν θεωρείς καλό κύλινδρο τον RS3;

Μπαίνω λίγο σφήνα, αλλά συνοπτικά είναι καλύτερος ο 4KS γιατί είναι πολύ πιο πολύπλοκος/ανώτερος ο μηχανισμός/συνδυασμός του, σε σχέση με τον RS3S. 

O RS3S δεν είναι ότι έχει κάτι το πολύ ιδιαίτερο στον μηχανισμό/συνδυασμό του. Έχει κάποια Χ πολυπλοκότητα, οκ, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι τα κλειδιά βγαίνουν μόνο από Ιταλία, άρα είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν άκοπα κλειδιά με σκοπό τη δημιουργία bump keys. 

Βέβαια, και άκοπα κλειδιά να υπήρχαν διαθέσιμα για RS3S, το bumping σε κυλίνδρους αυτής της κατηγορίας, αν και παίζει σε θεωρητικό επίπεδο, είναι πολύ δύσκολο να λειτουργήσει. Και μην ξεχνάμε και το κόστος/κλειδί για RS3S που είναι 50+€.


Αντιθέτως, στον 4KS, πέραν την ιδιαίτερης πολυπλοκότητας του μηχανισμού, λόγω της έλλειψης ελατηρίων στον μηχανισμό του, η παραβίαση του με χρήση της τεχνικής bumping δεν μπορεί να εφαρμοστεί/λειτουργήσει ούτε σε θεωρητικό επίπεδο. Και μην ξεχνάμε ότι με bumping και άλλους ανορθόδοξους αλλά παρόμοιους (με bumping) τρόπους, ανοίγουν τους περισσότερους κυλίνδρους αυτή τη στιγμή. 


Άρα, πολύ καλός ο RS3S αλλά αρκετά καλύτερος ο 4KS. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JMc7 είπε

γιατι εκεινος δεν πουλησε τιποτα αρα δεν υπηρχαν λεφτα για την τσεπη του.

Ίσως... Γνωρίζεις πως γνώμη σου μετράει κι επηρεάζεις όλο τον κόσμο στο thread...

Με την ευκαιρία έρευνας που κάνω για πόρτα εισόδου πολ/κίας έχω δει αρκετά και παρότι ξεκίνησα με "εκ των ουκ άνευ" όρο για την επιλογή το πιστοποιητικό Burglar Resistance Class (RC x), έχω βάλει πολύ νερό στο κρασί μου. Ακόμα κι ένας με ελάχιστες γνώσεις σαν κι εμένα, που όμως ψάχνεται, βλέπει πως από άποψη στιβαρότητας και παρά τις αγκυλώσεις του συγκεκριμένου μαγαζιού, το προϊόν του είναι ανώτερο από άλλα με πιστοποιητικά!

Κάθησα και διάβασα (ότι βρήκα δλδ) πως γίνεται το τεστ, τα εργαλεία που χρησιμοποιούν για κάθε κλάση, τις απαιτήσεις ΕΝ 1627 είναι δεδομένοπως τις πληρούν πόρτες κατώτερες από τις δικές του, κατέληξα τελικά να θεωρώ την πιστοποίηση (χωρίς να θέλω να την απαξιώσω, κάθε άλλο...) δευτερεύουσας σημασίας. Μιλάμε για γνήσια κατάταξη σε κλάση RCx κατά ΕΝ 1627:2011 με τεστ ΕΝ 1630:2011, όχι άλλα αντ' άλλων (χαρτιά πυραντίστασης, ανεμοδιαπερατότητας, ηχομόνωσης κ.α.). 

Στον τόπο μας ο πωλητής αρχίζει από την επένδυση κ τελειώνει με RAL χρώμα... Άσε που η θωράκιση είναι πάντα διπλή! Κι αν πεις "μα η στράντζα νεύρα Ω δεν είναι διπλή θωράκιση" μπορεί και να σου απαντήσει "Δεν ξέρεις τι σου γίνεται". Ακούστε διάλογο που είχα με πωλητή στο περί ου ο λόγος μαγαζί. Ρωτώ:

-          Χαρτιά έχει?

-          Τι χαρτιά?

-          Πιστοποιητικό.

-          Τι πιστοποιητικό?

-          Αντιδιάρρηξης! (Έτσι λέγεται το γαμ….ο. Burglar Resistance Class … Αντίσταση στη διάρρηξη).

Άκουσα την απάντηση που αναφέρω πιο πάνω, ίσως όχι αυτούσια αλλά κάτι περίπου σαν "'Οποιος στα είπε αυτά δεν ξέρει τι του γίνεται"... Μάλλον νόμισε πως του ζητούσα αδιάρρηκτη πόρτα (Ο Θεός ξέρει τι ακούνε κι εκείνοι). Εγώ όμως μιλώ Ελληνικά! Άλλο το Αδιάρρηκτη κι άλλο το Αντιδιάρρηξη. Έγινα μπουρλότο και 10'' αργότερα την είχα κάνει. Εκ των υστέρων σκέφτηκα πως αν ζητούσα "πιστοποιητικό ασφαλείας" θα ήταν καλύτερα.

Έστειλα email στο μαγαζί αναφέροντας το γεγονός και ζητώντας "εκτός από το σεβασμό προς τα πρότυπα EN 1627 (όπως λέτε στο site σας), να σέβεστε λιγάκι και τον πελάτη". Άσε που δεν είπα "Δεν παίρνω την πόρτα σας γιατί δεν έχει χαρτιά".

Με κάλεσε το αφεντικό αργά το βράδυ με ύφος αυταρχικό και ταυτόχρονα τσαντισμένος με τον πωλητή του. Του είπα να στείλει σε σεμινάριο τον πωλητή και στο κάτω κάτω θα μπορούσε να έχει απαντήσει: "Φτιάχνουμε πόρτες που υπερτερούν ακόμα και της κλάσης 6" που είναι "διπλωματική απάντηση, έτοιμη από τον κατάλογό σας".  Εκτός από αγενής ο πωλητής ήταν και ...αδιάβαστος!  Αλλά δεν λένε "Με όποιο δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα (και χειρότερα) θα μάθεις"?? 

Όμως το καθόλα σεβαστό αφεντικό τα ξέρει όλα και πρέπει υποχρεωτικά να συμφωνήσεις με την πιο αυθαίρετη άποψή του. Καλύτερα να πάω στον οδοντίατρο παρά να συζητήσω πάνω από 3' μαζί του. Οι πόρτες του όμως - επιμένω στην άποψή μου - είναι πιο τίμιες και ποιοτικές από κάποιων που είναι φίρμες, έχουν χαρτιά και πουλάνε design και αέρα κοπανιστό. Επιλέγεις τον καλύτερο συνδυασμό κλειδαριά/κύλινδρο από τη γκάμα που διαθέτει ο παράξενος (με τη συμβουλή σας και ανάλογα του Budget σου) και ξεμπερδεύεις (αν ποτέ ξεμπερδεύεις μ' αυτά). Ή πας στο παρακάτω μαγαζί. Δεν είναι πολλά, εκτός κι αν το μπατζετ σου περιορίζει τις επιλογές... 

Ουφ... Τα είπα και ξεθύμανα...  

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, TANPY είπε

Ίσως... Γνωρίζεις πως γνώμη σου μετράει κι επηρεάζεις όλο τον κόσμο στο thread...

Με την ευκαιρία έρευνας που κάνω για πόρτα εισόδου πολ/κίας έχω δει αρκετά και παρότι ξεκίνησα με "εκ των ουκ άνευ" όρο για την επιλογή το πιστοποιητικό Burglar Resistance Class (RC x), έχω βάλει πολύ νερό στο κρασί μου. Ακόμα κι ένας με ελάχιστες γνώσεις σαν κι εμένα, που όμως ψάχνεται, βλέπει πως από άποψη στιβαρότητας και παρά τις αγκυλώσεις του συγκεκριμένου μαγαζιού, το προϊόν του είναι ανώτερο από άλλα με πιστοποιητικά!

Κάθησα και διάβασα (ότι βρήκα δλδ) πως γίνεται το τεστ, τα εργαλεία που χρησιμοποιούν για κάθε κλάση, τις απαιτήσεις ΕΝ 1627 είναι δεδομένοπως τις πληρούν πόρτες κατώτερες από τις δικές του, κατέληξα τελικά να θεωρώ την πιστοποίηση (χωρίς να θέλω να την απαξιώσω, κάθε άλλο...) δευτερεύουσας σημασίας. Μιλάμε για γνήσια κατάταξη σε κλάση RCx κατά ΕΝ 1627:2011 με τεστ ΕΝ 1630:2011, όχι άλλα αντ' άλλων (χαρτιά πυραντίστασης, ανεμοδιαπερατότητας, ηχομόνωσης κ.α.). 

Στον τόπο μας ο πωλητής αρχίζει από την επένδυση κ τελειώνει με RAL χρώμα... Άσε που η θωράκιση είναι πάντα διπλή! Κι αν πεις "μα η στράντζα νεύρα Ω δεν είναι διπλή θωράκιση" μπορεί και να σου απαντήσει "Δεν ξέρεις τι σου γίνεται". Ακούστε διάλογο που είχα με πωλητή στο περί ου ο λόγος μαγαζί. Ρωτώ:

-          Χαρτιά έχει?

-          Τι χαρτιά?

-          Πιστοποιητικό.

-          Τι πιστοποιητικό?

-          Αντιδιάρρηξης! (Έτσι λέγεται το γαμ….ο. Burglar Resistance Class … Αντίσταση στη διάρρηξη).

Άκουσα την απάντηση που αναφέρω πιο πάνω, ίσως όχι αυτούσια αλλά κάτι περίπου σαν "'Οποιος στα είπε αυτά δεν ξέρει τι του γίνεται"... Μάλλον νόμισε πως του ζητούσα αδιάρρηκτη πόρτα (Ο Θεός ξέρει τι ακούνε κι εκείνοι). Εγώ όμως μιλώ Ελληνικά! Άλλο το Αδιάρρηκτη κι άλλο το Αντιδιάρρηξη. Έγινα μπουρλότο και 10'' αργότερα την είχα κάνει. Εκ των υστέρων σκέφτηκα πως αν ζητούσα "πιστοποιητικό ασφαλείας" θα ήταν καλύτερα.

Έστειλα email στο μαγαζί αναφέροντας το γεγονός και ζητώντας "εκτός από το σεβασμό προς τα πρότυπα EN 1627 (όπως λέτε στο site σας), να σέβεστε λιγάκι και τον πελάτη". Άσε που δεν είπα "Δεν παίρνω την πόρτα σας γιατί δεν έχει χαρτιά".

Με κάλεσε το αφεντικό αργά το βράδυ με ύφος αυταρχικό και ταυτόχρονα τσαντισμένος με τον πωλητή του. Του είπα να στείλει σε σεμινάριο τον πωλητή και στο κάτω κάτω θα μπορούσε να έχει απαντήσει: "Φτιάχνουμε πόρτες που υπερτερούν ακόμα και της κλάσης 6" που είναι "διπλωματική απάντηση, έτοιμη από τον κατάλογό σας".  Εκτός από αγενής ο πωλητής ήταν και ...αδιάβαστος!  Αλλά δεν λένε "Με όποιο δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα (και χειρότερα) θα μάθεις"?? 

Όμως το καθόλα σεβαστό αφεντικό τα ξέρει όλα και πρέπει υποχρεωτικά να συμφωνήσεις με την πιο αυθαίρετη άποψή του. Καλύτερα να πάω στον οδοντίατρο παρά να συζητήσω πάνω από 3' μαζί του. Οι πόρτες του όμως - επιμένω στην άποψή μου - είναι πιο τίμιες και ποιοτικές από κάποιων που είναι φίρμες, έχουν χαρτιά και πουλάνε design και αέρα κοπανιστό. Επιλέγεις τον καλύτερο συνδυασμό κλειδαριά/κύλινδρο από τη γκάμα που διαθέτει ο παράξενος (με τη συμβουλή σας και ανάλογα του Budget σου) και ξεμπερδεύεις (αν ποτέ ξεμπερδεύεις μ' αυτά). Ή πας στο παρακάτω μαγαζί. Δεν είναι πολλά, εκτός κι αν το μπατζετ σου περιορίζει τις επιλογές... 

Ουφ... Τα είπα και ξεθύμανα...  

 

Πάνω κάτω όπως τα λες είναι για τον τύπο. Οι πόρτες του είναι, αν όχι οι πιο ενισχυμένες, τότε από τις πιο ενισχυμένες που κυκλοφορούν στην αγορά, κι ας μην έχει πιστοποιήσεις. Οι πιστοποιήσεις κοστίζουν και λογικά αν είχαν οι πόρτες του, θα τις έδινε αρκετά πιο ακριβά φαντάζομαι. Κι εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου για τις πιστοποιήσεις, όχι επειδή τα ξέρω, αλλά κάτι μου λέει ότι τα μοντέλα που θα στείλουν για να δοκιμαστούν και να πάρουν πιστοποίηση, δεν είναι απαραίτητα τα ίδια με αυτά που πουλάνε. Εξάλλου η θωράκιση είναι κάτι που δεν μπορείς να δεις όταν παραλάβεις την πόρτα σου. Πάει λίγο προς αερολογία αυτό που γράφω, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Την παίρνεις και ελπίζεις ότι μέσα η πόρτα θα είναι αυτό που πλήρωσες. 

Είναι γνωστά αυτά που λες για την συμπεριφορά του, δυστυχώς. Και είναι κρίμα γιατί όντως έχει πολύ καλές πόρτες. Το καταλαβαίνεις ακόμα και άσχετος να είσαι. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο συνεχίζω να τον προτείνω. Και όχι για τις κλειδαριές (αναφέρομαι πιο πολύ στους κυλίνδρους που βάζει).

Αν θες την άποψη μου, είναι χάσιμο χρόνου να ανοίξεις διάλογο μαζί του. Ντάξει, ο άνθρωπος σαφώς έχει μεγάλη εμπειρία/γνώσεις, κ.λπ., αλλά είναι απόλυτος και για τους Χ,Ψ λόγους, δεν γουστάρει να βάζει στις πόρτες του προϊόντα (κλειδαριές & κυλίνδρους) που είναι ανώτερα αυτών που προμηθεύεται και βάζει αυτός. Οπότε το καλύτερο σενάριο είναι να πάρει κάποιος την πόρτα όπως την δίνει αυτός και αν θέλει να ανεβάσει κι άλλο το επίπεδο, αλλάζει τον κύλινδρο μόνος του και τέλος.

Γενικά μην ξεχνάμε ότι είναι λίγο "λαϊκό" το συγκεκριμένο επάγγελμα και οι άνθρωποι στον χώρο αυτό, συνήθως όταν μεγαλώνουν δεν παλεύονται. Γίνονται απόλυτοι, σταματάνε να το ψάχνουν και μένουν σε αυτά που είχαν μάθει δεκαετίες πριν. Συνήθως εκεί που τελειώνουν οι γνώσεις και τα επιχειρήματα τους, δυστυχώς αρχίζουν τα "ξέρεις ποιος είμαι;", "εγώ είμαι τόσα χρόνια στον χώρο, που θα μου πεις εμένα", κ.λπ.. Μόνο έναν άνθρωπο γνωρίζω που είναι >55 κι όμως ακούει (ακόμα και τους πολύ μικρότερους του, παρά το γεγονός ότι έχει 25ετή εμπειρία στον χώρο), είναι ανοιχτός, συζητήσιμος, πρόθυμος και συνεχίζει να μαθαίνει. Αρκετά σπάνιο αυτό.
Και επίσης, δεν είναι τυχαίο που, όπως είπες, η  πλειοψηφία των πορτάδων δεν αναφέρει λεπτομέρειες σχετικά με την θωράκιση και τα χαρακτηριστικά της κάθε πόρτας, παρά μόνο μιλάνε για μονή/διπλή θωράκιση, πληθώρα επενδύσεων, άπειρα κινητά έμβολα (πίρους), "smart" κόλπα και κλειδαριές, κ.λπ., αφού αυτά αρκούν για τον μέσο ενδιαφερόμενο καταναλωτή. 

Όσον αφορά την κλειδαριά σου...αν για κάποιο λόγο δεν αισθάνεσαι ασφαλής με αυτή, επειδή είναι παλιά έκδοση, κ.λπ., μπορείς όπως είπαμε να ανεβάσεις το επίπεδο προσθέτοντας σε αυτή το μαγνητικό για Omega. Ή μπορείς και να την αλλάξεις με δυνατό σετ κλειδαριάς κυλίνδρου με 250€ και πάνω. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν χρειάζεται μιας και δεν έχουν καταγραφεί κρούσματα αθόρυβης παραβίασης (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον), απλά σου λέω τι επιλογές έχεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...